Pratik Bilgiler

Yüz Şekilleri Nelerdir? Yüz Şeklini Bulma

Reklamlar

Yüz şekilleri kişiden kişiye değişmekte ve kişilerin kendilerine has özelliklerini belli etmektedir. Bu nedenle birçok insan yüz şeklini bilmek ve buna uygun bir şekilde saç kesimi yaptırmak ister. Bilindiği üzere bir yüz üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler aşağıdaki gibi sıralanabilmektedir:

 • Alın
 • Gözlerden burun deliklerine kadar olan kısım
 • Dudaklar ile çenenin bulunduğu kısım

Bu bölümler, yüzün tamamını oluşturmakta ve her insanda farklı bir niteliğe bürünebilmektedir. Bu üç kısmın orantılı olması, kişinin dengeli bir yüzü olduğunu belirtmektedir. Oval, yuvarlak, kare, üçgen, kalp şeklinde, geniş, elmas ve dikdörtgen yüz olmak üzere farklı tiplerde yüz şekilleri bulunmaktadır.

Yüz Şekilleri
Yüz Şekilleri

Yüz Şekilleri

Bir insanın karakterinin belirlenmesi konusunda yardımcı olan faktörlerden bir tanesi de yüz şekilleridir. Yüzün tipi, kişinin hangi özelliklere sahip olduğunu belirmektedir. Fakat bundan da önemlisi yüz şekillerinin belirlenmesi, kişinin yüz tipine uygun bir şekilde saç kestirmesine ve profesyonel bir şekilde makyaj yapmasına olanak vermektedir.

Reklamlar

Erkek ve kadında yüz şekilleri değişmekte olup yüz şekillerinin belirlenmesi için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Buna göre yüzün genişliği ve yüksekliği karşılaştırılmakta olup bu sayede kişinin yüz şekli belirlenmektedir. Özellikle makyaj ve saç şekli bağlamında önemli olan bu yüz şekillerinin neler olduğu ve yüz şekli belirleme konusunda kullanılan yöntemler ile ilgili detaylı bir şekilde açıklama yapılması gerekmektedir. 

Yüz Şeklim Ne?

Yüz şeklim ne sorusu, birçok insan tarafından sorulmaktadır. Profesyonel bir şekilde yüz şekli belirlenebilse de kişi, yüz şeklini kendisi belirleyebilmektedir. Yüz şeklini belirlemek isteyen kişinin aşağıdaki adımları sırası ile uygulanması gerekmektedir:

 1. Esnek bir mezura almalısınız.
 2. Saçınızı geriye atarak alnınıza gelmesini engelleyiniz.
 3. Yüz ölçümlerini belirlemek için kağıt ve kalem alınız.
 4. Gerekli aletler ile aynanın önüne geçiniz.
 5. Alnınızı en geniş yerinden boydan boya ölçünüz. Sonucu not ediniz.
 6. Elmacık kemiklerinizi ölçünüz.
 7. Çenenizin üst ucundan alt ucuna kadar ölçünüz.
 8. Yüzünüz uzunluğunu ölçünüz.
 9. Ölçümlerin hepsini not ediniz.
 10. Bütün ölçümleri karşılaştırınız.

Bu yöntemler bağlamında kişi, yüz şeklini kendi başına kolay ve rahat bir şekilde ölçebilmektedir.

Yüz Şekli Belirleme
Yüz Şekli Belirleme

Yüz Şekli Belirleme

Yüz şeklinin belirlenmesi, kişinin hangi yüz tipine sahip olduğunu belirlediği için önemlidir. Bu bağlamda çeşitli ölçüm yöntemleri bulunmakta, bu yöntemler dahilinde kişi, kendi yüzünü ölçebilmektedir. Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından da kişinin yüzünün ölçülmesi mümkündür. Bilindiği gibi yüzün uzunluk ve genişlik değerlerine göre üç farklı yüz tipi bulunmaktadır. Bu yüz tipleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

Reklamlar
 • Kare
 • Dörtgen
 • Yuvarlak

Yüz şekli belirleme kapsamında yapılan ölçümlerin ilk aşaması yüzün uzunluk ve genişliğinin ölçülmesidir. Bu bağlamda kullanılan yöntemler ise şu şekildedir:

 • Baş-Yüz Yüksekliği (Vertex-Merton) / Yüz Genişliği (Zy-Zy)
 • Fizyonomik Yüz Yüksekliği (Trichion-Menton) / Yüz Genişliği (Zy-Zy)
 • Alnın En Geniş Olduğu Noktada Genişlik (Ft-Ft) / Yüz Genişliği (Zy-Zy)
 • Alt-Çene Mandibula Köşeleri Üzerindeki Yumuşak Dokunun En Geniş Olduğu Genişlik (Go-Go) / Yüz Genişliği (Zy-Zy)

Parantez içindeki terimlerin anlamlarını şu şekilde açıklayabiliriz:

Vertex: Başın en üst noktası

Menton: Çenenin en alt noktası

Zygomatic: Elmacık kemiğinin en dış noktası

Ft: Temporal kemiğin alına en yakın olduğu nokta

Go: Alt çene kemiğinin üzerindeki yumuşak dokunan en dış noktasıdır.

Yukarıdaki yöntemlerin yüz şekli belirleme konusunda kullanılan yöntemler olduğunu ifade etmek mümkündür.

Yüz Şekilleri Nelerdir? | Kendinize Uygun Yüz Şeklini Bulun

Yüz Şekli Bulma

Çeşitli ölçümler sonrasında belirlenen yüz şekli, kişinin hangi tip yüz şekline sahip olduğunu belirtmektedir. Bu konuda hem profesyonel hem de kişinin kendi başına uygulayabileceği çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin sonucuna göre kişinin yüz şekli kare, dikdörtgen, baklava, elmas ve oval olabilmektedir.

Yüz şekli bulma, özellikle kadınlar tarafından merak edilen konulardan bir tanesini oluşturmaktadır. Çünkü yüz şekline göre saç tipi belirlenmekte, aynı zamanda makyaj da yüz tipine göre yapıldığında başarılı bir sonuç vermektedir. Bu nedenle çeşitli yöntemler dahilinde yüz şeklinin bulunabileceğini ifade etmek gerekmektedir.

Yüz Şekilleri Nasıl Belirlenir?
Yüz Şekilleri Nasıl Belirlenir?

Yüz Şekilleri Nasıl Belirlenir?

Yüz şekli belirlenmesi, çeşitli yöntemler dahilinde gerçekleşmektedir. Kişi, belirli teknikler dahilinde yüz tipini belirleyebilmektedir. Yüz şekilleri nasıl belirlenir sorusu bağlamında şu adımları sıralamak gerekmektedir:

 • Yüzünüz en geniş bölümünü bulunuz. Çenenin geniş olduğu kısım kalp şeklindedir. Bu nedenle bu kişilerin yüz şekli kalp şekli olarak geçmektedir. Bunun yanı sıra yüzün en geniş olduğu kısım bazı kişilerde elmacık kemikleridir. Bu durumda kişinin yüz şekli elmastır.
 • Bir diğer adım çene şeklinin belirlenmesidir. Çene açılı ise kişi sivri bir yüze sahip olmaktadır. Bu bağlamda kişinin yüz şeklinin kalp şekli olduğunu ifade etmek mümkündür. Bazı kişilerin çene şekli yuvarlak ya da oval bir yapıdadır. O halde bu kişilerin yuvarlak bir yüze sahip olduğunu ifade etmek mümkündür.
 • Yüzün uzunluğu hızlı ve kolay bir şekilde belirlenebilmektedir. Gözlerin alt kısmından yatay olacak şekilde, başın üstünden dikey bir şekilde ve burundan çeneye doğru geçen bir çizgi olduğu hayal edilirse eğer yatay ile düşey oranın bire bir olup olmadığı rahat bir şekilde anlaşılabilir. Eğer bu oranlar bire bir ise yüz yuvarlak bir şekle sahiptir. Fakat yüzün alt yarısı ortalamanın üzerinde ise yüz uzundur.

Yukarıda sıralanan ve oldukça basit olan yöntemler dahilinde kişi, yüzünün hangi yüz tipine uyduğunu belirleyebilmektedir.

Yüz Şekli Tespiti

Yüz şekli tespiti, yüz üzerinde bulunan çeşitli alanların sahip olduğu oranlar dahilinde belirlenmektedir. Bu ise kişinin;

 • Geniş yüz
 • Oval yüz
 • Baklava yüz
 • Elmas yüz
 • Kare yüzden hangisine ait olduğunu belirlemektedir.

Yüz Şeklini Bul

Birçok kişi yüz şeklini bul bağlamında yüz tipini öğrenmeye çalışmaktadır. Yüz şeklinin doğru bir şekilde belirlenmesi, kişinin yüz şekline göre makyaj yapmasını ya da saç tipini buna göre ayarlamasını mümkün kılmaktadır. Bu nedenle birçok insan, yüz şeklini bilmek ve bu bağlamda yüz şekline uygun aksesuarlar seçerek yüzünü daha da ön plana çıkarmak istemektedir.

Yüz Şeklini Öğren

Erkek ya da kadınlar, hangi yüz tipine sahip olduklarını bilmek istemektedir. Yüz şeklinin öğrenilmesi için farklı yöntemler bulunmakta olup bu yöntemler dahilinde kısa sürede kişi, hangi yüz tipine sahip olduğunu belirleyebilmektedir. Yüz tipini öğrenmek isteyen kişi, mezura ile bunu başarabilmektedir.

Yüz Şekilleri Testi
Yüz Şekilleri Testi

Yüz Şekilleri Testi

İnternet ortamında, kişinin yüz şeklini belirleyebileceği çeşitli testler bulunmaktadır. Bu testlerin yardımı ile yüz şekli belirlenebilmektedir. Yüz şekli testi olarak bilinen bu testler, yaklaşık sonuçlar vermektedir. Bunun yanı sıra uzmanlar tarafından uygulanan çeşitli testler de bulunmaktadır. Bu testler sonucunda kişinin yüz tipi belirlenebilmektedir.

Kare Yüz Şekli

Kare yüz şekli bağlamında kişinin alın bölgesindeki ve çenedeki genişliği birbirine yakındır. Bu yüz tipi kapsamında alındaki saç çizgisi düz bir şekildedir. Öte yandan çene yapısının köşeli olduğu görülmektedir. Bu yüz şekline sahip olan insanların kaşlarına oval bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Çenedeki köşeli görüntünün azaltılabilmesi için dudakların dolgunlaştırabildiği bilinmektedir.

Geniş Yüz

Geniş yüzler kapsamında yüzün genişliği ve uzunluğu hemen hemen aynıdır. Bu yüz tiplerinde yanaklar dolgun olmakla birlikte yüz üzerinde sivri köşeler bulunmamaktadır. Bu yüz tiplerinde hatlar belirginleştirilmeye ve ideal yüz tipine evrilmeye çalışılmaktadır.

İdeal Yüz Şekli

Yüzün uzunluğunun genişliğinden fazla olduğu oval yüzlerin ideal yüz şekli olduğu bilinmektedir. Birçok insan ideal yüz tipine sahip olmayı istemekte ve bu bağlamda çeşitli işlemler yapmaktadır. Bu yüz şeklinde elmacık kemiklerinin dikkat çekici olduğu görülmektedir. İdeal yüz şeklinde bütün saç tipleri uygun olduğu için birçok insanın idealindeki yüz tipinin oval yüz şekli olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Baklava Yüz Şekli

Dar bir alın ve çene çizgisinin bulunduğu yüz tipinin baklava yüz şekli olduğunu belirtmek gerekmektedir. Kişinin yüzü uzunsa ve yüzün en geniş kısmı elmacık kemikleri ise kişinin yüz şeklinin baklava tipi olduğunu söyleyebiliriz.

Elmas Yüz Şekli

Elmas yüz şeklinde alın dardır ve çene küçüktür. Bunun yanı sıra çenenin sivri olduğunu görmek mümkündür. Bu yüz tipinde elmacık kemiklerinin dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda yüzün en geniş kısmı elmacık kemikleridir.

Oval Yüz Şekli

Oval yüz şekli, ideal yüz tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüz tipi bağlamında yüzün uzunluğu genişliğinden fazladır. Bu yüz tipinde elmacık kemikleri ön plandadır. Oval yüz şeklinde hatların alın ve çeneye doğru yumuşadığı gözlemlenmektedir. Her saç tipi bu yüz tipine yakıştığı için birçok kişi oval yüz şekline sahip olmak istemektedir.

Yüz Şekilleri Nelerdir? Yüz Şeklini Bulma adlı yazımızda kendi yüz şeklinizi bulduğunuzu umuyoruz. Bir diğer yardımcı olabileceğini düşündüğümüz Kaş Usturası İle Kaş Şekillendirme adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yüz şekli nasıl belirlenir? Makyaja Yeni Başlayanlar adlı videoya da bakabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx