Şifalı Bitkiler

Hurmanın Faydalarını Duyduğunuzda Artık Her Gün 3 Hurma Yemeye Başlayacaksınız!

Reklamlar

Hurma, küçük kümeler halinde, hurma ağacında yetiştirilen tropikal meyvedir. Bilimsel olarak Phoenix dactylifera olarak bilinir, en lezzetli ve besleyici meyvedir. Koyu kahverengi teni, yumuşak eti vardır ve eşsiz tatlıdır. Mükemmel bir doğal tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.

Canınız tatlı bir şeyler çektiğinde şeker yerine hurma yemeyi tercih edin. Hurma artık tüm beslenme türlerine alternatif olarak kullanılmaktadır. Şekersiz kurabiyeler, şekersiz helvalar vb. atıştırmalıklar yüksek şeker içeriği nedeni ile hurma ezmesi ile yapılmaktadır. Şimdi sıkı durun, aşağıda hurmanın faydalarını hem de 15 farklı faydasını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Hurmanın faydalarına geçmeden önde besin değeri ve kalori oranını inceleyelim.

Hurma Kalori Oranı

1 tane hurma kaç kalori?
100 gram yaş hurmada ortalama olarak 128 kalori içerirken, 100 gram kuru hurma 278 kalori içermektedir. Orta boy 1 adet yaş hurma 23 kalori, kuru hurma ise 42 kaloridir.

Hurmanın faydaları Nelerdir?
Hurmanın faydaları Nelerdir?

Hurmanın faydaları Nelerdir?

Hurma, kolesterolü düşürmekten sağlıklı kemiklere kadar vücudunuza çeşitli sağlık yararları sağlayan çeşitli besinler içerir. İşte hurmanın ayrıntılı şekilde faydaları;

1. Hurma kolesterolü düşürür

Kolesterolü anında azaltabileceği ve kilonuzu yönetmenize yardımcı olabileceği için hurma beslenmenize dahil edilmelidir.

2. Hurma Hastalıklarla savaşan antioksidanlar açısından zengindir

Hurma, farklı hastalıkları tedavi etmek için çeşitli antioksidanlar sağlar. Antioksidanlar, hücrelerinizi vücudumuzu, zararlı reaksiyonlara neden olabilecek ve hastalığa yol açabilecek serbest radikallerden korur. Hurma, aşağıdakiler dahil olmak üzere birçok antioksidan açısından zengindir:

Reklamlar

Karotenoidler Kalp sağlığınız için çok faydalıdır. Bunun yanında gözlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur

Flavonoidler Birçok faydası olan güçlü bir antioksidandır. Anti-inflamatuar özellikleri ile bilinir. Çalışmalar diyabet, Alzheimer hastalığı ve belirli kanser türlerinin riskini azaltmak için faydalı olduğunu göstermiştir.

Fenolik asit Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve bazı kanser ve kalp sorunları riskini azaltmaya yardımcı olur.

3. Hurma Kemikleri güçlendirir

Hurma, kemiğinizi sağlıklı tutmak ve kemikle ilgili bozuklukları önlemek için çok önemli besinler olan bakır, selenyum ve magnezyum açısından zengindir.Hurma, K vitamini açısından da zengindir. K vitamini kanın pıhtılaşmasını düzenler ve kemik sağlığı açısından çok önemli bir vitamindir.

4. Hurma beyin sağlığını destekler

Hurma, özellikle Alzheimer hastalığı olan çocuklarda öğrenme ve hafıza süreci için çok faydalı olan kolin, B vitamini içerir. Düzenli hurma tüketimi, Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalık riskinin azalması ve yaşlı bireylerde daha iyi bilişsel performans ile ilişkilendirilmiştir.

Hurma ayrıca iltihabı azaltmak ve beyinde Alzheimer hastalığını önlemek için önemli olan plak oluşumunu engellemek için de faydalıdır.

5. Hurma Sindirim sağlığını iyileştirir

100 gr hurmada yaklaşık 8 gr lif vardır ve doğal lif bakımından oldukça zengindir. Bu doğal lif, bağırsak hareketlerini düzenlemeye ve genel sindirim sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Normal ve sağlıklı sindirim aynı zamanda daha iyi besin emilimi, daha iyi karaciğer ve böbrek sağlığı gibi vücudumuzdaki diğer sistemleri iyileştirmede basamaklı bir etkiye sahiptir ve ayrıca zihinsel olarak rahatlamanızı sağlar. Ek olarak, düzenli olarak hurma tüketimi kabızlığı ve bunun getirdiği birçok sorunu önlemenize ve hatta hafifletmenize yardımcı olabilir.

6. Hurma vücudun detoksifikasyonuna yardımcı olur

Hurma ve hurma özleri karaciğer sağlığını desteklemeye yardımcı olur ve ayrıca karaciğer fibrozunu önlemeye çalışır. Hurma, sağlıklı karaciğer fonksiyonunu destekleyerek, karaciğer atıkları ve zararlı maddeleri vücudumuzdan uzak tutma görevini yerine getirirken, vücudunuzun doğal bir şekilde detoks yapmasını sağlar. Düzenli olarak hurma özü tüketimi ile karaciğer fibrozu önemli ölçüde azalır, bu da karaciğer sirozu geliştirme riskini azaltır.

7. Hurma diyabeti kontrol eder

Diyabet en yaygın hastalıklardan biridir. Çoğunlukla diyabet, çeşitli oral diyabetik ilaçlar ve insülin takviyesi kullanılarak tedavi edilir. Araştırmalar, hurmanın kan şekeri ve yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

Hurma, insülin üretimini artırabilir ve ayrıca bağırsaktan glikoz emilim oranını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu, şeker hastalığına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

8. Hurma şeker tüketimini azaltır

Hurma, içinde doğal şeker bulunan en tatlı meyvedir. Sağlıksız tatlı ürünler ve şeker için isteklerinizi azaltabilir. Tatlılığı nedeniyle beyaz şeker için harika bir alternatiftir. Bu nedenle, tatlı bir şeyler yemek isterseniz hurmayı tercih edin.

9. Hurma Cildi iyileştirir

Hurma, cildinizi nemli tutmaya yardımcı olan ve cildinizi her zaman pürüzsüz olmasını sağlayan mükemmel bir C ve D vitamini kaynağıdır. Hurma ayrıca yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir ve melanin birikimini önler.

10. Hurma kilo vermeye yardımcı olur

Antrenmandan önce her sabah aç karnına hurma tüketmek, kendinizi iyi hissetmenize, enerji patlaması yaşamanıza ve böylece sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunun nedeni, hurmaların lif açısından zengin olması ve kalın bağırsakta emilimi yavaşlatmasıdır.

Bu, daha uzun saatler boyunca tok hissetmenizi sağlar ve böylece daha fazla kaloriye eşit olan daha fazla yemek yeme ihtiyacını azaltır. Kalori alımı ne kadar yüksek olursa o kadar çok yakmakla uğraşmamız gerekir. Aynı şekilde, sağlıklı ama doyurucu bir atıştırmalık olarak büyük öğünleriniz arasında 6-7 hurma yiyebilirsiniz. Hurma ayrıca kısa zincirli yağ asitlerinin üretimini azaltarak metabolizmayı da canlandırabilir.

Hurmanın bilmeniz gereken faydaları…

11. Hurma uykusuzluğu giderir

Hurmanın diğer sağlık yararları arasında uykusuzlukla başa çıkmaya yardımcı olmak yer alır. Yatmadan önce süt ve hurma karışımı yapıp tüketirseniz uykunuzun geldiğini göreceksiniz.

12. Hurma kalp sağlığını iyileştirir

Günde bir avuç hurma kalp sağlığınızı iyileştirebilir. Hurma, ateroskleroz oluşumunu önlemeye ve kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir.

13. Hurmanın erkeklere faydaları

Hurma, erkeklerin cinsel sağlığını da zenginleştiren muhteşem bir yiyecek olarak çağlar boyunca tüketilmiştir. Bazı araştırmalar, hurmanın cinsel dayanıklılığınızı artırabileceğini belirtiyor.

Hurma, sperm sayısını artırır. Sperm sayısını ve sperm kalitesini artırmak için olumlu etkileri olan hurma, içeriğinde flavonoidler ve estradiol bulunmaktadır. Hurmaların faydaları sadece erkeklere değil, kadınlara da faydaları bulunkmatadır.

14. Hurmanın kadınlara faydaları

Yapılan araştırmalara göre kadınların doğal olarak vücuttaki düşük hemoglobinden muzdarip olmaya daha yatkın oldukları bulunmuştur. Demir eksikliği çekiyorsanız, demir takviyeleri satın almak yerine günlük beslenmenize hurma eklemeyi düşünmelisiniz. Takviye veya ilaç almak yerine doğal demir açısından zengin gıdaları tüketmek her zaman en iyi seçenektir. Doğru beslenme için her gün 100 gram hurma tüketin.

Hamileliğin sonraki aşamasında hurma yemek sizi rahatlatabilir. Servikal genişlemeyi teşvik eder ve indüklenmiş doğum ihtiyacını azaltır. Hurma, oksitosinin etkisini başarılı bir şekilde taklit eder ve doğum sırasında rahim kasının doğal kasılmasını sağlar.Hurma ayrıca doğum sırasında uterus kasılmalarını kolaylaştırmaya yardımcı olan tanen adı verilen bir bileşiğe sahiptir.

15. Hurma Menopoz sonrası kemik sağlığına katkı sağlar

Son yapılan araştırmalar, menopoz sonrasında kadınlarda oluşan kemik kaybının potasyum alımını artırarak azaltılabileceğini kanıtlamıştır. Hurmada, yüksek miktarlarda potasyum vardır. Bilim insanları, yüksek potasyum alımının böbrekler yoluyla atılan kalsiyum miktarını azaltarak kemik kütlesini koruduğunu belirtiyor.

Hurmanın faydaları Nelerdir? Hurmanın Besin Değeri kaçtır ve Hurma Kalori Oranı ne kadardır? sorularını cevağlandırdık. Bir başka yazımızda görüşünceye kadar sağlıkla kalın.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx