Cilt Bakımı

At Kestanesi Kreminin Faydaları

Reklamlar

İsmini son zamanlarda daha çok duyduğumuz at kestanesi kremi nedir, at kestanesi kreminin faydaları nelerdir, nasıl elde edilir hep birlikte ele alalım. At kestanesi kremi daha çok bacak kaslarında, eklemlerde ve tendonlarda ağrı ve şişliği gidermek için kullanılmaktadır. At kestanesi kremi varis denilen şişmiş bacak damarlarına da iyi gelmektedir. Örümcek damarları adı verilen daha küçük şişkinliklerin görünümünü azaltmada faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu krem ağrılı bacak kas spazmlarını veya kramplarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

At Kestanesi Kreminin Faydaları Nelerdir?

At kestanesi ürünlerinin büyük bir kısmında sadece tohum kullanılmaktadır. Ve at kestanesi tohumunun ana maddesi aescin’dir. Aescin, damarlar için tonik anlamına gelen bir anti-inflamatuar ve venotonik olarak bilinmektedir. Krem olarak sorunlu bölgeye uygulandığında kan dolaşımını arttırarak şişliği azaltır.

At kestanesi kremi normal şartlarda ağrı ya da şikayetin olduğu bölgeye günde 3-4 kere sürülür. İyileşme görülmeye başlanınca da uygulama sıklığı azaltılabilir.

Reklamlar

Batı bitkisel tıbbına göre, sadece at kestanesi kremi kullanarak şişmiş damarları tedavi etmek pek doğru değildir. At kestanesi kreminin yanında kompresyon giysileri, buz paketleri ve bacak egzersizleri, ek rahatlama sağlamak için yararlı ve güvenli çözümler olabileceği söyleniyor. Ayrıca damar sağlığı için bacak masajı ve egzersizin de oldukça önemli olduğu öne sürülmüştür.

At kestanesi kremi, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından henüz değerlendirilmemiştir. Bu bilgiye bilmenizde fayda vardır. At kestanesi kremi bazı kişilerde ciltte alerjik döküntülere neden olabilir. Ayrıca at kestanesi kremini hamile olan, böbrek veya karaciğer hastalığı tedavisi gören kişilerin kesinlikle kullanmaması gerekiyor. At kestanesi gibi herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuzun onayını almalısınız.

At Kestanesi Kremi Yüze Faydaları
At Kestanesi Kremi Yüze Faydaları

At Kestanesi Kremi Yüze Faydaları

At kestanesinin tohumunda; kuvvetli antioksidanlar bulunur. Antioksidanlar (serbest radikaller olarak adlandırılan kararsız moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilecek bileşikler) içerir. Eğer cildimizde çok serbest radikal bulunursa zaman içinde iltihaplanmaya ve hücresel hasara yol açabilir. Bu nedenle cilt sağlığı için at kestanesi kremi kullanılabilir. Ayrıca at kestanesi çekirdeği ekstresi, güçlü antioksidan özelliklere sahip kuersetin ve kaempferol dahil olmak üzere flavonoid bileşikleri açısından zengindir.

Bu özelliklerinden dolayı at kestanesi kreminin yüze faydalı olduğu ve çeşitli cilt sorunlarına karşı etkili olduğu düşünülüyor. Bu bilgilere göre at kestanesi kremi cilt yaşlanmaları ile mücadele edebilir, ciltte meydana gelen lekeleri azaltabilir, meydana gelen sivilcelerle savaşabilir. Ayrıca cildin daha sağlıklı görünmesi için gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayabilir. At kestanesi kreminin yara izlerinin hızlı iyileşmesine de katkı sağlayabileceği de düşünülmektedir.

Reklamlar

At Kestanesi Kremi Cilde Faydaları

At kestanesi kremini az önce saydığımız yüz için faydaları cilt sağlığı içinde geçerlidir. Ancak cilt sağlığı deyince biraz daha kapsamlı ele alalım. At kestanesi kremi içeriğinden dolayı hemoroid semptomlarının giderilmesine yardımcı olabilir. Hemoroid çok sıkıntılı bir sağlık sorunudur, anüs ve rektumun etrafındaki şişmiş damarlarla birlikte kaşıntı, tahriş, ağrı ve kanama görülebilir. Bu sıkıntıların giderilmesi için at kestanesi kremi kullanılabilir. At kestanesi kremi, at kestanesi özünün iltihap önleyici özelliklerinden dolayı etkilenen damarlardaki iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltarak hemoroid semptomlarını hafifletmeye katkıda bulunabilir.

At kestanesi kreminin cilt sağlığına bir diğer faydası da varisli damarlar içindir. Varis, kısaca bacaklarda oluşan şişmiş damarlardır. At kestanesi kremi nasıl iyi gelir diye düşünüyorsanız, at kestanesi kreminin bacaklardaki kan akışını iyileştirme özelliği vardır. Bu nedenle kan akışını iyileştirerek varislere iyi gelebilir. Ayrıca bacaklarda varisin neden olduğu şişliği ve ağrıyı da azaltmaya yardımcı olabilir.

At Kestanesi Kremi Nasıl Kullanılır?
At Kestanesi Kremi Nasıl Kullanılır?

At Kestanesi Kremi Nasıl Kullanılır?

At kestanesi kremini gün içinde sıkıntı olan bölgeleriniz 3-4 kere uygulayabilirsiniz. Fakat zaman içinde iyileşme belirtileri alınca, gün içinde 1-2 kere de uygulayabilirsiniz.

At kestanesi kremi alacaksanız, ürünün doğal olduğuna içinde katkı maddesi olmadığına emin olun. Ve ürünün kullanma talimatlarını dikkate alın. Talimatların dışına çıkmamaya özen gösterin. Ayrıca at kestanesi kremi gibi herhangi bir bitkisel tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın, onay almadan kullanmayın.

At kestanesi kreminin faydalarından bahsettik. Ancak at kestanesi kreminin faydaları hakkında yeterli bilimsel çalışmanın olmadığını da hatırlatalım. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx