Psikoloji

Hayır Diyememek ve Hayır Diyebilmenin Yolları

Reklamlar

Çok sevdiği, değer verdiği insanlara karşı bazı insanlar, bazen hayır demekte zorluk çekebilir. Hayır dediğinde ve kendisine sunulan teklif ya da işe olumsuz cevap veren birey, çevresindeki insanlar tarafından sevilmeyeceğini değer görmeyeceğini düşünebilir. Duygusal ihtiyaçların karşılıklı ilişkiden sağlanmasından ötürü, değer görmemekten ve sevilmeyeceğini düşündüğünden dolayı birey hayır demekte zorlanabilir. Çünkü hayır dediğinde kabul görmeyeceğini düşünerek sınır çizmekte zorluk yaşayabilir. Ancak bu şekilde birey, kendi duygularını önemsemeden başkasının duygu ve düşüncelerine önem verir.  Hayır dediğinde ayıp olacağını, değer görmeyeceğini, sevilmeyeceği gibi düşüncelere sahip olan birey, yalnız kalmaktan korktuğu için verilen görevleri ya da kendisinden yapmasını istediği durumları istemeden de olsa kabul eder.   Bu durum karşısında da birey, hayır diyemediği için öfke ve sinirlilik gibi duyguları hissedebilir.

Sevdiğimiz, değer verdiğimiz insanlara karşı hayır demenin onları kıracağını, inciteceğini ya da üzeceğini düşünerek talep ettikleri şeyleri istemeden de olsa kabul ederiz. Çünkü olumsuz verdiğimiz cevaptan dolayı, sevilmekten, değer görmemekten korkuyor olabiliriz. Hayır diyememenin  bir nedeni ise, kişinin kendine karşı özgüveninin düşük olması olabilir.

Ancak bizi zora düşürebilecek ya da istenmeyen durumlar karşısında hayır cevabını vermek, bireyin kendisine olan saygısını korumak için önemli bir faktördür. Birey, kendi isteklerinden önce başkalarının isteklerini ön plana koyarsa, bu durum bireyin özsaygısının, özgüveninin, özdeğerinin zedelenmesine sebep olabilir.

Reklamlar

Diğer insanların sevgisini kazanmak için hayır diyememek, bazen bireyin kendi hayatında zorluklar yaşamasına neden olabilir. Örneğin iş yerinde kendi alanıyla ilgili olmayan bir iş verilen birey, müdürünün sevgisini kazanmak için bu işe hayır diyemeyebilir ve işi istemediği halde müdürü tarafından daha çok kabul görmek için onaylayabilir. Ancak bu durum bireyin daha fazla iş yüküne girerek performansının olumsuz derecede etkilenmesine sebep olabilir.

Hayır diyememenin bireyin hayatında yarattığı bir başka sorun ise, kişinin kendi istek ve ihtiyaçlarını arka plana atarak başka insanların isteklerine öncelik vermesidir. Örneğin önemli bir sınavına çalışması gereken öğrenci, değer verdiği arkadaşının sinemaya gitme teklifini sırf arkadaşı istediği için kabul ederek önemli sınavına çalışmayı ertelemek zorunda kalabilir.

Hayır Diyebilmenin Yolları
Hayır Diyebilmenin Yolları

Hayır Diyebilmenin Yolları

Birey, öncelikle hayır demenin reddetmek demek olmadığı düşüncesini benimsemelidir. İlk olarak kendi duygularını açıklayabilir, daha sonra cevabının hayır olduğunu uygun kelimelerle anlatabilir.

  • Kimi insan “Hayır” kelimesini, çok sert olduğunu düşündüğü için söylemekten çekinebilir. Bu gibi durumlarda, birey “Hayır, yapamam” demek yerine alternatif yöntemleri kullanarak karşıdaki kişiye verilen görevi ya da istenilen durumu yapamayacağını belirtebilir.
  • Hayır demeden önce birey, kendisinden yapmasını istenilen durumun kendisi için ne derecede uygun ve yararlı olduğunu düşünebilir ve sonrasında cevabı verebilir. Eğer yapılacak durum birey için uygun değilse, yine istemediğini belirtebilir.
  • Birey, değer verdiği kişilere karşı hayır demekte zorlanırsa, küçük adımlarla cevap vermeye başlayabilir. Örneğin bir yemeği sevmediği halde çok ısrar edildiği için istemeyen yemek durumunda bırakılan birey, yemeği sevmediğini ve yemek istemediğini söyleyerek hayır demeye başlayabilir. Bu durumda hayır demeye başladığını görmek birey için de bir adım olacak ve devamını getirebilmek için özgüven sağlayacaktır.

YouTube kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Reklamlar

Psikolog Sevi Müge Kör

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx