GenelSağlık

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer? Böbrek Ağrısı Geçiren Öneriler

Reklamlar

Çok sancılı olan böbrek ağrısını yaşayan kişiler genellikle bu duruma çözüm bulmak için araştırma içine girerler. Böbrek ağrısı nasıl geçer, böbrek ağrısını geçiren öneriler için yazımızı okumaya devam ediniz.

Böbrek sancısı çoğunlukla birden ortaya çıkmaktadır. Bir anda artıp şiddetlenmektedir. Bayanlara kıyasla erkeklerde daha sık görülmektedir. Böbrek taşından dolayı ağrı varsa dayanılmaz boyutlarda ağrıya neden olabilmektedir. Bu ağrı kişiyi günlük hayatından alıkoyar.

Böbrek Ağrısı Çeşitleri

Böbrek ağrıları genelde nefrit ve böbrek üstü bezi hormonları olarak ikiye ayrılır.

Reklamlar

Nefrit: Böbreklerin iltihaplanması nefrit olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık ve sancı bir arada görülebilir.

Böbrek üstü bezi: Böbrek üstü bezi tarafından salgılanan zararlı maddeler sancıya neden olabilir. Salgılanan zararlı maddeler vücudun su ve tuz dengesini bozar bu sonucunda ise böbreklerin işleyişi bozulur.

Böbrek taşı: Bir anda başlayan böbrek ağrısı yaşarsanız böbrek taşı düşürüyor olabilirsiniz. Sağlıklı da olsanız bu çok sancı yaşatabilir. Peki böbrek ağrısı nasıl geçer, böbrek ağrısı neden olur, gelin bu soruların cevaplarını birlikte ele alalım.

Böbrek ağrısı türleri şunlar olabilir:

Akut böbrek ağrısı

Bu, aniden ortaya çıkan ve şiddetli olan böbrek ağrısıdır. Akut böbrek ağrısına genellikle taşlar veya böbreklerinizdeki bir enfeksiyon neden olur.

Reklamlar

Kronik Böbrek Ağrısı

Bu, kalıcı ve hafif şiddette olan böbrek ağrısıdır. Kronik böbrek ağrısı genellikle böbreklerinizin yetersiz çalışması veya böbrek hastalığı nedeniyle oluşur.

Refleks böbrek ağrısı

Böbrek hastalığına bağlı olarak vücudun diğer bölgelerinde oluşan ağrıdır. Örneğin, böbrek enfeksiyonu nedeniyle karın ağrısı yaşayabilirsiniz.

Düzenli olarak böbrek ağrısı çekiyorsanız veya ağrı şiddetli ve kalıcı ise, bir doktora danışın. Doktorunuz ağrınızın nedenini belirleyebilir ve uygun tedaviyi önerebilir.

Böbrek Ağrısının Nedeni

Böbrek Ağrısının Nedeni
Böbrek Ağrısının Nedeni

Böbrek ağrısının meydana gelmesinde mutlaka bir neden vardır. Ancak çoğunlukla böbrek ağrıları, taş ve kumdan dolayı yaşanmaktadır. Ayrıca başka nedenlerde vardır. Böbrek ağrısının nedenleri şu şekildedir;

 • Böbrekte kum bulunmasından
 • Böbrek taşı
 • Nefrit yani böbrek iltihabı
 • İdrar yolu iltihabı

İlginizi Çekebilir: Erken Ergenlik Nedir?

Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Vücudumuzda hayati önem taşıyan organlarımızdan birisi de böbreklerimizdir. Böbreklerin görevlerinden en çok bilineni kandaki zararlı maddeleri süzüp, vücuttan uzaklaştırmasıdır. Ayrıca böbrekler kan basıncını ayarlar, kanın asit – baz dengesi ve hacminin ayarlanmasını sağlar, kemikler için gerekli olan D vitaminini etkinleştirir ve alyuvar yapımına yardımcı olur. Böbrekler işleyişleri bozulduğu zaman sancılanma ile kendini belli eder. İdrar yolu ve böbrek iltihabı, böbrekte veya idrar torbasında taş oluşumu, böbreğin görevini engelleyen kist veya tümörler gibi nedenlerden dolayı sancıların yanında başka yakınmalarda yaşanır. Böbrek sancıları yatakta pozisyon değiştirerek ya da oturduğunuz yerde dik durarak geçmez. Eğer geçiyorsa bu sancıların sebebi başka nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır.

Özellikle bazı belirtiler olması durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmaktadır. Bunlar;

 • Bel ve kasık bölgesinde ani başlayan sancılar,
 • Titreme,
 • Ateş,
 • İştahsızlık,
 • İdrar yaparken yanma ve zor idrara çıkma,
 • İdrarın kokusunda ve görünümdeki değişim,
 • İdrarda kan,
 • Gece uyandıran ağrılar,
 • Halsizlik,
 • Hiçbir şey yapmama isteği

Bu belirtilerden bir ya da birkaçı varsa bir hastaneye gitmelisiniz. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Eğer böbrekte iltihap varsa böbreği kalıcı olarak etkileyebilir. Bu kadar hayati dengeleri bir arada tutan böbreğin hasarı sonucu, böbrek nakline kadar gidebilir.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hiç şüphesiz böbrekleriniz için en iyi şey bol su içmektir. Yeterince su içmenin yanı sıra ayaklarınızı sıcak tutmak da böbrek ağrısı için önemli bir önlemdir. Ayrıca böbrek ağrısına iyi gelen çeşitli bitki suları ve çayları da bulunmaktadır. Bitkisel tedaviler şu şekilde sıralanabilir:

Maydanoz Suyu: İdrar söktürücü özelliği ile bilinen maydanoz suyu, böbrekleri temizlemeye iyi gelir.

Kereviz Suyu: Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olacak kereviz saplarını su ekleyerek ve blenderdan geçirerek tüketebilirsiniz. Kereviz suyu yararlıdır çünkü böbrek taşı oluşturabilen toksinleri uzaklaştırır.
Fesleğen Suyu: Yarım demet reyhanı yarım litre sıcak suya ekleyerek hazırladığınız fesleğen suyunu soğuttuktan sonra renk almasını bekleyin. Daha sonra günde bir veya iki bardak içebilirsiniz. Fesleğen suyu hem böbrek taşlarının kırılmasına hem de oluşumunun önlenmesine yardımcı olur.
Limon Suyu: Limon suyu böbrek taşlarını eritmede etkili olduğu için, tansiyon sorununuz yoksa güvenle kullanabilirsiniz. Limonata şeklinde hazırlayıp günde 2-3 bardağa kadar tüketebilirsiniz.
Buğday Çimi Suyu: Böbrek ağrısına iyi gelen buğday çimi suyu en fazla 30ml kadar tüketilmelidir.
Karahindiba çayı: Karahindiba çayı idrar söktürücü etkisiyle bilinir. Safra kesesi hastalıklarına da olumlu etkileri vardır.
Mısır püskülü çayı: Bir enfeksiyon nedeniyle böbreklerde ağrı varsa, ağrıyı gidermek için mısır püskülü çayı kullanabilirsiniz.
Karpuz çekirdeği çayı: Ilık su ilavesiyle demlenen karpuz çekirdeği çayı idrar söktürücü etkisinden dolayı böbrekleri temizlemeye uygundur.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?
Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrısı İçin Sizi Rahatlatacak 4 Öneri

Vücudumuz için olduğu gibi böbreklerimiz için de yeterli su tüketimi çok önemlidir. Günde 2 litre su tüketilmelidir. Bu şekilde böbrekler düzgün çalışacak ve zararlı maddeleri süzerken zarar görmeyecektir. Fakat gün içinde su dışında içilen çay, meyve suları ve gazlı içecekler suyun yerini tutmamaktadır. Böbrekte zararlı maddelerin kalıntı yapmaması vücuda yeterli miktarda su alınması ile olmaz. Bu nedenle su tüketirsek böbrek taşı ve kum oluşma ihtimalini en aza indirmiş oluruz.

1-Su Tüketimi

Böbrek taşı, kumu ve idrar yolu iltihabı meydana gelmemesi için su tüketimi çok önemli olduğu gibi aynı zamanda var olan böbrek taşını, kumu düşürmek için de çok önemlidir. Çünkü bu durumda sık sık idrara çıkılmalıdır. Eğer az su içilirse vücut idrara çıkmak için uyarılırken su tüketimi az olduğu için idrara çıkamazsınız, bu durumda da bakteri üremeye çok açık hale gelmektedir. Bu nedenle idrara gitme uyarısı gelse de tuvalete gittikten sonra yarım litre ya da bir litre su tüketip bekleyip daha sonra idrara çıkılmalıdır. Böylece idrar daha tazyikli gelir ve buna bağlı olarak idrar yaparken sancı olmaz aynı zamanda idrar yolları enfeksiyonunun önüne geçersiniz. Ayrıca böbreğe zarar gelmesinin önüne geçmiş olunur.

2-Sıcak Uygulama

Sıkça duyulan sıcak uygulama böbrek sancısı için çok etkilidir. Sancı olan karın ve bel bölgesine sıcak su uygulanmalıdır. Eğer üşütme, taş ya da kum varsa sıcak su sancıyı azaltacaktır. Ama iltihap varsa sıcak uygulamak çok tehlikelidir. Çünkü sıcak içeride bakterilerin üremesine neden olur ve böylece iltihap ilerler. Bu nedenle en sağlıklısı sıcak suyu sadece ayakların altına uygulamaktır.

3-Sancı Olan Tarafa Yatın

Sancının daha çok olduğu tarafın üzerine yatmak ağrıyı azaltır. Çünkü o bölümdeki böbreği büzüştürüp kan akışının hızlanmasını sağlar ve sancı azalır. Bunun yanında yüzüstü yatıp bacakları kıvırıp topukları kalçaya doğru getirmek de biraz rahatlamaya yardımcı olur. Vücudunuzun esnek olduğunu düşünüyorsanız yüzüstü pozisyonunda, kollardan destek alarak gövdeyi yerden kaldırıp, bel hizasında kıvrılabilirsiniz. Bu kıvrılma böbreklere direkt olarak fayda sağlayacaktır.

4-Bel ve Karın Bölgesini Sıcak Tutun

Böbrek ağrısı yaşamamak için bel ve karın bölgenizi sıcak tutmalısınız. Soğuk havalarda fanila veya özel olarak yapılmış koruyucu korseler kullanırsanız böbreklerinizi üşütmezsiniz. Böbrek sancılarına ayaktan soğuk almak, yaş mayo ile durmak neden olabilir.

Böbrek sancıları bir anda meydana gelir. Sancı ilerlemeden başladığı gibi hareket etmelisiniz. Yatmak ve hareketsiz kalmak sancıyı arttırır ve daha şiddetli hissedilmesine neden olur.

Böbrek Ağrısını Azaltmak İçin Tavsiyeler

Böbrek Ağrısı İçin Öneriler
Böbrek Ağrısı İçin Öneriler

Böbrek ile ilgili sorun yaşayan kişiler genellikle kendilerini bitkin ve iştahsız hissederler. Böbrek sancısı olduğu zamanlarda pirinç ve bununla yapılan lapa böbreklerin çalışmasını düzenler ve sancılara iyi gelecektir. Çünkü bu besinle böbreklere yük binmeyecektir. Böbrek hastalığı varsa fazla protein alımından uzak durulmalıdır.

Böbrek taşı oluşumunun önüne geçmek için limon suyu tüketmek çok önemlidir. Limonata yapıp içerseniz hem böbrek taşı oluşumunun önüne geçersiniz, hem de asitli özelliği ile böbrek taşını yok eder. Vücudunuza fazla sıvı girdiği için sancıyı azaltacaktır. Marketten aldığınız limon sularını kullanmayın, evinizde kendiniz az şekerli olarak hazırlayınız.

Gün içinde sıvı alımınızın fazla olması çok önemlidir. Az su tükettiğinizi düşünüyorsanız su açısından zengin olan salatalık tüketebilirsiniz. Salatalık yüzde 99 sudan oluşmaktadır. Bu nedenle böbrekler için de faydalıdır.

Böbrek sancıları varken kahve ve çay içilmemelidir. Çünkü çay ve kahve vücudunuzdaki suyun azalmasına neden olur. Ama bitki çaylarını içebilirsiniz. Özellikle papatya çayı gevşeyerek, rahatlamanızı sağlayacaktır.

İçinde potasyum olan yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bu yiyecekler muz, patates gibi besinlerdir. Bu besinlerden uzak durarak sancılı günlerin kolay atlatılması açısından önemlidir.

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel

Taze sıkılmış nar suyu veya yenilen nar, sancıların azılmasını sağlar.

Nar suyu da böbrek sancılarına iyi gelir. Nar taze olarak sıkıp içebilir ya da direkt olarak yiyebilirsiniz. Böbrek sancılarını azaltacaktır.

Fesleğen çiğ olarak yenilip içilirse böbrek sancılarını dindirecektir. Yapmanız gereken bir bardak suyun içine birkaç dal atarak biraz bekletip içebilirsiniz.

Böbrekler bazı zamanlarda akut dönemler geçirirse sancılara çok yakalanmamak için lifli yiyecekler tüketmeye dikkat edilmelidir. Taze sebze ve meyve yemek ön planda olmalıdır. Hasta olunan dönemlerde şekerler ve karbonhidratlardan uzak durulmalıdır.

Böbrek sancıları varken vücudumuzdaki fosfor oranı artacaktır. Fosfor alımını arttırarak sancıların artmasının önüne geçebilirsiniz. Bunun için süt ürünlerini ve soyalı besinleri tercih edebilirsiniz.

Fosfor ile sancılar azalırken sodyum alımı sancıları arttırır. Bu nedenle paketlenmiş ve konserve haline gelmiş besinler de sodyum bulunduğu için tüketmeyiniz. Ketçap, mayonez gibi soslar da buna dâhildir. Özellikle sofra tuzu sancılı dönemde hiç kullanılmamalıdır.

Böbrek ağrısı varken tüketilmesi gereken besinlerden birisi de kerevizdir. Kereviz böbreğe binen yükü azaltır. Böbrek sancısını daha az hissetmenizi sağlar.

Mürver ağacını kabuklarını demleyerek etkili bir çay elde edebilirsiniz. Bu çay ile böbrek sancılarınıza kesin çözüm bulabilirsiniz. İçine lavanta katarak, içimini daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Anason tohumlarını öğütüp içine su ekleyip tüketirseniz sancılarınız hızlı bir şekilde kesilecektir.

Böbrek sancılarını azaltan bir diğer seçenek de şeftali yapraklarını demleyip içmektir.

Böbreklerin temizlenmesine yardımcı olan armut böbrek sancılarına iyi gelir.

Pırasa yemeği tüketmek de böbrek sancılarına iyi gelmektedir.

Vücudu rahatlatan rezene çayı böbrek sancılarının sıklığını da azaltacaktır.

Böbrek Ağrısına İyi Gelen Tarifler

Böbrek Ağrısına İyi Gelen Tarifler
Böbrek Ağrısına İyi Gelen Tarifler

Bir tatlı kaşığı meyan kökü, civanperçemi ve öğütülmüş anasonu 1 litre suyun içinde kaynatınız. Elde ettiğiniz bu suyu hazır olarak bekletiniz. Ve böbrek sancılarınız başladığında 1 bardak bu sudan içiniz.

Hatmi kökü böbrek sancılarını keser. Hatmi kökü çiğneyebilir ya da çayını demleyip içebilirsiniz.

Adaçayının ağrı kesici, sancı azaltıcı özelliği vardır. Günde 2 kere içerseniz böbrek sancılarınız ortadan kalkacaktır. Adaçayının içine isterseniz aynı miktarda mısır püskülü ve kiraz sapı ekleyebilirsiniz. Bunlar da böbreklerin çalışmasını düzenler. İltihapların sökülmesine yardımcı olur.

Isırgan otu çayı böbrekleri rahatlatmak için oldukça önemlidir. Böbreklerdeki sancıyı rahatlatıp, azalmasını sağlamak için mutlaka tüketiniz. İltihabın neden olduğu sancıya da çok iyi gelmektedir.  Ayrıca böbrek taşlarının oluşmasını da engeller. Ve olan böbrek taşlarının rahat düşürülmesini sağlar. Günde iki üç kere kaynayan bir bardak suya 7-8 yaprak ısırgan otu atıp 10 dakika demlenmesi için bekleyin. Çayı taze olarak hazırlayıp tüketilmelidir

Elma suyunun içine 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek böbrek sancınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Taştan dolayı böbrek sancınız varsa avokado iyi bir seçenektir. Avokado yaprağı alıp çay demlerseniz sancılarınız hızlıca kesilecektir. Yapmanız gereken bir bardak kaynayan suya atılan 3-4 tane avokado yaprağını 7-8 dakika demlendirip içmelisiniz.

Bira böbrek ağrıları için faydalı diye bilinir. Ama sancılı olduğunuz dönemlerde bira içmek alkol içeriğinden dolayı böbreklerinize zarar verebilir. Bu nedenle sancılarınızı azaltmak için arpa suyu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken 2 çorba kaşığı arpayı 1 litre suyun içinde gece boyunca bekletmektir. Bu suyu gün içinde düzenli aralıklarla tüketmelisiniz.

Böbrekleri çalıştıran bir sebze de bamyadır. Bir sürahinin içine geceden 4-5 tane bamya atıp çıkan suyu sabah içerseniz böbrek sancılarınız kesilecektir.

Yaz aylarında en çok bulunan domatesi sıkıp bir bardak suyu aç karnına içerseniz sancılarınız azalacaktır.

Sancı olan böbreğe beze emdirilmiş hint yağı koyarsanız dışarıdan sancıyı kesecektir. Etkili bir çözümdür.

Böbreklere iyi gelen karahindiba çayı taş oluşumunun önüne geçer, iltihap oluşumunu da engeller. Bunun 1-2 çorba kaşığı karahindibayı 1 fincan suda 15 dakika kadar demleyerek içilmelidir.

Huş ağacının yapraklarından çay demleyip içerseniz böbrekleriniz sağlıklı bir şekilde çalışacaktır. Ve böbrek sancılarının önüne geçecektir.

Böbrek Taşı Ağrısına Sıcak İyi Gelir mi?

Eğer şiddetli ve ani bir böbrek ağrısı yaşarsanız böbrek kaslarınızın gevşemesi için ve rahatlamak için böbreklerinize sıcak uygulayabilirsiniz. Bu şekilde böbrek sancınız hafifleyecektir. Böbrek ağrısına sıcak su iyi gelse de, iltihap olması durumunda sıcak su zararlı olur. Bu nedenle sıcak su uygulamasını direkt böbreklerinizin üzerine değil ayaklarınızın altına yapmak daha sağlıklıdır.

Limon ile Böbrek Taşı Düşürmek

Limon ile sıcak su hazırlayıp içerseniz böbrek ağrılarınız hafifleyecektir. Limonlu suyu düzenli olarak içerseniz böbrek taşları kırılır ve daha kolay bir şekilde düşürmenizi sağlar. Ayrıca böbrek ağrısını engellemek için ayaklarınızı sıcak tutmaya dikkat ediniz.

Böbrek ağrısına maydanoz iyi gelir mi?

Maydanoz suyu böbrek taşını düşürmek için çok faydalıdır. Yapmanız gereken kaynayan suyun içine maydanoz demetlerini atıp içine biraz limon eklemektir. Suyunu süzüp suyu soğuması içi dinlendirin. Günde 4 kere içebilirsiniz. Kısa sürede etkisini gösterecektir.

Böbrek Ağrısına İyi Gelen Su

İzmir’in Torbalı ilçesinin Dağtekke köyünde şifalı su böbrek taşını düşürme konusunda çok etkilidir. Bu su böbrek taşını düşürdüğü için pek çok ilden ve ülkeden sadece bu suyu almaya gelen çok kişi vardır. Su tesadüfen 1969 yılında keşfedilmiştir. Bu suyu içen köylülerde birden başlayan taş düşürme oranın artması ile şifalı suyun ismi duyulmuştur. Bu köyden sürekli su alan böbrek hastaları çok vardır. Bu nedenle hafta sonları kuyruk bile oluşmaktadır. Böbrek taşı olan kişilerin mutlaka bu suyu denemelerini tavsiye ederim.

Böbrek Ağrısına Hangi Ağrı Kesici İyi Gelir?

Böbrekte bulunan taşlar bir süre sonra ağrıya neden olur. Başka nedenlerden dolayı da böbrek ağrısı olabilir. Böbrek ağrınız başladığı zaman ağrı kesici almanız gerekebilir. Bu durumda böbrek ağrısını geçiren ağrı kesiciler nelerdir merak edilir. Bu ağrı kesicilere birlikte göz atalım;

 • Buskopan
 • Rowatinex
 • İbuflofen
 • Asataminofen
 • Naproxen
 • Alfa Blokerleri
 • Tamsulosin

Böbrek sancısı olanlar Apranax  ve majezik adlı ağrı kesicileri kesinlikle kullanmamalıdır bu ilaçlar ciddi böbrek ve kalp sorunlarını tetiklemektedir.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx