Şifalı Bitkiler

Vişne Suyu İçmek İçin 11 Neden! İşte Vişne Suyunun Faydaları

Reklamlar

Vişne suyu, C Vitamini, Çinko, E Vitamini ve A Vitamini gibi önemli vitaminlere sahiptir. Vişne suyunun faydaları, kanseri önler, kalp hastalıklarının önler, dolaşım sistemini düzenler, iyileşme sürecinin hızlandırır, artriti önler, odaklanma ve dikkatin iyileşmesini sağlar, düzenli uykuya yardımcı olur, diyabeti önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, solunum problemlerini önler ve zayıflamaya yardımcı olur.

Vişne Suyunun İnanılmaz Faydaları

Vişne Nedir? Kalorisi Ne Kadar?

Vişne, (Prunus cerasus), gülgiller (Rosaceae) familyasından gelen, dünya çapında milyonlarca insan tarafından tüketilen kirazla yakından ilişkili bir meyvedir. Kiraz gibi tüketilmesinin yanında, vişne keklerde, reçellerde ve diğer yemeklerde bir bileşen olarak kullanılır.

Bir kase vişne yaklaşık 52 kalori içerir ve günlük sodyum değerinin yüzde birinden daha azına sahiptir. Bu porsiyondaki kalsiyum ve potasyum seviyelerinin de günlük değerinizin yaklaşık yüzde biri olduğu kanıtlanmıştır.

İçeceğin tadı ekşi ve son derece asidik olsa da, faydaları tartışılmazdır. Özellikle Türk toplumu olarak hasta ziyaretlerinde niye vişne suyu götürüyoruz? Nedenlerine göz atalım.
 

Reklamlar
Vişne Suyunun Faydaları
Vişne Suyunun Faydaları

Vişne Suyunun Faydaları

1. Vişne Suyu Kanserin Önlenmesine Yardımcı olur

Vişnede bulunan antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerin varlığının neden olduğu ciddi hastalıklardan korunmak için mükemmel savaşçılardır. Vişnedeki antosiyaninler, tümör oluşumuna karşı umut verici sonuçlar göstermiştir.

2. Vişne Suyu Kalp Hastalığının Önler

Vişne suyu tüketimi, kardiyovasküler sistemde bulunan oksidatif stresi azaltabilir. Bunun nedeni, vişnede bulunan quercetin adı verilen önemli bir bileşiğin varlığıdır. Bu bileşik ayrıca kan basıncını ve kolesterol seviyelerini düşürmede olumlu etkiler göstermiştir. Tüm bunlar vişne suyunun farklı kalp hastalıklarını önlemede de faydalı olduğunu gösterir.

3. Vişne Suyu Dolaşımı İyileştirir

Yine vişnedeki antioksidanlar, vücutta daha iyi ve sağlıklı dolaşımı teşvik ettiği de bilinmektedir. İyileştirilmiş dolaşım, vücuda birçok fayda sağlar. Vücuttan zararlı maddelerin atılması ve yeni hücrelerin yapımı bunlara örnektir.

4. Vişne Suyu İyileşme Sürecini Hızlandırır

Vişnedeki anti-inflamatuar özellikler ve antioksidanların varlığı, yoğun fiziksel aktivitelerden sonra iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Fiziksel aktivitelerden kaynaklanan kas ağrıları ve vücut sertliği, vişne suyu tüketerek büyük ölçüde azaltılabilir.

Spor yapıyorsanız veya ağır bir işte çalışıyorsanız ve bunun sonucunda kendinizi yorgun hissediyor ve ağrılarınız varsa, daha hızlı bir iyileşme süreci için vişne suyu tüketebilirsiniz.

Reklamlar

5. Vişne Suyu Artritin Önlenmesine Yardımcı Olur

Artrit, birçok kişi tarafından yaşlandıkça gelişen yaygın bir sorundur. Bu eklemler ve kaslarla ilgili sorun anlamına gelir. Artritin en önemli nedeni, vücudun neden olduğu iltihaplanmadır. Vişne suyu, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğundan, artrit ile ilişkili şişlik ve ağrının tedavisinde faydalı bulunmuştur.

Yüksek ürik asit seviyeleri böbrekleri de olumsuz etkileyebilir. Vücuttaki ürik asidin azaltılmasında olumlu etkiler göstermiştir.

6. Vişne Suyu Odaklanmayı ve Dikkati İyileştirir

Vişnenin anti-oksidatif özelliklerinin bilişi geliştirmenize ve daha fazla odaklanma ve dikkat kazanmanıza yardımcı olabileceği bilinmektedir. Vişne suyu vücuttaki oksidatif stresi azaltarak Alzheimer, Parkinson ve Demans gibi bazı nörolojik hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan diğer iki bileşik, kuersetin ve antosiyanin vişne suyunda bol miktarda bulunur.

7. Vişne Suyu Uykuyu Düzenlemeye Yardımcı Olur

Melatonin, insan vücudunda uykuyu düzenlemekten sorumlu bir hormondur. Vişne suyunun bir diğer faydası da uykusuzluk ve uyku ile ilgili problemlerin önlenmesidir. Bunun nedeni, vişnelerin doğal melatonin kaynağı olarak bilinmesidir ve bu nedenle gün boyunca veya yatmadan önce vişne suyu tüketmek, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

8. Vişne Suyu Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olur

Son araştırmalar, vişne suyunun, tip 2 diyabet üzerindeki olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Bunun nedeni, normal kan şekeri seviyelerinin korunmasından sorumlu olan insülin seviyesini arttırmada yardımcı olabilecek antosiyaninlerin varlığıdır. Bu, aynı zamanda bu hastalığı geliştirme riski taşıyan kişiler için de faydalı olacağı anlamına gelir. Bu nedenle, vücuttaki normal kan şekeri seviyelerini korumak için bu suyu düzenli olarak tüketilmelidir.

9. Vişne Suyu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sistemi, birçok hastalıkla mücadelede etkin bir rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, hasta olmaktan kaçınmanın iyi bir yoludur.

Vitamin ve minerallerin çeşitliliği nedeniyle, vişne suyu tüketmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Buna ek olarak, vişnede bulunan antioksidanlar vücudun, enfeksiyonları önlemesine ve savaşmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek alerjilerle daha etkili bir şekilde savaşmanıza ve alerjiye bağlı problemleri geliştirmenize engel olabilir.

10. Vişne Suyu Solunum Yolu Hastalıklarını Önler

Vişne suyunun anti-inflamatuar özellikleri ve antosiyaninler ile kuersetin varlığı, astım, bronşit ve benzeri birçok solunum yolu hastalığını önlemek için mükemmel bir çözüm olarak görülebilir.

11. Vişne Suyu Zayıflamaya Yardımcı Olur

Vişne suyunun, iltihaplı durumlarla ilişkili obeziteyi azaltma da etkili olduğu bilinmektedir. Bu, vişnedeki anti-inflamatuar özellikler ile olur. Bunun yanı sıra düzenli olarak vişne suyu tüketmek kolesterolü düşürerek karın bölgesindeki yağlanmanın önüne geçilebilir.

Son Söz

Sonuç olarak, düzenli olarak vişne suyu tüketerek birçok ciddi hastalığın önüne geçebiliriz. Vücudunuza hak ettiği bakımı vermek için bugün yaşam tarzınıza vişne suyu eklemeyi unutmayın.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx