Cilt Bakımı

Retinol (A Vitamini) İçeren Tüm Kremler

Retinol Nedir?

Reklamlar

Retinol maddesini son yıllarda sık sık duyuyorsunuz değil mi? Ülkemizde son yıllarda popüler hale gelen bu madde ciltte adeta mucizeler yaratıyor. Peki retinol içeren kremler hangileridir? A vitamini içeren retinol nedir, retinol içeren serumlar, ampuller, göz kremleri ve kremler nelerdir merak ediyorsanız bu kapsamlı okumaya devam edin. 

Retinol nedir?

Retinol Nedir?

Retinol nedir? Retinol İçeren Kremler nelerdir? Son yıllarda cilt bakımı ve güzellik sektöründe yükselen bir trend olan retinol yazarlar ve güzellik editörlerinin adeta favorisi… Yazarlar ve güzellik editörleri, retinolü nihai anti aging mucize işçisi olarak lanse etti. Geceleri cildinize bu eşsiz maddeyi uyguladığınızda, ciltteki donukluğu önleme, dolgunluğu arttırma, sıkı cildi teşvik etme ve ince çizgiler ile kırışıklıkları en aza indirme yetenekleri sayesinde sabahları daha parlak ve pürüzsüz bir cilt ile ortaya çıkar.

Genel olarak ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıklar çok fazla güneş ışığına maruz kalmak, sigara ve alkol tüketimi, bol su tüketmemek, cildi yeterince nemlendirmemek, uykusuzluk, yanlış cilt bakımı uygulamaları, aşırı kozmetik ürünleri uygulamaları ve makyajı temizlemeden uyumak gibi nedenlerden dolayı oluşur. Retinol kullanmaya genel olarak kırışıklıkların ortaya çıkmaya başladığı otuzlu yaşların ortalarından sonlarına doğru başlamak gerekiyor. 

Reklamlar

Retinolü dikkatli kullanmak gerekiyor. Çünkü, sonuçta, retinolün yan etkileri pullanma, kuruluk ve güneşe karşı artan duyarlılığı içerebilir. Bu da kusursuz güneş koruyucu krem uygulamasının bir zorunluluk olduğu anlamına gelir. Başka bir deyişle, bu yeni bir ruj ya da göz farı denemek gibi bir şey değildir ve bu bir taahhüttür. 

Retinol İçeren Kremler genellikle A vitamini türevi içeren topikal ürünler için bir katoter terimi olarak kullanılırken, teknik olarak farklı seviyelerde çalışan birkaç varyasyon bulunan bir retinoid türüdür. Retinoidler kollajen üretimini artırarak cilt hücresi devir hızını artırarak çalışır. Ayrıca cildin arınma ve yenilenme hızını da artırıyor. Bu nedenle, cildinizin genel dokusunu iyileştirmek, ince çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirmek, cilt tonunu eşitlemek, cilt tonunu aydınlatmak ve gözenek boyutunu azaltmak için ideal bir maddedir.

Yukarıda belirtildiği gibi, yüz kremlerinizde ve serumlarınızda bulabileceğiniz birkaç farklı retinoid türü vardır. Retinol ve retinil palmitat iki eczane tipi retinoiddir ve retinol, retinil palmitattan daha güçlü ve etkilidir. İçerik listelerine bakarak ürünlerinizde hangisinin olduğunu bulabilirsiniz. 

Bunların her ikisi de reçetesiz bir versiyona sahip olan tretinoin, tazaroten ve adapelene dahil reçete versiyonlarından daha hafiftir. Reçetesiz satılan retinoidler akla gelebilecek hemen hemen her ürün formunda bulunurken, çoğu reçete formu ağız yoluyla alınan izotretinoinin (genellikle Roaccutane olarak bilinir) yanı sıra bir krem ​​veya jeldir.

Reklamlar

Retinoidler uzun zamandır anti aging ve akne tedavisinde iyi bir nedenden dolayı altın standart olarak kabul edilmektedir. Retinoidler sadece keratinositlerin (cildimizin en dış katmanındaki hücreler) hücresel devir hızını arttırmakla kalmıyor, daha genç, dolgun hücreleri yüzeye yakın tutuyor. 

Ama aynı zamanda eski keratinositlerin artan oranda peeling etkisine yardımcı olur. Bu da gözeneklerin tıkanmasını engeller ve sert sürtünmeye gerek kalmadan cildinizin yenilenmesini sağlar. Uzun süre boyunca retinoidler, kollajen ve elastin üretimini artırmaya yardımcı olur.

Dermis yani cildin ikinci ve daha derin tabakasındaki kirleri ve yabancı maddeleri temizler. Pek çok ürün aynı anda cilt sağlığının pek çok yönü üzerinde çalışmaz. Bunun anlamı, akne veya ince çizgileriniz olmasa bile, bileşen eşit bir cilt tonunun korunmasına yardımcı olabilir ve cildinize spadan taze bir şekilde parıltı kazandırabilir.

Retinol Bağlayıcı Protein
Retinol Bağlayıcı Protein

Retinol Bağlayıcı Protein Nedir?

Retinol bağlayıcı proteinler (RBP), çeşitli fonksiyonları olan bir protein ailesidir. Retinolü bağlayan taşıyıcı proteinlerdir. Değerlendirme retinol bağlayıcı protein, sağlıkla ilgili beslenme tüm araştırmalar viseral protein kütlesini tespit etmek amacı ile çok yaygın olarak kullanılır.

Retinol bağlayıcı proteinler ve retinoik asit, gen ekspresyonunun modülasyonunda ve bir embriyonun genel gelişiminde çok hayatidir. Bu maddelerden birinin çok eksik olması veya fazla olması potansiyel olarak erken embriyo mortalitesine sebep olabilir. Başarılı bir hamilelik için retinolün taşınması ve metabolizmasının düzenlenmesi gerekir ve bu retinol bağlayıcı proteinler yoluyla yapılır.

Retinol ile Akne Tedavisi
Retinol ile Akne Tedavisi

Retinol Akne Tedavisinde Etkili Midir?

Akne ile 20’li ve 30’lu yaşların sonlarına doğru hala uğraşıyorsanız ve muhtemelen bununla mücadele etmekten yorulduysanız cildinize benzoil peroksit ve salisilik asit gibi maddeler iyi gelebilir. Ancak bu maddeler yardımcı olabilirken muhtemelen bunları zaten denediniz ve sivilce ile aknelerinizi tamamen yok etmek için çok daha güçlü bir şey arıyorsunuz.

O zaman aradığınız şey retinol olmalı! Evet, tüm favori yaşlanma karşıtı kremlerinizde bulunan aynı retinolden bahsediyoruz. Retinoidler ve retinoller, retinoik aside dönüştürülen A vitamini türevleridir. Bunlar, yaşlanma karşıtı olarak faydalıdır çünkü cilt hücresi döngüsünü düzenlemeye ve kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. Sonuç, daha eşit bir cilt tonu, daha aydınlık bir cilt, gelişmiş doku ve daha az ince çizgi ve kırışıklıklardır.

Bununla birlikte, retinoid kullanmanın faydaları kırışıklık yumuşatma sihrinin çok ötesine geçer.  Güçlü bileşen “akne tedavisinin temel dayanağı” olarak bilinir ancak araştırmalar cildin tedavi edilmesine ve temizlenmesine yardımcı olmak için yeterince sık kullanılmadığını göstermektedir. Yurtdışında bu madde, cilt bakımında ve cilt tedavilerinde etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Fakat ne yazık ki ülkemizde henüz retinol yeni yeni popüler olmaya başlayan bir maddedir.

İnatçı akneler ve sivilceler ile uğraşıyorsanız ve topikal bir retinoid tedavisi denemediyseniz, rutininize bir tane eklemeyi, nasıl kullanacağınızı ve denemek için en iyi ürünleri düşünmelisiniz.

Retinoidler
Retinoidler

Retinoidler Sivilce Tedavisinde Nasıl Yardımcı Olur?

İlk olarak, bazı terimleri açıklayalım. Retinoid terimi, A vitamini türevi bileşiklerin tamamını içerir. Bu, retinol, retinaldehid, retinoik asit ve sentetik türevlerini içeren hem kozmetik ürünlerini hem de reçeteli mukavemet ürünlerini içerir. Tüm bunlar aslında cildinize daha iyi çalışmasını söyler.

Retinol İçeren Kremler doğal olarak A vitamini oluşturur ve genel olarak daha hafif ve reçetesiz ürünlerde bulunur. Gerçekten sihrini gerçekleştirmek için cilt hücrelerinizin etkilerini üretmek için retinolü, retinoik aside dönüştürmesi gerekir. Bu nedenle, sonuçları görmek reçeteli bir üründen biraz daha uzun sürer. Ancak retinol daha kademeli olsa da, tretinoin gibi sentetik muadillerine göre daha az tahriş edicidir.

Tüm formlar cildinize destek verebilir ancak retinoidler akne söz konusu olduğunda altın standart olarak kabul edilir çünkü daha hızlı hareket ederler. En büyük faydaları ise ölü cilt hücrelerini etkili bir şekilde yok etmek ve ciltte peeling etkisi yaratmaktır.

Bu, gözeneklerin tıkanmasını önler. Bu da akne ve sivilce alevlenmelerinin gelişiminde önemli bir faktördür. Ayrıca aşırı yağ üretimini azaltmaya, iltihaplanma (akne gelişimine dahil), akne izlerini düzeltmeye ve sivilce sonrası geride kalan kırmızı lekeleri hafifletmeye yardımcı olurlar.

Ancak birçok topikal ilaç gibi, retinoidinizin gücü de biraz yardımla artırılabilir. Araştırmalar, bu ürünlerin, benzoil peroksit (sivilce alevlenmelerini tetikleyen p. acnes bakterileri ile savaşır) gibi bir antibakteriyel ilaçla birleştirildiğinde akne tedavisinde en etkili olduğunu göstermektedir.

Retinol Serumlar
Retinol Serumlar

Retinol Serumlar Nelerdir?

Retinol İçeren Kremler ve serumlar genellikle yurtdışında yaygın olarak kullanıldığı için yabancı markaların piyasaya sunduğu özel serumlardır. Bu serumları yurtdışından getirtebilir ya da Amazon gibi e ticaret sitelerinden satın alabilirsiniz.

First Aid Beauty FAB Skin Lab Retinol Serum

Bu serum, retinol ile birleştiğinde ince çizgileri ve kırışıklıkları tedavi eden ve cildi yumuşatan peptitler içerir. Aynı zamanda tahriş ve hidratı aynı anda yatıştırmak için hyaluronik asit, aloe vera özü, kolloidal yulaf ezmesi ve seramidler gibi cilt yatıştırıcı bileşenler içerir.

SkinMedica Age Defense Retinol Complex 1.0

Öngörülebilir gelecek için retinol serumu kullanmayı taahhüt ediyorsanız, dermatologların tavsiye ettiği bu serumu kullanabilirsiniz. Bu serum, tüm cilt tipleri için uygundur ve üç farklı retinol gücüne sahiptir böylece cildiniz ürüne göre ayarlandıkça daha güçlü konsantrasyonlara geçebilirsiniz.

Elizabeth Arden Retinol Ceramide Capsules Line Erasing Night Serum

Koruyucu içermeyen bir retinol formülü, tahmin çalışmasını uygulamadan çıkaran ve seyahati çok kolay hale getiren tek kullanımlık kapsüllerde gelir. Aynı zamanda cilt bariyerini güçlendirmek ve retinolün geleneksel olarak neden olabileceği tahrişleri hafifletmek için seramidler içeriyor.

Capture Youth Göz Serumu

Bu göz serumu genel olarak göz çevresinde oluşan şişlikler, göz altı torbaları, koyu halkaları, göz çevresinde oluşan ince çizgileri ve kırışıklıkları iyileştiren özelliklere sahiptir. Bu kremin içindeki doğal maddeler ve retinol özelliği cildi nemlendirir ve yumuşatır.

Celestial Siyah Pırlanta Retinol Yağı

Bu retinol yağı, yüksek konsantreli retinol maddesi içerir. Ciltteki ince çizgiler ve kırışıklık gibi yaşlanma etkilerini çok net bir biçimde yok eder. Çok etkili bir anti aging ürünüdür. Bu serumun içinde E-Vitamini, Omega-3 ve Omega-6 gibi maddeler vardır.

Retinol Ampul
Retinol Ampul

Retinol Ampuller Nelerdir?

En iyi retinol ampullerin listesini burada bulabilirsiniz.

Dr. Dennis Gross Skincare Ferulic Acid + Retinol Brightening Solution

Bu çok amaçlı ürün, ince çizgilerin görünümünü, kırışıklıkların görünümünü, cilt rengini düzeltmek ve zaman içinde yeni kolajen büyümesini teşvik etmek için birlikte çalışan bir dizi yaşlanma karşıtı bileşen içeriyor. Hyaluronik asit hidratlar, ferrulik asit serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olur, alfa-hidroksiasitler hafifçe pul pul dökülür ve retinol yeni kolajen büyümesini uyarır.

Amarte Aqua Cream

Bu krem yüzde bir oranında retinol, alfa-arbutin, elementer kükürt ve cildin parlaklaştırılmasına geniş spektrumlu bir yaklaşım sağlamak için doğal parlatıcı ekstrelerin bir karışımını içerir. Çok hafiftir, güneş kremi veya makyaj altında da kullanımı kolaylaştırır.

PCA Skin Intensive Clarity Treatment 0.5% Pure Retinol Night

En hassas cildi bile tahriş etmeyen reçeteli bir retinol serumu için bu gece kremini deneyin. Cildi tahriş etmeden beslemek ve nemlendirmek için sadece doğal olarak türetilmiş bileşenler içerir. Çoğu retinol ürününü haftada sadece iki kez kullanabilirsiniz ancak bu formülü haftada beş ila altı kez uygulayabilirsiniz.

Retinol Göz Kremi
Retinol Göz Kremi

Retinol Göz Kremi Listesi

Aynaya baktığınız gözler yorgunsa, gözlerinizin altında koyu halkalar varsa ve buruşuk görünüyorsa, günlük rutininize bir retinol göz kremi eklemeyi düşünebilirsiniz. Retinol serumları, daha hızlı bir hücre döngüsünü teşvik etmek ve ince çizgilerin görünümünü azaltan ve cilt tonunu düzelten ve dokuları ortadan kaldıran yeni kolajen büyümesini teşvik etmek için önleyici bir şekilde çalışıyor. Ancak retinol, bilimsel olarak kanıtlanmış yaşlanma karşıtı özelliklere sahip tek ilaç olduğundan, bu ürünler pahalı olabilir. Hangi retinol göz kremlerinin savurganlığa değer olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için dermatologlardan favorileri listelemelerini istedik.

L’Oreal Paris Revitalift Anti-Wrinkle and Firming Eye Cream

Reçeteli retinol veya daha aktif kozmetik kremler hassas cildi tahriş edebilir böylece kaz ayaklarının ve koyu halkaların tedavisi gerçekleştirilir. Bu krem, retinol, retinil palmitatın en az aktif formuna sahiptir. Yavaş çalışmasına rağmen, hassas cildi olan herkes için daha iyi bir seçenektir.

Neutrogena Rapid Wrinkle Repair Eye Cream

Bu göz kremindeki retinol, kolajen üretimini artırarak ve yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik ederek ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltır. Uygun fiyatlı eczane ürünü ayrıca cildi dolgunlaştırmak ve nemlendirmek için hyalüronik asit içerir.

RoC Retinol Correxion Anti-Aging Eye Cream

Bu yaşlanma karşıtı göz kremi tedavisi, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak ve yüzün en hassas bölgelerinden birinde dokuyu iyileştirmek için kolajeni organize etmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Ayrıca şişliği azaltmaya ve koyu halkaları gidermeye yardımcı olan önemli bir mineral kompleksi içerir.

KIEHL’S Youth Dose Eye Treatment Cream

Pro-retinol, kırmızı üzüm çekirdeği ekstresi ve C vitamini gibi güçlü bir anti-aging bileşenleri ile bu hafif nemlendirici formül yağsızdır ve hızla emilir.

Eau Thermale Avène Retrinal Eyes Contour Care

Bu krem, dört retinol formundan biri olan retinaldehit içeriyor. Gözdeki şişliği giderir ve cildin yüzey katmanlarındaki kırışıklıkları ve ince çizgileri hedefler. Aynı zamanda dolgun ve pürüzsüz bir doku elde etmek için hyalüronik asit içerir.

Dr. Brandt Skincare 24/7 Retinol Eye Cream

Adından da anlaşılacağı gibi, bu formül, yavaş yavaş kollajen oluşturmaya yardımcı olan zaman salınımlı bir retinole sahiptir. 

Estée Lauder Advanced Night Repair Eye Supercharged Complex

Bu krem sodyum hiyalüronat ve retinol karışımı sayesinde koyu halkalar, şişlik ve ince çizgiler için harikalar yaratıyor. Ayrıca cildi beslemek için antioksidanlar ile aşılanıyor.

PHILOSOPHY Anti-Wrinkle Miracle Worker Eye

Bu yumuşak, hafif krem, doğal yüzey hücre devir işlemini hızlandırmak ve kollajen seviyelerini artırmak için yüksek performanslı bir retinoid içeriyor.

Dermalogica Age Smart Reversal Eye Complex

Vegan, hayvansal herhangi bir madde içermeyen ve glutensiz olmasına rağmen, bu ürün güçlü yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Retinol ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için hücre döngüsünü arttırır ve kül ağacı kabuğu özü hidratlar ve koyu halkaları en aza indirir.

Murad Retinol Youth Renewal Eye Serum

Bu hafif serum, hızlı etkili bir retinoid, zamanla salınan bir retinol ve kırışıklıkları ve kaz ayaklarını daha kısa sürede azaltmak için bir retinol güçlendirici içerir. Ayrıca elastikliği aydınlatmak ve arttırmak için deniz yosunu kompleksi gibi antioksidanlara sahiptir.

Retinol Krem
Retinol Krem

Retinol İçeren Kremlerin Listesi

Retinol İçeren Kremler ve içlerinde neler olduğunu sizler için yazdık.

MEDIK8 Crystal Retinal 3

Retinol duydunuz, ama kristal retinali denediniz mi? Bu akıllı kristal kapsüllenmiş retinaldehit formülü, cilt tarafından daha kolay retinoik aside dönüştürülebilmesi sayesinde normal retinolden on bir kat daha hızlı çalışır. Aynı zamanda daha az tahrişe neden olur ve teninizi dolgunlaştırmak ve nemlendirmek için yerleşik hyalüronik asit ve E vitamini ile birlikte gelir.

Shani Darden Skin Care Texture Reform

Bu yoğun tedavi, Rosie Huntington-Whiteley, Chrissy Teigen ve Jessica Alba dahil olmak üzere en iyi ünlülerin muhteşem ciltlerinin arkasındaki sırdır. Tüm faydaları daha az yan etki ile sunan niasinamid, laktik asit ve yatıştırıcı aloe vera, tahrişle mücadele eden hassas ciltler için mükemmeldir.

SUNDAY RILEY A+ High-Dose Retinoid Serum

Yeni başlayanlar dikkat! Eğer düzenli bir retinol kullanıcısı değilseniz, bu krem harika bir yatırımdır. En az birkaç hafta boyunca daha düşük bir yüzdeye sadık kaldıktan sonra, yüzde 5 retinoid, yüzde 1 lipozomal kapsüllenmiş retinol ve yüzde 0.5 mavi-yeşil alg ile güçlendirilen profesyonel güçlü formülü bu kremi cilt bakım rutininize dahil eder. İnanılmaz derecede etkilidir bu nedenle çok kısa bir sürede inanılmaz sonuçlar bekleyebilirsiniz.

The Ordinary Granactive Retinoid 2% in Squalane

Ordinary, etkili cilt bakım ürünlerini çok uygun fiyatlara satmasından hemen sonra bir kült olmuştur. Bu, tüm retinollerini ‘Granactive Retinoid’ adlı yeni bir formüle yükselttiklerinde kanıtladıkları bir şey olan tüketici dürüstlüğüne güvenen bir markadır. Eski ürünlerine kıyasla Granactive Retinoid, cildi tahriş etmeden ve cilde hasar vermeden yaşlanma belirtilerine karşı daha iyi sonuçlar verir.

SUNDAY RILEY Luna Sleeping Night Oil

Sunday Riley markasının retinol zengini yüz yağı, hesaba katılması gereken bir güçtür. Sakinleşmeye ve yatıştırmaya yardımcı olmak için anti-enflamatuar özlerle dolu, akne, rosacea, egzama ve sedef hastalığı gibi durumlarda harikalar yaratır ve aynı zamanda bir retinoidin her zamanki yaşlanma karşıtı faydalarını sağlar. Retinol İçeren Kremler listemizin sonuna geldik.

Şems Arslan Kolajen Maskesi Nasıl Yapılır? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Begonya Kadın Instagram: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx