Teknoloji

Televizyon Ekranında Çizgi Neden Olur?

Reklamlar

Televizyon ekranında çizgi neden olur sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Hemen hemen herkesin evinde bulunan televizyon hayatımızın önemli bir parçası haline geldi. Öte yandan TV elektronik bir cihaz olduğu için bazı sorunlara neden olabilir. Hepimizin bildiği gibi elektronik cihazların bir ömrü vardır. Süresi dolmaya başlarsa, bir sorun olacaktır.

Ayrıca yeni bir TV kullanırken de aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. TV kullanıcılarının en büyük şikâyetlerinden biri, TV’nin dikey yeşil hattının arızalanmasıdır. Bu sorun sıklıkla oluşur. Genellikle teknik servis aracılığıyla çözülür. Ancak garanti süreniz dolmuşsa veya daha fazla ödemek istemiyorsanız, uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.

Neden TV’de Dikey Çizgi Vardır
Neden TV’de Dikey Çizgi Vardır

Neden TV’de Dikey Çizgi Vardır

Televizyon ekranında çizgi neden olur sorusunun asıl nedenlerinden biri genel olarak panel arızası, elektronik cihaz sorunu, izlediğiniz yayında sorun ya da uydu alıcısında sorun olarak yorumlanabilir.

Reklamlar

Panel arızası: TV’nin ön tarafında bulunan panel yani görüntüyü gösteren kısım zamanla bazı sorunlara neden olabilir. Panel arızalanırsa, ekranda renk değişiklikleri, yatay çizgiler, birkaç renkli çizgi veya dikey yeşil çizgiler görünebilir. Bu durumda yapabileceğiniz bir şey yoktur. Ancak eğer tecrübeniz varsa yedek parçayı teslim aldıktan sonra paneli değiştirebilir veya işlemi servis teknisyenine bırakabilirsiniz.

Elektronik sorunlar: Elektronik cihazlar, beyin veya ana kart şeklinde parçalar içerir. Bu parçaların üzerindeki parçalar hasarlı ise ekranda görüntülenen görüntüde bazı sorunlar olabilir. Bu durumda anakart veya beyin bir servis teknisyeni tarafından değiştirilmelidir.

Uydu alıcılarıyla ilgili sorun: Hepimizin bildiği gibi TV’ler genellikle uydu alıcılarına bağlanır. Sorun TV’de değil de uydu alıcınızdaysa görüntüyü bu şekilde gösterecektir. TV’nizi farklı uydu alıcılarında deneyerek sorunu öğrenebilirsiniz.

Dikey Çizgilerin Yok Edilmesi Nasıl Sağlanır?
Dikey Çizgilerin Yok Edilmesi Nasıl Sağlanır?

Dikey Çizgilerin Yok Edilmesi Nasıl Sağlanır?

TV’nin içindeki kablonun gevşek olduğundan şüpheleniyorsanız, TV’yi açıp kabloyu sabitleyin ve T-Con kartını kontrol edin.  Televizyon ekranında çizgi neden olur sorusunun cevabı için belirli kriterleri yerine mutlaka getirmelisiniz ve oldukça dikkatli olmalısınız. TV’yi sökmeden önce kapatın, fişini çekin ve elektrik çarpmasını önlemek için TV’nin tüm dâhili gücünü boşaltması için birkaç saat bekleyin.

Reklamlar

T-Con Kartını TV’ye Nasıl Kurabilirsiniz?

  • Yeni T-Con kartını daha önce bağlandığı yere yerleştirin
  • Sabitlemek için sağlanan vidaları veya somunları veya eski T-Con vidalarını veya somunlarını kullanın.
  • T-Con kartı kablosunu (LVDS ve şerit kablo) bağlayın
  • Kapağı T-Con kartına takın-varsa
  • TV arka panelini orijinal konumuna geri getirin
  • Vidalarla sabitleyin
  • TV’yi açın, renkli dikey çizgilerin kaybolduğunu görebilirsiniz. 

En yaygın LED TV ekran hatası

En yaygın LED TV ekran hatası

Görüntüde çizgiler yatay veya dikey şeritler oluyorsa belirli durumlar söz konusu olabilir. Dikey renkli çizgiler gösteren bir TV ile karşılaşırsanız TV’nin arkasındaki farklı alanlara tıklamayı deneyin. Dikey renkli çizgilerin tamamen kaybolduğunu veya yoğunluğun azaldığını görebilirsiniz.

Eğer öyleyse, bu sadece gevşemiş olan bir kablodan kaynaklanıyor olabilir.  Bu kalıcı bir çözüm değildir, ancak dikey renkli çizgilerin görünmesini geçici olarak engelleyebilir. Televizyon ekranında çizgi neden olur sorusunun kalıcı olarak çözmek için sorunu çözmeniz ve gevşek, arızalı veya hasarlı olabilecek koşum takımını bulmanız gerekir.

Daha fazla içerik için bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx