Şifalı Bitkiler

Civanperçemi Faydaları Nelerdir? Civanperçemi Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle civanperçemi nedir, bin derde deva civanperçemi faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını paylaşacağız.

Civanperçemi nedir?

Civanperçeminin Latince adı, Yunan kahramanı Aşil’in adını taşıyan Achillea millefolium’dur. Bu bitki, savaş alanlarındaki antik Yunan savaşçılarını iyileştirmek için kullanıldı. Bu mütevazı bitkinin iyileştirici güçleri olduğuna inanılıyordu.

Civanperçemi, kadınlarda hormon bozukluğu ve sindirimi sistemi problemlerini tedavi etmek için geleneksel tıbbın kullandığı değerli bir bitkidir.

Reklamlar

Civanperçemi hemen her hastalık için kullanılmaktadır. Ateş ve soğuk algınlığı, menstrüasyon problemleri, yeme bozuklukları ve buna bağlı sindirim bozukluğunu tedavi etmek için eski zamanlardan beri tıp dünyasında önemli bir yere sahip olmuştur. Papatya ailesinden sayılmaktadır.

Civanperçemi Kuzey yarımküreye özgüdür ve kireçli topraklarda veya otlaklarda yabani ot olarak serbestçe yetişir.

Civanperçeminin faydaları arasında yaraları hızlı iyileştirmesi, iltihapla mücadele, mide ve bağırsak tedavisi, enfeksiyonla mücadele, yara izini azaltma, hormonal dengeyi sağlama, mastitisle mücadele (meme enfeksiyonu) ve kan basıncını yönetme yer alır.

Diğer faydaları arasında astım tedavisi, soğuk algınlığı tedavisi ve cilt enfeksiyonlarının tedavisi yer alır. Civanperçemi faydaları çoktur ve ayrıntıları anlamak için koca bir kitap gerekir. Biz kısaca en önemli faydalarından bahsedelim. Yazımızda Civanperçemi ne işe yarar, civanperçeminin faydaları nelerdir gelin okumaya devam edelim.

Civanperçemi Faydaları Nelerdir?
Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Faydaları Nelerdir?

1. Civanperçemi Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar

Civanperçeminde bulunan kimyasal bileşik achillien, iyileştirici gücü vardır. Kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırır ve bu da yaranın hızla kapanmasına neden olur. Ayrıca yarayı enfeksiyonlardan korur ve ağrıyı uyuşturur. Savaşlar sırasında yanık yaralarını iyileştirmek için kullanıldı. Ona “Askeri Bitki” unvanını veren de buydu.

2. Civanperçemi Anti-inflamatuar Özelliklere Sahiptir

Civanperçemi özü, artrit, boğaz ağrısı solunum yolu problemleri, mide ağrısı ve yanması gibi birçok hastalığın nedeni olabilecek iltihabı yatıştıran flavonoidler ve seskiterpen laktonlar içerir. Herhangi bir organda iltihaplanma olabilir, günlük beslenmeye eklenmesi iltihaplanmayı önlemede yardımcı olabilir.

Reklamlar

3. Civanperçemi Gastrointestinal Çözüm Sağlar

Civanperçeminin antiseptik özellikleri, alt bağırsakta sindirim problemleri sonucu oluşan spazmları tedavi eder. Sızdıran bağırsak, ishal, gaz ve mide krampları gibi durumlar civanperçeminden yapılan çay ile tedavi edilebilir. İçeriğindeki bitki bazlı flavonoidler, kasları gevşetir ve spazmları azaltır.

4. Civanperçemi Antiseptik Özelliklere Sahiptir

Civanperçemi ister yağı, isterse bitkinin kendisi, insanoğlunun bildiği en güçlü antiseptiktir, tam bir doğal bir dezenfektan ve enfeksiyonlarla mücadele eden tıbbi özellikleri, piyasada bulunan geleneksel ilaçlarla asla kıyaslanamaz.

Sadece dış bölgede oluşan yaraları iyileştirmek ile yetinmez, antimikrobiyal özellikleri ile iç enfeksiyonları da tedavi eder. Civanperçemi, vücudu enfeksiyona neden olan bakterilerden korumak için koruyucu bir tabaka oluşturan etkilenen bölgedeki kan trombositlerini aktive eder. Civanperçemi yağı o kadar güçlü antiseptik etkiye sahiptir ki, yaraya uygulandığında bakterileri tamamen öldürür.

5. Civanperçemi Skarlaşmayı Azaltır

Yara izlerini giderme özellikleri o kadar mükemmeldir ki, kozmetik endüstrisi tarafından oldukça tercih edilmektedir. İyileşme sürecini hızlandırmanın yanında, yara izlerinin görünümünü de azaltır. Anti-inflamatuar özellikleri ayrıca yaraları çevreleyen tahrişi ve kızarıklığı yatıştırmaya yarar.

Civanperçemi Hormonal Denge Sağlar
Civanperçemi Hormonal Denge Sağlar

6. Civanperçemi Hormonal Denge Sağlar

Hormonlardaki düzensizlik tedavi edilmezse kalıcı bir durum olabilir buda ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Civanperçemi, vücuttaki hormonları dengelemeye yardımcı olur.

Hormonal dengesizlik bazen düzenli adet görmemenin nedeni olabilir, bu duruma amenore denir. Bu durumu tedavi etmek için keklik üzümü gibi diğer bitkilerle birleştirilebilir.

7. Civanperçemi Mastit Tedavisinde Etkilidir

Mastitis, yeni doğan bebekleri besleyen kadınların sıklıkla yaşadığı bir meme enfeksiyonudur. Bu bölgedeki kan dolaşımını artırmak için civanperçemi ağrıyı gidermek ve göğüslerdeki iltihabı yatıştırmak için kullanılır. Antiseptik özellikleri ayrıca enfeksiyonla savaşmaya ve durumu tedavi etmeye yardımcı olacaktır.

8. Kan Basıncı Yönetimi

Vücutta yeterli kan akışını sağlayan vazodilatör ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca tansiyonu düşürmek için sinirleri yatıştırır ve rahatlatır. Araştırmalar, civanperçeminin hipertansiyondan muzdarip hastalarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

9. Civanperçemi Astım Tedavisinde Etkilidir

Civanperçemi, kan dolaşımını kolaylaştıran ve oksijeni doğru şekilde kullanılması ile sakinleştirici özelliklere sahiptir. Solunum sistemi için astım semptomlarını hafifletir. Bronşları gevşetir ve inflamatuar hava yollarını sakinleştirir. Bunu bronkodilatör etkileri ile yapar.

Civanperçemi Soğuk Algınlığı Tedavisinde Etkilidir
Civanperçemi Soğuk Algınlığı Tedavisinde Etkilidir

10. Civanperçemi Soğuk Algınlığı Tedavisinde Etkilidir

Civanperçemi çayı eski zamanlardan beri soğuk algınlığı ve hafif ateş için bir tedavi yöntemi olmuştur, temel olarak gözenekleri ve kan damarlarını genişleterek toksinleri terleme yoluyla vücuttan uzaklaştırır. İltihabı yatıştırır ve antiseptik özellikleri enfeksiyonlar ve virüslerle savaşır. Ayrıca öksürük nöbetlerini yatıştırır ve grip ve soğuk algınlığı tedavisinde mükemmel bir doğal çözümdür.

11. Civanperçemi Cilt Tedavisinde Etkilidir

Civanperçemi yağı, egzama semptomlarını azaltmaya ve cilt iltihabını sakinleştirmeye yardımcı olur. Civanperçemi yağı taşıyıcı yağlar ile kullanılarak akne izlerini iyileştirilebilir hatta tedavi edilebilir. Civanperçemi çayı tüketmek ciltteki hücre yenilenmesini sağlar. Yeni hücrelerin oluşumuna çok hızlı bir şekilde katkı sağlar.

Son Söz

Civanperçemi otu, geleneksel tıptan daha üstün iyileştirici özelliklere sahip olağanüstü bir bitkidir. Çaylara, çorbalara ve soslara eklemek, size bir sağlık hazinesi sağlarken yemeğinize acı tatlı bir lezzet katabilir.

YouTube kanalımızı buradan takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx