Cilt Bakımı

K Vitamini Nedir? K Vitamini İçeren Kremler ve Serumlar

K Vitamini Faydaları

Reklamlar

K vitamini, kanın pıhtılaşmasında, kemik metabolizmasında ve kandaki kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesinde rol oynayan yağda çözünen bir vitamin grubunu ifade eder.

Vücudun, kan pıhtılaşması ve kemik metabolizmasında önemli olan bir protein ve pıhtılaşma faktörü olan protrombin üretmek için K vitaminine ihtiyacı vardır. Varfarin veya Coumadin gibi kan inceltici ilaçlar kullanan kişiler, önce bir doktora sormadan ek K vitamini tüketmeye başlamamalıdır. Eksiklik nadirdir ancak ciddi vakalarda pıhtılaşma süresini artırarak kanamaya ve aşırı kanamaya neden olabilir.

K1 vitamini veya filokinon bitkilerden gelir. Besinsel K vitamininin ana türüdür. Daha az kaynak, bazı hayvan bazlı ve fermente gıdalarda oluşan K2 vitamini veya menakinondur. 

Reklamlar

K vitamini cilt için inanılmaz derecede faydalıdır. Peki K vitamini nedir, ne işe yarar, faydaları nelerdir, K vitamini içeren kremler ve serumlar nelerdir gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız hemen yazımızı okumaya devam edin.

K Vitamini
K Vitamini

K vitamini, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak aşırı kanamayı önlemede önemli bir rol oynar. Diğer birçok vitaminin aksine, K vitamini genel olarak besin takviyesi olarak kullanılmaz.

Son zamanlarda, bazı insanlar osteoporozu ve steroide bağlı kemik kaybını tedavi etmek için K2 vitaminine baktılar ancak araştırma çelişkili. Bu noktada, osteoporoz için K2 vitamini kullanılmasını önermek için yeterli veri yoktur.

Reklamlar
K Vitamini Eksikliği
K Vitamini Eksikliği

K Vitamini Eksikliği Nedir?

K vitamini iki şekilde gelir. İlk tür, K-1 vitamini veya filokinon olarak bilinir ve ıspanak ve lahana gibi bitkilerde bulunabilir. İkincisi, K-2 vitamini veya menakinon olarak bilinir ve vücutta bulunur ve bağırsak yolunda doğal olarak oluşturulur.

Hem K-1 vitamini hem de K-2 vitamini, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan proteinler üretir. Kan pıhtılaşması veya pıhtılaşması, içten ve dıştan aşırı kanamayı önler.

K vitamini eksikliği nadir olmakla birlikte, bir kişinin vücudunun bu proteinleri yeterince üretemeyeceği anlamına gelir ve bu da aşırı kanama riskini artırır. Yetişkinlerin çoğu, yedikleri yiyecekler ve vücutlarının doğal olarak ürettikleri yoluyla yeterli miktarda K vitamini alır.

Bazı ilaçlar ve tıbbi durumlar K vitamini üretimini azaltabilir ve emilimi engelleyebilir. Bu da yetişkinlerin yetersiz kalabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, bebeklerde K vitamini eksikliğinin ortaya çıkma olasılığı çok daha yüksektir. Olduğunda K vitamini eksikliği olarak bilinir.

K vitamini eksikliği ile ilişkili birkaç belirti vardır ancak asıl olan aşırı kanamadır. Sadece bir kişinin kesilmesi veya yaralanması durumunda meydana gelebileceğinden aşırı kanama hemen görülmeyebilir.

Bunun dışında K vitamini eksikliği belirtileri arasında cildin kolayca morarması, tırnakların altında görünen küçük kan pıhtıları, vücut içindeki alanları çizen mukoza zarlarında kanamalar, koyu siyah, katran benzeri veya kan içeren dışkı vardır.

Yeni doğan bebeklerde ve bebeklerde K vitamini eksikliği belirtilerine bakarken, doktorlar ayrıca göbek kordonunun çıkarıldığı alandan kanama, cilt, burun, gastrointestinal sistem veya diğer alanlarda kanama, bebek sünnet edilmişse peniste kanama ve şiddetli ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden ani beyin kanamaları gibi yan etkilere de bakacaktır.

K Vitamini Eksikliği Belirtileri
K Vitamini Eksikliği Belirtileri

K Vitamini Eksikliği Belirtileri

İki ana K vitamini türü vardır. K1 vitamini (filokinon) bitkilerden, özellikle ıspanak ve lahana gibi yapraklı yeşil sebzelerden gelir. K2 Vitamini (menakinon), bağırsak yolunda doğal olarak oluşturulur ve K1 vitaminine benzer şekilde çalışır.

K vitamini, daha çok kanın pıhtılaşması olarak bilinen pıhtılaşmada önemli bir rol oynar. Pıhtılaşma, vücudun hem içinde hem de dışında aşırı kanamayı önlemeye yardımcı olan bir işlemdir.

Pıhtılaşma sürecinde işe yarayan proteinleri üretmek için vücudunuzun K vitaminine ihtiyacı vardır. K vitamini eksikliğiniz varsa, vücudunuzda bu proteinler yeterli değildir. K vitamini eksikliğinin belirti işareti çok fazla kanıyor.

Bilim adamları ayrıca K vitamininin kemiklerin büyümesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olduğuna inanıyor ancak bu ilişkiyi incelemeye devam ediyorlar.

Yetişkinlerde K vitamini eksikliği nadirdir çünkü yediğimiz yiyeceklerin çoğu yeterli miktarda K1 içerir ve vücut kendi başına K2 yapar. Ayrıca vücut, mevcut K vitamini kaynağını geri dönüştürmede iyidir. Bununla birlikte, belirli koşullar ve bazı ilaçlar, K vitamini emilimini ve oluşumunu engelleyerek eksikliğe neden olabilir. Bebeklerde K vitamini eksikliği çok daha yaygındır. Bebeklerde K vitamini eksikliği durumuna VKDB denir.

K Vitamini Ne İşe Yarar?

Düşük K vitamini seviyeleri, kontrolsüz kanama riskini artırabilir. Yetişkinlerde K vitamini eksiklikleri nadir olmakla birlikte yeni doğan bebeklerde çok yaygındır. Yeni doğanlar için tek bir K vitamini enjeksiyonu standarttır. K vitamini ayrıca aşırı dozda kan inceltici Coumadin’i önlemek için kullanılır.

K vitamini eksiklikleri yaygın olmasa da, Crohn hastalığı veya aktif çölyak hastalığı gibi sindirim sistemindeki emilimi etkileyen bir hastalığınız varsa, K vitamini emilimini engelleyen ilaçları alıyorsanız, ciddi derecede yetersiz besleniyorsanız, çok alkol tüketiyorsanız bir sağlık uzmanı K vitamini takviyesi önerebilir.

K Vitamininin Faydaları
K Vitamininin Faydaları

K Vitamini Faydaları

Bitkilerde K1 vitamini olarak da bilinen filokinon bulunur. İnsanlar K vitamini aldığı zaman, kalın bağırsaktaki bakteriler onu depo formu olan K2 vitaminine dönüştürür. İnce bağırsakta emilerek yağ dokusu ve karaciğerde depolanır. K vitamini olmadan vücut, kanın pıhtılaşması ve kemik metabolizması için gerekli olan bir pıhtılaşma faktörü olan protrombin üretemez. Örneğin kısa bağırsak sendromu, kistik fibroz, çölyak hastalığı veya ülseratif kolit nedeniyle yenidoğanları ve malapsorpsiyon problemi olanları etkilemesi muhtemeldir.

Yenidoğanlara normalde kafatasında ölümcül olabilecek kanamalardan korunmak için K vitamini enjeksiyonu yapılır.

K vitamini için önerilen yeterli alım miktarı yaşa ve cinsiyete bağlıdır. On dokuz yaş ve üstü kadınlar günde 90 mikrogram (mcg) tüketmeli ve erkeklerin 120 mikrogram alması gerekir. K vitamini vücuda çeşitli şekillerde fayda sağlar.

Düşük K vitamini alımı ile osteoporoz arasında bir korelasyon var gibi görünüyor. Birkaç çalışma, K vitamininin güçlü kemiklerin korunmasını desteklediğini, kemik yoğunluğunu iyileştirdiğini ve kırık riskini azalttığını ileri sürdü. Ancak araştırmalar bunu doğrulamadı.

Kanda artan K vitamini seviyeleri, yaşlı yetişkinlerde gelişmiş epizodik hafıza ile ilişkilendirilmiştir. Bir çalışmada, en yüksek K1 vitamini seviyelerine sahip yetmiş yaşın üzerindeki sağlıklı bireyler, en yüksek sözel epizodik hafıza performansına sahipti.

K vitamini, arterlerde minerallerin biriktiği mineralleşmeyi önleyerek kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bu, kalbin vücuda serbestçe kan pompalamasını sağlar. Mineralizasyon doğal olarak yaşla birlikte ortaya çıkar ve kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Yeterli K vitamini alımının da inme riskini azalttığı gösterilmiştir.

Şu içeriğe de göz atın: Ev Yapımı Erkek Yüz Maskesi Tarifleri

K Vitamini Cilde Faydaları

K vitaminin cilt güzelliğine ve cilt sağlığına pek çok faydası vardır. K vitamini ayrıca insülin direncine de yardımcı olabilir. Yüksek şeker ve karbonhidrat diyetinin sonucu olarak negatif semptomlardan muzdarip olanlar için yararlı olduğunu belirtiyor. Buradaki iyi haber, sağlıklı bir kan şekeri seviyesinin erken yaşlanmayı önlemeye ve cildinizde kolajen ve elastini güçlü tutmaya yardımcı olabileceğidir.

K vitamini, kan damarlarınızda esnekli̇ği̇ artırır. K vitamini, kan damarlarının elastikiyetini artırma kabiliyeti nedeniyle cilt bakım ürünlerinde sıklıkla çatlaklar, rosacea ve daha fazlası için kullanılır. Daha iyi elastikiyet ile çatlaklar eskisi kadar sık ​​veya şiddetli olmayacak ve bölge daha az tahriş olmuş görünecektir. Ardından, nemlendirici, sıkılaştırıcı malzemelerle veya derma roller ile tedavi edebilirsiniz.

K vitamini ayrıca göz altındaki torbaları ve koyu halkaları iyileştirir.  Aynı şekilde, K vitamini de rosacea, çatlaklar ve varisli damarlar gibi şeyler için faydalı olabilir çünkü kan damarlarınızın esnekliğine ve kan pıhtılaşmasına yardımcı olur. Ayrıca göz altı şişkinliği ve koyu halkaları yok etmeye yardımcı olabilir. Koyu halkalar, göz altındaki kanın birikmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bu cilt çok ince ve hassas olduğu için görülebilir. K vitamini bu görünürlükte yardımcı olur. Bazı dermatologlar, hastalarına tavsiye ettikleri serumlarda K vitamini kullanıyorlar çünkü göz altlarınızdaki yaygın sorunlara yardımcı oluyor.

K Vitamini İçeren Besinler

Filokinonun besin kaynakları arasında sebzeler, özellikle yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar ve bazı meyveler bulunur. Et, süt ürünleri ve yumurta düşük seviyelerde filokinon içerir ancak mütevazı miktarlarda menakinon içerir. Natto (fermente soya fasulyesinden yapılan geleneksel bir Japon yemeği) yüksek miktarda menakinon içerir. Peynir gibi diğer fermente gıdalar da menakinonlar içerir. Bununla birlikte, bu gıdalardaki K vitamini formları ve miktarları, muhtemelen yiyecekleri yapmak için kullanılan bakteriler ve bunların fermantasyon koşullarına bağlı olarak değişir. Hayvanlar, MK-4’ü menadiondan (kümes hayvanları ve hayvan yemlerinde kullanılabilen sentetik bir K vitamini formu) sentezler. Bu nedenle, kümes hayvanları ve et ürünleri, hayvan yemine menadion eklenirse MK-4 içerir.

Ülkemizde yemek kültüründeki en yaygın K vitamini kaynakları ıspanaktır. Brokoli, göbek marul ve katı ve sıvı yağlar, özellikle soya fasulyesi ve kanola yağı K vitamini içerir. Çok az yiyecek K vitamini ile güçlendirilmiştir. Kahvaltılık gevrekler genel olarak K vitamini ile takviye edilmez ancak bazı öğün yerine geçen karışımlar vardır.

Gıdalardaki farklı K vitamini formlarının biyoyararlanımına ilişkin veriler çok sınırlıdır. Serbest haliyle filokinonun emilim oranı yaklaşık yüzde 80’dir. Ancak gıdalardan emilim oranı önemli ölçüde düşüktür. Bitkisel gıdalardaki filokinon, kloroplastlara sıkı bir şekilde bağlanır bu nedenle yağlardan veya besin takviyelerinden daha az biyolojik olarak kullanılabilir. Örneğin, vücut ıspanaktan tablette olduğu gibi sadece yüzde 4 ila yüzde 17 oranında filokinon emer. Bir miktar yağ ile aynı zamanda sebze tüketmek sebzelerden filokinon emilimini iyileştirir, ancak emilen miktar hala yağlardan daha düşüktür. Sınırlı araştırma, uzun zincirli MK’lerin yeşil sebzelerden filokinondan daha yüksek emilim oranlarına sahip olabileceğini düşündürmektedir.

K Vitamini Ampul ve Serum Önerileri
K Vitamini Ampul ve Serum Önerileri

K Vitamini Ampul ve Serum Önerileri

K vitaminin cilde olan muhteşem faydalarından yararlanmak için size önerdiğimiz aşağıdaki ampulleri ve serumları kullanabilirsiniz.

Goldfaden MD Bright Eyes Dark Circle Radiant Concentrate

İki seviyede işe yarayan bir ürünü yenemezsiniz ve bu serum full göz tedavisi yapar. Hemen, ışığı yansıtan ince mika parçacıkları mor tonları bulanıklaştırarak kapatıcıyı kullanmadan önce sonsuz derecede daha uyanık görünmenizi sağlar.

Bu serumun içindeki jojoba yağı, daha yumuşak, daha esnek bir cilt için nemi yenilerken, soya peptidleri ve o çok önemli K vitamini sayesinde zamanla krep derisinde ve çizgilerinde bir azalma bekler. Sabah veya gece kullanılabilir ancak makyaj için özellikle harika bir tuval oluşturur.

Sesderma K-Vit Dark Circle Serum

Zengin göz kremleri bazen cildin ince ve hassas bölgesini doldurarak göz altı torbalarını kötüleştirebilir. Eğer göz altı torbalarınız varsa ya da sadece yoğun bir kozmetik kremin dokusunu sevmiyorsanız bunun yerine bu tüy kadar hafif bu serumu denemeye değerdir.

Biraz uzun bir yol kat eder ve ipeksi dokusu onu hafif bir günlük masaj için mükemmel bir araç haline getirir. Bir damla uygulayın ve yüzük parmağınızı kullanarak yavaşça yukarı ve dışa doğru bölgeye uygulayın. Hyaluronik asit ekstra nem artışı sağlar.

Medik8 Calmwise Soothing Cleanser

Eskiden Medik8 Red Alert Cleanse olarak bilinen bu sakinleştirici köpük, hassas, reaktif ciltlerin hayalidir. Bazı köpüren temizleyiciler soyulabilirken, bu, kızarıklığı ve kızarmayı azaltırken nazikçe temizlemek için K vitamini ve yeşil klorofil kullanır.

Cildiniz tehlikeye girmişse veya aktif maddelerle aşırıya kaçtıysanız ona ulaşın ve daha fazla tahriş etmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Günde bir veya iki kez bir veya iki fıs kullanmak yeterlidir.

Queen Bee Vitamin K Serum

Cildinizi diğer nemlendiricilerin ötesinde, yüksek dozda vitaminlerle doğal olarak aşılanmış on saf çiçek ve bitki botaniklerinin gücü ile beslenir. Kılcal damarları güçlendirici K Vitamini serumu ile cildiniz için büyük bir organik hediye gibidir.

Günlük yüz K vitamini serumu, hodan yağı, havuç yağı, çuha çiçeği yağı, deniz cehri yağı, kuşburnu yağı, limnanthes alba tohumu yağı dahil olmak üzere soğuk preslenmiş, güçlü, süper gıda tohumu yağlarının botanik olarak aktif bir karışımıdır. Cilde topikal olarak vitaminler vermek için stabil süper nemlendirici bir serum oluşturmak için organik jojoba yağı ile harmanlanırlar. Her şişe, uçucu yağların bir karışımı ile demlendirilmiş sıvı formda 75 mcgs’den fazla K Vitamini içerir. Tüm bu bileşenler, tasarlanabilecek en üst düzeyde taze vitamin paketini sunmak için birleştirilmiştir.

Kokuyu seveceksiniz ve zamanla vitaminle aşılanmış mükemmel cildinize bayılacaksınız! Yüzünüze ve dekolte bölgenize birkaç büyük damla damlatarak tamamen doğal bir nemlendirici olarak tek başına kullanabilirsiniz. Ağır geliyorsa, parmak uçlarınıza biraz su püskürtün ve cildinize hafifçe tamponlayarak uygulayın.

Bu serum A, B, C, D, E ve K vitaminleri açısından zengindir. Cildimizi yenilemek ve beslemek ve gençleştirmek için hayatımıza davet etmek için mükemmel bir antioksidandır.

Naturopathica Vitamin K Brightening Eye Serum

Bu serumdaki K vitamini, yüzeyin altındaki koyu halkaları yok etmeye çalışırken, mika ve silika kombinasyonu cildin üzerine oturarak anında bir parlaklık etkisi sağlar.

Vitamin K Skincare Serum Facial Cream

Bu serum, cildinizi diğer nemlendiricilerin ötesinde, yüksek dozda vitaminlerle doğal olarak aşılanmış on çiçek ve bitki botanikleriyle zenginleştirilmiştir. Sardunya, lavanta ve ylang ylang kokusuyla birleştirilen bu serum cilde genel bakım yapar. Kılcal damarları güçlendirici K vitamini serumu, rosacea hastalığını tedavi eder. 

Sanitas Skincare Vita K

K ve E vitaminlerinin yanı sıra botanik özler sayesinde, bu serumun tek bir dokunuşu neredeyse tüm göz altı sorunlarınızın tedavisine yardımcı olacaktır. Koyu halkaları azaltır, şişkinliği ve kızarıklığı azaltır ve hassas cildi beslerken aynı zamanda serbest radikal hasarlarından korur.

K Vitamini İçeren Krem Önerileri
K Vitamini İçeren Krem Önerileri

K Vitamini İçeren Krem Önerileri 

K vitamini içeren krem önerileri listemize göz atarak cildinizin güzelliğinizi sağlamanız için harikadır.

Summer Fridays Overtime Mask

Hiç cildinizin biraz donuk ve mat göründüğünü hissettiniz mi? Bu maske, cildi nazikçe pul pul dökmek ve daha parlak ve daha dengeli görünmesini sağlamak için balkabağı ile birlikte A, K ve C vitaminleri ile doludur.

Temizlenmiş, kuru cilde parmak uçlarınızla bu maskeyi kalın bir tabaka halinde uygulayın ve bir dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapın. Maskeyi ılık suyla yıkamadan önce on dakika bekletin. Temiz, dolgun ve ışıltılı bir cilde sahip olacaksınız.

Omorovicza Reviving Eye Cream

Bu Macar cilt bakım markası, kanıtlanmış malzemeler ile spaya layık, şımartan dokuların mükemmel karışımını sunar. Bu ödüllü jel, ince çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde çalışırken göz çevresini sıkılaştırmak ve canlandırmak için fındık peptidiyle birlikte K vitamini kullanır.

Anında dikkat çeken formülüyle bu göz kremi oldukça etkilidir. Salatalık özünü cildi yatıştırmak, dolgunlaştırmak ve tazelemek için kullanır. Bu da onu yorgun, akşamdan kalan gözler için veya hava ısındıkça mükemmel bir soğutma formülü haline getirir. Cildinizi temizledikten sonra gözlerinizin çevresine hafifçe masaj yaparak bu kremi uygulayabilirsiniz.

Peter Thomas Roth Power K Rescue Eye Treatment

Kırışıklıklar, şişkinlik ve renk solması bu yorgunlukla savaşan krem karşısında hiç şansı yok. K vitamininin yanı sıra, C vitamini, antioksidan yeşil çay, ko-enzim Q-10 ve parlatıcı kojik asit gibi yaşlanmaya meydan okuyan bileşenlerle yüklüdür.

Göz altındaki koyu halkalar söz konusu olduğunda gözle görülür bir azalma vardır ancak adından da anlaşılacağı gibi oldukça güçlüdür, yani süper hassas gözler için değildir. Bu krem, günde iki kez kullanılmak üzere tasarlanmıştır ancak başlangıçta yalnızca geceleri hafifçe tamponlayarak sürmeyi deneyin. Yakında sonuçları göreceksiniz.

Dermaceutic K Ceutic Post-Treatment Cream

Ameliyat veya cilt prosedürlerinden sonra onarıma yardımcı olmak için K vitamininin kurtarıcı olduğunu biliyor musunuz? Bu yatıştırıcı krem, içeriği tam olarak bunun için kullanır. Cildin estetik sonrası tedavisini hedefleyen akıllı formül, iyileşme süresini optimize eder ve gerektiği sıklıkta uygulanabilir.

K vitamini, nemlendirici hyaluronik asit ve besleyici shea yağı ve E vitamini ile rejenerasyona yardımcı olan bir glikoprotein ile birleştirilir. Aynı zamanda, cilt soyma, lazer veya cilt yenileme işlemlerinden sonra cilt hassas olduğunda son derece önemli olan SPF 50’ye sahiptir.

Exuviance Brightening Bionic Eye Creme Plus

Bazı göz tedavileri rahatlığa odaklanırken, bu turbo etkili tedavi, göz altı gölgelerini ve kaz ayaklarını iyileştirmek için çok sayıda harika bileşen kullanır. Patentli bir laktobiyonik asit cildin ince alanını kalınlaştırmaya yardımcı olurken, K vitamininin zayıf kılcal damarları vurarak koyu halkaları iyileştiriyor.

Ancak arkasındaki klinik çalışmalar cidden etkileyicidir. Dört hafta boyunca günde iki kez uygulandığında, kullanıcıların yüzde 90’ı göz altı torbalarında azalma ve esneklikte artış görürken, yüzde 87’sinde ince çizgilerde iyileşme görüldü.

Skin Doctors Capillary Clear Broken Capillary Solution

Kızarıklık ve yaşa bağlı kusurlarla haftalar içinde gözle görülür bir şekilde mücadele edeceğine söz veren K vitamininin bu formülün merkezinde olması şaşırtıcı değil. Rahatlatıcı ancak hafif kıvam, tahrişi çabucak giderir ve zamanla kızartılmış alanlar azalır. Temizlenmiş cilde sabah ve gece uygulandığında etkisini görmek için yaklaşık bir ay verin.

Biopelle Dark Circle Relief Cream 1 Percent Vitamin K Oxide

Yüzde bir K vitamini konsantrasyonu içeren bu ışıldayan krem, göz altındaki dolaşımı uyarır. K vitamini tedavi ederken koyu halkaların kapatılmasına yardımcı olan mineral pigmentlerden yapılmıştır.

Youth to the People Superfood Peptide Eye Cream

Besin açısından zengin olan bu göz kremi, E, C ve K vitaminlerini karalahana ile karıştırır ve yatıştırıcı, nemlendirici ve serinletici özelliklere sahiptir.

Begonya Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx