SağlıkBeslenme

D Vitamini Eksikliği Nedir?

Reklamlar

D vitamini eksikliği olan kişilerde bazı sağlık sorunları görülebilir. Yeterli miktarda D vitamini almadığınızda şiddetli belirtiler ile kendini belli edecektir. D vitamininin vücuda çok farklı noktalarda faydası vardır. Kemik yapımızın ana maddesi olan kalsiyumun emilmesi için D vitamini gereklidir.

D vitamini sinir sisteminin çalışması, kasların çalışması ve bağışıklığın korunmasında çok etkilidir. Vücudumuzun ihtiyacı olan D vitaminini 3 şekilde alabilirsiniz. İlk yol cildimizin vitamini kendisinin üretmesidir. İkinci yöntem ise diyet ve sonrasın d vitamini takviyesidir. Güneşin altında bir süre durduktan sonra D vitamini ciltte doğal bir şekilde sentezlenir. Ama Güneşin altında fazla kalmak güneş ışınlarının zararlı etkileri sebebi ile ciltte yaşlanmaya ve kansere neden olabildiği için çoğu insan diğer kaynakları tercih etmektedir.

Yaşa göre vücudun D vitamini ihtiyacı da değişecektir. Yaşlı bir insan ile genç bir insanın alması gereken D vitamini farklıdır. Yaş ilerledikçe D vitamini alma ihtiyacı da artacaktır. Eğer D vitamini takviyesi alınmazsa kemikler çok incelir ve kolay bir şekilde kırılacak hale gelir. D vitamini daha düşük olan kişiler daha esmer olanlar, fazla kilolu olanlar ve 65 yaş üzerindeki kişilerdir. Kan seviyelerinin normale dönmesi için D vitamini kullanımı vitamin takviyesi önemlidir. Fakat bu konuda da dikkatli olmak ve aşırı vitamin almaktan kaçınmak önemlidir çünkü çok yüksek düzeydeki D vitamini seviyeleri ek bir fayda sağlamaz. Aksine farklı sağlık sorunlarına neden olur.

Reklamlar
D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir ? Hangi Besinlerde var ?

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Her D vitamini eksikliği olanın da bir belirtisi yoktur. Bazen vücuttaki yorgunluk, vücut ağrısı gibi belirtiler sonucunda ortaya çıkar. Eğer çok fazla oranda D vitamini eksikliği varsa kemik ağrısı ve yürürken zorluk çekme ve kuvvet kaybı görülebilir. Bunların yanında bağışıklık sisteminin düşmesi enfeksiyon hastalıklarının sıklıkla görülmesi meydana gelebilir. Ellerde ve ayakların bileklerinde, omuz eklemlerinde ve parmaklarda ağrı görülebilir. Değişken ruh hali, depresyon, uykusuzluk, baş ağrısı, saç dökülmesi gibi belirtiler de olabilir.

Yaşı ilerleyen kişilerde D vitamini eksikliği uzun süre giderilmezse; kemik erimesi, kemik yapısında bozukluk, kas güçsüzlüğü ve düşme riskinde artışa neden olur. Çocuklarda D vitamini eksikliği ise raşitizm adı verilen rahatsızlığın oluşmasına neden olur.

Çocukluk çağında sürekli olarak D vitamini eksikliği yaşandığında Raşitizm adı verilen bir hastalık meydana gelir. Bu hastalık çocuklarda büyümenin yavaşlaması, bacaklarda eğrilmeler, ellerde ve ayaklarda bileklerinde kalınlaşma gibi sorunların yanı sora göğüs kemiğinin yapısında deformasyon gibi kalıcı sorunlara yol açmaktadır. Hastalığın yetişkinlerde ise osteomalazi isimli kemiklerin kırılmasına yol açan şekli ile görülmektedir.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

Pek çok sebeple D vitamini eksikliği ortaya çıkabilir. Bu sebeplerden bazıları şunlar:

Reklamlar

D vitamini eksikliğinin sebeplerinden birisi yeterince güneş ışığı alamamaktır. Güneş ışığına direk olarak maruz kalan kişilerde D vitamini ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanacaktır. Çoğun insan kapalı ortamda vakit geçirdiği için çok fazla güneş alamaz ve kullanılan güneş kremi de alınan D vitamini miktarını düşürür. Çok güneş alınmadığı için özellikle kış aylarından güneşten alınacak D vitamini oranı oldukça düşer.

D vitaminini sadece güneşten ve gıdalardan almak yeterli değildir. Takviye olarak D vitamini kullanılmazsa Vücudunuzun ihtiyacı olan miktarı karşılamak için yeterli olmayacaktır.

Eğer gebe iseniz ya da obezite durumu varsa D vitamini ihtiyacınız daha da artacaktır.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir
D Vitamini Eksikliği Nedenleri Nelerdir

Bazı bireyler ise eksiklik geliştirmeye daha yatkındır. D vitamini eksikliği için risk grubunda yer alanlar:

Cilt renginiz koyulaştıkça aynı miktar güneş ışığına maruz kalan daha açık tenli bireylere göre vücutta daha az D vitamini üretilir.

İşi ya da yaşam tarzı nedeniyle günün büyük kısmını kapalı alanda geçiren kişilerde D vitamini eksikliği görülmesi daha yüksek ihtimaldir.

Cildinizin tamamı giysiler ile kapalı ise ya da güneş kremini sürekli sürmek zorundaysanız güneş ışınlarını direk cildiniz alamayacağı için D vitamini eksikliği olacaktır.

Bazı bölgelerde yaşayan insanlar özellikle Amerika veya Kanada’nın kuzeyinde yaşayanlarda D vitamini eksikliği daha çok görülür. Çünkü bu şekilde olan yerlerde ekvatordan uzaklaşıldığı için güneş ışıkları daha kısa sürelerle yeryüzüne ulaşmaktadır.

Yaş ilerledikçe cildin incelmesi sebebi ile D vitamini üretimi azalır. Bu nedenle ileri yaştaki insanlar da D vitamini eksikliği açısından risk altındadırlar.

Bebekler sadece anne sütü ile besleniyor ve ekstradan D vitamini takviyesi verilmiyorsa D vitamini eksikliği görülme ihtimali çok yüksektir. Bebek ya da annenin mutlaka D vitamini takviyesi alması alması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Yorgunluk ve Enerji Düşüklüğünü Gideren En İyi Enerji Takviyeleri

D Vitamini Eksikliği Tanısı Nasıl Konur?

Vücudunuzda D vitamini eksikliği olup olmadığına baktırmak istiyorsanız sağlık kuruluşunda kan tahlili yaptırabilirsiniz. Vücuttaki D vitamini düzeyinin en iyi göstergesi, 25-hidroksi vitamin D’dir. Çünkü D vitamini kan dolaşımında en çok bu formda bulunur. 25-hidroksivitamin D, cillte üretilen ve yiyeceklerle alınan D vitamini miktarını en iyi yansıtan formdur. Ölçülen D vitamini seviyeleri nanomole / litre (nmol / L) veya nanogram / mililitre (ng / mL) olarak ifade edilir.

 • Ciddi eksiklik: 30 nmol / L’nin altında (12 ng / mL)
 • Hafif eksiklik: 30 nmol / L (12 ng / mL) ile 50 nmol / L (20 ng / mL) arasında
 • Normal seviyeler: 50 nmol / L (20 ng / mL) ile 125 nmol / L (50 ng / mL) arasında
 • Yüksek seviyeler: 125 nmol / L’den (50 ng / mL) yüksek

Eğer D vitamininiz olması gerekenden düşükse ve kemik ağrınız varsa doktorunuz size özel bir test isteyebilir. Test ile kemik sağlığınızın göstergesi olan kemik yoğunluğunuz kontrol edilir.

D Vitamini Eksikliği Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tedavi enjeksiyon ya da ağızdan D vitamini verilerek yapılabilir. Durumunuza, yaşınıza ve eksikliğin şiddetine göre en uygun tedavi seçeneği ve dozu doktorunuz tarafından belirlenir. Enjeksiyon, her gün ilaç almayı sevmeyen ya da unutan bireyler için daha uygun bir seçenek olabilir. Tek doz ilaç enjeksiyonu 6 aylık ihtiyacı karşılayabilir. Ağızdan tedavilerde ise ilacın günlük, haftalık ya da aylık düzenli olarak uzunca bir süre alınması gerekir.

D vitamini eksikliğinin tedavisi enjeksiyon ya da ağızdan D vitamini takviyesi verilerek yapılabilir. Durumunuza göre de ilacını dozu ve miktarı belirlenir. Burada etkenler yaşınız ve eksikliğin miktarıdır. İğne ile D vitamini takviyesi ila alımını sevmeyen kişiler için daha çok tercih edilmektedir. Tek doz iğne ile vücudunuzun 6 aylık ihtiyacı karşılayabilir. Ağızdan ilaç ile tedavi yapılacaksa günlük, haftalık ya da aylık düzenli olarak uzunca bir süre alınması gerekir.

D vitamini takviyelerinin yağ içeren bir yemekle alınması emilimi daha çok arttıracaktır. Bundan olayı bir yemek ile birlikte alındığında aç karnına alınıma göre ortalama %32 daha fazla emilim olduğu söylenmektedir. D vitamini eksikliğini tedavi etmek için gerekli olan D vitamini miktarı, eksikliğin durumuna ve hastanın sağlık risklerine bağlı olarak değişir. Tedaviyle D vitamini depolarını güvenli aralığa getirilebilir. Ve  D vitaminin tekrar düşmesi engellemek hedeflenir.

D Vitamini Eksikliği Korunma Yöntemleri
D Vitamini Eksikliği Korunma Yöntemleri

D Vitamini Eksikliği Korunma Yöntemleri

D vitamin eksikliğinin yaşanmaması için D vitamini takviyesi ve diyetle D vitamini alınması gerekir. Ciltten sentezlenen güneşe olması gerektiği kadar maruz kalınmalıdır. Mevsim, enlem, yükseklik, süre ve cilt pigmentasyonu gibi birçok faktöre bağlı olarak değişir. Fakat uzun süreli güneşe maruz kalmanın cilt kanseri riskini artırması ihtimalinden dolayı bu yöntem eksikliği önlemek için önerilmez.

Güneşten alınan D vitamini ile genel olarak ihtiyacın büyük bir kısmı karşılanır. Besinlerde bulunan miktar ise çoğu zaman yeterli değildir. Gene de D vitamini içeren gıdalar ile beslenmek d vitamini içeren gıdaları tüketmek de oldukça faydalıdır. Ama bunların yanında ek olarak bir miktar da takviye almak daha etkili olacaktır. Eğer kendinizde  D vitamini eksikliğe dair belirtilerden şüpheleniyorsanız, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz

Devit 3 Nedir?

Vücudunuzdaki D vitamini seviyesinin olması gerektiği kadar olması yeterli kalsiyum ve fosfora sahip olmak, güçlü kemikler için ve kemiklerinizi korumak için önemlidir. D vitamini takviyesi ile raşitizm gibi kemik hastalıklarının tedavi edilmesi ve önlenmesi sağlanır. Cildiniz güneş ışığı alırsa vücudunuz bu vitamini otomatik olarak üretecektir. Fakat direkt güneşe çıkamayıp güneş kremi, koruyucu giysiler gibi güneş ışığından sınırlı yararlanmanız durumunda eksiklik görülebilir. Ayrıca koyu renk cilt ve yaş durumu, güneşten yeterli D vitamini alınmasını engelleyebilir. Bu durumlarda D vitamini takviye olarak alınabilir.

D vitamini yağda çözünmektedir. Ve iki ana formu vardır. Birincisi kolekalsiferol olarak da bilinen D3’tür. İkinci formu ise ergokalsiferol  olarak bilinen D2 vitaminidir.

Devit 3 Hangi Sorunların Tedavisinde Kullanılır?

 • Paratiroid hormonu düşüklüğünde
 • Raşitizm hastalığında
 • Osteomalazi rahatsızlığında(kemik yumuşaması)
 • D vitaminin olması gereken seviyede bulunmamasında ve eksikliğinin önüne geçilmesinde
 • Kemik erimesi rahatsızlıklarında
 • Zayıf kemiklerin varlığında
 • Böbrek yetmezliğine bağlı olarak kemikte değişimler meydana geldiğinde
 • Kan fosfatının düşük olmasına bağlı olarak meydana gelen kemik değişimlerinde Devit 3 vitamini kullanılır.

Devit 3 Faydaları Nelerdir?

D3 vitamini ile vücudumuzda 2bin kadar farklı gen üzerinde etkilidir. Sağlık üzerinde de çok fazla faydası vardır. D vitamini reseptörleri neredeyse her hücrede bulunur ve D bir reseptöre bağlandığı anda, genleri açar veya kapatır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre bu sürecin kansere neden olan genleri kapattığını, bağışıklığı koruyan genleri aktifleştirdiği bilinmektedir. Ve bunların yanında hücreleri hangi vitamin ve mineralleri emmesi gerektiği konusunda uyardığını kanıtlamıştır. Dolayısıyla bu etkiler, aşağıda listelenen pek çok durumda yarar sağlar;

• Kemik Sağlığı İçin Önemlidir: Vücudumuzun fosforu ve kalsiyumunu emme yeteneğinin iyi çalışması için güçlü kemiklere sahip olmanız için vücudunuz da yeterince D3 vitamini olması gereklidir. Yeterli miktarda D3 vitamini olursa daha güçlü kemiklere sahip olursunuz.

Devit 3
Devit 3

• Kan Şekerinin Düzenlenmesinde Yardımcıdır: D3 vitaminin etkilerinden birisi de pankreası uyarmasıdır. İnsülin yapma sürecinde oldukça etkilidir. Kan şekerinizin daha yüksek olması durumunda  etkili bir yöntemdir. Şeker hastası olanlarda D3 vitamini olduğu zaman şeker hastalığı ile vücudu daha iyi savaşır ve daha iyi bir tedavi uygulanır.

• Kan Basıncının Düşmesinde Etkilidir: Bazı araştırmalara göre yüksek tansiyon sorunu olan hastaların D vitaminleri normal seviyeye çıktığında yani yükseldiğinde tansiyon sorununun azaldığı tespit edilmiştir. D3 vitamini kan damarlarını etkileyen ve böbrek tarafından salgılanan bir enzim olan renini azaltmaktadır.

• Kanseri Önleyicidir: Yapılan bazı araştırmalara göre D3 vitamini normal düzeyde olan bireylerde tümörlerin daha hızlı iyileştiği ve bazı kanser türlerinin oluşumunun önüne geçtiği de tespit edilmiştir. Mesela kolon kanserine yol açan polip oluşumunu engeller.

D vitaminin yanında kalsiyum vitamini de çok faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre menopozdan sonra kadınların iki vitamini de takviye olarak aldıklarında kansere yakalanma olasılıklarının %60 oranında azaldığı görülmüştür. Bunun yanında D vitamininin meme kanserinin tedavisinde oldukça etkili sonuçlar alınmış bu nedenle de sık sık araştırılmıştır. Yapılan araştırmaya göre tedavi gören 166 kadından yaklaşık %70’inin D vitamini seviyelerinin düşük olduğu gözlemlenmiştir.

• Kalp Sağlığını Korur: Kalbimiz D vitamini ile daha düzgün çalışır. Yapılan çalışmalara göre D vitamini çok düşük olan kişilerde kalp krizi olasılığı daha fazladır. Bunun sebebi de tam olarak net olmasa da bazı araştırmacılara göre D vitamininin kardiyovasküler dayanıklılığı arttırdığı ve bir “kalp sakinleştiricisi” görevi gördüğü ifade edilmektedir.

• İyi Hissettirir: D3 vitamini ruh üzerine olumlu etki yaparak iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle mevsimsel olarak yaşanan duygulanın bozukluğunda çok etkilidir. Bireyler UVB ışınlarından direkt olarak aldıkların, vücutlarında meydana gelen vitamin sentezi sayesinde, güneş parladığında daha mutlu hissedeceklerdir. Bunun yanında artan D vitamini seviyeleri ile klinik depresyon semptomlarını azaltmaya etkili bir şekilde yardımcı olmaktadır.

Devit 3 Kaynakları Nelerdir?

En etkili D3 vitamini kaynakları olan besinler yağlı balıklar ve balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı ve takviyelerdir.

Devit 3 Takviyeleri Nasıl Kullanılır?

D Vitamini ağızdan alınmaktadır. Emilmesi için yemekten sonra alınması oldukça uygundur. Yemekle birlikte ya da herhangi bir şey yemeden de alabilirsiniz. Ürünün kullanma talimatlarını izleyerek kullanabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorununuz varsa doktorunuza ya da eczacınıza danışarak almalısınız. Ve kullanım şeklini de onların söylediği şekilde uygulamalısınız. D vitaminin dozu tıbbi geçmişinize, güneş ışığı alma miktarınıza, beslenmenize, yaşınıza ve tedaviye verdiğiniz yanıta göre değişiklik gösterecektir.

Devit 3 damlayı özel bir ölçü aleti ya da damlalık ile kullanabilirsiniz. Size önerilen dozun dışına çıkmadan ve düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Doğru dozu almanıza engel olacağı için ev tipi kaşık tercih etmeyin.  Bu ilacı ampul formunda da kullanabilirsiniz. Bu ampul doktorunuzun önerdiği doza uygun biçimde alınmalıdır.

Eğer D vitamini çabuk bir şekilde çözülen tabletler olarak alıyorsanız ilacı kullanmadan önce ellerinizi kuru olduğuna emin olun. Sonrasında her dozu dilinizin üzerine koyarak çözülmesi için zaman verin. Ve eridiği için direk yutabilir ya da su içebilirsiniz.

Kullanılan bazı ilaçlar mesela kolestiramin / kolestipol, mineral yağ veya orlistat gibi safra asidi ayırıcılar D vitamini emilimini kötü yönde etkiler. Bu nedenle bu ilaçları da alıyorsanız, yatmadan önce D vitamini almak en etkili çözümdür. Doktorunuza veya eczacınıza, ilaçlar arasında ne kadar beklemeniz gerektiğini sorup başka ilaçlarınızla da etkileşim ihtimali olup olmadığını öğrenmenizde fayda vardır.

Devit 3 vitamininin faydasını en yüksek oranda görmek için düzenli olarak kullanmalısınız. Eğer günde bir kere kullanıyorsanız her gün aynı saatte almalısınız. Unutmamaya özen göstermelisiniz. D vitaminini sadece haftada bir alıyorsanız, her hafta aynı gün almaya dikkat etmelisiniz. Takviminizde bir hatırlatıcıyla işaretlerseniz daha düzenli kullanabilirsiniz. Doktorunuz yazmadığı sürece diğer takviyeleri ve vitaminleri almamalısınız.

Devit 3 ve Cildiniz

Cildiniz güneş ışınları ile buluşunca D3 vitamini üretmeye başlamaktadır. Genel olarak güneş ışığından gelen ultraviyole B (UVB) radyasyonu ile cildinizdeki 7-dehidrokolesterol bileşiğinden D3 vitamini oluşumunu uyarır ve oluşum sürecini başlatır.

İnce ve güneşi engellemeyen kıyafetler giyip güneş kremi sürmeden güneşin altında vakit geçirirseniz vücudunuzun ihtiyacı olan D vitaminini alabilirsiniz. Fakat ekvatordan uzak olan ülkelerde bu şekilde güneş D vitamini etkinliğini sağlamayacaktır. Bu ülkelerde güneşte daha fazla zaman geçirirseniz o zaman D vitamini açısından faydasını görebilirsiniz. Fakat güneşlenme süresini de fazla uzun tutmamanız önemlidir. Zararlı güneş ışınları cildinize zarar verebilir. Ve özellikle açık tenli olan kişilerde cilt kanseri ve cilt yanıklarına sebep olabilir.

Dışardan alınan D vitaminin tam tersi cildinizde üretilen D3 vitaminini isteseniz de fazla doz alamazsınız. Vücudunuzda zaten yeterince varsa, cildiniz otomatik olarak daha az üretecektir.

Bunun yanında günümüzde kapalı ortamda çalışmaktan ve çok güneş almayan ülkelerde yaşamaktan dolayı çok az güneş alırlar. Eğer sizde de buna benzer bir durum varsa öğünlerinize D vitamini açısından zengin ürünler de eklemelisiniz.

D vitamininizin yükselmesi için D2 ve D3 vitamini eşit orandan artmayacaktır. Her iki vitamin de etkili bir şekilde kan dolaşımında emilecektir.  Ve karaciğer onları farklı yollarla metabolize edecektir. Karaciğer D2 vitaminini 25-hidroksivitamin D2’ye ve D3 vitaminini 25-hidroksivitamin D3’e dönüştürür. Bu bileşiklerin adı kalsifediol olarak bilinir ve D vitaminin vücutta dolaşımının ana halidir. Doktorunuzda kalsifediol ölçülmesi isteyerek kendi D vitamini durumunuzu da öğrenebilirsiniz.

Bunun yanında D2 vitamini, aynı orandaki D3 vitamininden daha az kalsifediol vermektedir. Çalışmalara göre D3 vitaminini, kalsifediolün kandaki seviyelerini yükseltmede D2 vitamininden daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Bundan dolayı D vitamini takviyesi alıyorsanız, D3 vitaminini seçmek daha etkili olacaktır.

Sağlığımız için çok faydalı olan D vitaminin seviyelerini korumak için düzenli olarak D vitamini içeren gıdalar yediğinizden emin olunuz. Ve güneşte zaman geçirmeye dikkat ediniz. Eğer takviye olarak alacaksanız da D3 vitamini muhtemelen en iyi seçimdir.  Fakat takviye almadan önce doktorunuza danışmayı unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx