Pratik Bilgiler

Tırnak Düşmesi Hakkındaki Tüm Sorular

Reklamlar
Tırnak Düşmesi Hakkındaki Tüm Sorular

Tırnak düşmesi, darbe ya da iltihap sebebi ile tırnağın etten ayrılması durumudur. Tırnak kalkması olarak da bilinen bu durum, sağlık açısından büyük bir sorun teşkil etmese de ağrılara sebep olmaktadır. Bu nedenle tırnağın düşmesini yaşayan insanlar panik olmaktadır. Tırnak düşmesi hakkında bilinmesi gereken hususlar mevcuttur.

Tırnağın düşmesinin en bilinen sebebi darbelerdir. Özellikle ayak baş tırnak kalkması oldukça yaygındır. Ayağa darbe alma sonucu oluşabilen bu sorun, ayak parmaklarındaki iltihaptan dolayı da kaynaklanabilmektedir. Bu durumda doktora başvurulması daha doğru olacaktır.

Tırnak Düşmesi Belirtileri
Tırnak Düşmesi Belirtileri

Tırnak Düşmesinin Belirtileri

Tırnağın düşmesi, birden bire olan bir sorun değildir. Bazı darbelerde tırnağın yatağından ayrılması ani olsa bile, bazı darbelerde önce bazı belirtiler baş göstermektedir. Ayrıca iltihap ya da hastalıkların sebep olduğu durumlarda da önceden belirtiler kendini belli etmektedir. Tırnak düşmesinin belirtileri aşağıda belirtilmektedir.

Reklamlar
 • Tırnak etlerinde sızlama
 • Tırnak morarması
 • Tırnak altında kan birikmesi
 • Tırnak kanamaları
 • Tırnakta renk değişmesi
 • Tırnak yatağından iltihap akması
 • Darbe sonucu dinmeyen ağrı ve batma hissi

Yukarıda belirtilen durumlar başınıza gelmekteyse, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Zira tırnaklarda beliren sorunlar önemsenmediği takdirde ciddileşebilmektedir.

Tırnak Düşmesinin Sebepleri

 Tırnağın yatağından kalması, pek çok sebebe bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle dayanılmaz ağrılar ile kendisini belli eden bu durum, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle, bu sorununun ortaya çıkma sebebi tespit edilmelidir. Aşağıda yer alan listede tırnak düşmesinin sebepleri sıralanmaktadır.

 • Tırnak bölgesine alınan darbeler
 • Yanlış ayakkabı seçimi
 • Uzun süre ayakkabı giyilmesi
 • Ayakların kurutulmadan ayakkabı içinde bekletilmesi
 • Vitamin eksikliği
 • Tırnakların kimyasal maddelere maruz kalması
 • Anemi, sedef, tiroid bozukluğu hastalıkları 
 • Kişisel temizliğe özen gösterilmemesi

Bu sebepler, tırnağın zayıflamasına ve etten ayrılmasına sebep olabilmektedir. Tırnağın düşmesi, genellikle ayak tırnaklarında gerçekleşmektedir. Ayağın nemli kalması, tırnak yatağının gevşemesine sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra, ayakları sıkan ayakkabıların tercih edilmesi tırnak seklinin bozulmasına neden olmaktadır. Şekli bozulan tırnaklar, tırnak yatağına sağlıklı bir şekilde tutunamamaktadır.

Tırnak Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir
Tırnak Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak Düşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak düşmesi belirtileri yaşayan ya da darbeler sonucu tırnağı düşen bireyler, panik olmamalıdır. Tırnağın doğal uzama sürecine bağlı olarak yeni tırnak oluşacaktır. Ancak bu noktada tedavi şart olmaktadır. Tırnağın yatağından ayrılmasına sebep olan durumlara göre tedavi ve yapılması gerekenler değişebilmektedir.  Aşağıda yer alan başlıkları kontrol ederek tırnağın düşmesi sorunu ile karşı karşıya kalmanız durumunda yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Darbe Sonucu Tırnak Düşmesi

Tırnağın etten ayrılma durumu eğer bir darbe almadan kaynaklı ise, tırnağın üstü sert bir madde ile kapatılmamalıdır. Eğer bu sorun ayak tırnaklarında görülmüş ise, çorap ve ayakkabı giyilmemelidir. Zira tırnak daha çok zarar görebilir.

Tırnak kopması, tırnağın yamuk bir şekilde kırılması durumunda dikkatli şekilde tırnak düzeltilmelidir. Tırnak makası ile pürüzlerin giderilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Aksi takdirde, pürüzlere takılan herhangi bir madde, tırnağınızın acımasına ya da daha fazla kırılmasına sebep olabilir. Darbe sonucu tırnağın düşmesi sorunu yaşayan bireyler, nazik davranarak tırnak pürüzlerini temizledikten sonra doktora gitmelidir. Tırnağın durumuna göre tedavi yöntemi belirlenecektir.

Hastalık Sonucu Tırnak Düşmesi

Hastalık ve iltihaplar, özellikle gün içerisinde havasız kalan ayak tırnaklarını etkilemektedir. Ayak tırnaklarının hasar görmesinin temel nedenleri arasında kişisel temizliğin doğru bir şekilde yapılmaması yer almaktadır. Bunun yanı sıra vitamin eksikliği, cilt hastalıkları da tırnak kopmasına neden olabilmektedir. Hastalık sonucu tırnağın düşmesi durumunda, tırnak kopma belirtileri çok daha belirgin olmaktadır.

Batma hissi, tırnak yatağında hassasiyet, darbe alınmamasına rağmen kanama, iltihap akması gibi sorunlar görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekmektedir. Aksi halde, tırnaklar arasında bulaşma gözlenebilir. Doktorun başlayacağı tedavi genellikle ilaç tedavisi olmaktadır.

Tırnak Düşmesi Nasıl Engellenir
Tırnak Düşmesi Nasıl Engellenir

Tırnak Düşmesi Nasıl Engellenir?

Tırnağın düşmesini engellemek bazı durumlarda pek de mümkün olmamaktadır. Ancak bu riski en az düzeye indirebilmek için bazı önlemler alınabilir. Örnek vermek gerekirse, tırnakların uzarken güçlü olması için gerekli vitamin takviyeleri alınmalı ve dengeli beslenilmelidir. Bunun yanı sıra, özellikle ağır işte çalışan bireylerin koruyucu ayakkabı ve eldivenler giyilmelidir. Ayrıca herhangi bir tırnak hastalığı ile karşı karşıya kalmanız durumunda ertelemeden doktora gidilmesi oldukça önemlidir.      

Tırnak Düşmesi Hakkındaki Tüm Sorulara cevaplar bulmaya çalıştık. Ayrıca Yorgandaki Bitleri Temizlemenin En Kolay Yolu adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx