Sağlık

Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır, Belirtileri Nelerdir?

Reklamlar

Kalp krizi ani ölümlere neden olduğu için çok önemlidir. Peki kalp krizinden ayrı olan kalp spazmı nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir ele alalım. Kalbi destekleyen damarlardan bir ya da birkaçının tıkanması sonucunda trombo emboli yani trombüsten kopmuş bir pıhtı parçacığının başka bir yerdeki damarda tıkanıklığa yol açması damarları daraltır ve kalp kasının kanla beslenememesine neden olur. Bu durumun sonucunda kalp spazmı meydana gelir. Kalp spazmının diğer ismi anjina pektoristir. Yani kalp spazmının en çok görülen belirtisi göğüs ağrısıdır. Kalp hastalığı ile birlikte, göğüs duvarlarındaki kaslarda gerginlik, gastroözofageal reflü, perikardit (kalbin dış zarındaki iltihaplama), plörezi (akciğerin zarlarının arasında toplanmış sıvıya bağlı rahatsızlık) ve benzeri çeşitli rahatsızlıklar da göğüs ağrısına neden olabilir.

Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır sorusuna sizler için detaylıyanıtlar vermek istiyoruz. Kalp spazmını diğer göğüs ağrısı sebeplerinden ayırmak ve farklarını görmek önemlidir. Çünkü bütün rahatsızlıkların tedavisi farklıdır. Yani tün göğüs ağrıları kalp spazmına işaret etmez. Bu nedenle göğüs ağrısı denince akla ilk kalp gelse de bir doktora gidip tetikler yapılmalı ona göre gerekirse tedaviye başlanmalıdır. Ve kalp spazmı rahatsızlığına daha çok erkeklerde rastlanır.

Kalp Spazmı Türleri Nelerdir
Kalp Spazmı Türleri Nelerdir

Kalp Spazmı Türleri Nelerdir?

Stabil (Sabit) Anjina

Sabit anjina aynı zamanda kararlı anjina olarak bilinmektedir. Sabit anjina olması durumunda göğüste meydana gelen rahatsızlık birkaç dakikada azalır. Bu durum daha çok koşma, yüzme, merdiven çıkma gibi enerji gerektiren durumlar sonrasında meydana gelir. Dinlenince bu belirtilen semptomlar ortadan kalkar. Ancak dinlenme sırasında çok az semptomlar görülebilir. Stabil anjina, daha çok kramp gibidir.

Reklamlar

Anstabil (istikrarsız) Anjina

Anstabil (istikrarsız) anjina türünde, spazm 10 dakikadan uzun sürer. Kramp yüksek şiddette ve sıklığı fazladır. Dinlenirken dahi meydana gelebilir. Aşağıdaki 3 özellikten en az biri görülür:

 • Anstabil (istikrarsız) anjina dinlenirken ya da çok az bir efor sarf ettikten sonra meydana gelir ve 10 dakikadan uzun sürer.
 • İlk kez meydana gelebilir ya da son 2 ay içinde yaşanmış olabilir.
 • Şiddeti ve sıklığı her seferinde artar.

Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır? Kalp Spazmının Belirtileri Nelerdir?

Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır dikkatli olunması gereken bir konudur. Kalp spazmı sırasında göğsün ortasında baskı ve yanma hissedilir. Kalp spazmı genellik fiziksel aktiviteler sırasında yada stres sonucunda olabilir. Bunun yanında soğuk havada göğsü ve sırtı üşütmek, ağır yemek yemek, yağlı beslenmek de kalp spazmına yol açabilir.

Perikardit ve plörezi gibi göğüs rahatsızlıklarında, vücudun şekli ve derin nefes alma oldukça önemlidir.

Perikardit, kalbin dış zarındaki iltihaplanmadır ve kalbin normal işleyişini etkileyebilir. Bu durumda, vücudun dik bir pozisyonda olması, kalp üzerindeki basıncı azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilir. Derin nefes almak ise, akciğerlerin daha fazla hava almasına yardımcı olabilir ve kalp-damar sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Reklamlar

Plörezi ise, akciğerin zarları arasında sıvı birikmesi nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durumda, vücudun yatay bir pozisyonda olması, sıvının akciğerlerden daha kolay boşalmasına yardımcı olabilir. Derin nefes almak ise, akciğerlerin daha fazla hava almasına yardımcı olabilir ve solunum yollarının daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır
Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır

Özetle, perikardit ve plörezi gibi göğüs rahatsızlıklarında, vücudun doğru şekilde pozisyon alması ve derin nefes alması önemlidir. Ancak, herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kalp spazmı çoğunlukla çok uzun sürmez. 5 10 dakika içinde geçer. Eğer hareket halindeyken kalp spazmı meydana gelirse dinlenince geçecektir. Anca kalp ağrısı 20 dakikadan sonra hala geçmezse kalp krizi semptomu olabilir. Bu durumda kesinlikle hastaneye gidilerek gerekli tetkikler yapılmalıdır. Hatta durum daha acilse ambulans çağırılmalı ilk müdahale hızlıca yapılmalıdır.

Kalpten tüm vücuda kan dağıtan ve en büyük damar olan aortun ilk dalları olan koroner arterler daraldığında dinlenme sırasında da kalp spazmı hissedilebilir. Bu durumda, ağrı genellikle göğüs kemiğinin altında başlar ve boyna, çeneye, omuzlara, sırt ve sol kola kadar yayılabilir. Bu fiziksel duruma, korku ve endişe gibi duygusal durumlar da eşlik edebilir. Ağrı, keskin bir acı hissi değil daha çok baskı ve sıkışma hissi olarak tanımlanabilir.

Kalp Spazmı

Kalp Spazmının Belirtileri

 • Fiziksel aktivite sırasında, spor yaparken, yoğun stres altında olunan hallerde ve ağır yemeklerin sonrasında göğüs kafesinin altında hissedilen ağrı, baskı, yanma hissi
 • Kollara, boyna, çeneye, omuzlara, sol kola ve sırta doğru yayılan bir ağrı
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Nefes darlığı, derin nefes almaya çalışmanın ağrıya etki etmemesi
 • Terleme
 • Endişe, korku, huzursuzluk
 • Damarların duvarında yağ ve kolesterol birikmesi bu nedenle meydana gelen plak oluşumu

Kalp Spazmı ile Kalp Krizi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kalp spazmı ile kalp krizinin aynı şey olduğunu düşünürseniz yanılırsınız. Bu iki durum birbirinden oldukça farklıdır. Kalp krizi kalbi besleyen damarların tıkanması sonucu kalp dokusunun beslenememesi, oksijensiz kalması durumudur. Kalp krizinin ölümle sonuçlanma ihtimali yüksektir.

Kalp Krizinin Belirtileri:

 • Göğüste veya mide boşluğunda başlayan, çoğunlukla kravat bölgesinde hissedilen, oradan omuzlara, boyna, çeneye ve özellikle sol kola uzanan çok şiddetli bir ağrı,
 • Yoğun bir sıkıntı ve ölüm korkusu,
 • Soğuk terleme,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Kalp spazmından çok daha yoğun ve uzun süren bir ağrı,
 • Hazımsızlık, gaz sancısı ve kas ağrısına benzeyen ama daha yoğun bir his,
 • Nefes darlığı, nefes alıp verememek.

Kalp spazmı sonucunda kalp krizindeki gibi ölüm ile karşılaşılmaz. Kalp spazmında kalbe giden damarların en fazla yüzde 50si tıkanır. Ancak kalp krizi olması durumunda kalbe gider damarlar yüzde 80 oranında tıkanır. Kalp spazmında daralma olsa da kalbe giden kan akışı tamamen durmaz. Ancak kan dolaşımı eskisi gibi rahat olmadığından göğüste ağrı hissi ortaya çıkar. Bu farklardan dolayı kalp spazmı da ertelenmemeli ve tedavi edilmelidir. Çünkü kalp spazmı tedavi edilmezse kalp krizine neden olabilir. Anjiyografi yapılarak kalp ve damar rahatsızlıklarının tespiti yapılmalıdır. Böylece kalp krizine bağlı ölümler azaltılabilir. Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır dışında böbrek ağrısı nasıl geçer konulu yazımız da farklı bir sağlık sorununuza bakış açısı kazandıracaktır.

Kalp Spazmının Teşhisi ve Tedavisi

Kalp spazmı şüphesi ile hastaneye gitmeniz durumunda doktorunuz EKG isteyebilir ve efor testleri yapabilir. Efor testleri ile koroner arter rahatsızlıklarının tanısı doğru şekilde koyulur. EKG tehlikesi olmayan bir test iken, 10.000’de 1 gibi çok düşük bir oran da olsa, efor testi esnasında kalp krizi geçirme riski bulunur.

Kalp spazmı yaşanması durumunda tedavisi için rahatsızlık son günlerde hastayı nasıl etkilemiş ona bakılır. Hastaya ve hastalığın aşamasına göre farklı tedavi metotları uygulanabilir

Kalp spazmı ile karşılaşan kişiler sigara içiyorsa ilk olarak sigarayı bırakmalıdır. Bunun yanında yaşam kalitelerini yükseltmek için yürüyüş gibi kendini yormayan aktivitelerde bulunmalıdır. Neler yapmaları gerektiğini doktorlarından öğrenebilirler. Hastalar sağlıklı beslenmeli, çok yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmalıdır. Kilo kontrolü de çok önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Ayrıca, hastaların çok stresli ortamlardan ve durumlardan da uzak kalmaları salık verilir.

Vücudun en önemli organlarından olan kalbin sağlıklı çalışmasına yardım etmek için; hastanın kendine dikkat etmesi, doğru beslenmesi, egzersiz yapması ve ilaçlarını doğru şekilde alması en önemli görevlerindedir.

Kalp Spazmında Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır öğrendikten sonra kalp spazmı durumunda hangi ilaçların kullanılacağı oldukça önemlidir. Hastaya en uygun tedaviyi doktoru yaptığı tetkikler sonucunda belirler.

Kalp spazmı durumunda kullanması tavsiye edilen ilaçlar şunlardır;

Kanın pıhtılaşmasına mani olan, akışkanlığı artırıcı ilaçlar: Bu ilaçların amacı kanın tıkalı damarlardan daha kolayca geçmesidir. Kalp krizi riski ile anjina semptomları azalmış olur.

Kan damarlarını gevşetip genişleten ilaçlar: Bu ilaçlar ile kalp kaslarına daha çok kan gider. Anjinadan kaynaklanan göğüs ağrısı veya anjinaya yol açabilecek spor aktiviteleri öncesinde kullanılır, bu sayede kalp spazmının önüne geçer. Bu ilaçlar genellikle, dil altına konan tabletlerdir.

Kalp atışını yavaşlatıp kan basıncını düşüren ilaçlar: Kan basıncını düşüren ilaçlar sayesinde, kalp kaslarının iş yükü azalır. Bir de, kan damarları gevşer ve genişler. Böylece anjina oluşumunun önüne geçilir.

Kandaki kolesterol miktarını düşüren ilaçlar: Kolesterol miktarını düşüren ilaçların kullanım nedeni damarların tıkanma riskini azaltmasıdır.

Kalp Sağlığı Nasıl Korunmalıdır
Kalp Sağlığı Nasıl Korunmalıdır

Kalp Sağlığı Nasıl Korunmalıdır? Kalp Spazmını Engelleyecek Önlemler Alınabilir mi?

Kalbin görevi vücuda kan pompalamasıdır. Bu görevi bile vücudun en önemli fonksiyonlarından biri olması için yeterlidir. Kalp hastalıkları ilerleyen yaşlarda daha çok görülse de şimdilerde gençlerde de kalp damar rahatsızlıklarıyla sık sık karşılaşılmaktadır. Kalp sağlığımızı korumak için herkesin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Böylece kalbimizi olumsuz etkileyen risk faktörlerini ortadan kaldırma şansımız olabilir.

Kalp Hastalıklarından Korunmak İçin Öneriler;

Sağlıklı ve dengeli beslenmek bütün vücudumuza olduğu gibi kalp sağlığımız için de çok önemlidir. Meyve ve sebze tüketmek, bol bol su içmek, yağlı ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak durmak, çok şekerli yememek, katı yağları ve kızarmış yiyecekleri tercih etmemek kalp sağlığımız için olmazsa olmazlardandır. Margarin ve benzeri doymuş yağ zengini yiyeceklerden uzak durmak kalp sağlığı için çok önemlidir.

Fazla kilolu olmak kalp krizi risklerini arttırır. Ve kalp spazmına neden olabilir. Bu nedenle hareketsiz bir yaşamdan uzak durulmalı yağlı şekerli besinler tüketilmemelidir. Beslenmenizde lifli besinlere yer vermeli vücudunuzu tok tutmalısınız. Haşlanmış veya fırında pişirilmiş yemekler, kızartılmış yemeklere tercih edilmelidir.

Sağlıklı ve düzenli beslenmeli öğün atlanmamalıdır. Vücudun metabolizmasının çalışması için uzun süre aç kalınmamalıdır.

Ayrıca bütün bu beslenme şekillerine dikkat edilerek şeker hastalıklarına yakalanma ihtimal de en aza düşürülür. Bu beslenme düzeni ile kan şekeri kontrolde tutulur. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol varsa, bunlar da düzenlenir.

Kalp sağlığı için sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Sigara ve alkol bağımlığından vazgeçilmelidir. Kalp ve damar hastalıklarının en büyük düşmanı sigaradır. Bu nedenle kalp sorunu olan kişiler sigara içmemelidir. Sigara damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesini tetikleyerek kalp krizine neden olabilir. Aynı zamanda pasif içicilik de kalp damarlarını olumsuz etkilediği için sigara içilen ortamdan da uzak durulmalıdır.

Gün içinde yapacağınız aktiviteler belirleyip kendinizi yormadan hafif hafif egzersizlerinizi yapmalısınız. Kalp özellikleri sabah erken saatlerde ve yemek sonrasında baskı altındadır. Bu sürelerde fiziksel hareket yapmamaya dikkat edilmelidir.

Düzenli bir şekilde spor ve egzersiz yaparsanız daha sağlıklı bir yaşam sürersiniz. Hareketsiz yaşam kalp ve damar hastalıklarını tetikler. Her gün, her gün yapamıyorsanız da en az hafta 3-4 kere, yarım saat 40 dakika arasında yürüyüş yapmak çok faydalı olacaktır. Ancak ağır gelecek kalbinizi yoracak sporlar yapmamalısınız. Egzersize ve yürüyüşe başlamadan önce doktorunuza danışmanız en sağlıklısı olacaktır.

Kalbi yoran diğer şeylerde; stres, depresyon, öfke, anksiyete gibi problemlerdir. Böyle durumlar varsa uygun doktorlardan, psikiyatristlerden yardım alınmalıdır. Daha sakin ve huzurlu yaşarsanız kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bunun için yoga ve meditasyonda yapılabilir.

Ayrıca en önemli ayrıntılardan birisi de kalp ve diğer rahatsızlıklardan dolayı doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli şekilde kullanmalı ve kişisel bir kararla bırakmamalısınız. Sağlığınız her şeyden önemli, sağlıklı günler dileriz. Kalp Spazmı Nasıl Anlaşılır yazımızı okumayı tamamladıysanız mutlaka Begonya Kadın instagram sayfamıza da bir gözatın.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx