Cilt Bakımı

Chia Tohumu ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Chia tohumu son zamanlarda çok duyduğumuz faydalı bir yiyecektir. Vücudumuza olduğu kadar cildimize de faydalıdır. Chia tohumu ile cilt bakımı nasıl yapılır, chia tohumu nedir, chia tohumunun cildimize faydaları, chia tohumunun saça faydaları gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Chia Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu Meksika kökenli bir tahıldır. Astronotların uzay yolculukları sırasında kullanımı ile duyulmuş ve sonrasında tüm dünyada severek tüketilmeye başlanmıştır. Chia tohumunun içinde bol protein ve bol lif olduğu için zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği tahıllardandır. Aynı zamanda chia tohumu cilde ve saça da faydalıdır.

Chia tohumunun içinde vitamin ve mineral olduğu için diyet yapan kişiler tükettiğinde gün boyu enerji vermektedir. Ve chia tohumu ile vücuttaki toksinler de atılmaktadır. Chia tohumu tüketimi daha çok yaz aylarında artmaktadır. Ve bu tohumun bir başka özelliği yaşlanmanın önüne geçmesidir. 30 yaşının üzerindeki kişiler her gün chia tohumu tüketebilir.

Reklamlar

Chia Tohumunun Cilde Faydaları

  • Chia tohumu cildinizi nemlendirici özelliktedir.
  • Ciltteki akne ve sivilceleri kurutur. Chia tohumu sivilce izlerinin giderilmesinde çok etkilidir.
  • Chia tohumunun içeriğinde antioksidan bulunduğu için cildinizi yeniler, hasarlı dokuları onarır.
  • Chia tohumu,  iltihap giderici özelliği olduğu için egzama gibi iltihaplı deri hastalıklarında çok etkilidir.
  • Chia tohumu tükettiğinizde hücreleriniz beslenir. Ve chia tohumu cildinizin tahrişini önler, cildinizin pırıl pırıl ve sağlıklı olmasını sağlar.
  • Chia tohumu zaman içinde göz çevresinde meydana gelen ince çizgileri yok eder. Cildinizin erken yaşlanmasını engel olarak kırışıklıkları giderir, cildinizi sıkılaştırır.
  • Chia tohumu güneş lekelerinin görünümünü hafifletir. Güneşin cildinizde yarattığı hasarı giderme konusunda çok etkilidir.
  • Chia tohumu gözaltı torbalarını ve gözaltında oluşan koyu renk halkaları ortadan kaldırmaktadır.
  • Chia tohumu saçları ve tırnakların güçlenmesini sağlar.
Chia Tohumu ile Cilt Bakımı
Chia Tohumu ile Cilt Bakımı

Chia Tohumu ile Cilt Bakımı

Zayıflamak için kullanımının dışında Chia tohumu ile cildiniz için de çok faydalıdır. Chia tohumu ile cilt bakımı yapabilirsiniz. Cildinizin sağlıklı, güzel ve genç görünmesi için Chia tohumu iyi bir seçimdir. İnce çizgilere botoks etkisi yapmaktadır. Chia tohumunun bir başka özelliği de sarkan deriyi toplama özelliğidir. Bu maskenin bir diğer faydası da güneş lekelerini ve hamilelik lekesi gibi lekeleri azaltmasıdır.

Chia Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır?

Chia tohumu ile cilt maskesi için gerekli malzemeler; yarım yemek kaşığı chia tohumu, yarım çay bardağı saf sudur. İlk olarak chia tohumlarını havanın içinde döverek un haline getirmelisiniz. Tohumlar inceldikten sonra içine su ilave etmelisiniz. Karışım jel haline gelince cildinize sürüp 10- 15 dakika kadar bekletmelisiniz. Süre sonunda cildinizi ılık su ile yıkamalısınız. Bu maske ile cildinizde oluşan sarkıkları ve çizgileri yok eder ve ölü derilerden cildinizi arındıracaktır.

Keten Tohumu Ve Chia Tohumu Maskesi

Cilt için faydalı bir başka tahıl da keten tohumudur. Keten tohumu cilt sağlığı ve güzelliği için çok etkilidir. Chia tohumu ile keten tohumu birbirini tamamlamaktadır. Cildinizde geçmeyen lekeler varsa ya da cildinizin renk tonunda koyulaşma varsa bu iki tohum tam size göre. Keten tohumu ve chia tohumu ile maske yapmak için bir çay kaşığından biraz fazla keten tohumu, (çekilmiş olarak), aynı miktarda chia tohumu, (çekilmiş olarak), iki tatlı kaşığı süt, bir miktar hakiki bal gereklidir.

Reklamlar

Malzemelerin hepsini cam bir kapta karıştırmalısınız. Karıştırırken dikkat etmeniz gereken tahta ya da plastik kaşık kullanmaktadır. Balın içindeki vitamin ve mineraller metale karışarak özelliğini kaybedebilir. Karışımı maske haline getirdikten sonra maskeyi uygulamadan ılık bir su ile yıkayıp sabunlayarak yumuşatınız. Cildinizi yumuşattıktan sonra cildinize maskeyi sürünüz. Ve 15 – 20 dakika bekletiniz. Ve sonra cildinizi ılık bir su ile yıkayarak temizleyiniz. Fakat cildinizi yıkarken bastırmamaya tahriş etmemeye dikkat ediniz.

Chia Tohumu ile Yüz Maskesi Tarifi
Chia Tohumu ile Yüz Maskesi Tarifi

Chia Tohumu ile Yüz Maskesi Tarifi

Chia tohumu ile cilt maskesinin cildinizin sıkılaşmasında ve cilt tonlamasında daha etkilidir. Gerekli olan malzemeler 2 çay kaşığı chia tohumu, 4-6 çorba kaşığı su, 2 damla lavanta esansiyel yağıdır. Bu malzemelerden 2 çay kaşığı chia tohumunu bir havanın içinde dövünüz. Chia tohumunun toz haline gelmesi gerekmektedir. Çok ince ve pürüzsüz olmasına gerek yoktur. Chia tozunu bir kaba almalısınız. Ve yeterli miktarda su ilave etmelisiniz. Chia tohumu tozu kalınlaşacak ve bir jel haline gelecektir. Ve sonrasında 2 damla lavanta ya da sevdiğiniz bir esansiyel yağı ekleyebilirsiniz.

Yüzünüze bu maskeyi süreceğiniz ilk önce saçlarınıza bir bant takabilirsiniz. Yüzünüzü yıkayıp temiz olmasını sağlayınız ve havlu ile kurulayınız. Saçlarınızı geride tutmak için ya toplamalı ya da bir saç bandı kullanmalısınız. Yüzünüzü yıkayıp yumuşak bir havlu ile kurutmalısınız. Parmak uçlarınız ile chia maskesini bütün yüzünüze sürünüz. Sonrasında ellerinizi durulayınız. 10 dakika cldinizde bekletiniz. Süre sonunda maskeyi çıkarmak temizlemek için cildinizi ılık ve bez ile yıkayınız. Sonrasında cildinizi nemlendirmek için bir miktar hindistancevizi, yağı sürebilirsiniz. Cildiniz yumuşacık, pürüzsüz ve esnek olacak.

Chia Tohumu ve Hindistan Cevizi Yağı ile Yüz Maskesi

Chia tohumu ile cilt maskesi yapmak için dikkat etmeniz gereken cilt maskesi için uygum olan chia tohumunu almaktır. Eğer cildiniz kuru ise chia tohumu ile biraz daha kuruyabilir. Bu yüzden cildinizin kurumaması için 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Eğer cildinizi sivilce oluşumuna yatkınsa 2 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu yağın koyu renk izleri  (sivilce izleri varsa) doğal cilt aydınlatma özelliği olduğu için 1 çay kaşığı bal ilave edeniz.

Fakat bu maskeleri kullanırken dikkat etmeniz gereken çeşitli mimikler yapmamak ve gülümsememektir. Çünkü gözleriniz ve ağzınızın etrafında daha belirgin çizgiler meydana gelebilir. Cildinizden maskeyi çıkardıktan sonra nemlendirici krem de uygulayınız.

Chia Maskesi ve Anti-Aging Etkisi

Chia tohumları vücudumuza cildimize ve saçlarımıza çok faydalıdır. Vücudumuza olan en büyük faydası zararlı toksinleri vücudumuzdan attırmasıdır. Bunun yanında cildimizdeki sivilceleri yok eder, ciltteki kırışıklıkları ve gri tonlamayı gidererek cildiniz yaşlanma etkilerine karşı korur ve gençleştirir.

Chia Tohumu Cildinizi Sıkılaştırır

Chia tohumu maskesi ile cildinizin sıkılaştığını ve daha canlı göründüğünü fark edeceksiniz. Ve bunun yanında cilt tonunuz dengelenecek ve gözenekleriniz küçülecek ve cildinizdeki yağlanma azalacaktır. Chia tohumu ile elde ettiğiniz jel ile cildinizi sıkılaştırıp tonlama etkisi yapar. Ve cildiniz daha genç görünür. Ayrıca cildinizdeki ince çizgi ve kırışıklıkları da yok eder. Chia tohumlarıyla ince çizgileri ve kırışıklıkları yok etmek çok kolay. İçeriğindeki Omega 3 yağ asitleri kırışıklıklara meyilli olgun ve kuru cilt tiplerini besler, böylece cildinizin kırışıksız olmasını sağlamaktadır.

Chia Tohumlarının Cilde Uygulanması
Chia Tohumlarının Cilde Uygulanması

Chia Tohumlarının Cilde Uygulanması

Bazı maskelerde chia tohumları su ile karıştırılıp dövülmemeden cilde uygulanmaktadır. Bu uygulama ile başarılı bir sonuç elde edemezsiniz. Çünkü chia tohumunun içinde mineral ve vitaminler açığa çıkmayacaktır. Bu yüzde chia tohumunu kullanmadan önce mutlaka bir havanda dövmelisiniz. Böylece vitaminler ve mineraller açığa çıkar ve cildinizin ihtiyacı olan vitamini alabilir.

Chia Tohumu Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Chia tohumunu cildimiz ve vücudumuz için kullanabildiğimiz gibi bir de saçlarımızın sağlığı için de kullanabiliriz. Eğer saçlarınız çok fazla kimyasala maruz kalıyorsa saçlarınızı onarmak için çok etkili bir çözümdür. Saçlarımız için gerekli protein ve mineraller chia tohumunun içinde mevcuttur. Chia tohumunu salatalarda da kullanıp tüketebilirsiniz. Chia tohumunun saça faydaları;

Chia Tohumu Saçın Uzamasını Sağlar

Saçlarınız ısıya ve boya gibi kimyasallara maruz kaldığında kırılıp cansızlaşabilir. Bu durumda doğal bir tohumun olan chia tohumunu kullanabilirsiniz. Saçınızın ihtiyacı olan protein ve keratini saçınıza verir ve saçınızı besler. Böylece saçlarınız sağlıklı olur ve saçlarınız hızlı bir şekilde uzar.

Chia Tohumu Saça Parlaklık Verir

Kullandığınız şampuan ve bakım ürünlerinin içindeki kimyasallardan dolayı saçlarınız matlaşarak parlaklığını kaybedebilir. Bu durumda tam bir kurtarıcı olan chia tohumu ile saç maskesini deneyebilirsiniz. Bu maske ile saçlarınız canlı ve dolgun görünecektir.

Chia Tohumu Saç Maskesi

Peki Chia tohumu ile saç maskesi nasıl yapılır?

İlk olarak chia tohumlarını döverek un haline getirmelisiniz. Sonrasında su ile karıştırıp saç derinize uygulayabilirsiniz. 10 – 15 dakika saçınızda beklettikten sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayabilirsiniz. Ve saçlarınızın daha güçlü ve parlak hale geldiğin göreceksiniz. Bu uygulamayı haftada bir kez tekrarlayabilirsiniz.

Chia Tohumunun Yüze Faydaları

Chia tohumunun yüz güzelliğiniz için de çok faydaları vardır. Cildinizdeki siyah noktaları ve ölü deriler yok eder. Yüzünüzde büyük gözenekler varsa gözeneklerinizi sıkılaştırır. Ve cildinizi beyazlatarak kimyasal kullanmadan bir soruna fayda sağlar.

Eğer cilt tonunuz zamanla koyulaşıyorsa yarım çay bardağı pirinç unu, bir tatlı kaşığı çekilmiş chia tohumu, bir çay kaşığı hindistan cevizi yağını iyice karıştırınız. Ve 5 – 7 dakika sonra cildinizi ılık bir su ile yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi her hafta düzenli olarak cildinize sürersiniz cilt tonunuz eşitlenecek ve cilt tonunuz da açılma olacaktır.

Yazımızda chia tohumu nedir, vücudumuza faydaları, chia tohumunun cildimize faydaları, chia tohumunun saçlara faydalarından bahsettik. Chia tohumu ile cilt bakımı önerileri ve maskelerine yer verdik. Chia tohumunu öğünlerinizden ve cilt bakım rutininizden eksik etmeyin. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx