Pratik Bilgiler

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

Reklamlar

İdeal erkek vücudu, günümüzde birçok insanın hayallerini süsleyen ölçüleri temsil etmektedir. Görsel bir çağda yaşadığımız düşünülürse, erkeklerin baklava kasları, omuz genişlikleri, kalça sıkılıkları da giderek dikkat çekmektedir. Özellikle genç kadınlar, genç erkeklerde vücut özelliklerine önemle bakmaktadırlar. Bu sebeple, manken, model, futbolcu, basketçi erkekler her girdikleri ortamda herkesin dikkatlerini üzerlerine kolayca çekmektedirler.

Bu anlamda, ideal erkek vücudu ölçüleri düşünüldüğünde, boya ve kiloya göre yapılan oranlamaya göre, bunun sonucuna da bakılmaktadır. Fakat, ne yazık ki kadınlar kısa ve orta boylu erkeklerden ziyade, uzun boylu ve kaslı erkekleri tercih etmektedirler.

Erkek Vücudu Ve Metabolizması
Erkek Vücudu Ve Metabolizması

Erkek Vücudu Ve Metabolizması Nasıldır?

Erkek vücudu yağı kasa kolayca dönüştürebilmektedir. Oysa, kadın vücudu tersine sürekli yağ biriktirmektedir. İşin içine kültür de girince, Türk kadınlarının göbek, basen, kalça sorunlarının arttığı görülecektir. Günümüzde, erkekler de kadınlar kadar bakımlarına önem vermektedirler. Instagram ortamında ortalık yakışıklı, kaslı, etkileyici görünen onlarca erkekle doludur. Bu erkekler kadınlar tarafından da seksi ve cazibeli bulunmaktadırlar. Bununla birlikte, erkek bakımı da bir sektör haline gelmiştir. Yüz maskeleri, burun/kulak kıllarını aldırma, ense tıraşı vb. derken, berberlerdeki fiyatların kadın kuaförlerine göre daha fazla olduğu görülecektir.

Reklamlar

Erkekler spor konusunda da kendilerine çok dikkat etmektedirler. Kadınlar gibi, diyetle uğraşacaklarına, hiçbir yemeğin lezzetinden geri kalmazlar. Fakat, aşırı efor sarf ederek, testosteron hormonu sayesinde sürekli ve uzun süreli spor yapabilmektedirler. Ayrıca, bilinir ki erkekler seks hususunda da oldukça aktiftirler. Bunu biyolojilerinin bir parçası şeklinde görerek, düzenli seks yapabilmek için tüm fırsatları değerlendirirler. Bu da, onların sürekli enerji depolamalarına, avcı ruhlarını diri tutmalarına neden olmaktadır. Kadınlar genellikle, erkekler için kendi hayatlarını ikinci plana atarlar ve onları değiştirebileceklerini düşünürlerken, oldukça yanılmaktadırlar. Nitekim, erkekler asla değişim geçirmezler. Daima hareket halinde yollarına devam ederler. Bu sebeple, erkeklerin kadınlardan daha az yaşlı gösterdikleri, vücut ölçülerini korudukları da değişmez bir gerçektir.

İdeal Erkek Vücudu
İdeal Erkek Vücudu Kültüre Göre Nasıl Şekillenir?

İdeal Erkek Vücudu Kültüre Göre Nasıl Şekillenir?

Kadın vücut ölçüleri, erkek vücut ölçülerine göre daha yağlıdır. Kadınlardaki östrojen hormonu, rahim etkisi ve çocuk doğurma içgüdüsü, onların yuvarlak hatlara sahip olmalarına sebebiyet verir. Ayrıca, kadınlar erkeklere göre daha evcimen olup, daha hareketsizdirler. Yemek yapmayı ve yemeyi de sevdikleri için kilo almaya müsaittirler. Hele, belli bir yaştan sonra, kadınların aldıkları kilolar zor verilmekte ya da asla verilememektedir. Erkek vücudu ise, Türkiye’de yine göbekte yağlanmaya olanak tanımaktadır. Türk erkeklerinin boğazlarına düşkünlükleri, onların da kilo almalarına neden olmaktadır. Fakat, yeni nesil erkekler ve Z kuşağı denilen 2000’liler, vücutlarına, öz bakımlarına çok fazla dikkat etmektedirler. O sebeple, Türkiye’de genç erkek güruhunda, atik, vücutçu, yapılı ve sağlıklı birçok insan çıkmaktadır.

İdeal Erkek Vücudunda Gözetilen Unsurlar Nelerdir?

İdeal erkek vücudunda gözetilen unsur, öncelikle kol ve göğüs kısmıdır. Çoğu erkeğin gym’e gittiğinde, oranın aynalarına yansıyan üstsüz fotoğraflar verdiği görülmüştür. Bu fotoğraflarda vücut yapan yahut spora giden erkekler, kol kaslarını ve göğüs bölgelerini etrafa göstermektedirler. O sebeple, ideal erkek vücuduna sahip birçoklarının, dar badiler, beyaz tişörtler giydiklerine; göğüs uçlarındaki diklikleri ve karın kasındaki sertlikleri gösterdiklerine şahit olursunuz. Erkekler için spor salonu güç göstergesi demektir. Dolayısıyla, orada kadınlardan çok erkekler bulunmaktadır.

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri
İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri

İdeal Erkek Vücudu Ölçüleri Nelerdir?

İdeal erkek vücudu ölçüleri, erkekler açısından bakıldığında, boy ve kilo oranına göre hesaplanmaktadır. Şüphesiz, bu konuda hesap yapılırken, kültür de göze alınmaktadır. Rus erkeklerinin yapılı vücutlarıyla Perulu erkeklerin tıknaz vücutları, Afrikalı erkeklerin diri göğüs kaslarıyla Türk erkeklerinin pantolondan sarkan göbekleri aynı değildir. O sebeple, Biskolata erkeği diye bir tabir oluşmuş; bu gruba mensup yakışıklı erkeklerin vücutları fit ilan edilmiştir.

Reklamlar

O yönde, Türkiye’deki boy ortalaması düşünüldüğünde, vücut geliştirme uzmanlarının açıklamaları dikkate alınmalıdır. Nitekim, bu işin bilirkişileri onlardır. Uzmanlara göre, ideal erkek vücudu ölçüleri Beden Kitle İndeksi Ölçümü’ne göre (BKİ) yapılmaktadır. Bu indeks ise aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır:

  • Önce boyunuzun metre cinsinden karesi alınır.
  • Ardından, çıkan sonuç kilonuza bölünür.
  • Sonuç, 18.5’un altındaysa ideal vücut ölçüsüne sahipsiniz demektir.

Örneğin, boyunuz 1,70 ve kilonuz da 70 ise;

70/ (1,70x 1,70) = İdeal kilonuzun olup olmadığını verecektir.

Burada, netice 24,22 çıktığı için, bu rakam 18,5’un üstündedir. O da ideal kiloyu aşan bir tersliği göstermektedir. Kişinin aradaki farkı bir an önce vermesi gerekmektedir.

İdeal Erkek Vücudu Ölçülerine Nasıl Ulaşılır?
İdeal Erkek Vücudu Ölçülerine Nasıl Ulaşılır?

İdeal Erkek Vücudu Ölçülerine Nasıl Ulaşılır?

Günümüz dünyası, insanları kadın-erkek ayırmaksızın, sürekli doyumsuzluk içinde bir tüketime yönlendirmektedir. Artık, doğal ve sağlıklı beslendiğimiz pek söylenemez. İçtiğimiz sudan yediğimiz ekmeğe kadar her şey katkı maddelidir. O yönde, erkekler ideal bir vücuda sahip olmak istiyorlarsa, hafif bir diyetle birlikte, bol bol spor yapmalı, bol bol hareket etmektedirler. Çünkü, sadece diyetle verilen kilolar çabucak alınmaktadır. Oysa, spor vücuttaki yağ oranını kasa dönüştürebilmektedir.

Vücudunuz kaslandığı zaman, kilo almanız zorlaşabilmekte, mideniz de küçülebilmektedir. Bununla birlikte, günde en az 1,5 lt. su içmek de vücuttaki toksik maddeleri atmanıza yardımcı olacaktır. Uyku düzeninizi oturtabilmeniz, metabolizmanızın da işleyen bir biçimde gelişmesine sebebiyet verecektir. Bu sebeple, erkeklere ideal ölçülere kavuşmaları için, özellikle dağıtmaya müsait olmayacakları, düzenli bir yaşam önerilmektedir. Yoksa, içki, gece hayatı, playstation oyunları, uyku düzensizliği vd. gibi problemler bedende yavaşlamalara neden olabilmektedir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Soda ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? adlı yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

4 Yorum
Eski
Yeni Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
4
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx