Cilt Bakımı

Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı ve Saç Maskeleri Nasıl Yapılır?

Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Biberiye yağı mutfakta çok iyi bildiğimiz bir bileşen olan biberiye bitkisinden elde edilir. Biberiye yağı ayrıca cildinize, zihin ve bedeninize de sayısız faydalar sunabilir. Biberiye esansiyel yağının günlük alışkanlıklarınızda neden bir temel olması gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Biberiye yağı, güçlü anti-bakteriyel elementler içerir. Topikal olarak kullanıldığında, biberiye esansiyel yağı teninizi derinlemesine temizler ve cildi her zamankinden daha ferah hale getirmek için iyileşmeyi uyarır.

Dolaşım ve lenfatik drenajı tetikleme yeteneği sayesinde biberiye yağı, toksinleri deriden atmaya yardımcı olur. Donuk ciltlerle savaşmak ya da selülit görüntüsü ile savaşmak istiyorsanız, biberiye esansiyel yağı cildinizin ışıltısını yeniden canlandırabilir ve teninizi daha genç hale getirebilir.

Reklamlar

Nihai detoks için, aromaterapi ritüellerinize dahil etmek için biberiye esansiyel yağı, greyfurt yağı ve nane yağını karıştırabilirsiniz. Biberiye yağı cildinizin doğal yağlarını dengeler. İster cildiniz ister kuru, ister yağlı olsun, biberiye esansiyel yağı teninize ihtiyaç duyduğu elementleri verir. Akdeniz’den gelen biberiye yağı, yüzyıllar boyunca zihin ve bedene sağladığı çeşitli faydalarla ünlü olmuştur.

Her zaman hatırlayın. Zengin bir tarihe sahip biberiye yağı, anma sembolü olarak manevi uygulamalarda ve törenlerde yer kazanmıştır. Eski Mısırlılar, tabutlara biberiye dallarını bırakarak sevdiklerini onurlandırdılar.

Biberiye esansiyel yağı, netliği aşılamaya ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olabilir. Antik Yunanistan’da, akademisyenler sınavlar sırasında hatırlama ve açık düşünmeyi teşvik etmek için başlarında biberiye çelenkleri taktılar. Biberiye yağının hafızayı geliştirmedeki etkinliği birçok yeni bilimsel yayın tarafından doğrulanmıştır.

Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı
Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı

Biberiye Yağı Nedir?

Mutfak dünyasındaki uygulamaları ile ünlü olmasına rağmen, biberiye, yemek kitaplarının ötesine ulaşan kullanımlara sahiptir. Biberiye yağı, saçları sağlıklı hale getirmek, rahatlatıcı bir masaj oluşturmak, sağlıklı yemekler pişirmek ve daha fazlası için günlük yaşamda yararlı olduğunu kanıtlayan çok yönlü bir uçucu yağdır. Sağlıklı sindirimi bile destekler. Biberiye yağı hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu otsu, enerjik dolu ürünü için çeşitli kullanımları keşfedin.

Reklamlar

Biberiye Yağının Faydaları

Biberiye bir bitkidir. Akdeniz bölgesine özgüdür ancak artık dünya çapında yetiştirilmektedir. Yaprak ve yağı ilaç yapımında kullanılır.

Biberiye, hafıza, hazımsızlık, artritle ilişkili eklem ağrısı, saç dökülmesi ve diğer problemleri iyileştirmek için kullanılır ancak bu kullanımların çoğunu destekleyen iyi bir bilimsel kanıt yoktur. 

Gıdalarda biberiye baharat olarak kullanılır. Yaprak ve yağ gıdalarda, yağ içeceklerde kullanılır. Üretimde, biberiye yağı sabunlarda ve parfümlerde kokulu bir bileşen olarak kullanılır.

Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Biberiye Yağının Saçlara Faydaları

Bir güzellik meraklısı olarak, maskelerinizi uygularken her yeni saç bakımı lansmanını saymayı ve gözetmeyi umduğunuzdan daha fazla şampuan denediniz. Bununla birlikte, cephaneliğinizde eksik olan tek şey şaşırtıcı derecede kolay ve satın almak için çok ucuz. Biberiye yağı, çok eski zamanlardan beri antienflamatuar ve dolaşımı iyileştiren özellikleri nedeniyle insanlar tarafından kullanıldı ancak son yıllarda tıp camiası biberiye esansiyel yağının saç uzamasını destekleyen özelliklerini övdü.

2013 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırma, testosteronla ilgili saç dökülmesinin ardından biberiye esansiyel yağının saçları yeniden çıkarttığını kanıtladı. İki yıl sonra başka bir çalışma, insanlarda DHT ile ilişkili saç dökülmesinin tedavisinde biberiye esansiyel yağının minoksidil  maddesinden daha iyi olduğunu kanıtladı. İlk çalışmada, biberiye yağının DHT’nin (kellik yaratan bir tür testosteron) saç köklerini mahvetmesini engellediğine inanılmaktadır. Fikir, yağın DHT’nin hormon reseptörlerine bağlanmasını durdurmasıdır. Bir başka teori, biberiye yağı dolaşımda yardımcı olduğu için, saç köklerine düzenli bir kan beslemesinin sağlanmasını sağlayabilir.

Erkeklerin yüzde 85’i ve kadınların yüzde 50’si yetişkin yaşamlarında saç dökülmesinden muzdariptir. Henüz saç dökülmesinden muzdarip olmayacak kadar şanslıysanız, daha dolgun saçlar her zaman caziptir ve biberiye yağı sizin daha dolgun saçlarınız olmasını sağlar. Bu büyülü iksirin ayrıca kepek ve saç derisi kaşıntısına yardımcı olduğu söyleniyor.

Saç kalınlaştırma ve saç dökülmesine karşı tüm faydaları elde etmek istiyorsanız, yüksek kaliteli esansiyel yağı tercih etmelisiniz. Etikette “biberiye” yazan ancak ana bileşenlerden biri olarak içermeyen şampuanlara ve diğer ürünlere karşı dikkatli olun. Yağı kullanmanın iyi bir yolu, doğrudan saç derisine birkaç damla masaj yapmaktır. Cildiniz hassassa döküntü veya kızarıklığı önlemek için taşıyıcı yağın eşit bir bölümünde karıştırın.

Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı
Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Organik adı rosmarinus officinalis olan biberiye bitkisinden elde edilen biberiye esansiyel yağı faydaları, Akdeniz bölgesi’nde üretilir.

Nane familyasından bir birey, fesleğen, mercanköşk ve kekik ile özdeşleşmiş herdem yeşil bir çalıdır. Normalde deniz tarafından geliştiği keşfedilir ve Latince adı “okyanusun çiyine” benzetilir.

Bazı biberiye bitkileri yaklaşık iki metre veya daha fazla boyuta kadar büyür ancak standart çeşitler normalde bir metre civarında ve tüylüdür.

Küçük, koyu yeşil yapraklar küçük çam iğneleri gibi görünür.. Küçük çiçekler genellikle yaz aylarında çiçek açan beyazdan açık maviye loş maviye çalar.

Biberiye kullanımı M.Ö 500 yılına kadar uzanmaktadır. Mutfak ve terapötik olarak kullanıldığı noktada, Eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından kullanılan bir bitkidir. Günümüzde henüz bilinen bir restoratif bitkidir.

Bu temel bitkiden elde edilen biberiye esansiyel yağı çok sayıda sağlık, cilt veya saç yararıyla doludur.

Cilt Temizleme İçin Kullanılır

Cildiniz karakterinizi yansıtır. Buna ek olarak, size kesinlik verir ve sizin enerjinizi yansıtır. Fırsat zaten gelmiş ve günden güne cilt bakım rutinine başlamak için zengin maddeler ile birlikte biberiye esansiyel yağını kullanabilirsiniz.

Deri vücudun ana organıdır. Her birey temiz ve mükemmel bir cilt ister. Parlayan cilt elde etmek için birçok farklı doğal bileşen kullanılır ve bu bileşenlerden biri cildin tüm sorunlarının giderilmesine yardımcı olan biberiye yağıdır. 

Aknelerin Giderilmesi İçin Kullanılır

Cildi parçalayan yağ ilaçları için bir başka olağanüstü unsur biberiye yağıdır. Septik maddeleri hafifleten ve düşmanca davranan bakterileri öldüren biberiye esansiyel yağı, sivilcenin en büyük düşmanıdır.

Biberiye yağını hormonal cilt iltihabı için harika bir topikal tedavi olan çuha çiçeği yağı ile birleştirin ve tercih ettiğiniz bir taşıyıcı yağı kullanın. Eğer alerjiniz yoksa argan yağı bu karışımı için inanılmaz taşıyıcı yağ olacaktır. Bu karışımı cildinize uygulayın ve beş dakika kadar cildinizde bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın.

İlginizi çekebilir: Yüz Kırışıklıklarını Giderme Yöntemleri

Kuru Cildi Yatıştırır

Kuru cilt gerçekten en korkunç cilt sorunlardan birisidir. Pul pul, rahatsız edici, kuru bir cildiniz olduğunda, hızlı bir şekilde hafifletmeye ihtiyacınız vardır. Kuru cildinizi nemlendirmek, sadece üzerine sürdüğünüz şeyle ilgili değildir.

Kuru ciltler karıncalanır ve kozmetikleri yeterince uygulamak için daha ciddiyetle yönlendirir. Daha da ötesi, özellikle kuru ciltler için olan ürünler işleri daha da kötüleştirir. Hiç hoş değil.

Biberiye yağı, mikrobiyal, kanser önleyici ajan ve acı verici azaltıcı özelliklere karşı sakinleştirici olması nedeniyle cilt bakım uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Örneğin, hafifletici aktivitesi, kuru cildi ve kuru saç derisini iyileştirmesine ve hatta tedavi etmesine izin verir.

Yüz Sıkılaştırıcı Özellikleri Vardır

Büzücü maddeler, aynı zamanda, kalan kozmetik ve kimyasalları atmak için yıkama sonrasında kullanılan su bazlı cilt bakım ürünleridir. Büzücü ve kimyasal arasındaki merkezi karşıtlık, büzücülerin aynı şekilde aşırı miktarda yağı deriden atmak için tanımlanmış olmasıdır.

Nemlendirme, temizleme, hafifletme ve kanser önleme maddesi özellikleri ile tanınan biberiye yağı iltihap temizleme özellikleri ile bilinir.

Hoş kokulu özellikleri, ruhu canlandırırken cildi hafifletir. Kusurları gidermek ve cildi içeriden nemlendirmek için, bu yağı bir taşıyıcıya ekleyin ve pamuklu bir top ile temiz bir yüze uygulayın.

Yaşlanma Karşıtı Özellikleri Vardır

Cildiniz bir süre sonra değişen canlı bir organdır. Sürekli olarak yaşlanan cildin görünümünü iyileştirmeniz mümkündür. Enerjik görünümlü cilt için reçete, sizin için çok yakında olabilir. Çünkü doğru sağlıklı cilt öğelerini kullanmanız kompozisyonunuzda büyük bir etkiye sahip olabilir ve kırışıklıklara benzer olgunlaşma belirtilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Biberiye esansiyel yağı, olgunlaşma özelliklerini yok eden ve cildin genç görünmesini sağlayan bir antioksidandır. Dahası, ekolojik uzmanlardan cildinize zarar vermenize yardımcı olacaktır.

Biberiye esansiyel yağı oksidanların katı düşmanları bakımından zengin olduğu için, zamansız cildinizin olgunlaşmasını engeller. Size daha sıkı, parlak ve genç bir cilt vererek cildinizin sarkmasını ve gevşemesini önler.

Yağın hücre takviyeleri, serbest radikallerin cildin çok yönlülüğünü ayırmasını önleyerek kırışıklıkların ve ince çizgilerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Yağlı Ciltler İçin Kullanılır

Cildinizin sürekli olarak şık bir ışıltısı varmış gibi görünüyor mu? Belki de cildinizde zaman zaman sivilceler oluşuyor. Yağlı cilt gözenekleri tıkayabilir ve genişlemiş cilt iltihabına yol açabilir, kaygan cildin ayrıca birçok avantajı vardır.

Yağ cildin korunmasına yardımcı olur ve kaygan cilde sahip kişiler genellikle daha kalın bir cilde ve daha az kırışıklığa sahip olur. Anahtar, çok fazla yağa sahip olmak ve cildinizin karakteristik nemliliğini korumak arasında bir tür uyum bulmaktır.

Neyse ki, aşırı yağı hızla tahliye etmek için doğrudan yaklaşımlar vardır. Kaygan cildinizi uygun şekilde yıkayın ve doyurun veya cildinizin olağanüstü görünmesini unutmak için hızlı bitkisel çözümleri deneyin.

Yağlı cilde meyilli olmanız durumunda, bu sabitleme aşırı yağ oluşumunu azaltmaya yardımcı olacaktır. Biberiye esansiyel yağı, yağlı ciltler için uygundur.

Cildin yüzeyinde kan akışını hızlandırır, sebumu giderir. Üstelik cildi sakinleştirir, cildi kontrol eder, doyurur ve yara izleri ve güneş hasarıyla yeterince savaşır. Biberiye esansiyel yağı hafifletici, canlandırıcı ve ağrı giderici özellikleriyle dikkat çeker. İçindeki çeşitli maddeler, örneğin ester, sebum bolluğunu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

Cilt Toniği Olarak Kullanılır

Katkısız biberiye esansiyel yağı normalde bakterilere ve parazitlere karşı düşmanca davranır bu nedenle düzenli sağlıklı ciltlere olağanüstü bir katkı yapar ve aynı zamanda aşırı miktarda mikroskobik organizmalardan veya tıkanmış gözeneklerden kaynaklanan her türlü cilt rahatsızlığı için muhteşem bir cilt toniği yapar. 

Sağlıklı cilt ürünlerinde kullanabilmenize rağmen, seyreltilmemiş yapıdaki biberiye esansiyel yağı asla cilde uygulanmamalıdır. Seyreltilmemiş biberiye esansiyel yağı aşırı sağlam ve aşırı odaklıdır ve rahatsızlığa neden olabilir.

Hasarlı Cildi Gençleştirir

Biberiye esansiyel yağı cildinizi nemlendirir ve bakım yapar. Zarar gören dokuları onarır ve yeni hücreleri kurtarır böylece kusurları ve loş noktaları bulanıklaştırır.

Biberiye yağı ile cilt bakımı, gözle görülür cilt zararları durumunda faydalı olabilir. Gözler sizi yaşınızdan daha büyük gösterebilir. Biberiye esansiyel yağı kullanarak kırışıklık ve malzeme içermeyen sert bir cilt elde edebilirsiniz. Biberiye yağı ile cilt bakımı yaparsanız faydalarını mutlaka görürsünüz.

Yara İzlerini Tedavi Eder

Biberiye esansiyel yağı koyu lekeleri iyileştirmek için inanılmazdır. Akışın iyileştirilmesine yardımcı olur ve bakteri gelişimini önleyen dezenfektan olarak işlev görür. Bu ekstra dezenfektan özelliği, skar kusurlarını ortaya çıkaran mikroskopik organizmaları destekleyerek atmaya yardımcı olur.

Şaşırtıcı bir şekilde daha iyi olanı, biberiye esansiyel yağının, radikal ile ilgili zararın ve hiper pigmentasyonun kurtarılmasıyla savaşa yardımcı olduğu kabul edilen bitkisel besinler içermesidir. Biberiye yağı kimyasal olarak kullanmak veya kimyasalınızla karıştırmak için idealdir. Taşıyıcı yağ ile karıştırın ve günlük bir yüz temizleme ürünü ekleyin. Cildin restorasyonuna yardımcı olur böylece yara izleri daha hızlı iyileşir.

Biberiye yağı ile cilt bakımı yapmak için bir su bardağı biberiye esansiyel yağı ile bir su bardağı hindistan cevizi yağını bir cam kasede karıştırın. Karışımdan biraz avuçlarınıza ve çatlak izlerine uygulayın. Yerçekimine ters yönde cildinize masaj yapın. Cilde tam bir bakım sağlamak için cildi otuz dakika boyunca nazikçe bu karışım ile masaj yapmaya devam edin.

İlginizi çekebilecek içerik: La Roche Posay Cicaplast Baume B5 Nasıl Kullanılır?

Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı
Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı

Biberiye Yağının Kullanımı

Biberiye yağının kimyasal yapısı, özellikle enerjiyi dağıtırken hem enerji verici hem de çökelme gösterebilen yenileme özellikleri sağlar. Büyük bir sınav için çalışmanız gerektiğinde, işyerinde bir sunum için slaytlarınızı ezberlemeniz veya sadece bir projeyi bitirmeniz gerektiğinde, biberiye esansiyel yağını bir difüzörde dağıtmak yardımcı olabilir. Seçtiğiniz uçucu yağ difüzöründe, konsantrasyonu korumaya yardımcı olmak için çalışırken biberiye esansiyel yağı yaymayı düşünün. Biberiye yağının yenilenen yeşil aroması odada dolaşırken, yapmanız gereken projeye odaklanabileceksiniz.

Biberiye için muhtemelen en yaygın uygulama yemek pişirmedir. Neyse ki, biberiye yağı en sevdiğiniz biberiye infüzyonlu yemeklerin yerine kullanılabilir. Biberiye gerektiren favori bir tarifiniz varsa, lezzet eklemek veya sağlıklı sindirimi desteklemek için etlere veya geleneksel mezelere bir ila iki damla biberiye esansiyel yağını kolayca ekleyebilirsiniz. 

Biberiye yağı, ara sıra yorgunluk ve sinir gerginliğini azaltmak için dahili olarak alınabilir. Bir bardak suya birkaç damla biberiye esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Biberiye yağı, sağlıklı iç organ işlevini desteklemeye çalışıyorsanız dahili olarak da alınabilir. 

Rahatlamaya mı çalışıyorsun? Biberiye yağının yenileyici özelliklerinin, rahatlatıcı bir uçucu yağ banyosu oluşturarak uzun bir günün sonunda bedeninizi ve ruhunuzu yatıştırmasına izin verin. Sıcak bir banyoya uçucu yağlar eklemek, hem zihinsel hem de fiziksel olarak bir mola vermenizi sağlayan sakinleştirici ve rahatlatıcı bir ortamı teşvik edebilir. Biberiye esansiyel yağı, buhur yağı ve epsom tuzunu birleştirin ve banyo küvetinize doldurduğunuz suya ekleyin. Böylece biraz ben zamanına ihtiyaç duyduğunuzda gençleştirici bir deneyim yaşayın.

Diğer birçok uçucu yağ gibi, biberiye esansiyel yağı da dolgun ve sağlıklı görünen saçların teşvik edilmesinde yardımcı olabilir. Dolgun görünümlü bir saçınız olmasını istiyorsanız, kendinizi uyarıcı bir saç derisi masajı yaparken biberiye esansiyel yağı kullanmayı düşünün. Saç derisi masajını daha da iyileştirmek için melaleuca yağını ve biberiye esansiyel yağını birleştirin. İster güzel saç tellerinizi şekillendirin, ister bakım yapın, saç için biberiye esansiyel yağı kullanmak her zaman iyi bir fikirdir.

Doğal görünümlü su dalgaları istediğinizde, saç için en iyi esansiyel yağlardan bazılarını içeren biberiye esansiyel yağı, limon esansiyel yağı, hindistan cevizi yağı ve deniz tuzunu karıştırın ve karışımı temiz bir sprey şişesine doldurun. Bu karışım, sadece birkaç dakika içinde saçlarınıza su dalgası şekli verecek ve saçlarınızı denizin tatlı ve tuzlu kokusuyla bırakacaktır. 

Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı
Biberiye Yağı ile Cilt Bakımı

Biberiye Yağı Cilt Bakım ve Saç Bakım Maskeleri

Cilt bakım rutininize yüz maskesi eklemek, kişisel bakımınızın lüks ve besleyici bir parçası olabilir. Maskeler cildinizin görünümünü ve hissini nemlendirir ve iyileştirir. 

Bentonit kili ve biberiye esansiyel yağı maskesi

Özellikle akne eğilimli ciltler için oluşturulan bu maske, fazla yağları gidermeye ve kirleri dışarı çekmeye yardımcı olan bentonit kil içerir. 

Biberiye ve kekikten otofajiyi aktive eden polifenoller, akne alevlenmeleri ile birlikte gelen iltihaplanmaya yardımcı olacaktır. Akne ile uğraşıyorsanız ve faydalı bakterilerin cildinizde oluşmasını teşvik etmek istiyorsanız ancak akne ve iltihaplanmaya katkıda bulunan türü ortadan kaldırmak istiyorsanız biberiye yağı ile cilt bakımı yapmalısınız. Çünkü biberiye yağı ile cilt bakımı cilde yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere katkıda bulunurlar. Yoğurt ve çiğ bal, cildi yeniden dengelemeye ve cildin mikrobiyomunu desteklemeye yardımcı olur. Daha fazla antimikrobiyal etki için ve iltihap önlemek için yatıştırıcı lavanta esansiyel yağı ile isteğe bağlı çay ağacı esansiyel yağını bu karışıma ekleyin. Çay ağacı yağı leke tedavisinde etkin olarak kullanılır.

Küçük bir cam kasede bir yemek kaşığı bentonit kili, bir tatlı kaşığı biberiye esansiyel yağı, bir tatlı kaşığı kekik yağı, bir yemek kaşığı yoğurt, bir yemek kaşığı çiğ bal, dört damla lavanta esansiyel yağı ve damla çay ağacı esansiyel yağını iyice karışana kadar harmanlayın. Maskeyi yüzünüze eşit olarak uygulayın ve yirmi dakika bekletin. Ardından cildinizi ılık suyla yıkayın ve hafif bir nemlendirici krem uygulamayın unutmayın. Bu ölçüler ile dört kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Kapağını sıkıca kapattığınız bir cam kavanozda ve buzdolabında maskenin fazla kısmını saklayın ve küf oluşumunu önlemek için dört gün içinde kullanın.

Besleyici biberiye yağı saç ve yüz maskesi

Biberiye, antik çağlardan beri terapötik özellikleri nedeniyle tıbbi ve mutfak bitkisi olarak kullanılmaktadır. En çok iyileşme ve saflaştırma için kullanılır ancak kan akışını arttırdığı için saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Saç tellerinin daha kalın hale gelmesini ve dolgunlaşmasını teşvik eder. Sadece bu da değil aynı zamanda kalın, kabarık, parlak saçları iyileştirir ve saç dökülmesinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Besleyici biberiye esansiyel yağı ile saç ve yüz maskesi sayesinde cildiniz ve saçlarınız sağlık kazanır. Özellikle ince, kuru saçlar için üretilmiştir bu nedenle kökten uca temizlemek ve nemlendirmek için hindistan cevizi yağı ve shea yağı gibi besleyici bileşenlerle doludur.

Bir yemek kaşığı shea yağı ve bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını benmari usulü eritin. Bir cam kasede bir tatlı kaşığı aspir yağı, hindistan cevizi yağı ve shea yağını karıştırın. Bu karışımı cildinize ya da saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. On dakika kadar bekletin ve ardından suyla ve yüz temizleme jeli ya da şampuan ile durulayın.

Biberiye yağı ile cilt bakımı maskesi

En sevdiğim saç maskem, saç tellerinizi yumuşatmak için yoğurt ve balın yanı sıra mineralleri yenilemek ve nemi hapsetmek için biraz jojoba yağı içeriyor. Sadece kuru, hasarlı saçlar için harikalar yaratmakla kalmaz aynı zamanda yüz ve vücut maskesi olarak da çok yönlü bir şekilde kullanılabilir. Evet!

Bu maske, cildi beslemeye yardımcı olan, cilt tonunu ve tıkanmış gözenekleri temizleyen demir, kalsiyum, magnezyum ve antioksidanlar gibi çok çeşitli besinler içerir. Ayrıca, tüm cilt tipleri için iyidir böylece kızarıklık veya hassasiyet konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. 

Bir su bardağı yoğurt, bir yemek kaşığı bal, on damla biberiye yağı ve bir tatlı kaşığı jojoba yağını küçük bir cam kasede karıştırın.

Saçınızın uçlarından başlayarak ve saç derisine kadar masaj yaparak saçınızı maskeyle kaplayın. Saçlarınızı kökten uca kadar bu maskeyle kapladıktan sonra saçlarınızı bir duş başlığı ya da bone ile kapatın ve yaklaşık otuz dakika kadar bekletin. Saç maskenizi beklerken, kalan maskeyi yüzünüze ve vücudunuza uygulayın. Otuz dakika geçtikten sonra, saçlarınızı, yüzünüzü ve cildinizi durulamak için duşa girin. Saçlarınızı bitkisel bir şampuan ile yıkayın. Cildiniz için hafif bir yüz temizleme jeli kullanın.

Biberiye yağı ve nane yağı ile ayak peelingi 

Bir buçuk  su bardağı esmer şeker, yarım çay bardağı epsom tuzu, bir su bardağı zeytinyağı, jojoba yağı veya ayçiçeği yağını orta büyüklükte bir cam kasede karıştırın ve iyice birleşene kadar karıştırın. Kokunun karışımınıza eşit olarak dağıldığından emin olmak için karışıma beş damla nane esansiyel yağı ve beş damla biberiye esansiyel yağı ekleyin. Ardından tekrar beş damla nane esansiyel yağı ve beş damla biberiye esansiyel yağı ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Bu karışımı banyoda hava geçirmez bir kavanozda saklayın ve her duştan önce bu karışım ile ayaklarınıza iyice masaj yapın. 

Akne ile mücadele i̇çin biberiye yağı toniği

Lekeleri azaltmak ve iltihapları yatıştırmak için bu toniği yağlı veya karma cilde uygulayın. ¾  su bardağı suyu bir tencerede kaynatın, sonra suyun içine beş damla biberiye esansiyel yağı ve bir yemek kaşığı karabiber ekleyin. Suyun yarısı tencereden buharlaştığında, ocağı kapatın ve soğumasını bekleyin. Karışım soğuduktan sonra boş ve temiz bir şişeye dökün ve iki yemek kaşığı elma sirkesini ekleyin. Cildinizi temizlikten sonra her akşam karışımı cildinize pamuklu bir ped ile temizleyin. Bu miktar bir veya iki hafta kadar kullanılabilir.

Begonya Kadın Instagram hesabımızdan bizi takip etmeyi unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

3 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
3
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx