Haber

Maskelerdeki Büyük Tehlike! Uzmanlar Uyarıyor. Bu Detaya Mutlaka Dikkat Edin

Reklamlar Yeni Ümit Moda Akademisi

Covid-19 salgını sebebiyle yaşanan pandemik süreçte, vatandaşların dikkat etmesi gereken konuların başında maske kullanımı geliyor. Ancak maske kullanırken dikkat edilmesi gereken ve bazı vatandaşlar tarafından ihmal edilen bir durum söz konusudur. Bazı kişiler maskeyi uzun süre kullanarak maskenin kişinin sağlığına zarar vermesine yol açıyor. 

1 Hafta Kullanılan Maskelerde Bakteri Oluşuyor

Tüm bilim insanları maske kullanımının faydalı olacağı konusunda hem fikir olarak, maske kullanılması gerektiğini belirtmiştir. Özellikle kalabalık ortamlarda ve kapalı mekânlarda kesinlikle kullanılmasının tavsiye edildiği maskeler, uzun süreli kullanımda faydasından çok zarara yol açıyor. OMÜ Mikrobiyoloji Anabilim Dalı bünyesinde eğitim veren akademisyenler, yaptıkları araştırma sonucunda 1 hafta kullanılan maskenin üzerinde bakteriler oluştuğunu ve bunun insan sağlığı açısından çok tehlikeli olduğunu ifade ediyor. 

Aynı Gün İçerisinde Değiştirilmesi Gerekiyor

Uzun süreli kullanılan maskelerin insan sağlığına verdiği zarara dikkat çeken OMÜ Mikrobiyoloji Anabilim Dalında görevli Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, maskenin öksürme, hapşırma gibi durumlarda mutlaka değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Halk arasında maskelerin 1 gün, 1 hafta hatta daha uzun süreli kullanıldığından duyduğu şikâyeti belirten Doç. Dr. Çaycı, maskenin nemlenmesi durumunda hemen değiştirilmesini tavsiye etti. 

Reklamlar
Maske takmak koronavirüs riskini yüzde 65 azaltıyor - California

Hapşırma, öksürme gibi durumlarda nemlenen maskelerin değiştirilmediği zaman, üzerinde çeşitli bakteri ve mikroorganizmaların ürediğini söyleyen Doç. Dr. Çaycı, uzun süre kullanılan maskenin etkisini de yitirdiğini ifade etti. Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, tıbbi maskelerin yıkanıp tekrar kullanılmasını kesinlikle tavsiye etmediklerini söyledi. Bez maskelerin ise yıkanıp tekrar kullanılabileceğini söyleyen Çaycı, yıkama işlemin çok yüksek ısıda yapılmasını ve yıkandıktan sonra da ütülenmesi gerektiğini ifade etti. 

Ellerin Temizliğine Çok Dikkat Edilmeli

OMÜ Mikrobiyoloji raporunda, el temizliği üzerinde yapılan test ve araştırmalarda su ve sabunun önemine vurgu yapıldı. El yıkamanın her zaman önemli olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, yapılan incelemelerde su ve sabunla yıkanan ve dezenfekte edilen ellerin üzerinde bakteri oluşumunun oldukça azaldığını söyledi. 

Maskeyi çıkarırken de maskenin lastik kısmından tutulması gerektiği bilgisini veren Doç. Dr. Çaycı, ellerimizin her zaman temiz olması gerekliliği üzerinde durdu. İhtiyaç halinde dezenfekte kullanılacağını belirten Çaycı, ellerin mutlaka su ve sabunla yıkanması gerektiğini ifade etti. 

Reklamlar

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx