Hayvanlar Alemi

Bombay Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Bombay kedisi, siyah, parlak ve ipeksi tüyleri olan güzel görünümlü ve çekici bir kedi türüdür. Altın gözlü panter kedisi, olarak da bilinir. Kedi türleri içinde tüyleri en siyah ve lekesiz renge sahip tek ırktır. Bombay kedisi, hakkında merak edilen herşeyi, ideal yaşam tarzını, beslenmesini ve sağlığı hakkında tüm bilgiler yazımızda..

Bombay Kedisi Özellikleri

Siyah panter veya altın gözlü panter olarak da bilinen Bombay kedisi menşei ABD olup orta beden kedi ırkına girer. Ortalama ömrü 12 ila 16 yıl arasında değişmektedir. İyi bakılırsa 15 yıl yaşar. Ağırlığı 3 ila 5 kg arasında değişmektedir. Obeziteye yatkın olduğu için beslenmesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde kilo almaya çok yatkındır.

Bombay kedisi hipoalerjenik kedi türü değildir. Özgür, bağımsız doğası ve çok meraklı olması nedeniyle fırsatını bulursa evden uzaklaşabilir. Yalnızlığı sevmeyen ve sahibinin yanında, onunla vakit geçirmeyi seven bir kedidir. Fakat asla miyavlama huyu yoktur. Bombay kedisinin astarı olmadığı için soğuk havalardan etkilenir. Bu kedi sıcak ve ılıman iklimleri seven bir kedi türüdür. Yaşadığı ortamın buna göre sıcaklığının ayarlanması gerekir.

Bombay kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Bombay kedisi, yaşlılar, çocuklu aileler ve zamanını evde geçirenler için sahiplenilmesi tavsiye edilir. Evden uzakta zaman geçirenlerin asla bu kedi türünü sahiplenmesi önerilmez. Bombay kedisi son derece sevecen bir kedidir ve sahibi ile sık sık fiziksel temasa ihtiyaç duyar. Bu nedenle, sahibinin evde vakit geçiren ve çocuklu aileler olması çok önemlidir. Aksi takdirde bu kedi çok acı çeker ve yalnızlıktan ötürü strese girebilir.

Bombay kedisinin, tatlı yanının yanı sıra maceracı bir ruhu vardır, bu sebepten çok canlı ve meraklı bir kedidir. Merakını gidermek için evde bu kediye özel bir yaşam alanı kurulmalıdır. Oyuncaklar olmazsa olmazlar arasında yer alır. Tırmalama tahtası, tırmanma direkleri, tüneller vb. bu kediyi uyarıcı bir ortamın sağlanması gerekir. Zeka aktiviteleri ve oyunlar, bu kediyi günlük oyalamaya yeterli olacaktır.

Reklamlar

İlginizi Çekebilir: Civanperçeminin Faydaları Nedir?

Bombay kedisi kökenleri ve tarihi

Bombay kedisi kökenleri ve tarihi
Bombay kedisi kökenleri ve tarihi

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Bombay kedisi doğada yoktur. Aslında, 1950’lerde Kentucky’deki bir yetiştirici tarafından, laboratuvar ortamında ortaya çıkmış bir kedidir.
The Jungle Book adlı romandan etkilenen bu yetiştirici, bu romandaki panter kahramanı Bagheera’yı anımsatan bir kedi cinsi ortaya çıkarmak istedi. Bunun için siyah Birman kedisi ve American Shorthair melezlenmesi ile Bombay kedisinin ortaya çıkmasını sağladı. Cins, 1976 yılında kedi ırkları listesinde resmen yerini aldı.

Bombay kedisi görünümü ve fiziksel özellikleri

Bombay kedisi, minyatür bir pantere benziyor. Bu cinsin örnekleri orta büyüklüktedir. Uzunluğu, yaklaşık 30 cm ağırlığı ise 3 ila 5 kg arasında değişmektedir.

Sağlam bir vücut ve güçlü kas yapısı ile Bombay kedisi, fiziksel açıdan atası olan Birman kedisine çok benziyor. Bu kedinin başı yuvarlak bir şekle sahiptir, kulakları dışarı bakar, uçta hafifçe yuvarlanır ve öne doğru eğilir.

Reklamlar

Gözleri, kedinin ceketiyle kontrast oluşturan, sarı-altın veya bronz renkleridir. Altın rengi gözler daha sık görülür.

Bombay kedisi, kısa, parlak ve tamamen siyah bir kürkle kaplıdır. Standart renk siyahtır, diğer renkler safkan Bombay kedisine ait değildir. Bombay kedisinin patileri orta uzunluktadır ve vücudun geri kalanıyla orantılıdır. Ayaklar küçük ve oval şekillidir.

Bombay kedisi karakteri

Bombay kedisi, ailesiyle vakit geçirmeyi seven çok tatlı ve sevecen bir kedidir. Biraz utangaç ve çekingen bir kedidir. Zamanla sahibine alışır ve ondan asla vazgeçmez. İnsan yokluğunda yalnızlık çeker ve strese girer.

Bombay kedisi son derece canlı ve meraklı olmasının yanında oyun aşığıdır. Bu kediyi sahiplenecekseniz evinize bolca oyuncak almalısınız. Oyun oynamaktan asla sıkılmaz. Bu kedi, kolayca eğitilebilir ve zeka aktivitelerine katılmayı sever.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Bombay kedisi, dengeli, uysal ve sabırlıdır. Bu nedenle çocuklarla etkileşim için son derece uygundur. Çocuklar ile duygusal bir bağ kurarlar ve onlarla hoş vakit geçirirler.

Sosyal ve arkadaş canlısı bir yapıya sahip olan Bombay kedisi, diğer kedilerle, hatta iyi sosyalleştirilirse köpeklerle de iyi geçinir. Ancak bazen, onlara karşı biraz otoriter olma eğilimindedir.

Bombay kedisi sağlığı

Bombay kedisi kaç yıl yaşar? Bu cinsin örnekleri uzun ömürlü kedilerdir. Ortalama yaşam süreleri aslında 12 ile 16 yıl arasında değişmektedir.

Bombay kedisinde, bir nesilden diğerine kalıtsal olarak geçen bir dizi yaygın hastalık vardır. Bombay kedisinde en sık görülen hastalıklar;

 • Hipertrofik miyokardiyopati (Kalp kasının anormal kalınlaşması);
 • Diş eti iltihabı;
 • Periodontitis ( Dişleri destekleyen kemikleri etkileyen, diş eti enfeksiyonu);
 • Stomatit (ağız ve dudaklarda oluşan bir hastalık);
 • Ağız mukozasının karsinomu;
 • BHD sendromu (Kanserli olmayan tümörler).

Bombay kedisi bakımı

Bu cinsin yatkın olduğu yaygın hastalıklar listesinde ağız ve diş hastalıkları ilk sırada olduğundan, kedinin dişlerinin düzenli ve eksiksiz bir şekilde temizlenmesi önemlidir.

Bombay kedisi tüy bakımına gelince, bu kedi tüy dökme dönemlerinde bile çok az tüy döker. Ölü tüy tabakasını ortadan kaldırmak için haftada bir kez fırçalamak yeterli olacaktır.

Bombay kedisi beslenmesi
Bombay kedisi beslenmesi

Bombay kedisi beslenmesi

Her şeyden önce, bu cinsin örneklerinin çok aç gözlü olduğu bilinmelidir. Bu nedenle, Bombay kedisi beslenmesinde aşırıya kaçmamak gerekir. İhtiyaç duyduğu enerjiyi alması ve beslenmesinin eksiksiz olması açısından veteriner hekime danışarak günlük beslenme miktarı ayarlanabilir.

Bombay kedisi, diğer tüm kediler gibi etoburdur. Bu nedenle tavuk, tavşan ve sığır eti gibi yağsız ve sindirilebilir etler beslenmesinde önemli yer tutar. Özellikle sakatat ve kalp, B12 vitamini yönünden zengin olduğu için tercih edilmelidir. Bazen Bombay kedisine balık da verilebilir. Karbonhidratlar, yağlar, vitaminler ve mineral tuzlar ideal beslenmesinde önemli yer tutar.

Bombay kedisi beslenmesinde hazır mama kullanmak isterseniz, mutlaka protein bakımından zengin ve kaliteli mamalar seçmelisiniz. Yine verilecek miktarlar konusunda veterinere danışabilir veya mama kullanım talimatlarına bakabilirsiniz.

Bombay kedisi üremesi

Bombay kedisi, cinsel olgunluğa çok erken, yani yaşamın ilk beşinci ayı civarında ulaşırlar. Ancak, tam geliştirmenin tamamlanması 1 veya 2 yıl sürer. İlk cinsellik dönemlerinde özellikle dişilerde çiftleştirme yapılmaması kedi sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Safkan Bombay kedisi yavruları için kendi türü arasında çiftleşme gerekir. Bombay kedisinin hamileliği 64 ile 68 gün arasında sürer. Hamileliğin sonunda en fazla 5 yavru kedi doğar. Başlangıçta, tüyleri gri rengine benzer ve klasik siyah rengini alması yaklaşık 6 ay sürer.

Bombay kedisi hakkında merak edilenler

Bombay kedisi hakkında merak edilen konular aşağıdadır.

 • Çoğu kedi türü aşırı derecede güneşe maruz kalırsa, kedilerin tüylerinin rengi, daha açık tonlara bürünür. Bombay kedisinde ise, bu dönüşüm gerçekleşmez. Ne kadar güneşte kalırsa kalsın, kürkü her zaman simsiyah ve parlak kalır;
 • Bombay çok meraklıdır. Bir şey ilgisini çekerse veya birine bakıyorsa, konuyu anlayıncaya kadar saatlerce bakmaya devam edebilir.
 • Bombay kedileri, kalorifer veya soba yanında çömelir ve orada o şekilde durmaya devam eder. Sıcağı ve getirdiği rahatlığı severler.
 • Her siyah kedi Bombay kedisi mi? Hayır değildir. Bu kedinin en önemli özelliği pantere benzemesi ve karakteridir. Tabiki geldiği soyda önemlidir. Bombay kedisini diğer kedilerden bir bakışta ayırt edebilirsiniz.
 • Bombay kedisi çok tüy döker mi? Bu kediler normal zamanda hiç tüy dökmezler. Üstelik tüy dökme döneminde dahi çok az tüy dökerler.
 • Bombay kedisi kaç saat uyur? Bu kediler diğer kedi türlerine göre daha canlı ve aktiftir. Aynı odayı paylaşıyorsanız, gündüz fiziksel aktivite ile bu kediyi yormak gerekir. Aksi takdirde 2- 3 saat dinlenmek bu kediye fazlası ile yeter.

Bombay kedisi fiyatı nedir?

Bombay kedisi çok nadir bir türdür. Ülkemizde yeni yayılmaya başlamıştır. Bombay kedisi fiyatı 1000 ila 10.000 TL arasında değişebilir. Yurt dışından bu kediyi getirmek isterseniz 1000 ile 1500 Euro arasında bir rakamı gözden çıkarmanız gerekir. Instagram hesabımız olan Begonya Kadın sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx