Reklamlar
Pratik Bilgiler

Begonya Çiçeği Nedir? Begonya Bakımı ve Çeşitleri

Reklamlar

Bu içerikte begonya çiçeği hakkında merak edilen begonya bakımı, çeşitleri ve özellikleri gibi bilgileri derledik. Begonya hakkında merak konusu olan “Begonya çiçeği bakımı nasıl yapılır?, Begonya çeşitleri nelerdir? gibi soruların cevapları bu içerikte.

Begonya çiçeği ılıman iklim çiçeği olarak bilinmektedir. Genelde turuncu, beyaz ve kırmızı renk çeşitliliğine sahiptir. Ayrıca begonya çiçeğinin bakımı da oldukça kolaydır.

Begonya Çiçeği
Begonya Çiçeği

Begonya Çiçeği Nedir?

Begonya evde yetiştirilebilen önemli süs bitkilerinden bir tanesidir. Renk çeşitleri genelde beyaz ve kırmızıdır ancak farklı renklerde begonya çeşitleri de bulunmaktadır. Begoniaceae familya ailesine mensup olan bu çiçeğin bakımı oldukça kolay ve çok narin olmayan bir çiçek türü olmasına rağmen yinede bakımında dikkatli ve hassas olmak gerekmektedir.

Reklamlar

Begonya çiçeği ilk kez 1777’de ingiltere’de keşfedilmiştir ve anavatanı Güney Amerika, Güney Afrika ve Asyadır. Begonya çiçeğinin bazı türleri şifalı bitki olarak kullanılmaktadır.

Begonya Çiçeği
Begonya Çiçeği

Begonya Çiçek Fiziksel Özellikleri

Genellikle ev bitkileri olarak ve gölgeli yaz tarhlarında kullanılan begonyaların tropikal ve subtropikal kökenleri vardır. Bazı kişiler, begonyaları genel olarak asimetrik, desenli ve alacalı yeşillikleri için yetiştirilirken, diğerleri parlak çiçekleriyle gölgeli bahçe alanlarına renk katmak için yetiştirir. Tipik olarak daha küçük olmalarına rağmen, begonya bitkilerinin dikkat çekici renkleri ve görünüşleri vardır.

Begonyalar, ev bitkisi ya da bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir. Çeşitlerine göre begonyalar 30 cm.’den 150 cm. kadar uzayabilir. Çeşitliliğe bağlı olarak güneşli bölgelerde ve gölgelik bölgelerde yetişebilir.

En yaygın türlere göre değişir, balmumu ve yumrulu begonyalar, yaz başından dona kadar çiçek açar. Çiçeklenme süreleri, kapalı alanda yetiştirilirse ve bazı türler tüm yıl çiçek açarsa da değişebilir. Begonyaların temel cazibesi, birçok türün, az sayıda çiçekli bitkinin geliştiği gölgeli koşullarda muhteşem çiçekler üretmesidir.

Reklamlar

Begonyalar birkaç yolla kategorize edilebilir ancak bahçıvanlar için yararlı bir yöntem kök yapıya göre begonyaları kategorize etmektir.

Begonya Ağacı Nedir?

Begonya ağaçları, begonya bitkisinin bir türüdür. İki metreye veya daha fazla yüksekliğe kadar büyüyen ve dik gövdelerden oluşan bir yığın oluşturan çok uzun büyüyen bir begonyadır. Çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. Begonya ağaçları, kuraklığa ve ısıya dayanıklıdırlar. Kırmızı, pembeler ve beyazdan oluşan güzel çiçek kümeleri vardır ve yıl boyunca çiçeklenmeye devam eder. Yapraklar da melek kanadı şeklinde çok dekoratif ve bazılarında gümüş veya beyaz lekeler vardır.

Begonya ağacı uzun yıllar yaşar. Bazıları kırk yıl veya daha fazla yaşayabilir. Birçok bitki altlarında iyi büyür çünkü açık büyümeleri bol miktarda ışık sağlar. Begonya ağaçları budanırsa kalınlaşmaz. Ancak yeni çeşitler kesilmeye yanıt verecektir. Zararlılar ve hastalıklar begonya ağacını rahatsız etmez ve ara sıra yavaş salınan gübre vermek dışında çok az bakım gerektirir veya bakım gerektirmez. Bahçenizde veya evinizin kenarında herhangi bir alan varsa, begonya ağacı tüm yıl boyunca renkli bir manzara oluşturacaktır.

Begonya Bakımı

Evde begonya yetiştirmek isteyenlerin içi rahat olsun, bu çiçek çok hassas bir çiçek değildir ve her türlü ev ortamında rahatlıkla yetiştirilebilir. Tabi bunun yanı sıra yine begonya yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

Begonya Bakımında Dikkat edilmesi Gerekenler

  1. Sabah Güneşi: Begonyalar sabah güneşini çok severler onu sabahları güneş alan bir noktaya koymanız daima canlı kalması için çok önemlidir.
  2. Sulama: Begonya suyu seven bir çiçektir ancak yineden fazla sulama yapmamaya dikkat edilmelidir. Toprağının her daim nemli kalması yeterli olacaktır. Bunun için yaz aylarında iki günde bir, kış aylarında haftada en az 2 kez sulama yapmanız idealdir.
  3. Fazla Güneşten Kaçının: Sabah güneşinin begonya için çok öenmli olduğunu belirtmiştik. Ancak sabah güneşi tam olarak yeterli olmaktadır, günün geri kalanında güneş altında kalması çiçeği olumsuz etkileyebilir. Genel olarak sabah güneşi haricinde gölge alanda bulundurulmalıdır. (Çiçeklenme döneminde ekstra güneşe ihtiyaç duyacaktır).
  4. Rüzgar: Begonyanın rüzgara maruz kalmamasına dikkat edin zira kendisi rüzgarlı ortamları pek sevmiyor.
  5. Sıcaklık: Kış aylarında 18 derece oda sıcaklığı begonyanız için ideal bir ortam için yeterlidir.

Begonya Çeşitleri

Begonya çeşitleri birbirlerinden yaprak yapısı ve renkleri ile ayrılmaktadır. Bu farklı begonya türlerinden birkaçına göz atalım.

Ağaç Begonya

Bu begonya türü yapraklarının farklılığı ile belirginleşir. Yaprak yapısı benekli uzun ve tüysüzdür, bu begonya türü evlerde en fazla tercih edilen türdür.

Yumrulu Begonya

Bu begonya türü ise ağaç begonyanın aksine yaprakları tüylü ve büyük yapıdadır. Bu da evlerde çok tercih edilen bir begonya türüdür.

Bal Mumu Begonya

Doğada çok fazla bulunan bu begonya türü ev ortamında da rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Doğru bir yetiştirme yapmak için askılı saksıları tercih etmelisiniz. Doğru yetiştirilmiş bir bal mumu begonyanın boyu 20 ile 60 cm aralığında farklılaşabilir.

Baston Begonya

Özellikle şıklığa önem veriyorsanız kanat şeklinde ki yaprakları ve göz alıcı güzelliği ile bu begonya türü sizin ideal çiçeğiniz olabilir.

Yaprak Begonya

Genelde dekorasyon amaçlı tercih edilen yaprak begonya, çiçeklerinin diğer türlerden daha küçük oluşu ile fark edilebilir.

Lifli köklü begonya

Bu grup, balmumu begonyaları, baston begonyaları, ejderha kanadı (melek kanadı) begonyaları ve hepsi ince köklere sahip standart kök toplara sahip diğer türlerden oluşur. Yapraklar yuvarlak ve mumsu ve nispeten küçük olma eğilimindedir. Çiçekler de oldukça küçük, yaklaşık 3 cm boyutundadır. Saksı bitkilerini iç mekanlara getirirseniz ve kışın güneş alan bir pencereye yerleştirirseniz çiçek açmaya devam edebilir.

Yumrulu begonya

Bu en muhteşem çiçeklere begonyaların pembe, sarı, turuncu, kırmızı veya beyaz neon benzeri tonlarda büyük çiçek açan, patates gibi etli, yuvarlak yumrulu bir kökü vardır ve genellikle ortasında çiçek açar. Genllikle yaz mevsiminde çiçek açar ve sonbahara kadar çiçekli kalır. Yumrular genellikle yıllık olarak ekilir veya kış için kapalı alanlarda yetiştirilebilir ve saklanabilir. Bu tip, hem bahçe hem de konteynerler için popülerdir.

Sert begonya

Bu türler, begonia grandis türüne aittir. Yumrulu begonyalara benzer yaprakları vardır ancak oldukça küçük pembe veya beyaz çiçekler vardır.

Rhizomatous begonya

Bu begonyalar etli köklerini gösterirler ve toprağın yüzeyi boyunca kökleri vardır. Çoğunlukla ilginç yeşillikleri için yetiştirilirler ve bahçe bitkilerinden daha çok ev bitkileri olarak kullanılırlar.

Rex begonya

Bu, tüm begonyaların en gösterişli yapraklarına sahip, rhizomatous begonyaların bir alt kategorisidir. Çiçekleri oldukça önemsizdir. Ayrıca en yaygın olarak ev bitkileri olarak kullanılırlar ancak çoğu rhizomatous tipten biraz daha incedirler.

Bu bitkiler, çoğunlukla köklerde çözünebilen kalsiyum oksalatlar içerir. Bu da köpeklerde ve kedilerde kusmaya ve tükürük salgılanmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tür begonyalar, evcil hayvanlar için toksiktir. Etkilenen hayvanlar için bir veteriner hekimden tavsiye alın. Tedavi normal olarak evcil hayvanı toksinler temizlenene kadar kısa bir süre için sıvı bir diyetle beslenmesi gerekir.

Begonyanın Özellikleri

Begonya zahmetsiz bir çiçek olması ve çok şık olması nedeni ile evde yetiştirme ama.lı çok tercih edilen bir çiçek türüdür. Renkleri beyaz ve kırmızı ağırlıklı olmakla beraber çok çeşitlidir. Sıcak ve soğuk ortamları sevmeyen begonya ılıman ortam çiçeğidir.

Begonya Neden Tercih Edilir?

  • Çok çeşitliliği ile her zevke uygundur.
  • Dekoratif amaçlı kullanılabilen bir çiçektir.
  • Bakımı kolaydır.
  • Bulunduğu ortamda kötü kokuları yok edici etkisi vardır.

Begonya Anlamı Nedir?

Çiçek sembolizmi hala önemlidir ve insanlar çiçek sembolizmi hakkında uzun zaman önce yazılmış kurallara saygı duyarlar. Seçtiğimiz çiçeğin, sevdiğimiz ve şaşırtmak istediğimiz kişi için doğru renk, boyut ve şekil olması önemlidir.

Çiçekler, tek bir kelime bile söylemeden duygularımızı ve sevgimizi diğer insanlara ifade etmemize yardımcı olur. Birisine bir gül ya da başka bir çiçek sunduğumuzda, o kişinin yüzündeki mutluluğu görürüz.

Begonyalar dünya çapında bulunabilen güzel çiçeklerdir. Evinizin içinde ve dışında kullanılabilen mükemmel dekoratif çiçeklerdir. Ayrıca begonyaları gerçekten sevdiğiniz birine de hediye edebilirsiniz.

Begonyanın duyguları temsil eden özel anlamları

Her çiçeğin arkasında özel bir anlamı vardır. Begonya çiçeği farklı değildir ve bu muhteşem çiçeğinin birkaç anlam vardır. Begonya çeşitlerine göre farklı sembolik anlamlara sahiptir. Begonya çiçeğinin anlamları arasında talihsizlik hakkında uyarı, dikkatli olmak, karanlık düşünceler, şükran duymak, bireysellik ve teklik, adalet ve barış ile uyumlu iletişim gibi anlamları vardır.

Begonya çiçekleri, meydana gelebilecek tehlikeler hakkında birini uyarmak için kullanılabilir. Begonya çiçeğini incinmiş veya herhangi bir kaza geçirmiş birine hediye edebilirsiniz. Bu elbette bu çiçeğin birkaç anlamından sadece biridir.

Begonyalar, bir geziye çıkan veya potansiyel olarak tehlikeli bir etkinlik planlayan birine de hediye edilebilir. Geçmişte begonyaları hediye etmek, o kişinin iyiliği için korktuğunuz veya bu kişiye güvenli bir yolculuk dilediğiniz anlamına geliyordu.

Begonyalar aynı zamanda karanlık düşüncelerle bağlantılıdır. Bu sembolizm, begonyaların aynı zamanda uyarı işaretleri ve ihtiyatlılıkla bağlantılı olmasından kaynaklanmaktadır. Her iki durumda da, en azından bazı kültürlerde karanlık düşüncelerle bağdaştırılır.

Bir uyarı işareti olmanın yanı sıra, begonya çiçeği şükran anlamına da sahiptir. Bu kişiye bir şey için teşekkür ediyorsanız, birine hediye etmek için mükemmel bir bukettir.

Begonyalar güzelliği ve benzersizliği nedeniyle öne çıkıyor. Bu nedenle, bireysellik ve eşsiz olmak bu iki özelliğin sembolüdür ve benzersiz görünümün ve bireyselliğinin sembolleri olarak düşünülebilir.

Bu çiçeğin barış ve adalet anlamı vardır ve genellikle pişmanlık ya da suçluluk belirtisi olarak hediye edilir. İnsanlar bu çiçekleri hediye ettikten sonra, yaptıkları günahlar ya da yaptıkları şeyler yüzünden birbirlerini affettiler.

Huzur içinde olmak ve biriyle uyumlu bir iletişim kurmak istiyorsanız, bu çiçekler bunun için mükemmeldir. Güzel ve hafif bir şekilde konuşmak istediğiniz birine begonya çiçekleri hediye edebilirsiniz.

Begonya etimolojik anlamı

Bu çiçeğin adı, bu güzel çiçeği keşfeden Fransız botanikçiden geliyor. Dikkatli olmanın anlamı çiçeğin adından gelir ve çeviride aslında tehlike anlamına gelir. Bu çiçeği keşfeden Charles Plumier, Karayipler’de iktidarda olan bir politikacının ardından çiçeğe bu ismi verdi ve begonya ismi iyiliği geri ödemek anlamına geliyordu.

Begonya çiçeği dünyadaki en olumlu anlama sahip olmayabilir ancak bir nedenden dolayı kesinlikle böyledir. Begonya çiçekleri, bekçi köpekleri gibi bizi potansiyel tehlikeler konusunda uyaran çiçeklerdir. 

Begonya insanlar arasındaki bağlantıyı ve ahenkli iletişimi sembolize eder. Birisine bu güzel çiçeğin hediye edilmesi, bu kişiyle iletişiminizi çok daha yumuşak hale getirecek ve barış sağlayacaksınız. Sevdiğiniz ve saygı duyduğunuz hemen hemen herkese hediye etmek için harika çiçeklerdir çünkü sembolik anlamları bir gülün olduğu kadar spesifik değildir. Evinizin içinde ve dışında olan bu güzel çiçekler, iyi bir insan olmanın önemini hatırlatırlar.

Begonya çiçeklerinde göz çarpan bir sembol de bireysellik ve eşsizliktir. Hem güzellikleri hem de eşsiz görünümleri nedeniyle öne çıkıyorlar. Tüm çiçeklerin mükemmel bir şekle veya görünüme sahip olmasının, onları alan kişi için hala göz alıcı ve ilginç olması gerektiğinin canlı kanıtıdır.

Begonya çiçekleri birkaç farklı renktedir. Her rengin belirli bir anlamı vardır ve begonya çiçeğinin anlamı ile birleştirildiğinde, bu çiçeği alan herkese özel bir mesaj gönderir.

Kırmızı begonya

Kırmızı renk tutku, romantizm ve sevgiyi sembolize eder. Kırmızı begonya çiçeği, sevdiğiniz ve çekici bulduğunuz biri için mükemmeldir. Begonya çiçeğini, sevgilinize veya yeni tanıştığınız birine hediye edebilirsiniz.

Pembe begonya

Kırmızıya benzeyen pembe renk, inceliği, sevgiyi ve romantizmi sembolize eder. Bu, Sevgililer Günü için partneriniz için mükemmel bir hediyedir.

Sarı begonya

Sarı renk, mutluluğu, zenginliği ve memnuniyeti sembolize eder. Bu, mutlu ve iyi bir ruh halinde görmek istediğiniz birine hediye etmek için mükemmel bir çiçek rengidir. Bu parlak renkli çiçeği biraz güneş ışığı getirmek için evinize de yerleştirebilirsiniz.

Altın rengi begonya

Altın rengi begonya mutluluk, memnuniyet ve zenginliği temsil eder. Bu çiçeği başarılı görmek istediğiniz birine hediye edebilirsiniz.

Beyaz begonya

Beyaz renk saflığı, masumiyeti ve maneviyatı sembolize eder. Beyaz, evrensel bir renktir ve hafif bir sembolizme sahiptir. Bu yüzden hemen hemen herkese hediye edebilirsiniz. Bu kişi kaç yaşında veya bu kişiyle ilişkiniz ne olursa olsun beyaz begonya çiçeği hediye edebilirsiniz. Beyaz rengin evrensel olarak olumlu bir mesajı var.

Mavi begonya

Mavi renk, sanat, tutku ve yaratıcılığın bir simgesidir. Bu sıradışı çiçek rengi, bu tuhaf çiçeğin güzelliğini kabul edecek kadar değerli veya anlayan birine verilmelidir.

Mor begonya

Mor renk asaleti, soyluluğu ve yaratıcılığı sembolize eder. Mor çiçekler genellikle saygı duyduğumuz ve hayatımızda çok önemli olduğunu düşündüğümüz insanlara hediye edilebilir.

Begonya Bakımı Sulama

Begonya bakımı ve sulama işlemlerini bu yazımızda detaylı olarak anlattık. Aşağıda bu konunun detaylarını bulabilirsiniz.

Begonya Çiçeği Bakımı

Begonya çiçeğinin bakımı özen ve dikkat gerektirir. Begonya bakımının her aşamasını detaylı olarak sizler için anlattık. Begonyaların, evcil hayvanlar için zehirli olduğunu unutmayın. Özellikle bitkinin en toksik kısımları toprak altındaki yumruları ve kökleridir.

Begonya dikimi

Dipte iyi drenaj ile bir saksıda torf toprak yani turba yosunu kullanarak begonyalar yetiştirilebilir. Begonyalar özellikle kök çürümesine karşı hassastır bu nedenle ekstra drenaj için tabana çakıl veya kırık eski pişmiş toprak kap parçaları koymak da iyi bir fikir olabilir. Begonyalar köklendiği zaman, çiçekleri daha büyük bir saksıya taşımanız gerekir.

Begonya sulama

Sulama ile doğru dengeyi yakalamak, begonya yetiştirirken en büyük zorluktur. İdeal olarak, toprak her zaman hafif nemli olmalı ancak çok ıslak olmamalıdır. Çünkü begonyalar aşırı sulamaya çok duyarlıdır ve kolayca kök çürümesi meydana gelebilir. Sulamadan önce toprağı parmağınızla test edin ve yaklaşık parmağınızın ilk eklemine kadar toprak kuru olmalıdır. Sulamanız gerekip gerekmediğini anlamadıysanız, dikkatli bir şekilde davranmak için yapraklar hafifçe sarkmaya başlayana kadar beklemek en iyisidir. Bu da bitkinin kuruduğuna işaret eder. Toprağı doğrudan sulayın, yaprakları kuru tutun.

Begonyalar ayrıca büyük için yüksek nem gerektirir. Bu da iç mekanlarda yetiştirilirken bir zorluktur. Rex begonyalar diğer tiplerden daha nemlidir. Begonyaları havada daha fazla nem bulunan banyo veya mutfakta tutmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, bitkilerin yanına buharlaştıkça nem oluşturacak bir su kabı da koyabilirsiniz.

Saksıyı, su kabının içine koymayın. Bu durum, aşırı ıslak köklere ve çürümeye neden olabilir. Ayrıca begonyalara su püskürtmemelisiniz. Buğulanma nem yaratır ancak begonyalar külleme eğilimlidir, bu nedenle yaprakları kuru tutmak daha iyidir.

Begonya için güneş ışığı

Baston begonyalar parlak, dolaylı güneş ışığına ihtiyaç duyar. Rizomatöz ve rex begonyaları biraz daha fazla gölge tercih eder. Yapraklar sıcaktan kavrulmuş görünüyorsa, bitkinizi daha gölge bir yere taşıyın.

Begonya gübreleme

Her iki haftada bir kez, gübre paketi talimatlarına göre sıvı bir gübre uygulamak daha büyük yapraklar ve çiçeklenmeyi teşvik edecektir.

Begonya Çiçeği Fiyatı

Saksıda begonya çiçeği 20 lira ile 100 lira arasında satılır. 

Begonya Almak İstiyorum Nereden Satın Alabilirim?

Begonya çiçeğinin farklı çeşitlerini çiçekçilerden, botanik bahçelerinden ve seralardan satın alabilirsiniz.

Çilsiz Begonya

Eğer çilsiz begonya istiyorsanız yumrulu begonya, balmumu begonya ya da baston begonya çeşitlerini yetiştirebilirsiniz.

Begonya Benekli

Begonyalar, renkli çiçekleri ve yeşillikleri için yetiştirilen uzun ömürlü çiçeklerdir. Çoğu begonya açık havada saksılarda, toprakta ve filtrelenmiş ışıkta ve nemli, ancak iyi drene edilmiş toprakta ya da saksılarda yetiştirilebilir. Dayanıklı olmayan yerlerde, yıllık olarak veya iç mekan bitkileri olarak iç mekanlarda büyür. 

Çoğu begonya, tohumdan ekilebilir. Ayrıca yaprak, gövde veya köksaplarından çoğaltılabilir. Benekli begonyalar, sürünen bir köksaptan büyür. Yeşillik, genellikle renkli ve desenli büyük sarmal yapraklara sahip, çok çekicidir. Bu bitki filtrelenmiş ışık almalıdır ancak kışın biraz güneş alabilir. Toprak ideal olarak nemli olmalıdır. Begonyalar, turba bazlı kompostta da çok iyi büyür. Nemi sever. Soğuk havayı sevmez. Büyüme mevsiminde begonyaları budarsanız ve ölü yapraklarını koparırsanız, sarkıt sepetlerde ve sarkıt saksılarda iyi yetişir. Hastalığı önlemek için begonyanın ölü yapraklarını temizlemek gerekir.

Begoniaceae ailesine mensup olan benekli begonyalar 30 cm’ye kadar büyür ve genişliği 15 cm’ye kadar büyüyebilir. Uzun ömürlü ev bitkileri ve bahçe bitkileri arasında olan çilli begonyalar, düşük bakım gerektirir ve yaprak dökmez.

Beyaz Begonya

Beyaz begonyalar oldukça zarif ve şık bitkilerdir. Beyaz begonyalarının anlamı saflık ve masumiyettir.

Begonya Bitkisi Renkleri

Begonya sarı, kırmızı, pembe, altın rengi, beyaz, mavi ve mor renklerindedir.

Begonya Dikimi Nasıl Yapılır?

Tüm don tehlikesi geçtikten sonra begonya dikimi yapılır çünkü aşırı donma eğilimi gösterirler ve sıcak havalarda dikilmesi gerekir.

Kısmi gölge veya filtrelenmiş güneş ışığı alan bir konum seçin. Sabah güneşi ve öğleden sonra güneşi en iyisidir özellikle de son derece sıcaktır. Daha güneşli yerler için, koyu yapraklı bir çeşit veya daha iyi güneş toleransı olan bir çeşit deneyin. Küllenmeyi önlemek için iyi hava sirkülasyonuna sahip olacakları bir yerde bitkileri yetiştirin.

Begonya bitkisi, yirmi santimetre arayla dikilmelidir. Yumrular, nemli saksı karışımı olan sığ bir saksıya bir santimetre arayla yumrular yerleştirilerek iç mekanlarda yetiştirilebilir. Saksıyı karanlık bir odaya yerleştirin ve saksı karışımını nemli tutacak kadar sulayın ancak toprağın çamurlaşmamasına dikkat edin. Yumrular yaklaşık dört hafta içinde filizlenmeli ve filizler yaklaşık üç santimetre boyunda olduğunda güneş ışığını bol alan bir alana taşınmalıdır. Dışarıda sadece donma tehlikesi olmadığında bitki yetiştirin.

Begonya Budama Nasıl Yapılır?

Begonyalarınızı budamak, onları düzeltmek için ilk adımdır. Pencere kenarlarındaki küçük bitkiler veya bahçe fideleri için, begonyaların büyüyen uçlarındaki küçük yeni yaprakları budamak, kök boyunca yeni büyümeyi zorlayacak ve yoğun, kompakt bitkileri teşvik edecektir. Büyük, aşırı büyümüş begonyaların kesilmesi, normal şekline döndürmek için gerekli olabilir. Sapları kesmek için temiz, keskin makaslar veya bir bıçak kullanın. Begonyalar, gerekirse onları canlandırmak için toprağın yedi santimetre içinde kesilebilir budama yetmez. Budama aletlerini kullanımdan önce ve sonra ev dezenfektan spreyi ile sterilize edin.

Begonyalarınızı budadıktan sonra daha fazla güneş ışığı alacakları yere taşıyın. Bazı begonyalar tam güneşi tolere ederken, diğerleri kısmi ila tam gölgeyi tercih eder. Uzayan begonyalar, daha fazla ışığa ihtiyaç duyarlar.

Begonya Dış Mekan ve Bahçelerde Nasıl Yetiştirilir?

Begonyalar yıllardır bahçeler için tercih ediliyor ve büyük çiçekli yumrulu begonyalar, kraliyet asaletini temsil ediyor. Bunlar, küçük, kırılgan ve genellikle güzel görülen tohum yetiştiriciliğinden çok daha büyük çiçeklere ve daha fazla bitki gücüne sahiptir. Gerçek kraliçeler gibi, yumrulu begonyalar da tek bir sezondan sonra tahta çıkma eğiliminde değildir. Bu yumrular, muhteşem manzaralar için uzun yıllar boyunca büyütülmesi ve saklanması kolaydır.

Begonyalar bir buçuk santim derinliğe ekilmelidir. Dengeli su verilmesi gereken begonyalar, kısmı güneşte yetiştirilmelidir. Yaklaşık yirmi santimetre arayla dikilmesi gereken begonyaların çiçekleri yaz mevsiminde açar ve sonbahara kadar devam eder. Bahçelerde ve evlerde yetiştirilebilir.

Açıkhava çiçek tarhları

Toprağın iyi drene olduğu bir yer bulun. Sert bir yağmurdan altı saat sonra hala su birikintileri varsa, başka bir bölgeyi keşfe çıkın veya drenajı artırmak için organik malzeme ilavesiyle toprağı değiştirin. Turba yosunu, kompost, yer kabuğu veya çürümüş gübre iyi çalışır ve yaygın olarak bulunur. Begonyalar hafif nemli bir toprağı tercih etse de, vıcık vıcık topraklarda hayatta kalamazlar.

Begonyalarınızı kısmi güneş alacakları yere yerleştirin. Begonyaların olduğu bölge ne kadar sıcak olursa, o kadar fazla gölge tercih ederler.

Toprağı biraz gevşetin ve begonya yumrularını sadece üzerini örtmeden toprağa sıkıştırarak dikin. Girintili tarafı yukarı bakacak şekilde yumruları aralıklı olarak dikin. Bu, yaprak filizlerinin oluşacağı taraftır.

Dikimden sonra, yumruların etrafındaki toprağı nemlendirmek için begonyalarınızı cömertçe sulayın. Topraklara ve hava sıcaklığına bağlı olarak birkaç hafta içinde kökler ve filizler oluşur. Bölgenizde hava hala oldukça serinse, ekimden önce ısınana kadar bekleyin beya eski çiçeklenmiş köklerinizi bir saksıya dikin. Begonyalarınızı toprağı çok hafif nemli tutacak ancak asla çamur olmayacak kadar sulayın.

Begonya Çiçeği Hakkında Merak Edilenler

Begonya çiçeği bakımı hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıt vermeye çalıştık. Merak ettiğiniz farklı sorular varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Begonya Ne Zaman Çiçek Açar?

Begonyanın tüm çeşitleri yaz aylarında çiçek açmaktadır ve bu çiçeklenme dönemlerinde güneşe normalden daha fazla ilgi duymaktadır.

Begonya Çiçeği Anlamı Nedir?

Begonya anlam olarak hayalperestlik kavramı ile açıklanmaktadır.

Begonya Evde Yetişir mi?

Begonya doğada çok rastlanabilen bir çiçek olmasının yanı sıra ev için de çok tercih edilen ve evde bakımı kolay bir çiçek türdür.

Begonya Güneşi Sever mi?

Begonya güneşi çok seven bir çiçek değildir ancak sabah güneşi onun için çok önemlidir.

Begonya nasıl çoğaltılır?

Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Genelde tohumla, çelikle ve köklerinden ayırma yöntemleri ile çoğaltılabilen bilen begonya çiçeğinin çoğaltılması hakkında detaylı bilgi için yukarıda ki videoyu izleyebilirsiniz.

Alternatif kaynak: https://www.bitkibakimi.com/cicek/237-begonya-begonia-bitkisi-bakimi-ve-yetistirilmesi-hakkinda-genel-bilgiler.aspx

Reklamlar

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x