Şifalı Bitkiler

Şerbetçi Otu Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Şerbetçi otu yüzyıllardır bira yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. İnsanlar ayrıca çeşitli tıbbi durumları tedavi etmek için bu otu kullandılar. Bugün şerbetçi otu, tıp endüstrisinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu otla bazı ilaçlar yapılmaktadır. En önemlileri arasında uykusuzluk, diyabet ve artriti hafifletmeye yarayan ilaçlardır.

Peki şerbetçi otu faydaları nelerdir? Sindirim sistemini destekler, mide ülserini tedavi eder, baş ağrısına iyi gelir, solunum problemlerinde etkili olur, ağız sağlığını korur, psikolojik sağlığı geliştirir, kanseri tedavi etmeye yardımcı olur, saç derisi sağlığını destekler, cildi iyileştirmeye yarar ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur.

Şerbetçi otu nedir?
Şerbetçi otu nedir?

Şerbetçi otu nedir?

Şerbetçi otu, Hop bitkisinde yetişen bir çiçek kümesidir. Bir nevi diğer adı Hop bitkisidir. Bilimsel olarak Humulus lupulus olarak bilinir. Şerbetçi otu bitkisi Avrupa’ya aittir. Bununla birlikte, sağlık yararları ile ilgili olarak, şimdi dünyanın çeşitli ılıman bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Reklamlar

Bitkinin dişi çiçekleri bol miktarda besin deposudur ve farklı ilaç türlerinin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılır. Kuru şerbetçiotu yaprakları, özü ve tentür ile yapılan çay gibi şerbetçi otu çeşitlerini piyasada bulabilirsiniz.

Şerbetçiotu Besin Değeri

Bir fincan porsiyonda aşağıdaki besinler bulunur;

  • Karyofilen 88 g
  • Farnesen 54 g
  • Humulen 41 g
  • Mirsen 12 g
  • C vitamini 91 g
  • E vitamini 77 g
  • B6 vitamini 78g
  • Ksantohumol 33 g
Şerbetçi otunun sağlığa faydaları
Şerbetçi otunun sağlığa faydaları

Şerbetçi otunun sağlığa faydaları

1. Şerbetçiotu sindirim sistemini destekler

Hazımsızlık, genel sağlığınızı bozan birçok rahatsızlık ve buna bağlı hastalıklar getirebilir. Sadece şerbetçi otu çiçeklerinden yapılmış bitki çaylarını tüketerek uygun sindirimi sağlayabilirsiniz. İshal veya kabızlık yaşayanlar için bu çay durumu tedavi eder. Bağırsak hareketlerinizi düzenli olarak düzenler ve dışkıyı yumuşatır.

Şişkinliği de giderdiği bilinmektedir. Bu nedenle, mide rahatsızlığıyla karşılaştığınızda, anında sonuç almak için taze demlenmiş şerbetçi otu çayı içmeyi deneyin. Bu durumda baş dönmesi veya dehidratasyon yaşarsanız hemen bir doktora danışmalısınız.

2. Şerbetçiotu ülserleri tedavi eder

Temel bitkilerle karıştırılmış kurutulmuş şerbetçiotu çiçekleri, ülserleri tedavi etmek ve göğüs yanması ile mücadele etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitkinin içeriğinde bulunan bileşiklerin, ülsere katkı sağlayan bakterileri yok ettiği bilinmektedir. Bitkinin potansiyel yan etkileri olmamasına rağmen, önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Reklamlar

3. Şerbetçiotu baş ağrısına iyi gelir

Şerbetçiotu, gergin sinirlerinizi rahatlatarak baş ağrılarını tedavi eder. Psikolojik sağlığınız üzerinde yatıştırıcı bir etki içerdiği söylenir, bu nedenle şerbetçi otu çiçekleri baş ağrılarını ve küçük bir migreni hızla hafifletir.

Beyninizdeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Ek olarak, düzenli olarak tükettiğinizde, stresli ve gergin omuz ve boyun kaslarını gevşetmeye başlar. Bunama ve paranoyanın başlamasını engeller. Yatmadan önce kendinize bir fincan şerbetçi otu çayı yapın. Bir bebek gibi uyumanıza ve ağrıyı anında hafifletmeye yardımcı olur.

Şerbetçiotu solunum problemlerini tedavi eder
Şerbetçiotu solunum problemlerini tedavi eder

4. Şerbetçiotu solunum problemlerini tedavi eder

Sağlık uzmanları tahriş ve iltihaplanmanın yaygın solunum rahatsızlıkları olduğunu belirtiyor. Bitki uzmanları, iltihabı hafifletmek ve tahriş olmuş solunum yollarını yatıştırmak için şerbetçi otu tavsiye eder. Şerbetçiotu çiçeklerinde bulunan özellikler tıkanıklığı ve sürekli öksürükleri etkili bir şekilde azaltabilir.

Solunum yolu enfeksiyonlarını uzak tutmak için biraz sıcak şerbetçi otu çayı içmek iyidir. Ne olursa olsun, solunum yolu ile ilgili problemi doktorunuza danışarak giderebilirsiniz.

5. Şerbetçiotu ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur

Şerbetçiotu çiçekleri, genel ağız sağlığınızı korumak için onları güvenli bir kaynak haline getiren anti-inflamatuar özelliklerle zenginleştirilmiştir. Bitki sadece diş ağrısını hafifletmek ile kalmaz, aynı zamanda diğer ağız hastalıklarıyla ilişkili semptomları da ortadan kaldırır.

Bu nedenle, sessiz ağız problemlerinin oluşmasını önlemek için günlük olarak şerbetçi otu çayı içebilirsiniz.

6. Şerbetçi otu psikolojik sağlığı iyileştirir

Şerbetçiotu, ksantohumol adı verilen bir bileşiğin güç merkezidir. Beyninizin hücrelerini oksidatif hasarlardan ve stresten koruma işlevi görür.

Oksidatif stres, hayati organlarınıza zarar vererek işlevlerini etkileyebilir. Bu sonunda Alzheimer gibi kronik hastalıkların başlamasına yol açar. Şerbetçi otu ile psikolojik sağlığınızı koruyabilirsiniz. Aynı zamanda bilişinizi geliştirerek beyninizin oksidatif strese karşı korumuş olursunuz.

7. Şerbetçiotu kanser tedavisine yardımcı olur

Antioksidanlar, kanserden korunmak için serbest radikaller ve kanserli hücreler ile savaşmak için oldukça önemlidir. Şerbetçi otu bir antioksidan deposudur ve yumurtalık ve kolon kanseri gibi çeşitli kanser türlerini tedavi etmede etkili olduğu araştırmalarda ortaya konmuştur.

Bununla birlikte, iddiayı desteklemek ve bu bitkinin, kanser hastalarının kullanımı için çalışmalar devam etmektedir.

Şerbetçiotu saç derisi sağlığına katkı sağlar
Şerbetçiotu saç derisi sağlığına katkı sağlar

8. Şerbetçiotu saç derisi sağlığına katkı sağlar

Saç derisi enfeksiyonları ve çok sayıda sağlık sorununu tedavi etmek için antioksidanlar bakımından zengin gıdalar tüketmek gerekir.

Şerbetçiotu çok yönlü bir bitkidir. Saç dökülmesi semptomlarını hafifleterek saç köklerini güçlendirdiği bilinmektedir. Ayrıca, kısa sürede saç uzamasını teşvik ettiği bilinen birkaç vitamin içerdiği bilinmektedir.

Ayrıca, modern tıp gelmeden önce insanların kullandığı test edilmiş bir ev ilacıdır. Bununla birlikte, enfekte saç derinizde sürekli tahriş varsa, daha iyi ve etkili tedavi için dermatolog ile görüşmeniz gerekir.

9. Şerbetçiotu cildi gençleştirir

Cildi genç ve esnek tutmak için bir hayli çaba ve para harcıyoruz. Şerbetçiotu cilt hücrelerine zarar veren faktörlerle savaşan önemli miktarda antioksidan içerir.

Erken olgunlaşan kırışıklıklar ve sarkık cilt, bağışıklık sisteminiz yeterli miktarda antioksidan aldığında, yerini temiz ve parlak bir cilt ile değiştirecektir.

10. Şerbetçiotu kilo verme sürecini kolaylaştırır

Vücut ağırlığınızı korumak istiyorsanız, kuru şerbetçi otu çiçeklerinden yapılmış bir bitki çayını günlük beslenmenize dahil etmelisiniz. Bitkide bulunan kimyasallar, ekstra kilo vermeye yarayan metabolizma hızını artırır.

Besleyici bir katkı olacağı için obez bireylerin bitki çayı tüketmeleri şiddetle tavsiye edilir. Kilo verme yolculuğundayken, minimum yiyecek seçeneklerine sahipsiniz. Kalori veya yağ içeriği hakkında endişelenmeden bol miktarda besin elde edebileceğiniz için şerbetçi otu çayı tüketmek etkilidir.

Sonuç olarak

Doğal kaynakların sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek kimyasal ve koruyucu maddeler içermediği açıktır. Bu nedenle bitkisel ürünlerin kullanımı her geçen gün dahada artmaktadır. Sağlığınızı korumak veya kronik hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için beslenmenize veya günlük rutininize, şerbetçiotu ekleyin.

Ancak sağlığınıza daha fazla zarar vermemek için doğal ürünlerin aşırı tüketiminden her zaman kaçınmalısınız. Ek olarak, bitkisel ürünler kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

İlginizi çekebilir: Biberiye Otu Faydaları Nelerdir?

Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx