Pratik Bilgiler

Kıyafetler Kaç Derecede Küçülür?

Reklamlar

Kıyafetler kaç derecede küçülür aslında ilginç bir soru… Ama gerçekten size bol gelen kıyafetleri küçültmek için kullanılabilir. Bu yazımızda, kıyafetler kaç derecede küçülür sorusunu sizler için cevapladık.

Kıyafetin Çekmesi İçin Ne Yapılır?

Pamuklu çamaşırların boyutunu küçültmek için çamaşırları kurutucuya alın ve çamaşır kurutma makinesini yüksek ısıya ayarlayın. Ardından çamaşırlarınızın istediğiniz boyutta olup olmadığını sık sık kontrol edin. Çamaşırlarınız istediğiniz boyuta gelince, kurutucudan çıkarın. Eğer çamaşırları biraz daha küçültmek için kurutma makinesinde biraz daha bırakın. Yünlü ve polyester kıyafetler ise tam olarak kuruyana kadar orta ısıda kurutun.

Elbise Çekmesi İçin Nasıl Yıkanır?
Elbise Çekmesi İçin Nasıl Yıkanır?

Elbise Çekmesi İçin Nasıl Yıkanır?

Çoğu insan, kıyafetlerini küçültmekten kaçınmak için ellerinden geleni yapar. Yine de, tekniğin işe yarayabileceği bazı zamanlar vardır. Daha şık bir görünüm elde etmeyi, bir zanaat projesi için kumaşı küçültmeyi veya bazı eski giysilerle denemeler yapmayı umuyorsanız kıyafetlerinizi nasıl küçülteceğinizi öğrenmek oldukça basit bir işlemdir.

Reklamlar
Kıyafetler Kaç Derecede Küçülür?

Kumaş türünü öğrenin

Küçülme söz konusu olduğunda, tüm kumaşlar eşit yaratılmaz. Yeni kıyafetleri küçültmek istiyorsanız, satın almadan önce neyden yapıldığını öğrenmek için etiketine bakın. Rayon, pamuk veya keten gibi bazı kumaşlar, naylon veya polyester gibi sentetiklere göre daha kolay büzülür.

Genel olarak konuşursak, pamuk, yün veya ipek gibi doğal lifler, insan yapımı muadillerine göre daha kolay küçülür. Sadece giysilerinizin yapıldığı malzeme değil, aynı zamanda nasıl üretildiği de önemlidir.

Küçülmeye başlamadan önce, etiketin “önceden küçültülmüş” veya benzeri bir şey yazıp yazmadığını kontrol edin. Bu tür kumaşlardan kaçınmak zamandan, paradan ve hayal kırıklığından tasarruf sağlar.

Küçültmek için doğru tekniği seçin

Bir elbiseyi nasıl küçülteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, aynı görevi başarmak için birden fazla teknik olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. Bunun nedeni, farklı kumaşların farklı koşullar altında küçülmesidir.

Reklamlar

Örneğin, pamuklu bir tişört çamaşır makinesinde orta derecede küçülebilirken, yün bir kazak giymek için çok küçük olabilir veya katı bir keçe kumaş parçasına dönüşebilir! Giysilerinizi küçültmeden önce, istediğiniz sonuçları elde etmek için doğru tekniği kullanmanız gerekir.

Isıyı yükseltin
Isıyı yükseltin

Isıyı yükseltin

Giysilerinizi nasıl küçülteceğiniz konusunda evrensel bir kural var mı? Bir bakıma evet. Her kumaş türü farklı davransa da, ısı, hepsi olmasa da çoğu kumaş türünde küçülür. Örneğin, hem pamuklu gömlekler hem de kot pantolonlar, sıcak veya sıcak yıkamada daha fazla küçülür, ardından yüksek ısıda kurutma döngüsü gelir.

Buhar ısısı, yünlü giysileri etkili bir şekilde küçültür ve hatta bazı kumaşlar, ılık suda uzun süre ıslatıldığında bile küçülür. Çalkalama da yardımcı olabilir, ancak bunun tüm kumaşlar için uygun olmayabileceğini unutmayın.

Bir büzülme tekniğini denemeden önce, malzemenizin solmasına, keçeleşmesine veya hasar görmesine neden olmayacağından emin olmak için iki kez kontrol edin.

Yavaş çalışın

Giysilerinizi küçültmek için can atıyor olsanız da, küçülmenin nadiren anlık bir süreç olduğunu ve böyle olmasını istemeyebileceğinizi unutmamak önemlidir!

Dikkatli olmazsanız giysiler ve kumaşlar kolayca çok fazla küçülebilir, bu nedenle zaman ayırdığınızdan ve parçanızın yavaş ve eşit şekilde küçüldüğünden emin olmak için izlediğinizden emin olun. Çamaşır ve kurutma makinenizi çamaşırları küçültmek için kullanıyorsanız, giysinizi düzenli aralıklarla kontrol etmeniz gerekir. Bu, özellikle yüksek ısılı kurutma döngüsü kullanıldığında geçerlidir. Genel bir kural olarak, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için giysinizi her beş dakikada bir çıkarmalısınız.

Giysilerinizi istediğiniz bedene küçülttükten sonra kurutucudan çıkarın ve havada kurumaya bırakın. Ürün ıslanıyorsa, bir havlu üzerine koyun, rulo yapın, ardından fazla nemi gidermek için parçaya hafifçe bastırın ancak sıkmayın. Bundan sonra, daha fazla büzülmeyi önlemek için ürünü güneş ışığından uzakta serin bir yere asın.

Büyük Beden Elbise Nasıl Küçültülür?
Büyük Beden Elbise Nasıl Küçültülür?

Büyük Beden Elbise Nasıl Küçültülür?

Eğer büyük beden elbisenizi küçültmek istiyorsanız, bir tencereye su doldurun ve suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine elbisenizi yerleştirin ve suyun içine tamamen bastırın. Otuz dakika boyunca elbiseyi, sıcak suda kaynatın. Elbiseyi sıcak sudan aldıktan hemen sonra soğuk suyun altına tutun. Bu şekilde orantılı bir biçimde büyük beden elbisenizi küçültmüş olacaksınız.

Kıyafet Küçültmek İçin Kaç Derecede Yıkanmalı?

Çamaşır makinesinde yıkanabilen kıyafetleri, çamaşır makinesindeki en sıcak ayarda yıkayın. Ardından kıyafetler istediğiniz boyuta geldikten sonra çamaşır kurutma makinesine atın. Eğer hala kıyafetlerinizi küçültmek istiyorsanız kurutucuda yüksek ısıda kurutun.

Bu yazımızda sizler için “Kıyafetler kaç derecede küçülür?” sorusuna yanıt verdik. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz.

İlginizi çekebilecek içerik: Uzun Süre Enginar Nasıl Saklanır?

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx