Sağlık

C Vitamininin Faydaları Nelerdir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Reklamlar

C vitamini vücudun depolayamadığı suda çözünen vitamin çeşitlerinden biridir. Bazı meyveler ve sebzelerde bol miktarda bulunur. Peki, C vitamininin faydaları nelerdir, hangi besinlerde bulunur?

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, C vitamininin vücut için öneminden hangi besinlerde bulunduğuna kadar tüm merak edilenleri derledik, keyifli okumalar.

Boğaz sağlığınızı korumak için mutlaka C vitaminli pastil kullanımına önem gösterin.

Reklamlar
C Vitamini faydaları
C Vitamini faydaları

C Vitamininin Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kalp hastalıkları riskini azaltmaya, hafızanın korunmasından demir eksikliğinin önlenmesine kadar C vitamininin genel sağlık için birçok faydası bulunur. Şimdi bu faydaları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Tantunatura Forest Berry ürünü hakkında detaylı bilgiye bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kronik Hastalık Riskini Azaltır

C vitamini aslında bir antioksidandır. Antioksidanlar ise vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren moleküllerdir. Bunu, hücreleri serbest radikal adı verilen zararlı maddelerden koruyarak yaparlar.

Serbest radikaller vücutta biriktiğinde, birçok kronik rahatsızlıkla ilişkili olan oksidatif stresi tetikleyebilmektedir. Yapılan araştırmalar, yeterli düzeyde C vitamini alımının kandaki antioksidan seviyesini %30’a kadar artırılabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla serbest radikal adı verilen zararlı maddelerin sebep olabileceği kronik rahatsızlık riski, bir antioksidan olan C vitamini sayesinde azalabiliyor.

Reklamlar

Kalp Hastalığı Riskini Düşürür

Kalp hastalıkları, dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Yüksek tansiyon, yüksek trigliserid, yüksek LDL veya düşük HDL seviyeleri, kalp hastalıkları riskini artıran en önemli faktörlerdir.

Yapılan araştırmalar, kalp hastalıkları riskini artıran bu faktörlerin C vitamini ile azaltılabileceğini ortaya koyuyor. Örneğin toplam 293.172 katılımcıyla yapılan 9 bilimsel araştırmanın analizi, C vitamini takviyesi alan kişilerin almayanlara göre kalp hastalıkları görülme riskinin %25 daha düşük olduğunu gösteriyor.

Demir Eksikliğini Önlemeye Yardımcı Olur

Genel sağlık için gerekli olan minerallerden biri de demirdir. Demirin vücuttaki en önemli görevi oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerini üretmektir. Demir eksikliğinde ise vücut kan hücresi yapımında zorlanacağı için doku ve organlar düzgün bir şekilde çalışabilmek için ihtiyaç duydukları oksijeni yeteri miktarda alamaz.

Yapılan araştırmalar, C vitamininin demir emilimini artırmaya yardımcı olduğunu, özellikle bitki bazlı demir kaynaklarını daha kolay emilen bir forma dönüştürdüğünü gösteriyor. Bu da önemli ve kaliteli demir kaynağı olan et ürünlerini tüketmeyen kişiler için oldukça değerlidir.

Bağışıklığı Güçlendirir

C vitamini, vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder. Ayrıca beyaz kan hücrelerini serbest radikaller olarak da bilinen zararlı moleküllerden koruyarak daha etkili bir şekilde işlev görmelerini sağlar. Bu da aslında doğrudan bağışıklık sisteminin güçlenmesi anlamına gelir.

Hafızayı Korur

Demans, zayıf hafıza ile ilişkilendirilen bir hastalıktır. Dünya çapında 35 milyondan fazla insanı etkileyen demansın daha çok yaşlılarda ortaya çıktığı biliniyor.

Güçlü bir antioksidan olan C vitamininin vücutta düşük seviyelerde olması ise zayıf hafıza ile ilişkilendiriliyor. Ayrıca birkaç çalışma, demansı olan kişilerin kanlarında C vitamini seviyesinin düşük olduğunu gösteriyor.

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

En iyi C vitamini kaynağı taze sebze ve meyvelerdir. Ancak sebze ve meyvelerin ısıya maruz kalması içeriğindeki C vitamininin azalmasına neden olabilir. Bu nedenle sebze ve meyveleri çiğ bir şekilde tüketmek besin değerinin kaybolmasını önleyecektir. İşte, C vitamini içeriği yüksek olan sebze ve meyveler;

  • Kivi
  • Portakal,
  • Greyfurt,
  • Çilek,
  • Kırmızı ve yeşil biber,
  • Ispanak vb. yeşil yapraklı sebzeler,
  • Domates.
Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx