Pratik Bilgiler

Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Reklamlar

Çamaşırlar kaç derecede yıkanır özenle aldığımız giysilerimizin uzun süreli kullanımı için hepimizin aklına gelen bir sorudur. Çamaşırları doğru şekilde yıkamadığımızda hasar görebilirler. Giysilerimizin hasar görmemesi için dikkat etmemiz gereken püf noktalar vardır. Bu püf noktalara dikkat etmez isek çamaşırlarımız yıpranabilir, rengi solabilir ve küçülüp sünebilirler. Bu sebeple çamaşır yıkarken doğru adımları atmalıyız.

Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Çamaşırlar yıkanırken genellikle dikkat edilmeyen hatalar yapılmaktadır. Bu hatalardan ilki hatalı gruplandırmadır. Rengin yanı sıra kumaş türüne göre ayrım yapmak gerekmektedir. Tüylü polar tarzı kıyafetler ayrı atılmalıdır. Sentetik giysiler ile havlular aynı makinede yıkanmamalıdır. Lekeleri yanlış yöntem ile çıkarmakta yapılan bir diğer hatadır. Çamaşırı uygun derecede yıkamak lekeleri çıkarmak için yeterlidir. Çamaşırdaki lekeyi çitilemek yanlıştır. Çamaşırların nazikçe yıkanması gerekmektedir. Çok fazla deterjan kullanmak, fermuarlara dikkat etmemek ve bir anda çok sayıda çamaşır yıkamak yine dikkat edilmeyen faktörlerdir.

Çamaşır Yıkamak
Çamaşır Yıkamak

Çamaşırları yıkarken herkesin bildiği gibi beyaz ve renkli çamaşırları ayrı atmak gerekmektedir. Her renk grubu kendi içinde yıkandığında beyazların daha parlak, renklilerinde renk atmamasına neden olmaktadır. Çamaşırlar kaç derecede yıkanır olabileceğini bilmek önemlidir. Her renk grubu ayrı sıcaklık derecesinde yıkanır. Sıcaklığı bilmek tek başına yeterli değildir. Yıkanan çamaşırın kumaş türüne göre yıkama yapılmalıdır. İpek, keten, pamuk, yünlü vb. kumaş türleri farklı derecede yıkama gerektirir.

Reklamlar

Çamaşırlarımızı yıkarken günümüzde en çok kullanılan alet çamaşır makinesidir. Çamaşır makineleri pratik ve kısa sürede çamaşır yıkamamıza imkan sağlasa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle beyaz ve renkli olarak çamaşırları ayırmak gerekiyor. En popüler yöntemlerden biride beyazlar, siyahlar ve renkliler olarak üç gruba ayırmaktır. Burada ki renk ayrımını yapmak doğru çamaşır yıkama yaptığımızı göstermez. Çamaşır makinesinde yıkıyorsak doğru programı seçtiğimizden emin olmalıyız. Doğru programı bilmiyorsanız hem kıyafetlerinize hem de makinenize zarar verebilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konuda deterjanımızın çamaşıra göre seçilmesidir. Piyasa da beyaz, siyah ve renkliler için ayrı çamaşır deterjanı bulmak mümkündür.

Günümüzde her çamaşırın bir etiketi olmaktadır. Bu etiketlerde simgeler yer almaktadır. Bu simgeler çamaşırlar kaç derecede yıkanır ve çamaşırlar nasıl yıkanır soruları için açıklık getirmektedir. Çamaşırları yıkama derecesi için belirtilen üç grup;

  • Beyazlar kaç derecede yıkanır
  • Renkliler kaç derecede yıkanır
  • Siyahlar kaç derecede yıkanır

Koyu renkli ve siyah çamaşırlar renk solması yüzünden daha fazla dikkat gerektirmektedir. Bu çamaşırların daha iyi görünmesini sağlayacak bir kaç püf noktası;

  • Çamaşırları sadece gerektiği zaman yıkamak
  • Kirlilik durumuna göre mümkün olan en soğuk suyu kullanmak
  • Renklilerde koyu ve açık olacak biçimde ayrım yapmak
  • Çamaşırları ters çevirerek yıkamak
  • Az kimyasal bulunan ve sıvı deterjan kullanmak
  • Makinede kurutmak
Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır
Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır

Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır

Beyazlar kaç derece yıkanır için öncelikle beyaz çamaşırların arasında renkli çamaşır olmadığına dikkat etmemiz gerekiyor. Beyaz kıyafetler diğer renkli kıyafetlere göre daha fazla kir gösterirler. Beyaz kumaşlarda ki lekeleri çıkarmak daha zor olduğu için yüksek sıcaklıklarda yıkamak önerilir. Nitekim her kumaşın kendine özgü yıkama tekniği vardır. Dayanıklı kumaşlarda beyazlar genellikle 60 derece sıcaklıkta yıkanır. Ancak bazı kumaş türlerini 60 derecede yıkayamazsınız. İpek ya da yünlü kıyafetleri 30 derecede yıkamanız gerekiyor. Kıyafetlerinizi yıkamadan önce kıyafetin yıkama talimatlarına göre yıkamanız gerekmektedir.  

Reklamlar

Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken lekeye erken müdahale yapmanız gerekmektedir. Kıyafetinizin yıkama talimatlarına uymak daha uzun süre kullanım sunmaktadır. Çamaşır makinenizin durumu da daha temiz çamaşırlarınız olmasına yardımcıdır. Beyaz çamaşırlarda leke çıkarmak renkli çamaşırlara göre daha kolaydır. Çamaşırınızın üzerindeki lekeye uygulayacağınız limon suyu ya da oksijen bazlı çamaşır suyu leke çıkarmada yardımcı olacaktır.

Renkliler Kaç Derecede Yıkanır
Renkliler Kaç Derecede Yıkanır

Renkliler Kaç Derecede Yıkanır

Renkliler kaç derecede yıkanır için kumaş yapısı göz önünde bulundurulmalıdır. Renkliler diğer çamaşırlara göre yıkanması en kolay olanlardır. Renkli çamaşırlarda da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Koyu renkli kıyafetler yıkama sırasında renkleri solabilir. Renklerin solmaması için ters çevirerek yıkama gerçekleştirilebilir. Renkli çamaşırları soğuk suyla yıkayarak lif dengesini koruyabilirsiniz. Çok kirliler ise ılık su yeter olacaktır. Çamaşır makinesi ile yıkıyorsak az sayıda çamaşır ile yıkamanız solma payını azaltacaktır.

Renkli çamaşırları yıkarken genellikle 30-40 derece idealdir. Çok kirli olan kıyafetler için 40 derece sıcaklık yeterlidir. Bu sıcaklıktan daha yukarılara çıkmak renklerin solmasına yol açar. Narin ve az kirli çamaşırlar için 30 derece yeterli bir sıcaklık olacaktır. Bu uygulamaları yaparsanız her renkte çamaşırı yıkayabilirsiniz.

Renkli çamaşırlarda kirlileriniz çok ise iki kısımda yıkamalısınız. Koyu renkli mat tonlarda ve dışarı renk vermesi ihtimal olan çamaşırlar ile daha açık renkli çamaşırlar ayrı yıkanmalıdır.

Siyahlar Kaç Derecede Yıkanır
Siyahlar Kaç Derecede Yıkanır

Siyahlar Kaç Derecede Yıkanır

Siyahlar kaç derecede yıkanır için uygun ayarlama ve derece önemlidir. Siyahlar yıkaması en zor çamaşırlardandır. Renkleri solmaya çok müsaittir. Siyahlar için piyasaya çıkarılmış deterjan kullanmak en doğrusu olacaktır. Siyah çamaşırlar için yüksek sıcaklık önerilmez. Yüksek sıcaklıklarda solma payı daha fazla olacaktır. Siyah çamaşırlar için ideal sıcaklık 40 derecedir. Genellikle makinede sentetik ayarı yapılmalı ve yıkanmalıdır. Siyahlar çok kirli değiller ise hızlı program ayarında yıkanabilirler.

Siyah çamaşırlarınıza önem veriyor ve rengini uzun süre korumasını istiyorsanız el yıkamasını tercih edebilirsiniz. Doğru deterjan, sıcaklık ve kumaş tipine dikkat çamaşırlarınızın solmasını da engelleyecektir. Siyah çamaşırlar için yumuşatıcı önerilmez. Yumuşatıcı çamaşırınız üzerinde leke bırakabilir.

Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır adlı yazımız bu kadardı. Ev temizliği ile alakalı olan Yorgandaki Bitleri Temizlemenin En Kolay Yolu adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx