Sağlık

Dextrocin Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Dextrocin krem genel olarak cilt enfeksiyonlarının ve çeşitli cilt hastalıklarının tedavisi için kullanılır. Peki Dextrocin krem nedir, özellikleri nasıldır, içeriğinde neler var, ne işe yarar, faydaları nelerdir, yan etkileri var mıdır gibi soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Dextrocin Krem Muadili

Bacoderm krem, Mupigen krem ve Mupiron merhem bu ürünün muadili olan kremlerdir.

Reklamlar

Dextrocin Krem İçeriği

Bu kremin aktif maddesi mupirosin adlı bir maddedir. Bu kremin içinde yardımcı maddeler olarak likid parafin, stearil alkol, setil alkol, setostearil eter, ksantan gum, fenoksietanol, benzil alkol ve saf su vardır.

Dextrocin Krem
Dextrocin Krem

Dextrocin Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem, belirli bakterilere bağlı olarak ikincil enfekte travmatik cilt lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Impetigo tedavisinde bu lokal krem kullanılır. Bu ilaç, bakterileri öldürerek veya yeni bakterilerin oluşumunu önleyerek çalışır. Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesi ile kullanılabilir.

Dextrocin Krem
Dextrocin Krem

Dextrocin Krem Eşdeğeri 

Bacoderm krem, Mupigen krem ve Mupiron merhem bu ürünün eşdeğeri olan kremlerdir.

Dextrocin Krem Nerelerde Kullanılır?

Bu kremi yüz, burun, dudaklar, eller, bacaklar, sırt, omuz ve ayaklar gibi bölgelerde kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Dextrocin Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu kremin ​​ve merhemin etken maddesine veya yardımcı maddelerine karşı alerjiniz varsa bu kremi kullanmayın.
 • Mupirosin alerjiniz varsa veya diğer ilaçlar, yiyecekler veya maddelere karşı alerjiniz varsa bu kremi kullanmayın. Doktorunuza alerjiden ve sahip olduğunuz belirtilerden bahsedin.
 • Geniş bir alanın tedavi edilmesi gerekiyorsa bu kremi kullanmayın.
 • Cildiniz hasar görmüşse veya açık yaralar varsa bu kremi kullanmayın. Hasarlı cilde veya açık yaralara bu kremi kullanmayın.
 • Bu ilaç diğer ilaçlar veya sağlık sorunları ile etkileşime girebilir.
 • Doktorunuza ve eczacınıza tüm ilaçlarınızı (reçeteli veya reçetesiz ürünler, doğal ürünler, vitaminler) ve sağlık sorunlarınızdan bahsedin. Tüm ilaçlarınız ve sağlık problemlerinizle birlikte bu kremi kullanmanın sizin için güvenli olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.
 • Tüm sağlık uzmanlarınıza ve doktorlarınıza bu kremi aldığınızı söyleyin. Buna doktorlarınız, hemşireleriniz, eczacılarınız ve diş hekimleriniz dahildir.
 • Bu kremi size söylenenden daha uzun süre kullanmayın. İkinci bir enfeksiyon olabilir.
 • Cildinizde başka ilaçlar veya ürünler kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.
 • Damar içine ilaçların verildiği bir bölgenin yakınında bu kremi kullanmayın. Doktorla konuşun.
 • Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, bu kremi kullanmadan önce doktorunuza söyleyin. Hamileyken bu kremi kullanmanın yararları ve riskleri hakkında konuşmanız gerekir.
 • Emziriyorsanız bu kremi kullanmadan önce doktorunuza söyleyin. Bebeğiniz için herhangi bir risk hakkında konuşmanız gerekir.
 • Emziriyorsanız ve göğsünüzde veya göğüs ucunuzda bu kremi kullanıyorsanız, çocuğunuzu emzirmeden önce bölgeyi yıkayın.
 • Bu kremi doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Size verilen tüm bilgileri okuyun. Tüm talimatları yakından izleyin.
 • Belirtiniz iyileşse bile, bu kremi size söylendiği gibi kullanın.
 • Bu kremi ağızdan almayın. Sadece cildinizde kullanın. Ağzınızdan, burnunuzdan ve gözlerinizden uzak tutun. Bu krem yanlışlıkla bu bölgeler ile temas ederse suyla iyice durulayın.
 • Kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın. Eğer bu kremi ellerinize uyguladıysanız, bu kremi kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayın.
 • Kullanmadan önce etkilenen kısmı temizleyin ve iyice kurutun.
 • Etkilenen cilde az miktarda sürmek için bir gazlı bez veya pamuklu çubuk kullanın.
 • İşlem gören kısım bir pansuman ya da bandaj ile kapatılabilir. 
 • Eğer bu kremi kullanmayı unutursanız, hatırladığınız anda kremi hemen kullanın. Bir sonraki dozunuzun zamanına yakınsa, kaçırdığınız dozu atlayın ve normal zamanınıza geri dönün. Aynı anda iki doz veya ekstra doz uygulamayın.

Dextrocin Krem Faydaları

Bu krem, bakterilerin cildinizde oluşmasını önleyen bir antibiyotiktir. Bu topikal krem (ciltte kullanım için) impetigo veya ciltteki stafilolok enfeksiyonu gibi cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Bu krem, staphylococcus aureus, beta-hemolitik streptokok ve streptococcus pyogenlerin neden olduğu cildin bakteriyel bir hastalığı olan impetigo tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. 

Bakteriyel DNA veya bakteri duvarları üzerinde etkili olan diğer antibiyotiklerin aksine, bu krem, bakteriler içinde izolösil-tRNA sentetaz adı verilen bir enzimin aktivitesini engeller. Bu enzim, bakterilerin protein üretmesi için gereklidir. Protein yapma yeteneği olmadan bakteriler ölür. Eşsiz etki mekanizması nedeniyle, bakterilerin diğer antibiyotiklere maruz kalması nedeniyle bu ilaca dirençli olma şansı çok azdır.

Bu krem, ciddi yanıklarda cilt üzerinde kullanılması tavsiye edilmez çünkü bu krem için kullanılan aktif olmayan içeriğin daha fazlası olan polietilen glikol ciltte emilebilir ve böbreklere zarar verebilir.

Dextrocin Krem
Dextrocin Krem

Dextrocin Krem Ne İşe Yarar?

Bu krem genel olarak hassas stafilokok ve streptokok türlerinin neden olduğu impetigo, folikülit, Furunculosis (kabarcık), ektima, egzama, sedef hastalığı, atopik dermatit, epidermolizis bülloza ve iktiyoz gibi enfekte dermatozlar gibi birincil ve ikincil cilt enfeksiyonlarının topikal tedavisi için kullanılır.

Bunun dışında ciltte oluşan ülserler, küçük yanıklar, sıyrıklar, kesikler ve yaralar gibi enfekte travmatik lezyonların tedavisinde uygulanır. 

Ayrıca bu krem, enfeksiyon gelişimini önlemek ve küçük yanıklar, biyopsi bölgeleri, küçük kesikler ve diğer temiz lezyonlarda iyileşmeyi desteklemek için profilaktik olarak da kullanılabilir.

Dextrocin Krem Kullanımı

Bu ilacı sadece doktorunuz tarafından belirtilen şekilde kullanmanız çok önemlidir. Bu kremi kesinlikle daha fazlasını kullanmayın, bu kremi daha sık kullanmayın ve doktorunuzun size talimat verdiğinden daha uzun süre kullanmayın. Aksi halde yan etkilere veya cilt tahrişine neden olabilir.

Bu ilaç sadece cilt üzerinde kullanılmalıdır. Gözlerinize, burnunuza, ağzınıza, kulaklarınıza veya vajina ile bu kremi temas ettirmekten kaçının. Kesik, sıyrık veya yanık olan cilt bölgelerinde kesinlikle bu ilacı kullanmayın. Bu bölgelere yanlışlıkla bulaşırsa hemen bol suyla durulayın.

Cilt enfeksiyonunuzu tamamen temizlemeye yardımcı olmak için, belirtileriniz tamamen yok olsa bile, tam tedavi süresi boyunca bu kremi kullanmaya devam edin. Bu kremin hiç bir dozunu kaçırmayın.

Bu ilacı kullanmadan önce ve sonra ellerinizi sabun ve suyla yıkayın. Cildin etkilenen bölgesine bu kremi ince bir tabaka halinde uygulayın ve hafifçe ovalayın. Bu ilacı uyguladıktan sonra, tedavi edilen bölgeyi isterseniz bir gazlı bezle kapatabilirsiniz.

Dextrocin Krem Yan Etkileri

Bir ilaç, gerekli etkileri ile birlikte, bazı istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerin tümü meydana gelmese de, ortaya çıkarlarsa tıbbi yardıma ihtiyaç duyulabilir. 

Uygulama bölgesinde yanma, batma veya ağrı, cildin kabarması, kabuklanması, tahrişi, kaşınması veya kızarması, acıyan yara, çatlak, kuru, pullu cilt, ciltte ağrı, şişme, hassasiyet, yanma hissi, dudaklarda, dilde veya ağızda yaralar, ülserler veya beyaz lekeler yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse bu kremi hemen kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuza danışın.

Karın veya mide hassasiyeti, öksürük, yutma güçlüğü, baş dönmesi, hızlı nabız, ateş, kurdeşen veya yara izi, kaşıntı veya deri döküntüsü, yüz, göz kapakları, dudaklar, dil, boğaz, eller, bacaklar, ayaklar veya cinsel organlarda büyük, kızarıklık ve şişlik, göz kapaklarının veya gözlerin, yüzün, dudakların veya dilin şişmesi, ciltte kızarıklık, şiddetli karın veya mide krampları ve ağrı, göğüste sıkışma, olağandışı yorgunluk veya halsizlik, kanlı da olabilen sulu ve şiddetli ishal gibi çeşitli belirtilerin herhangi birini ya da birkaçını görürseniz hemen bu kremin kullanımını durdurun ve acil olarak bir doktora başvurun. Aksi takdirde sağlığınız için risk ve tehlike oluşabilir. 

Dextrocin Krem ile İlgili Merak Edilenler

Bu krem ile ilgili en sık merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Çocuklarda ve Bebeklerde Dextrocin Kullanımı Nasıldır?

Bu krem, bir yaşın altındaki bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Bir yaş ve üzeri bebeklerde ve çocuklarda ise dudaklara sürerken dikkat etmelisiniz. Çocuklar yanlışlıkla kremi yutabileceği için gece uyurken sürmenizi tavsiye ederiz.

Dextrocin Krem Sivilce Tedavisinde Kullanılır Mı?

Evet, bu krem sivilcelerin tedavisinde kullanılır.

Dextrocin Krem Basur Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem basur tedavisinde kesinlikle kullanılmaz.

Dextrocin Krem Mantar Tedavisinde Kullanılır Mı?

Hayır, bu krem mantar enfeksiyonlarını iyileştirmez.

Dextrocin Krem Prospektüs

Bu kremin prospektüsüne buradan ulaşmanız mümkündür.

Dextrocin Krem Göze Sürülür Mü?

Hayır, bu kremi kesinlikle gözler, ağız içi ve burun içi ile temas ettirmemelisiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

4 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
4
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx