Sağlık

Kolesterol Nedir? Nasıl Düşer?

Reklamlar

Kolesterol günümüzde birçok kişinin yaşadığı ve kolesterol nedir? Nasıl düşer gibi sorularının merak edildiği bir konudur. 2 çeşidi bulunan kolesterolün iyi ve kötü olarak 2 alt başlığa ayırabiliriz. Aslında her iki kolesterol vücut için gereklidir. Fakat burada vücut için gerekli olan kolesterolün değerleri önemlidir. İyi kolesterol 40 mg/dl’nin üzerinde olmalıdır. Kötü kolesterol ise 130 mg/dl’nin altında seyrederek normal düzeylerde seyrini korumaktadır. Tabi bazı durumlarda kötü kolesterol artış göstererek sağlığımızı ciddi boyutlarda etkilemektedir. Peki böyle durumlarda artan kolesterol nasıl düşer merak konusu olmuştur. Şimdi gelin hep beraber kolesterol nasıl düşer sorusunu detaylarıyla inceleyelim.

Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?

Kolesterol Nedir?

Kolesterol nedir sorusunun en net cevabı; vücutta bulunan ve vücudun düzgün çalışması için gerekli olan yağdır. Evet tam olarak vücudumuz için gerekli olan bir yağ türünü oluşturmaktır kolesterol. İyi kolesterol ve kötü kolesterol olarak 2 tip kolesterol çeşidi bulunmaktadır.

Vücudumuzun sağlıklı çalışabilmesi için her 2 tip kolesterole ihtiyacı bulunmaktadır. Bu dolaşımın sağlıklı gelişebilmesi için de kolesterol değerlerimizin ortalama değerler üzerinde seyretmesi gerekmektedir. Değerlerinin çok yüksek olması sonucunda kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskimiz artacaktır. Sebepten dolayı kolesterol düzeylerinin doktor tavsiyesine göre periyodik olarak kontrol edilmesi ve düzenli aralıklarla baktırılması oldukça önemlidir.

Reklamlar

Kötü Kolesterol Nedir?

LDL Kötü kolesterol olarak adlandırılmaktadır. Peki kötü kolesterol nedir? Hormon oluşumu sürecinde yardımcı olduğu için vücudun düzgün çalışması oldukça önemlidir. Ancak LDL değerleri yüksek olduğunda yağ hücrelerinin oksidasyonunu teşvik ettiği için kardiyovasküler hastalık riskini arttıracaktır. Hastalık riskini en aza indirmek kontrol altında tutmak için LDL seviyelerinin izlenmesi ve kişinin fiziksel aktivite yapması oldukça önemlidir.

İyi Kolesterol Nedir?

HDL iyi kolesterol olarak adlandırılmaktadır. İyi kolesterolün görevi kötü kolesterol da dahil olmak üzere yağ moleküllerini uzaklaştırmak ile görevidir. Uzaklaştırılan bu yağ molekülleri karaciğeri götürülmektedir. Bu şekilde HDL kan damarlarında yağ birikmesini önleyerek kardiyovasküler hastalıkların oluşmasını engelleyecektir.

Hastalıklardan korunmak için HDL değerlerinin 40 mg/ dl’nin üzerinde olması gerekmektedir. Kandaki HDL kolesterol seviyelerini normal düzeyde tutmak için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Kolesterolün normal düzeyde tutmak için avokado, yer fıstığı, somon, sardalya ve kestane gibi besinlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Kolesterol Nasıl Düşer?
Kolesterol Nasıl Düşer?

Kolesterol Nasıl Düşer?

Kolesterol nasıl düşer sorusunun en net cevabı şüphesiz ki bol bol yürüyüşe çıkmaktır. Özellikle de temiz hava da yürüyüş yapmak kolesterolü en aza düşürecektir. Kolesterolü düşüren diğer maddeler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

Reklamlar
  • Kolesterolü düşürmek istiyorsanız hayatınızdan şekeri çıkarın.
  • Haftada en az 3 kere 45 dakikalık yürüyüş, koşu, bisiklete binme gibi fiziksel aktivitelerde bulunun.
  • Kabuklu yemişler, avokado, somon, zeytin ve keten tohumu yağı gibi omega- 3 ve doymuş yağlar açısından zengin yağlardan yararlının.
  • Margarin, tereyağı, sosis, krem peynir, kızarmış yiyecekler, mayanız gibi içerisinde katı yağlar bulunduran yiyeceklerden kesinlikle uzak durunuz.
  • Günlük hayatınızda lifli gıdalara yer veriniz. Tükettiğiniz lifli gıdalar yağ emilimini azaltmaya yardımcı olacağı gibi kolesterol seviyenizi düşürün bizi destekleyecektir.

Kolesterol Değerleri

Kolesterolünüzü normal değerlerde tutabilmeniz için kolesterol değerlerini iyi bilmeniz gerekmektedir.

  • İyi kolesterol (HDL): İdeal kolesterol değeri olarak 60 mg/dl’nin üzerindedir, ancak 40 mg/dl’nin üzerindeki değerler de iyi olarak kabul edilmektedir.
  • Kötü kolesterol (LDL): İdeal kolesterol değeri olarak 130 mg/dl’nin altındadır. Örneğin sigara içen, yüksek tansiyon, diyabet, obezite veya aritmisi olan kişilerde maksimum LDL değerinin 100 mg/dl olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

Bu yazımızda Kolesterol nedir? Nasıl düşer? Kolesterol değerleri ve iyi kolesterol, kötü kolesterol nedir gibi sorulara cevap verdik. Varsa yorumlarınızı ve sorularınızı bekler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: West Sendromu Nedir?

YouTube kanalımız: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx