Reklamlar
Sağlık

Dextrocin Krem Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Dextrocin krem genel olarak cilt enfeksiyonlarının ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılır. Peki Dextrocin krem nedir, özellikleri nasıldır, fiyatları nedir, içeriğinde neler var, ne işe yarar, faydaları nelerdir, yan etkileri var mıdır gibi soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Dextrocin Krem Nedir?

Bu krem, staphylococcus aureus (s. aureus) ve streptococcus pyogenes (s. pyogenes) duyarlı izolatlarına bağlı olarak ikincil enfekte, travmatik ve çeşitli boyutlardaki cilt lezyonlarının tedavisi için kullanılır.

Dextrocin Krem Fiyatı

Bu kremin 2020 yılı fiyatı 19.33 liradır. 

Reklamlar

Dextrocin Krem Muadili

Bacoderm krem, Mupigen krem ve Mupiron merhem bu ürünün muadili olan kremlerdir.

Dextrocin Krem İçeriği

Bu kremin aktif maddesi mupirosin adlı bir maddedir. Bu kremin içinde yardımcı maddeler olarak likid parafin, stearil alkol, setil alkol, setostearil eter, ksantan gum, fenoksietanol, benzil alkol ve saf su vardır.

Dextrocin Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, belirli bakterilere bağlı olarak ikincil enfekte travmatik cilt lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Impetigo tedavisinde bu lokal krem kullanılır. Bu ilaç, bakterileri öldürerek veya yeni bakterilerin oluşumunu önleyerek çalışır. Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesi ile kullanılabilir.

Dextrocin Krem Faydaları

Bu krem, bakterilerin cildinizde oluşmasını önleyen bir antibiyotiktir. Bu topikal krem (ciltte kullanım için) impetigo veya ciltteki stafilolok enfeksiyonu gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Reklamlar

Bu krem, staphylococcus aureus, beta-hemolitik streptokok ve streptococcus pyogenlerin neden olduğu cildin bakteriyel bir hastalığı olan impetigo tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. 

Bakteriyel DNA veya bakteri duvarları üzerinde etkili olan diğer antibiyotiklerin aksine, bu krem, bakteriler içinde izolösil-tRNA sentetaz adı verilen bir enzimin aktivitesini engeller. Bu enzim, bakterilerin protein üretmesi için gereklidir. Protein yapma yeteneği olmadan bakteriler ölür. Eşsiz etki mekanizması nedeniyle, bakterilerin diğer antibiyotiklere maruz kalması nedeniyle bu ilaca dirençli olma şansı çok azdır.

Bu krem, ciddi yanıklarda cilt üzerinde kullanılması tavsiye edilmez çünkü bu krem için kullanılan aktif olmayan içeriğin daha fazlası olan polietilen glikol ciltte emilebilir ve böbreklere zarar verebilir.

Dextrocin Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem genel olarak hassas stafilokok ve streptokok türlerinin neden olduğu impetigo, folikülit, Furunculosis (kabarcık), ektima, egzama, sedef hastalığı, atopik dermatit, epidermolizis bülloza ve iktiyoz gibi enfekte dermatozlar gibi birincil ve ikincil cilt enfeksiyonlarının topikal tedavisi için kullanılır.

Bunun dışında ciltte oluşan ülserler, küçük yanıklar, sıyrıklar, kesikler ve yaralar gibi enfekte travmatik lezyonların tedavisinde uygulanır. 

Ayrıca bu krem, enfeksiyon gelişimini önlemek ve küçük yanıklar, biyopsi bölgeleri, küçük kesikler ve diğer temiz lezyonlarda iyileşmeyi desteklemek için profilaktik olarak da kullanılabilir.

Dextrocin Krem Kullanımı

Bu ilacı sadece doktorunuz tarafından belirtilen şekilde kullanmanız çok önemlidir. Bu kremi kesinlikle daha fazlasını kullanmayın, bu kremi daha sık kullanmayın ve doktorunuzun size talimat verdiğinden daha uzun süre kullanmayın. Aksi halde yan etkilere veya cilt tahrişine neden olabilir.

Bu ilaç sadece cilt üzerinde kullanılmalıdır. Gözlerinize, burnunuza, ağzınıza, kulaklarınıza veya vajina ile bu kremi temas ettirmekten kaçının. Kesik, sıyrık veya yanık olan cilt bölgelerinde kesinlikle bu ilacı kullanmayın. Bu bölgelere yanlışlıkla bulaşırsa hemen bol suyla durulayın.

Cilt enfeksiyonunuzu tamamen temizlemeye yardımcı olmak için, belirtileriniz tamamen yok olsa bile, tam tedavi süresi boyunca bu kremi kullanmaya devam edin. Bu kremin hiç bir dozunu kaçırmayın.

Bu ilacı kullanmadan önce ve sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Cildin etkilenen bölgesine bu kremi ince bir tabaka halinde uygulayın ve hafifçe ovalayın. Bu ilacı uyguladıktan sonra, tedavi edilen bölgeyi isterseniz bir gazlı bezle kapatabilirsiniz.

Dextrocin Krem Yan Etkileri

Bir ilaç, gerekli etkileri ile birlikte, bazı istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin tümü meydana gelmese de, ortaya çıkarlarsa tıbbi yardıma ihtiyaç duyulabilir. 

Uygulama bölgesinde yanma, batma veya ağrı, cildin kabarması, kabuklanması, tahrişi, kaşınması veya kızarması, acıyan yara, çatlak, kuru, pullu cilt, ciltte ağrı, şişme, hassasiyet, yanma hissi, dudaklarda, dilde veya ağızda yaralar, ülserler veya beyaz lekeler yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse bu kremi hemen kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuza danışın.

Karın veya mide hassasiyeti, öksürük, yutma güçlüğü, baş dönmesi, hızlı nabız, ateş, kurdeşen veya yara izi, kaşıntı veya deri döküntüsü, yüz, göz kapakları, dudaklar, dil, boğaz, eller, bacaklar, ayaklar veya cinsel organlarda büyük, kızarıklık ve şişlik, göz kapaklarının veya gözlerin, yüzün, dudakların veya dilin şişmesi, ciltte kızarıklık, şiddetli karın veya mide krampları ve ağrı, göğüste sıkışma, olağandışı yorgunluk veya halsizlik, kanlı da olabilen sulu ve şiddetli ishal gibi çeşitli belirtilerin herhangi birini ya da birkaçını görürseniz hemen bu kremin kullanımını durdurun ve acil olarak bir doktora başvurun. Aksi takdirde sağlığınız için risk ve tehlike oluşabilir. 

Reklamlar

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Başa dön tuşu