Teknoloji

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok Sorunu

Reklamlar

Televizyon, çıktığı günden bu yana sürekli olarak gelişmeye devam etmiş ve insanların günlük rutininin bir parçası haline gelmiştir. Ancak teknolojik aygıtların bozulması her daim söz konusu olabilir. Dolayısıyla Televizyonda ses var görüntü yok diyorsanız ciddi bir durumla karşı karşıya olabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu sorun oldukça basit bir problemin de çözümü olabilir.  İlk olarak, TV’nin menüsünü belirlemelisiniz. Uzaktan kumandadaki “Menü, M veya Ev Resmi” düğmesine basın. İlk ekranda TV’niz için seçeneklerden hangisi doğruysa, lütfen o başlıktaki adımları izleyin.

TV’nin arkasına bağlı olan uydu kablosunun “uydu” işaretli sokete tam olarak takıldığından emin olun. Uzaktan kumanda üzerinde “OK” tuşuna bastığınızda sağ alt veya sol alt köşede “Mavi Filtre Kanal Tipi” yazısını göreceksiniz. Uzaktan kumandadaki “mavi” düğmeye basın. “Sayı veya TV kanalı” seçeneğini seçmek için uzaktan kumandanın yön tuşlarını kullanırsanız, TV bölümüne geçeceksiniz.

Televizyonda Ses Var Görüntü Ayarı Kontrolü
Televizyonda Ses Var Görüntü Ayarı Kontrolü

Televizyonda Ses Var Görüntü Ayarı Kontrolü

Televizyonda ses var görüntü yok ise görüntü ayarı kontrolü ile bu durumdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayar seçeneği sağ alt köşede ise uzaktan kumanda üzerindeki “OK” tuşuna basınız. Hızlı ayarlar seçeneği sağ alt köşede ise; ekranın üst kısmındaki dişli simgesine gitmek için ok tuşlarını kullanın ve ardından “Tamam” düğmesine basın. “Ekran Ayarları” açılacaktır. Sayfanın en altına gitmek için aşağı ok tuşunu kullandığınızda, “Varsayılan görüntü ayarlarına dön” seçeneğini seçin ve “Tamam” düğmesine basın. “Varsayılan ekran ayarlarına sıfırla-fabrika ayarlarına sıfırlamak ister misiniz?” yazısı gelirse; Sağ ok tuşu ile “Evet” seçerek görüntüyü düzeltebilirsiniz. Çalışmazsa, fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

Reklamlar

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok Sıfırlama İşlemi Nasıl Yapılır?

TV’nin “Menü” düğmesine basın. Sağ alt köşede gelişmiş kullanım moduna geçiş yazısını görürseniz, uzaktan kumandanın mavi düğmesine basın. Farklı bir şey söylüyorsa veya hiç söylemiyorsa, diğer adımlarla devam edebilirsiniz. Ayar seçeneği sağ alt köşede ise; “Ayarlar”da uzaktan kumandanın “OK” tuşuna basınız. Hızlı ayar seçeneği sağ alt köşede ise ekranın üst kısmında bir çark simgesi görüyorsanız yön tuşlarını kullanarak çark simgesine gidin ve ardından “Tamam” tuşuna basın. Açılan ekranda “Resim-Ses-Kaynak-TV” ile başlayan bir menü göreceksiniz. “TV” sekmesine gitmek için sağ ok tuşunu kullanın.

“Hakkında” satırına gitmek için aşağı ok düğmesine basın ve ardından “Tamam” düğmesine basın. Açılan menüde “Fabrika Ayarlarını Geri Yükle” seçeneğini göreceksiniz. Televizyonda ses var görüntü yok ise fabrika ayalarında Geri yükle Seçeneği vurgulayın ve “Tamam” düğmesine basın. “Fabrika ayarlarına sıfırla-kaydedilen tüm veriler silinecek/Hayır-Evet” göreceksiniz. Sağ ok tuşunu kullanarak “Evet”i seçip “OK” tuşuna bastığınızda TV kapanacak ve fabrika ayarlarına döneceksiniz.

Televizyonda Ses Var Görüntü Yeniden Yükleme Nasıl Olur?
Televizyonda Ses Var Görüntü Yeniden Yükleme Nasıl Olur?

Televizyonda Ses Var Görüntü Yeniden Yükleme Nasıl Olur?

Fabrika ayarlarını geri yükledikten sonra TV otomatik olarak açılacaktır. İlk ekranda “dil seçin” ekranında “Türkçe”yi seçin ve uzaktan kumanda üzerinde “OK” tuşuna basın. Açılan ekranda “Hadi başlayalım” yazısı çıkacaktır, “Tamam” butonuna basınız. “Türkiye”de “Ülke Seçimi”ni seçin ve “Tamam” düğmesine basın. “Kullanıcı Modu”, “Aile Modu” olarak değiştirin ve “Tamam” düğmesine basabilirsiniz. “TV Konumu”, “Duvara Asma” seçeneğine sahip olacaktır. TV’nin durumuna göre seçim yapabilirsiniz. Açılan ekranda yukarıda seçtiğimiz özet sayfası çıkacaktır.

Tüm bilgiler doğruysa, uzaktan kumandadaki “mavi” düğmeye basın. Bir sonraki adıma devam edeceksiniz. “Ek” seçeneği görünür. Uzaktan kumanda üzerindeki “mavi” tuşa basarak bu adımı atlayabilirsiniz. “Ağ Ayarları” sekmesi görünecektir. İnternet bağlantı ayarlarını daha sonra yapabilirsiniz; bir sonraki adıma geçmek için uzaktan kumanda üzerindeki “mavi” tuşa basın. “Kaynak Ayarları” sekmesi görünecektir. “Uydu”yu seçmek için aşağı ok tuşunu kullanın ve ardından “Tamam” tuşuna basın. Açılan ekranda “Standart Mod” seçeneğini seçin.

Reklamlar

Her TV’de bulunmayabilir, ancak “tek tuner-çift tuner” seçeneğinin seçildiği bir ekran görünecektir. Bu ekran belirirse, “Çift Tuner” öğesini seçin. Açılan ekranda “Mavi Devam” butonuna basın. “Kanal Tipi” ekranı belirecek ve “Dijital Radyo” göreceksiniz. Seçilenleri iptal etmek için ok tuşlarını kullanabilirsiniz. Örneğin; radyo kanallarını taramak istemiyorsanız, radyo hattına gelip “Tamam” düğmesine basarsanız, radyo kanalları aranmayacaktır. “Tarama Modu-Serbest Şifrele” seçeneğini göreceksiniz. Yalnızca ücretsiz kanalları taramak istiyorsanız, şifreden “onay işaretini” kaldırın. Uzaktan kumandadaki “kırmızı düğmeye” basın. Kanallar aranacaktır.

Televizyonda Ses var Görüntü Yoksa TV Radyo Moduna Girmiş Olabilir

Ekranda kulaklığın resmini görüyorsanız veya bir şarkının sesini duyuyorsanız, TV’niz radyoya geçmiş olabilir. Televizyonda ses var görüntü yok ise bu durumun radyo ile bağlantısı yüksek bir olasılıktır. Uzaktan kumanda üzerindeki “OK” tuşuna bastığınızda sağ alt veya sol alt köşede “Mavi Filtre” yazısını göreceksiniz. Uzaktan kumandadaki “mavi” düğmeye basın. “DİJİTAL” seçeneğini seçmek için uzaktan kumanda üzerindeki ok tuşlarını kullanın.

LCD TV’nin Ses Var Görüntü Yoksa Ne Yapılmalıdır?
LCD TV’nin Ses Var Görüntü Yoksa Ne Yapılmalıdır?

LCD TV’nin Ses Var Görüntü Yoksa Ne Yapılmalıdır?

LCD TV’ler teknolojinin ilerlemesi ile hayatımıza girmiş ve fonksiyonel özelliklere sahiptir. Bu ürünler farklı bir deneyim sunar ve yanlış kullanım veya teknik hatalar nedeniyle arızalanabilir. Televizyonda ses var görüntü yok ise bu durumda yapmanız gereken tek şey profesyonel bir TV servisi ile iletişime geçmek ve ürün arızanızı çözebilecek profesyonel bir ekipten yardım almaktır. Birçok LCD ve LED ekran TV markası da sese sahiptir, sıklıkla meydana gelen görüntü hatası yoktur. Yani televizyon sektöründe en sık rastlanan hatalardan biridir.

Bazı durumlar, TV’de ses olmasına rağmen görüntü olmaması sorununa ve karanlıkta ekranın durması sorununa neden olabilir. Bazı markalarda sıkça rastlanan bu durum çeşitli sebeplerden veya hatalardan kaynaklanabilir. Ancak tüm LCD TV’ler bu hatalarla karşılaşacaktır. Öte yandan, görüntü hatası olmayan sesin nedeni üründen ürüne değişebilir. Kart arızalıdır çünkü ürünün görüntü kalitesini düşürür ve görüntüyü tamamen ortadan kaldırır. Ayrıca bu durumda cihaz ses çıkarsa bile görüntü yakalamak mümkün olmayabilir.

Görüntünün Olmamasının Diğer Nedenleri

Görüntü olmadan sesin çıkmamasının bir diğer nedeni de LCD TV’nin arka yüzündeki aydınlatmanın bozulmasıdır. Arka ışığın bozulması cihazın görüntülenmesini engelleyebilir. Ayrıca lambanın bozulması da yukarıda bahsedilen arızanın ana sebeplerinden biridir. Inverter kartının yanması: Sesin bloke olmasının ve görüntü olmamasının sebeplerinden biri. Ancak bu durum nadiren olur. Bunun yanı sıra, televizyonda ses var görüntü yok ise TV ekranının yanıt vermemesine neden olabilir.

İnverter kartının yanması ürünün sinyal sistemine de zarar verecektir. Bu nedenle görüntü alınamayabilir. Evirici devresi yanmışsa bu durum, ürüne gelen düzensiz güç beslemesinden kaynaklanan bir arızadır. Yanma olayının gerçekleşmesi ses veya görüntü olmaması sorununu da beraberinde getirecektir. Garanti süresi dolan ürünü servisimize getirerek arızanın kısa sürede giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Televizyonda Görüntü Tamiri Fiyatları

TV’de ses var, görüntü sürekli değişiyor veya hiç görüntü yoksa bunun için tamire ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu arızalarda ortalama tamir fiyatı aynı olabilir ancak marka ve modele göre ufak tefek farklılıklar olacaktır. Örneğin 82 ekran, 102 ekran, 106 ekran veya 140 ekran televizyonların fiyatları değişiklik göstermektedir. Ayrıca televizyonda ses var görüntü yok ise farklı tasarımlara sahip televizyonların (plazma tv, led tv, lcd tv, smart tv, qled tv, oled tv gibi) fiyatları da farklıdır. Led şerit tamiri veya panel tamiri gibi maliyetler özellikle ekran boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Daha fazla içerik için bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx