Şifalı Bitkiler

Kuzukulağı Otu Nedir? Kuzukulağı Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle kuzukulağı faydalarını paylaşacağız. Kuzukulağı, Karabuğday ailesinden gelen çok yıllık bir bitkidir. Çeşitli iklimlerde yetişir, bu nedenle dünyanın farklı bölgelerinde her türlü hava koşulunda bulunabilir. Mısır’da meşhur olan ve sağlığa faydalarıyla bilinen Karkade ismindeki popüler bir içeceğin yapımında da kullanılır.

Kuzukulağı, keskin tadı nedeniyle tipik olarak yiyeceklere lezzet katmak için yetiştirilir. Bu bitkinin farklı kısımları çorba, baharat, sos, ilaç ve reçel yapımında kullanılır. Genellikle Roselle, Red Kuzukulağı veya Jamaika Kuzukulağı en yaygın kuzukulağı türleridir.

Bitkinin güçlü keskin tadı, kivi veya yaban çileğine benzer olan oksalik asitten gelir. Oksalik asidin büyük dozlarda alındığında toksik olduğu bilinmektedir, ancak az, kontrollü porsiyonlarda tüketildiğinde tamamen güvenlidir.

Kuzu kulağında diyet lifi yüksek miktarda bulunur, C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Mükemmel bir mikrop öldürücü ve antioksidanlarla doludur.

Reklamlar
Kuzukulağı Otu Nedir? Kuzukulağı Faydaları Nelerdir?

Organik bileşikler açısından flavonoidler, polifenolik asitler ve antosiyaninlerden oluşur. Kuzukulağı bitkisinde bulunan tüm bu unsurlar, onu insan sağlığı için şaşırtıcı derecede faydalı kılar.

Kuzukulağının sağlığa faydaları arasında, sağlıklı sindirimi desteklemek, kan basıncını yönetmek, görmeyi iyileştirmek, enerji sağlamak ve kan dolaşımına yardımcı olmak, bağışıklığı artırmak, cilt sağlığını iyileştirmek, sağlıklı kemikleri desteklemek, diyabeti yönetmek, kanseri önlemek, uçuk zosteri tedavi etmek, vücudu detoks etmek ve kan dolaşımına yardımcı olmak yer alır.

Kuzukulağı Faydaları Nelerdir?
Kuzukulağı Faydaları Nelerdir?

Kuzukulağı Faydaları Nelerdir?

Bin derde deva kuzukulağı faydalarına gelin birlikte bakalım!

1. Sindirime Yardımcı Olur

Kuzukulağı türlerinin çoğunda bulunan yüksek lif seviyesi, bu bitkileri salatalarınıza ve çorbalarınıza dahil ederek sindirim sağlığını iyileştirebilirsiniz. Diyet lifi, sindirim sisteminden geçerken yiyeceğe madde ekler, gastrointestinal sağlığınızı iyileştirir ve şişkinlik, ishal, kabızlık ve kramp gibi, durumları en aza indirir. Diyet lifi ayrıca vücuttaki genel kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, böylece ateroskleroz, felç ve kalp krizi riskini azaltır.

Reklamlar

2. Tansiyonu Dengeler

Kuzukulağı, insan sağlığı için önemi tartışılmaz bir mineral olan potasyum içerir. Bu mineral bir vazodilatör görevi görür ve ayrıca tüm vücudunuzdaki sıvı dengesini düzenlemede çok önemlidir. Potasyum arterleri ve kan damarlarını yatıştırarak kardiyovasküler sistem üzerindeki yükü en aza indirir. Düşük kan basıncı, tehlikeli ve hatta ölümcül kan pıhtılaşması riskini ve kalp üzerinde koroner hastalık ve diğer kardiyovasküler komplikasyonlarla sonuçlanabilecek aşırı stres riskini en aza indirir.

3. Görmeyi İyileştirir

A vitamini kuzukulağında bulunan hayati bir vitamindir ve görme yeteneğinin iyileştirilmesi, katarakt ve maküler dejenerasyonun azalmasıyla yakından bağlantılıdır. A vitamininin bir dalı olan beta karoten, bir antioksidan gibi davranır ve vücutta bulunan diğer önemli antioksidan elementlerle birleştiğinde, göz sağlığınızı önemli ölçüde iyileştirir ve yaşa bağlı sorunları önleyebilir.

4. Enerji ve Dolaşım

Kuzukulağındaki yüksek demir seviyeleri, kırmızı kan hücresi üretimini arttırdığı ve demir eksikliğini (anemi) önlediği anlamına gelir. Geliştirilmiş dolaşım, vücuttaki önemli organlardaki oksijen seviyelerini arttırır, saç büyümesini uyarır, enerji seviyelerini arttırır ve iyileşme sürecini hızlandırır Tüm bunlar kuzukulağında bulunan protein içeriği ile birlikte olur.

Bağışıklığı Artırır
Bağışıklığı Artırır

5. Bağışıklığı Artırır

Kuzukulağında bulunan C vitamini, gerçekten dikkate alınması gereken bir konudur. Çünkü bitkinin bir fincanı günlük önerilen C vitamini alımının %106’sına sahiptir, bu da bağışıklık sisteminizin optimize edilebileceği anlamına gelir. Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır ve vücutta bulunan patojenlere ve diğer serbest radikallere karşı ilk koruma hattı olan bağışıklık sistemini uyarır.

6. Cilt Sağlığını İyileştirir

Kuzukulağı yaprağı, cildi kırışıklara karşı koruyan ve cilt sıkılaştırmasında önemli rolü olan C vitamini ile doludur. Buna ek olarak, kuzukulağı yaprakları, anti-alerjik ve anti-mikrobiyal özellikleri nedeniyle kaşıntı ve saçkıranı gidermek için mükemmeldir.

7. Böbrek Sağlığını İyileştirir

Araştırmalar, kuzukulağı yapraklarının, böbrek taşı gibi akut hastalıkları tedavi etmede ve hastanın, yaprakların suyunu düzenli olarak tüketirse idrar yollarını temizleme yeteneğine sahip olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca böbrek taşlarının oluşumunu ve büyümelerini önlemeye yardımcı olur.

8. Kemik Sağlığını Destekler

Bir fincan kuzukulağı yaprağı, 123 mg kalsiyum içerir. Beslenmenizdeki yeterli miktarda kalsiyum, dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlü ve sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Kalsiyum, beyninizden vücudun geri kalanına mesaj iletmek için de çok önemlidir. Kalsiyum eksikliği anormal kalp atışı ve osteoporoz riskini artırır, bu nedenle kuzukulağı tüketmek tüm bu hastalıklarla savaşmak anlamına gelir.

9. Diyabeti Yönetmek

Kuzukulağı, diyabeti ve kalp sağlığını iyileştirme ile yakından bağlantılı olan oxalis ailesinden gelmektedir. Bunun nedeni muhtemelen kuzukulağındaki organik elementlerin ve antosiyaninlerin, sağlıklarını ve işlevlerini geliştirmek için hemen hemen her vücut sistemiyle etkileşime girmesidir.

10. Kanseri Önler

Kuzukulağının, antioksidan bileşenleri ile ilgili araştırmalar devam etsede, bitkinin antioksidan görevi gören flavonoidler, polifenolik bileşikler ve antosiyaninler içerdiğini gösteren yeterli miktarda kanıt bulunmaktadır. Antioksidanların bolluğu, serbest radikallerle savaşmada ve sağlıklı hücreleri kanserli hücrelere dönüştürmeden önce onları ortadan kaldırmada oldukça etkilidir.

11. A Vitamini Açısından Zengin

Kuzukulağı faydalarına bakacak olursak, A vitamini bakımından zengindir, yukarıda A vitamininin görmeyi iyileştirdiğini söylemiştik. Bunun yanında vücudunuza giren ve sizi hasta eden bakteri ve virüslerle savaşmaya da yardımcı olur. Ayrıca üremeye, hücre bölünmesine yardımcı olur ve serbest radikallerle savaşır.

12. Zona Hastalığını Tedavi Eder

Varicella zoster virüsü, yıllarca baskın kalabilen Zona hastalığına neden olan inatçı bir virüstür. Çinliler, Zona için topikal ve oral bir tedavi olarak kırmızı kuzukulağı kullanmışlardır ve çok etkili olduğu konusunda hemfikir oldular.

13. Vücudu Detoks Eder

Vücudumuzun düzgün çalışmasını sağlamak için arada bir detoks edilmesi gerekir. Bitkisel çaylar iyi detoksifiye edicilerdir, ancak kuzukulağı da öyledir. Kuzukulağı suyu vücudu toksinlerden arındırması ile bilinir.

Son Söz

Sonuç olarak, günlük beslenmenize kuzukulağı eklemenin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığı korumaya yardımcı olabileceğine şüphe yok. Bu özellikle diyabet ve anemiden muzdarip insanlar için önemlidir.

Bu yazımızda sizlerle kuzukulağı faydalarını paylaştık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir: Çin Lahanası Nedir

YouTube kanalımızı buradan takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx