Sağlık

Bitkisel Miyom Tedavisi

Reklamlar Yeni Ümit Moda Akademisi

Miyom kadınlarda görülen bir sağlık sorunudur. Yenilen besinler miyom oluşumunu tetikleyebilir ya da sorunun önüne geçilebilir. Peki bitkisel miyom tedavisi nasıl yapılmalıdır, hangi besinlerden tüketilmeli, hangi besinlerden uzak durulmalıdır gibi merak ettiğiniz bütün soruların cevapları yazımızda. Sağlıklı günler dileriz.

Miyom kadınlar çok görülen bir sağlık sorunudur. Hatta kadınların yüzde %75inde hayatlarının bir yerlerinde ortaya çıkmaktadır. Miyom farklı boyutlarda olabilir. Bezelyeden kavun büyüklüğüne kadar değişiklik gösterebilir. Hatta bazı araştırmalara göre miyom en çok görülen jinekolojik sorunlar arasında yer almaktır.

Miyom Nedir?

Miyom rahimde uterus duvarında ortaya çıkan kötü huylu olmayan tümörledir. Çoğunlukla boyut ve şekil değiştirerek farklı belirtiler oluştururlar. Bazı kadınlar adet dönemlerinde miyomlar sebebi ile daha çok ağrı çekmektedir. Bazı kadınlar da semptom yaşanmıyor olabilir. Bu yüzden miyomun olup olmadığını kontrol ettirmek için jinekolog muayeneleri ihmal edilmemelidir.

Reklamlar

Yapılan çalışmalara yüksek tansiyonun önüne geçilir ya da tedavi edilirse miyom riski de azalacaktır. Harvard Tıp Fakültesi ve Harvard Halk Sağlığı Yüksek Okulu’nda yapılan araştırmaya göre premenopozal kadınlarda miyom için kan basıncı ve risk arasında güçlü ve bağımsız bir ilişki var.

Miyom oluşmaması için bazı direk etkilerde bulunamazsınız. Ama yediklerinize dikkat ederek miyom oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Miyom oluşumunun önüne geçmek için kaliteli et tüketmelisiniz. Öğünlerinize yeşil yapraklı sebzeler eklemek bu sebzelerin vücudunuza detoks etkisi sağlaması ile kendinizi daha iyi hissedersiniz. Ayrıca alkolden ve kafeinden de uzak durmalısınız. Yeşil yapraklı sebzeler vücudunuzdaki hormonları dengeleyerek doğal fibroid dengesini de düzenlemektedir. Miyomları önlemek için doğal tedavi yöntemleri şu şekildedir;

Bitkisel Miyom Tedavisi
Bitkisel Miyom Tedavisi

Bitkisel Miyom Tedavisi

Bitkiler ile miyom tedavi edilir mi? Hangi besinlerin tüketilmesi  miyomun azalmasını ve oluşmamasını sağlar. Bu gıdaları beslenmenize eklemelisiniz.

Organik Yiyecekler

Organik besinler ile beslenmek ve organik gıdalar tüketmek miyomların küçülmesine katkıda bulunur. Organik ürünlerde doğal olarak yetiştirildiği için kimyasal haşere ilaçları kullanılmaz. Organik olmayan içerikler tarım için kullanılırsa vücudun östrojen seviyelerini ve diğer hormonları kötü yönde etkilenebilir. Hormonal denge doğal fibroid tedavisini etkileyecektir bu sebepler ürünlerde böcek ilacı katkısını olabildiğince azaltmak en sağlıklısıdır.

Reklamlar

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin iltihap giderici etkisi olduğu için vücutta meydana gelen miyomun büyümemesinde katkıda bulunurlar. Ve yeşil yapraklı sebzelerin kan pıhtılaşmasına yardımcı olma ve adet kanamalarını kontrol altına alma gibi de özellikleri vardır. Ve içinde bol miktarda K vitamini bulunur.

Turpgiller

Turgillerin karaciğere çok faydası vardır. Karaciğer detoksifikasyonunu destekler ve östrojen seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Yapılan araştırmalar sonucunda brokoli, lahana, brüksel lahanası, domates ve elmanın fazla miktarda tüketilmesi, yapısındaki yüksek antioksidan ve lif içeriğinden dolayı rahim miyomları için koruyucu bir etkenlerdendir. Araştırmalara göre turpgil sebzelerin (ve taze meyvelerin) daha fazla tüketilmesi bitki kaynaklı bir diyeti ile kadınlarda rahim miyomlarının görülme sıklığını azaltabileceğini göstermiştir.

Beta Karoten Bakımından Zengin Gıdalar

Sindirim sisteminin üzerinde etkili olan beta karoteni A vitaminine dönüşmesine katkı sağlar. Sağlıklı olan dokuların büyümesi ve onarılmasında etkilidir. Bunun için de miyomların yok edilmesi için çok etkilidir. Beta-karoten bulunduran gıdalardan bazılar havuç, tatlı patates, lahana ve ıspanak  gibi besinlerdir.

Yüksek Demir İçeren Gıdalar

Miyomların kötü yanlarından birisi de kadınların aylık dönemlerinde daha fazla kan kaybetmelerine sebep olabilmeleridir. Bu durumda kansızlık sorununu meydana getirebilir. Bu sebeple vücutta kanamanın artması ile demir eksikliği meydana gelebilir bunun önüne geçmek için beslenme rutininize çimenle beslenmiş sığır eti ve bakla gibi yüksek demirli besinler eklemelisiniz.

Keten Tohumu

Keten tohumunun da vücudun östrojen düzeylerini dengelemeye yardımcı olması gibi özellikler vardır. Bunun sonucunda da miyomları küçültebilir. Eğer miyom varsa günde iki yemek kaşığı keten tohumu tüketmek çok iyi gelecektir. Ve ayrıca yağlı tohumları; yulaf ezmesinde, yoğurdun ve peynirin üzerine serperek veya sadece kendi başlarına yiyebilirsiniz.

Tam Tahıllar

Rafine yani öğütülmüş tohumlar yerine darı, kahverengi pirinç, karabuğday, çavdar ve yulaf gibi daha sağlıklı tahıllar tercih etmelisiniz. Bu gıdalar lif bakımından zengin oldukları için daha fazla mineral içerir ve daha az işlenmiş olma eğilimindedir.

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Bol Bol Bitki Çayı Tüketin

Bitki çaylarının iltihabı azaltma ve bazı hormonları dengeleme özelliği vardır. Bitki çayları vücuttaki semptomları hafifletmeye karşı etkilidir. Özellikle hayıt otu, deve dikeni, karahindiba kökü, ısırgan otu ve kırmızı ahududu ile yapılan çayların hepsi rahim ve üreme sistemi için sistemik yararlar sağlar.

Miyom Oluşumunu Tetikleyen Besinler
Miyom Oluşumunu Tetikleyen Besinler

Miyom Oluşumunu Tetikleyen Besinler

Miyom oluşumunu azaltmak veya ortadan kaldırmak için bazı ürünleri tüketmemeye özen göstermelisiniz. Miyom oluşumundan kurtulmak için vazgeçmeniz gereken yiyecekler şunlardır;

Yüksek Yağlı, İşlenmiş Etler

Yağ oranı yüksek olan ve işlenmiş etler miyom açısından en kötü seçeneklerden birisidir. Doğal olmayan işlenmiş etler trans yağlar sağlıksız yağ içeriği yüksek yiyecekler iltihap düzeylerini artırabilir. İşlenmiş gıdaların özelliği kimyasal katkı maddeleri ve iltihabı teşvik eden bileşenlerden oluşmasıdır. Eğer öğünlerinizde bitkiden oluşan protein de dahil olmak üzere yediğiniz et miktarını azaltırsanız faydasını göreceksiniz. Sığır etinde de çimle beslenmiş sığırları tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Konvansiyonel Mandıra

Organik olmayan sütler steroidler, hormonlar ve olması gerekenden daha fazla alındığında hormon seviyenizi değiştirebilir. Böylece vücudunuzda miyom gelişimi ve büyümesi de artar. Bunun için kimyasal içerikli mandıra ürünlerinden de uzak durulmalıdır.

Rafine Şeker

Rafine şeker vücudumuz için oldukça zararlıdır. Çünkü iltihaplanmayı arttırıp kilo alımına sebep olabilir. Ve ağrıyı arttırırken bağışıklık sisteminizin de düşmesine sebep olabilir. Kilo artışı hormonal dengeyi etkileyebilir ve bunun sonucunda vücutta miyom gelişimi de artabilir. Bu yüzden kilo artışına da dikkat etmelisiniz.

Rafine Edilmiş Karbonhidratlar

Hormonları yönetmek için şekerin beslenmenizden çıkarılması yeterli değildir. Rafine karbonatlarda vücudumuz için zararlıdır. Rafine olmuş karbonhidratlar yani beyaz un kullanılarak elde edilen ürünler insülin seviyelerinin yükselmesine neden olur. Ve sıcak tahıllarda ve beyaz ekmeklerde aynı şekilde şekeri bir anda yükselterek aniden şeker yükselmesine sebep olur. Rafine karbonatların özelliği nişastadan başka her şeyden arındırılmış olmalarıdır bu nedenle de çoğunlukla boş kaloriler ve çok az besleyici değerler almanızı tetiklerler.

Alkol

Fazla oranda alkol alımı artan iltihabın daha da artmasına yol açar. Ve bağışıklık sisteminin gücünü de azalarak kilo alımınızı arttırabilir. Aynı zamanda vücudunuzda hormonal dengesizlikler de yaşanabilir. Alkolü azaltıp ya da bıraktığınızda hormonlarınız düzelecek ve olan miyomlarda küçülecektir.

Kafein

Vücudunuza fazla oranda alınan kafein karacğerinze olması gerekenden çok daha fazla görev yüklemektedir. Bunun sonucunda da hormonlarınızı kontrol altında tutmanız da zorlaşır. Alkol ve kafein tüketiminiz ne kadar az olursa karaciğerinizin bedeninizi detoksifikasyona tabi tutması ve hormonlarınızı doğru fibroid caydırıcı dengede tutması o kadar kolaydır.

Bu besinlerden uzak durarak miyom oluşumunun önüne geçebilir. Ayrıca onun dışında meydana gelebilecek sağlık sorunlarının da önüne geçmiş olursunuz. Alkol, kafein, şeker tüketiminizi azaltarak daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx