Şifalı Bitkiler

Çin Lahanası Nedir? Çin Lahanasının 11 Farklı Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Çin lahanası nedir?

Çin lahanası veya Bok Choy olarak bilinir, ülkemizde bu sebzeye Çin marulu da denmektedir. Yapraklı yeşil sebzelerin en sağlıklı formlarından biri olarak kabul edilir. Bu sebze Brassica ailesine aittir ve lahana ile yakından ilgilidir .

Asya mutfağında temel bir besindir ve tavada kızartma ve güveç gibi yemeklerin önemli bir parçasıdır. Çin, bu sebzenin birden fazla çeşidinin en büyük üreticilerinden biridir. Çin lahanası, ailesinden gelen diğer birçok sebze gibi aynı lezzete ama hafif baharatlı bir tada sahiptir. En popüler çeşit, zengin yeşil yaprakları olan kısa saf beyaz gövdelere sahip olanıdır.

Çin lahanası, Çin’de beşinci yüzyılın başlarında tıbbi kullanımları için yetiştirilmiştir. Çin lahanası tohumu, tüm dünyayı göçmenlerle dolaştı. Tohumları 1800’lerde Amerikada satılıyordu.

Reklamlar

Çin Lahanası, lezzet dolu ve A ve C vitamini gibi hayati vitaminleri barındıran bir sebzedir. Orta fiyatlı bir sebzedir ve yetiştirilmesi kolay olduğu için ekimi son on yılda önemli ölçüde artmıştır ve soğuk havanın sertliğine dayanabilir.

Antik Çinli şifacılar, ateş, öksürük ve diğer rahatsızlıkları tedavi etmek için Çin lahanasının faydalarından yararlandılar. Serinletici bir etkiye sahip olduğu düşünülür ve ayrıca ciltte hem içten hem de dıştan iltihabı yatıştırmak için kullanılabilir.

Çin lahanası faydaları; 

  • Kanserle savaşır,
  • Sağlıklı kemikleri destekler,
  • Sağlıklı kardiyovasküler sistemi destekler,
  • Kan basıncını korur,
  • Anemiyle savaşır,
  • Sağlıklı gözleri destekler,
  • Sağlıklı bağışıklığı destekler,
  • Cildi güçlendirir,
  • Sağlıklı sindirimi destekler,
  • İyileşmeyi teşvik ederi ve iltihapla savaşır

Çin lahanası çiğ yenebilir, ancak ideal olarak Çin mutfağında pişirilir. Tavada sotelenerek ve baharat eklenerek pişirilebilir ve çok lezzetli bir yemek yapmış olursunuz. Çin lahanası tarifleri artık sıkça paylaşılıyor. Damak zevkinize uygun olanı yapabilirsiniz

Reklamlar

Çin Lahanası Faydaları

1. Çin Lahanası Anti-kanser özelliklere sahiptir.

Çin marulu ve ailesinin diğer üyeleri, kanseri önlemede oldukça olumlu etkiler göstermiştir. Serbest radikallerde hücre ölümünü destekleyen glukozinolatlara dönüşen izotiyosiyanatlar gibi bulunması zor kükürt bazlı bileşikler içerirler.

Çin lahanasında bulunan folat, DNA’yı onarmak ve hücre hasarını önlemek için mükemmeldir. Çin lahanasındaki beta-karoten, meme, prostat ve akciğer kanseri riskini azalttığı gözlemlenen güçlü bir antioksidandır. Çin lahanası, tümör önleyici bir bileşik olan ve kanserli tümörlerin oluşumunu durduran mükemmel bir selenyum kaynağıdır.

2. Çin Lahanası Sağlıklı Kemikleri Destekler

Sağlıklı kemikler ve kemik yoğunluğunu korumak, yaş ilerledikçe önemli hale gelir ve Çin lahanası sizin için bu işi yapabilir. Besin açısından yoğun bileşim, kalsiyumun yanı sıra kemik ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek K vitamini içerir.

Demir, magnezyum ve fosfor gibi diğer mineraller, eklemlerin iyi yağlanmış bir makine gibi çalışmasını sağlamak için eklemler arasında kolajen üretimini teşvik eder. K vitamini eksikliği, daha fazla kırık riski ve daha zayıf kemiklerle ilişkilendirilmiştir. K vitamini ve kalsiyum kombinasyonu, iyi dengelenmiş bir kemik matrisini destekler ve ayrıca vücuttaki ürik asit miktarını dengeler.

3. Çin Lahanası Sağlıklı Kardiyovasküler Sistemi Destekler

Çin lahanası, fosfor ve magnezyum gibi minerallerle birlikte iyi bir lif porsiyonu olan yapraklı yeşil bir sebzedir. Bu, atardamarları temizleyen, tüm bu kötü kolesterolü sisteminizden temizleyen ve kalp sağlığını destekleyen güçlü bir kalp koruyucu bileşim sağlar. Potasyum ile birlikte vitaminler, kan damarlarına zarar verebilecek bir bileşik olan homosistein düzeylerini kontrol etmede etkilidir.

4. Çin Lahanası Kan Basıncını Dengeler

Tansiyon, çeşitli hastalıkların temeli olabilir ve kalbinizin işleyişini olumsuz etkileyerek hipertansiyona veya düşük tansiyona yol açabilir. Yüksek tansiyon beyinde kan pıhtılarına neden olabilir ve bu da beyin kanamasına neden olabilir.

Çin lahanası, A ve C vitamini ile birlikte en iyi potasyum kaynaklarından biridir. Çin marulun da bulunan magnezyum, sinirler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve yeterli kan akışını destekler.

Kalbi sağlıklı ve işlevsel tutan potasyumdur; bir yetişkin için günlük potasyum ihtiyacı 4700 miligramdır. Bir porsiyon çin lahanası günlük potasyum ihtiyacının yarısını karşılar. Doğal olarak lezzetlidir ve kesinlikle kalp için sağlıksız olan sodyum içermez.

5. Çin Lahanası Anemi ile Mücadele Eder

Anemi, vücuttaki demir eksikliğinden kaynaklanır ve özellikle hamile kadınlarda sağlığınız için ciddi sonuçlar doğurabilir. Fetüsün bilişsel gelişimi için zararlı olabilir.

Çin lahanası, 100 gram ham porsiyon başına etkileyici bir folat ve 0.8 mg demir kombinasyonuna ev sahipliği yapar. Folat, vücudun demiri daha verimli bir şekilde emmesine yardımcı olur ve bu da vücut tarafından kırmızı kan hücrelerinin üretiminin artmasına neden olur. Hemoglobini kontrol altında tutmak, Çin lahanasının demir dağıtımı yoluyla sağladığı bir başka faydadır.

6. Çin Lahanası Gözlere Faydalıdır

Çin lahanasında bulunan bileşenler genel göz sağlığı için mükemmeldir. Beta-karoten, selenyum, K vitamini ve C vitamini göz sağlığını korumak için birleşir. Beta-karoten özellikle gözlerin koroner yolunu korur ve katarakt ve glokom oluşumuna karşı koruma sağlar. Çin lahanasının makula dejenerasyonunu azalttığı ve büyük ölçüde yavaşlattığı gözlemlenmiştir.

Ayrıca Çin lahanası içeriğindeki A vitamini gözlerin sağlıklı kalmasına katkıda bulunur.

7. Çin Lahanası Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Herhangi bir kronik hastalığın vücuda girmesini önlemek için sağlıklı işleyen bir bağışıklık sistemi gereklidir. Bağışıklık sisteminizin kontrolden çıkmasını önlemek için besinler ve özellikle C vitamini açısından zengin yiyecekleri tüketmek gerekir. Salatalarınıza Çin lahanası eklemek, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik edecektir. Bağışıklık, vücudun yalnızca kronik hastalıklara karşı değil, aynı zamanda enfeksiyonlara ve mevsimsel virüslere karşı da bariyeridir.

8. Çin Lahanası Parlayan Bir Cilde Sahip Olmanızı Sağlar

Cildinize bakım yapmak, yüzeyi tıkayan ölü hücreleri temizlemek için gereklidir, ancak yediğiniz şey cildinizin görünümünü büyük ölçüde etkileyecektir. Çin lahanası mükemmel bir C vitamini kaynağıdır, beyaz cilt sağlığı için vitaminleri bol miktarda içerir. Cildin içeriden parlamasını sağlar ve vücuttaki kolajen üretimini destekler.

9. Çin Lahanası Sağlıklı Sindirimi Teşvik Eder

Eski tıpta, tüm hastalıkların bağırsaklardan kaynaklandığına inanılıyordu ve bu oldukça doğruydu. Çin lahanası yüzyıllardır sindirim bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmıştır, dışkıyı şişirmek ve ishali iyileştirmek için et sularına ve yiyeceklere eklenmiştir .

10. Çin Lahanası Hızlı İyileşmeyi Teşvik Eder

Çin marulu, kanın pıhtılaşmasını artıran, açık kesikleri, morlukları ve yaraları daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olan sağlıklı miktarda K vitamini içerir. Bu, ameliyatlardan ve diğer yaralanmalardan çabuk iyileşmek isteyen insanlar için mükemmeldir.

11. Çin Lahanası Anti-inflamatuar Özelliklere Sahiptir

Çin lahanası, inflamasyonu azaltan bir ajan olan ve öğrenme becerilerini ve hafızayı geliştirme ile bağlantılı olan bir kolin kaynağıdır. Ayrıca iltihabı yatıştırır ve artrit ve eklem ağrıları gibi iltihapla ilgili hastalıkların olasılığını azaltır.

Son Söz

Çin lahanası faydalarının geniş listesi, bu lezzetli sebzeyi yemeğinize eklemek için yeterli sebeplerdir. Bugüne kadar çin lahanasının net bir yan etkisi görülmemiştir. Buda bu sebzeyi tüketmek için diğer bir nedendir.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx