Pratik Bilgiler

Sivrisinekleri Uzak Tutmanın Yolları

Sivrisineklerden Kurtulma Yöntemleri

Reklamlar Yeni Ümit Moda Akademisi

Sivrisinekler zaman zaman sinir bozucu olabilirler. Özellikle yaz mevsiminde bahçe ve balkonlarda vakit geçiren insanlar ne demek istediğimizi anlayabilirler. İnsanlar sivrisineklerden nefret eder ve bu nedenle şirketler sivrisinek önleyici pek çok şey yapar: mumlar, bileklikler, kimyasal ve bitkisel spreyler, hatta elektronik cihazlar. Ancak bu yaz sivrisinekleri çıplak teninizden uzak tutmak istiyorsanız, gerçekten iki şeye ihtiyacınız var: böcek spreyi ve vantilatör.

Birçok alternatif ya çok fazla işe yaramıyor ya da zaman ayırmaya değmez. Citronella mumları, tahmin edebileceğiniz gibi sivrisinekleri savuşturmak için fazla bir şey yapmayan ve pek de işe yaramayan normal mumlardan önemli ölçüde daha etkili değildir. Bu ışıklı böcek öldürücüler yardımcı olmuyor çünkü sivrisinekler ışığı aslında umursamıyor. Bileklikler sivrisinekleri yalnızca bileklerinizden uzak tutar, bu nedenle onları tüm vücudu saran bir tulum içinde kullanmadığınız sürece aslında pek yardımcı olmazlar. Bu hayal kırıklığı yaratan gerçekleri burada daha derinlemesine araştırıyoruz. Sivrisinekleri uzak tutmanın yollarını açıklıyoruz. Peki ne işe yarıyor? İki şey, biri kimyasal, diğeri değil.

Sivrisinekler üzerinde gerçekten işe yarayan tek böcek spreyi türü
Sivrisinekler üzerinde gerçekten işe yarayan tek böcek spreyi türü

Sivrisinekler üzerinde gerçekten işe yarayan tek böcek spreyi türü

İlk olarak, böcek spreyi çok önemlidir. Biliyorum, şoktasınız. DEET gerçekten işe yarıyor ve pikaridin ve limon okaliptüs yağı da çok işe yarayan doğal maddelerdir. Bir sivrisinek kovucu sprey (özellikle “doğal” olan) bu bileşenlerden birine sahip değilse, muhtemelen iyi değildir. 

Reklamlar

Kimyasal kullanmadan sivrisinekleri uzak tutun

İkincisi, bir vantilatör. Verandada ya da bahçede takılıyorsanız ve kendinize herhangi bir şey püskürtmek istemiyorsanız veya spreyi kullandıysanız ama yine de etrafınızda uçuyorlarsa ve sinirlerinizi bozuyorlarsa, bir vantilatör kurun. Bir hırdavatçıdan yaklaşık yüz liraya bir tane alabilirsin, bu da harcayacağından daha az. Çoğunlukla işe yaramaz dört sitronella mumu mu? Sivrisinekler genellikle yavaş uçarlar, bu yüzden hava durgun ve yoğun olduğunda etrafınızı hemen sararlar. Bir vantilatör kurun veya doğal bir esintiden yararlanın ve onları uzak tutacaksınız.

Bu etkili stratejilerin yanı sıra, zahmetsiz oldukları için söylemediğimiz birkaç tane ipucu daha var. Eğer sıcağa dayanabiliyorsanız uzun kollu bir tişört ve pantolon giyin ve dışarı çıkmanız gerekmiyorsa içeride kalın. Biliyorum, bunlar hiç eğlenceli şeyler değil. Bu nedenle, balkon ya da bahçenizde biralarınızın tadını şort ve kolsuz bluzla çıkarmak istiyorsanız, kendinize biraz böcek ilacı alın ve bir vantilatör takın.

Çimlerdeki sivrisinekleri öldürün
Çimlerdeki sivrisinekleri öldürün

Çimlerdeki sivrisinekleri öldürün

Bahçenizi tedavi etmek, sivrisinek istilasını azaltmak için denenmiş ve gerçek bir yöntemdir. Çim ve peyzaj yataklarınızdaki sivrisinekleri (Batı Nil ve Zika virüslerini bulaştırabilecek olanlar dahil) Ortho® Bugclear™ Insect Killer For Lawns & Landscapes Concentrate ile öldürün. Sivrisinekleri temas yoluyla öldürmek için bir tank püskürtücüde veya Ortho® Dial N Spray® Hose End Sprayer ile kullanılabilir. Çimlerinizi tedavi ederken, evinizin çevresine ve mülkünüzün nemli, gölgeli alanlarına odaklanın. Bunlar, sivrisineklerin etrafta vızıldamadıklarında dinlenebilecekleri yerlerdir.

Havadaki sivrisinekleri öldürün

Ortho® Bugclear™ Misting Mosquito Killer ile teras, bahçe, balkon veya verandanızdaki sivrisinekleri hızla öldürün. Herhangi bir dış alanda temas halinde sivrisinekleri öldürmek için Ortho® AllClear™ Power Mister ile birlikte kullanın. Ayrıca sivrisinekleri on iki saate kadar uzaklaştırır, böylece bir sonraki yemeğiniz bu can sıkıcı kan emiciler tarafından çökmez.

Reklamlar
Hafif mumlar veya fenerler kullanın
Hafif mumlar veya fenerler kullanın

Hafif mumlar veya fenerler kullanın

Sivrisinekleri kovduğu bilinen bir veya daha fazla uçucu yağ içeren mumları veya fenerleri yakarak sivrisinekleri verandanızdan ve verandanızdan uzak tutmaya yardımcı olun. Bu yağlar arasında esans çıkarılan bir Güney Asya otu, karanfil yağı, sedir ağacı yağı, lavanta yağı, okaliptüs yağı, nane yağı, biberiye yağı, limon otu yağı ve geraniol yağı vardır.

Sivrisinek kovucu mumlar, çok fazla hava hareketi olmayan küçük alanlarda en iyi sonucu verir. Bir dahaki sefere verandanızda dışarıda vakit geçirmek istediğinizde, Ortho® Home Defense® Perimeter Protection Repellent Candles mumları deneyin. Citronella’dan iki kat daha fazla sivrisinek kovmak için nane yağı ve limon otu yağı kullanırlar.

Sivrisinek tuzakları ayarlayın

Sivrisinekleri verandanızdan veya verandanızdan uzak tutmak için sivrisinek tuzakları da kullanabilirsiniz. Ancak, tuzakları düzenli olarak değiştirmek önemlidir. Dışarıda bir parti veriyorsanız, tuzaklar, özellikle diğer sivrisinek kontrolleri ve kovucu ürünlerle birlikte kullanıldığında, misafirlerinizi sivrisineklerden korumanın etkili bir yolu olabilir.

Kişisel sinek kovucular püskürtün
Kişisel sinek kovucular püskürtün

Kişisel sinek kovucular püskürtün

Bahçenizde çalışmayı planlıyorsanız, hatta sadece verandanızda oturmayı planlıyorsanız, sivrisineklerin en çok sabahın erken saatlerinde ve alacakaranlık saatlerinde aktif olduğunu unutmayın. Bu zamanlarda, özellikle insanlar için tasarlanmış bir kişisel sinek kovucu kullanın. Bu spreyler oldukça etkili olabilir, ancak yıpranırlar. Bu nedenle, uzun bir süre dışarıda olmayı planlıyorsanız, spreyinizi elinizin altında bulundurduğunuzdan emin olun.

Duran suyu ortadan kaldırın

Çoğu (hepsi olmasa da) dişi sivrisinek yumurtalarını durgun suya bırakır. Bir sivrisineğin yumurtadan yetişkinliğe geçişi yalnızca bir hafta sürdüğünden, mülkünüzdeki durgun sudan kurtulmak, bir sonraki arka bahçenizdeki barbeküye musallat olacak sivrisineklerin sayısını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Çocuk oyuncaklarında, bahçe saksılarında, kovalarda, çöp tenekesi kapaklarında, el arabalarında veya etrafta su toplayabilen diğer eşyalarda biriken boş suları kaldırın. Olukları tıkanıklık açısından inceleyin ve su birikmesini önlemek için düzenli olarak temizleyin. Kuş çeşmesi varsa, suyu düzenli olarak değiştirin. Mülkünüzde yürüyün ve çimlerde su toplayan veya drenajı zayıf olan alanları tespit edin.

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin
Enkazları temizleyin
Enkazları temizleyin

Enkazları temizleyin

Sivrisinekler için üreme alanı sağlayabilecek tek şey çocuk havuzu değildir. Bazı sivrisinek türleri, yumurtalarını çürüyen kütükler ve yaprak yığınları gibi nemli toprak veya döküntülere bırakır, bu yüzden onları temizlediğinizden emin olun. Oluklardaki yaprakları ve diğer kalıntıları da temizlemeyi unutmayın. Sivrisineklerle sorununuz devam ediyorsa ve bahçenizde çok fazla gölge varsa, ışık seviyelerini artırmak ve peyzajınızı bu zararlılar için daha az yaşanabilir hale getirmek için ağaçlarınızı budatmayı düşünebilirsiniz.

Sivrisinek kovucu bitkiler dikin

Lavanta ve kadife çiçeği gibi bazı bitkilerdeki güçlü kokular ve uçucu yağlar, sivrisinekleri doğal olarak uzaklaştırır. Güvertede veya verandada dışarıda vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, bu bitkilerden birkaçını saksıya koyun ve sivrisinekleri uzak tutmak için doğal olarak çevresine yerleştirin – ve ortama biraz güzellik katın. Diğer sivrisinek kovucu bitkiler arasında citronella (ve diğer kokulu sardunyalar), limon otu, biberiye, kedi nanesi, arı balsamı, ageratum, nane, fesleğen ve adaçayı vardır.

Kahve hazırlayın
Kahve hazırlayın

Kahve hazırlayın

Evet, sabah kahveniz sivrisinekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir! Sadece kurtulamayacağınız durgun su bulunan alanlara serpilen kahve telvesi sivrisinek larvalarının büyümesini engelleyebilir. Nasıl veya neden olduğu henüz belirlenmedi, ancak bilim adamları sivrisinek kovucu güçleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kahve üzerinde çalışıyorlar. Elbette maksimum verim için evinizin etrafındaki tüm alanlara kahve telvesi serpmeniz gerekir, ancak birkaç noktayı kaçırsanız bile sivrisinek popülasyonunda bir azalma fark etmeniz olasıdır.

Bir sivrisinek ısırığı kesinlikle can sıkıcıdır, ancak bu böcekleri gerçekten ciddi bir sorun haline getiren sivrisinek yoluyla bulaşan hastalık tehdididir. Birçok topluluk sivrisinek popülasyonlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için ilaç kullanır, ancak sizinki değilse, sivrisinekleri evinizden uzak tutmak için bu ipuçlarını takip etmek daha da önemlidir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca, Pratik Bilgiler adlı kategorimizi inceleyebilir, Doğal Ürünler ile Leke Çıkarma adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Daha fazla bu tarz pratik bilgiler için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: Begonya Kadın

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx