Yemek

Patlıcan ile Yapılan Yemekler | 10 Farklı Yemek Önerisi

Reklamlar Yeni Ümit Moda Akademisi

İçerisinde yer alan vitamin ve mineralleri ile ön plana çıkan patlıcan, patlıcan ile yapılan yemek tarifleri kapsamında ana malzeme olarak birçok tarifte kullanılmakta ve bu tarifler, lezzetleri ile ön plana çıkmaktadır. İçerisinde C vitamini, B6 vitamini, K vitamini başta olmak üzere pek çok vitamin bulunmakta ve bununla birlikte potasyum, folik asit mineralleri bulunmaktadır.

Bunların her biri, patlıcanın insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir sebze olduğunu gözler önüne sermektedir. Patlıcanın bu kadar faydalı olması, patlıcan ile yapılan yemekler konusunda farklı seçeneklerin bulunmasını olanaklı hale getirmektedir. Peki ama patlıcan, insan sağlığına neden faydalıdır ve patlıcanın besin değeri nedir?

Patlıcanda Bulunan Vitaminler
Patlıcanda Bulunan Vitaminler

Patlıcanda Bulunan Vitaminler

Patlıcanda hangi vitaminlerin bulunduğu, birçok insan tarafından merak edilen hususlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Pek çok kimse, patlıcan içerisinde oldukça önemli vitaminlerin bulunduğunu bilemeyebilir. Fakat patlıcan; B6 vitamini, C vitamini, K vitamini başta olmak üzere birçok vitamine sahiptir ve bu durum, patlıcanın insan sağlığına çeşitli faydaları bulunmasını olanaklı hale getirmektedir. Peki ama patlıcanın insan sağlığına yararları nelerdir?

Reklamlar
 • Patlıcanda bulunan lif, sindirim sürecine yardımcı olmaktadır.
 • Patlıcan, sahip olduğu özellikleri ile birlikte kalp sağlığını olumlu bir şekilde etkilemektedir.
 • Patlıcan içerisinde doğal bir antioksidan olarak bilinen magnezyum bulunmakta olup bu durum, patlıcanın kansere karşı doğal bir savaşçı gibi davranmasını mümkün kılmaktadır.
 • İçerisinde yer alan demir, anemi hastalığı ile insanların savaşabilmesini olanaklı hale getirdiği için patlıcanın pek çok yemekte ana malzeme olarak kullanıldığı bilinmektedir.
 • Patlıcan, zihin sağlığının gelişimini olumlu bir şekilde etkilemektedir.
 • Kemik bozulması noktasında patlıcan, insanların kemik sağlığını korumasına destekte bulunur.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen her bir husus, patlıcanın insan sağlığına faydaları kapsamında yer almakta olup bu durum, öğlen ya da akşam yemeklerinde patlıcanın sık sık kullanılmasını ve patlıcan ile yapılan muhteşem tarifleri olanaklı hale getirmektedir.

Patlıcanın Besin Değeri
Patlıcanın Besin Değeri

Patlıcanın Besin Değeri

Patlıcanın besin değeri oldukça yüksektir, bu nedenle patlıcanın önemli bir sebze olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Bilindiği üzere patlıcan içerisinde K vitamini, B16, C vitamini başta olmak üzere çok önemli vitaminler bulunmakta ve böylelikle patlıcan, insanların tüketmeleri gereken bir sebze olarak ön plana çıkmaktadır. Patlıcandaki besin değerinin yüksek olması, aynı zamanda değişik patlıcan ile yapılan yemeklerkapsamında tariflerin denenmesini olanaklı hale getirmektedir.

Patlıcanla Yapılan 10 Lezzetli Yemek

Patlıcan ile yapılan birçok yemek tarifi bulunmakta olup bu tariflerin her biri, farklı malzemelerin patlıcan ile harmanlanmasına dayanmaktadır. Oldukça lezzetli olan bu tarifler, aynı zamanda insan sağlığına oldukça faydalıdır. İşte patlıcan ile yapılan yemekler kapsamında 10 lezzetli yemek tarifi!

İmam bayıldı
İmam bayıldı

İmam bayıldı

İmam bayıldı, Türk mutfağının en özel tariflerinden biri olarak ön plana çıkmakta ve pek çok insan tarafından özel davetler için hazırlanmaktadır. Kıyma, patlıcan ve kuru soğanın muhteşem harmanı ile birlikte oluşturulan İmambayıldı, zahmetli bir hazırlama sürecinden geçirilerek oluşturulan tariflerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Reklamlar

İmam bayıldı için ilk önce bir kenarda kıyma ve kuru soğan ile çeşitli baharatlardan oluşturulan iç malzeme hazırlanmakta ve ardından patlıcanlar, özel yöntemler dahilinde kızartılarak iç malzemeler, patlıcanların içerisine yerleştirilmektedir. Patlıcan ile yapılan yemekler kapsamında bulunan İmam bayıldı, özel günlerin çok daha özel bir hale gelmesini olanaklı hale getiren tariflerden biri olarak bilinmekte ve pek çok insan tarafından tercih edilmektedir.

Fırında Kaşarlı Patlıcan

Patlıcanın ana malzeme olarak kullanıldığı yemeklerden biri olarak bilinen Fırında Kaşarlı Patlıcan, kaşar peyniri ve patlıcanın bir araya gelmesinden meydana gelen çok özel yemek türlerinden biri olarak bilinmektedir. Patlıcan ve bolca kaşar peynirinin özel soslar ile fırınlanmasıyla hazırlanan yemek, özel davetlerin en fazla tercih edilen tariflerinden biri olarak ön plana çıkmakta, faydası ve lezzeti ile birlikte dikkatleri üzerine çekmektedir.

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması
Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması

Kuru patlıcan dolması, birçok insanın lezzetine hayran kaldığı yemek türlerinden biridir ve özel malzemeler ile birlikte kuru patlıcan dolmasının çok daha lezzetli bir hal aldığını ifade etmek olanaklıdır. Bulgur ile yapılan iç malzemenin kuru patlıcanlara doldurulması ile birlikte oluşturulan Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması, yoğurt ile birlikte tüketilebilen çok özel lezzetlerden biri olarak ön plana çıkmakta ve pek çok insan tarafından akşam yemekleri için hazırlanmaktadır.

Zeytinyağlı Patlıcan

Patlıcan ile yapılan ve lezzetlenen bir diğer yiyecek ise Zeytinyağlı Patlıcan olarak adlandırılan bir tariftir. Yapımı oldukça basit olan bu tarif, birçok insanın öğlen ya da akşam yemeklerinde tercih sebebi olmakta ve lezzeti ile birlikte yemek dünyasında özel bir konuma ulaşmaktadır. Patlıcan ile yapılan yemek tarifi kapsamında bulunan bu özel tarif için bazı püf noktaların bilinmesi gerekmekte olup bu durum, tarifin hazırlanma sürecinin oldukça titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini gözler önüne sermektedir.

Patlıcan, havuç, kapya biber, domates salçası, domates, çeşitli baharatlar, sarımsak, defne yaprağı vb. malzemeler ile hazırlanan Zeytinyağlı Patlıcan, ana malzemelerin sotelenmesi ile birlikte oluşturulmakta ve sıcak sıcak servis edilmektedir. Oldukça lezzetli ve özel yemeklerden biri olan Zeytinyağlı Patlıcanın, bilhassa meze niyetine tüketilebildiğini belirtmek olanaklıdır.

Domates Soslu Izgara Patlıcan
Domates Soslu Izgara Patlıcan

Domates Soslu Izgara Patlıcan

Domates Soslu Izgara Patlıcan, ızgara patlıcanın özel lezzetini bünyesinde barındıran tariflerden biri olarak bilinmektedir. Patlıcan, domates püresi, kaşar peyniri, sarımsak ve çeşitli baharatlar ile birlikte oluşturulan ve Patlıcan ile yapılan yemek tarifleri kapsamında yer alan bu tarif, lezzeti ile insanların dikkatini çekmeyi başarmakta ve akşam yemeklerinin çok özel tariflerinden biri olma şansına erişmektedir. Izgara tavasında patlıcanların kızartılması ile meydana getirilen bu çok özel tarif, domates püresi içerisinde özel bir görüntüye ulaşmakta ve bu durum, tarifin pek çok mutfakta tercih edilmesini olanaklı hale getirmektedir.

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Patlıcan Kuleleri

Patlıcan ile yapılan yemeklerden bir diğeri olan Patlıcan Kuleleri, görüntüleri ile insanların ilgisini üzerinde toplayan tariflerden biridir. Patlıcan ile oluşturulmuş kuleler, tarifin lezzeti ile bir araya gelmekte ve özel davetlerin en ilgi çekici tariflerden biri olmasını olanaklı hale getirmektedir. Etsiz bir tarif isteyenler için yerinde bir yemek tarifi olarak bilinen Patlıcan Kulelerinin hazırlanma aşamasında büyük bir titizlik sergilenmesi gerekmektedir.

Patlıcan, domates, sarımsak, domates püresi, rendelenmiş mozzarella peyniri, defne yaprağı, taze fesleğen, beyaz biber, tuz ve kızartmalık yağ ile hazırlanan tarif, pek çok insan tarafından özel akşam yemeklerinde tercih edilmektedir. Kule şeklinde meydana getirilen tarifin, besin değeri yüksek olduğu için tarif, birçok insan tarafından tercih edilmekte ve çok özel malzemeler ile birlikte yapılmaktadır.

Patlıcan Mücveri
Patlıcan Mücveri

Patlıcan Mücveri

Mücver, farklı malzemeler ile birlikte yapılan çok özel tariflerden biri olarak bilinmektedir. Pırasa ile de yapılabilen mücver, patlıcanın özel lezzeti ile de oluşturulabilmekte olup bu durum, tarifin ön plana çıkmasını ve pek çok insan tarafından tercih sebebi olmasını olanaklı hale getirmektedir. Etsiz patlıcan ile yapılan yemekler kapsamında bulunan Patlıcan Mücveri, genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilen malzemeler ile meydana getirilmektedir:

 • Yumurta
 • Un
 • Patlıcan
 • Beyaz peynir
 • Tuz
 • Dere otu
 • Pul biber

Yukarıdaki gibi sıralanabilen malzemelerin her birinde kullanılacak ölçüt, yemeğin kaç kişilik olacağına göre değişiklik göstermekte olup genel olarak bu malzemeler üzerinden hazırlanmaktadır. Malzemelerin bir araya getirilerek harmanlanması sonrasında oluşturulan Patlıcan Mücveri, kızgın yağda kızarılarak meydana getirilmekte ve bu sayede özellikle öğlen yemeklerinde tercih sebebi olmaktadır. Birçok ebeveyn, patlıcanın sağlıklı bir sebze olmasından ötürü çocukları için Patlıcan Mücveri yaparak patlıcanda bulunan mineral ve vitaminlerin, çocuklarının gelişimini olumlu bir şekilde etkilemesini mümkün kılmaktadır.

Fırında Patlıcan

Fırında Patlıcan, patlıcanın fırındaki ısı ile oldukça özel bir lezzet haline gelmesini olanaklı hale getirmektedir. Etsiz patlıcan yemekleri kapsamında yer alan Fırında Patlıcan için gerekli olan malzemeler; kuru soğan, patlıcan, kırmızı biber, sarımsak, domates, yeşil biber, çeşitli baharatlar, orta boy domates, orta boy yeşil biber olmak üzere çeşitli malzemeler ile birlikte oluşturulmaktadır. İçerisinde et olmayan bir yemek olduğu için birçok insan tarafından özel davetlerde tercih edilen Fırında Patlıcan, lezzetli olduğu kadar faydalı da bir yemek olarak bilinmektedir.

Çeşitli püf noktalar ile birlikte hazırlanması gereken tarif, özel lezzeti ile birlikte ön plana çıkmakta ve pek çok mutfakta tercih sebebi olmaktadır. Bu nedenle tarifin, patlıcan ile yapılan yemekler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olduğunu ifade etmek olanaklıdır.

Bulgurlu Izgara Patlıcan Ruloları
Bulgurlu Izgara Patlıcan Ruloları

Bulgurlu Izgara Patlıcan Ruloları

Bulgurlu Izgara Patlıcan Ruloları, sahip olduğu lezzet ile insanların dikkatini çekmeyi başaran bir diğer lezzet olarak bilinmektedir. Patlıcanların ızgara tavada kızartılması ve sonrasında bulgur ile harmanlanması ile oluşan bu tarif, patlıcanla yapılan yemekler kapsamında bulunmaktadır.

Yoğurtlu Patlıcan Salatası

Yoğurtlu Patlıcan Salatası, ön plana çıkan tariflerden bir diğeri olduğu söylemek olanaklıdır. Patlıcanların meze olarak kullanılmasını mümkün olan Yoğurtlu Patlıcan Salatasının, birçok insan tarafından tercih edildiğini ve özel bir hazırlanma süreci sonrasında meydana getirildiğini belirtmek olanaklıdır.

İlginizi çekebilir: Et İle Yapılan Yemekler ve 5 Farklı Tarif

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: begonyakadin

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx