Hayvanlar Alemi

Hangi Balıklar Birlikte Yaşayamaz? Akvaryumda Balık Uyumu

Reklamlar

Bir akvaryum kurarken ve bakımını yaparken ilk dikkat edilmesi gereken akvaryumda balık uyumu ve birbirleri ile sorunsuz şekilde yaşamalarını sağlamaktır. İyilikleri ve hayatta kalmaları bunlara bağlı olacağından, türler arasındaki ilişkileri hesaba katmak gerekir.

Yeni bir akvaryum kurarken, ne tür balıkların birbiriyle uyumsuz olduğunu bilmek gerekir. Birçoğumuz akvaryum kurarken ve balık almaya karar verdiğimizde hangi balıkların bir arada yaşayabileceğine bakmadan rastgele bir seçim yaparız. Türler aynı koşullara uyum sağlayamaz. Bu nedenle akvaryumda yaşayacak türlerin özenle seçilmesi gerekir.

Balıkların doğal ortamlarında çok fazla alanı ve çeşitli saklanma yerleri vardır, ancak bir akvaryumda aynı özgürlüğe sahip olmayacaklardır. Bu, bazı türlerin, belirli türlerin varlığına tahammül etmemelerine neden olur ve bu da yaşam tarzlarında çeşitli sorunlara neden olur. Bu yazımızda size akvaryumdaki 14 uyumsuz balık türünü anlatmaya çalışacağız.

Reklamlar
Akvaryumda balık uyumu neden önemli?
Akvaryumda balık uyumu neden önemli?

Akvaryumda balık uyumu neden önemli?

Bildiğiniz gibi, akvaryum tankında yetiştirilen balıklar için önemli bir faktör, yaşadığı ortamın kalitesidir. Bu nedenle, balıklarınızın akvaryumunuzda parlak renkler sergilemesini ve sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorsanız, hangi türlerin birbirleriyle uyumsuz olduğunu bilmek önemlidir.

Akvaryumda balık uyumu tablosunu bilmemek ölümcül sonuçlara yol açabilir. Birçok balık türü sürekli olarak düşmanlarına saldırır ve çoğu durumda bunlardan birinin ölümüne yol açar. Örnekleri doğru seçerek evcil hayvanlarınızın birbirine zarar vermesini önleyecek ve birlikte sağlıklı şekilde yaşamalarına yardımcı olacaksınız.

Şimdi, akvaryumda birbiriyle uyumsuz bazı çift balıklara göz atalım. Aşağıda yaptığımız eşleştirmeler aynı su koşullarına uygun balıkların bir arada yaşamasındaki uyumsuzluğu el almaktadır.

Hangi balıklar birlikte yaşayamaz?
Hangi balıklar birlikte yaşayamaz?

Hangi balıklar birlikte yaşayamaz?

Astronot balığı (oskar balığı) (Astronotus ocellatus) ve Neon tetra balığı ( Paracheirodon innesi )

Bu iki süs balığı arasındaki sorun boyutlarıdır. Astronot balığı 35 santimetre uzunluğa ulaşırken neon tetra balığı sadece 4 santimetre uzunluğundadır. Astronot balığı, ağzına giren hemen hemen her şeyi yeme eğiliminde olduğu için açgözlülüğü nedeniyle iki balık arasında, sorun teşkil eder. Bu nedenle, Astronot balığı (onunla barış içinde yaşayamazsa) sonunda neon balığını yiyebilir.

Reklamlar
Hangi Balıklar Birlikte Yaşayamaz?

Koi Japon balığı ( Cyprinus carpio koi ) ve Kılıç Balığı ( Xiphophorus helleri )

Koi Japon balığı, genellikle farklı tür balıklarla uyumsuz birkaç türden biridir. Bunun nedeni, çok büyük olmalarıdır, bu nedenle diğer küçük balıkları yiyebilirler. Bu, kılıç balığının 10 veya 15 santimetre uzunluğa zar zor ulaştığı için önlerinde çaresiz kalacağı anlamına gelir.

İhtiyaç duydukları su koşulları benzer olduğu için her iki örneğin bir arada yaşayabileceğini düşünmek normaldir. Bununla birlikte, Japon koi balığı yüksek uyarlanabilirliğe sahip ve hemen hemen her tür ortamda yaşayabilen bir balıktır.Başka bir deyişle, onlar devasa yırtıcılardır ve herhangi bir su kütlesini istila etmek için ne gerekiyorsa yapacaklardır.

Japon balığı ( Carassius auratus ) ve gökkuşağı balığı ( Melanotaenia boesemani )

Japon balıklarının, çevrelerinin kötü koşullarına dayanabilen hayvanlar olduğu bilinmektedir. Değişen su sıcaklıklarında ve çok kirli sularda hayattta kalma becerileri vardır. Ancak geniş bir akvaryumda, serin sıcaklıklarda ve yeterli su kalitesiyle yaşamaları gerekir.

Buna karşılık gökkuşağı balığı, parlak renkleri ile akvaryum koşullarına çok duyarlı bir ılık su türüdür. Bu nedenle, gökkuşağı balığını uygun koşullarda yaşamaya zorlamak mümkün olsa bile, ona sadece acı çektirirsiniz. Bu nedenle, Bu iki balık türüdü bir arada tutmak iyi bir fikir değildir.

Discus balıkları ( Symphysodon discus ) ve dövüş balıkları ( Betta splendens )
Discus balıkları ( Symphysodon discus ) ve dövüş balıkları ( Betta splendens )

Discus balıkları ( Symphysodon discus ) ve dövüş balıkları ( Betta splendens )

Genel olarak, hem dövüşen balıklar hem de discus balıkları aynı su kalitesi koşullarına ihtiyaç duyar. Her iki örneğin aynı akvaryumda yaşayabileceği çok sık söylenir. Bununla birlikte, bu iki numune küçük bir alanda bölgesel tavırlar sergilediğinden dikkatli olunmalıdır.

Akvaryumda balık uyumu olarak, akvaryumun boyutu yeterince büyük değilse balıklar arasında çatışmalar olabilir. Ayrıca, üreme mevsimi geldiğinde her iki türün de daha agresif hale geldiğini ve bu nedenle yeterli alana sahip olsalar bile birbirleriyle savaşmaya başlayabileceklerini unutmayın.

Gurami ( Trichogaster trichopterus ) ve lepistes ( Poecilia reticulata )

Prensip olarak hem gurami hem de lepistesler, her türlü suya karşı büyük dirençleri sayesinde akvaryumda beslenmeleri kolaydır. Aslında, muhtemelen hayatlarının ilk dönemlerinde yani yavruyken sorunsuz bir şekilde bir arada yaşayabileceklerdir, ancak yaşlandıkça aralarındaki sürtüşmeler kendini göstermeye başlayacaktır.

En belirgin engel, boyut farkıdır, çünkü gurami 15 santimetreye ulaşırken lepistesler sadece 8 santimetreye ulaşabilir. Bu durum büyükleri küçükleri yemeye teşvik eder. Sadece bu da değil, lepistesler guraminin uzun yüzgeçlerini kemirerek ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Melek balığı ( Pterophyllum scalare ) ve Ramirezi cüce çiklitleri ( Mikrogeophagus ramirezi )

Akvaryumda balık uyumu açısından, hem melek balığı hem de Ramirezi cüce çiklitleri parlak renklere sahip muhteşem balıklardır. Her ikisi de oldukça barışçıl türler olarak kabul edilir ve diğer balıklarla iyi bir şekilde bir arada yaşayabilir. Ancak sorun, üreme mevsimlerinde olduklarında ortaya çıkar, çünkü bu zamanda daha fazla bölgesel hale gelirler.

Uzun süre birlikte olsalar da, bir anda birbirleriyle çatışabilirler. Bu, her örneğin mizacına ve gelişimine bağlı olacağından, tüm örneklerin birbirleriyle sorunları olabileceği anlamına gelmez. Ancak, bu çatışmaların balıkların ölümüne yol açabileceğini unutmayın, bu nedenle risk almamak ve onları ayrı tutmak en iyisidir.

Kaplan dikeni balığı ( Puntigrus tetrazona ) ve plati ( Xiphophorus maculatus )

Her ikisi de çok çeşitli özelliklere sahip türlerdir, bu nedenle genellikle akvaryumda tutulmaya uygun balıklar olarak kabul edilirler. Bununla birlikte, kaplan dikeni oldukça hızlı hareket eden ve diğer balıkları rahatsız edebilecek aktif bir balıktır. Ek olarak, diğer balıkları kemirme eğilimindedir ve onları ciddi şekilde yaralama riski vardır.

Tersine, platiler çok barışçıl ve biraz çekingendir, bu da onları kaplan dikeni balıklarının mükemmel kurbanları yapar. Bu rengarenk balıkların hayatını cehenneme çevirmekten kaçının ve onları bir araya getirmeyin, çünkü bunun platilerin ölümüne yol açacağından emin olabilirsiniz.

Akvaryuma yeni bir balık sokmadan önce, diğerlerinin yaşadığı koşullara uyum sağlayıp sağlamadığını kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Organizmaların sağlığının bir kısmı çevreleriyle olan ilişkilerine bağlıdır, bu nedenle onları riske atmaktan kaçının. Evcil hayvanınız olarak, onların huzurlu ve güvenli bir yaşam sürmelerini sağlamak sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın.

Bu yazımızda akvaryumda balık uyumu konusunda bilgilendirme yaptık. Yorumlarınız ve sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Instagram hesabımızı buradan takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx