Cilt Bakımı

Yeşil Çay ile Selülit Tedavisi

Reklamlar

Yeşil çayın insan vücuduna çok faydası vardır. En temel faydalarından birisi de cilt bakım alanıdır. Yeşil çay ile selülit tedavisi, yeşil çayın faydaları, selülit tedavisinde kullanılan bitkiler hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yeşil çayın anti oksidan özelliği olduğu için çok güçlü bir bitkidir. Yeşil çay vücudumuzun sindirim sistemini, kan akışını düzenler. Ve vücudumuz için gerekli olan vitaminleri kazandırmaktadır. Yeşil çay içerseniz ya da halihazırda içiyorsanız bu faydaları göreceksiniz. Yeşil çayın faydaları şu şekildedir;

Yeşil Çayın Faydaları;

  • Yeşil çay vücudumuzun yağ yakma oranını arttırarak, yağ yakımını arttırmaktadır.
  • Yeşil çay özellikle vücudumuzdaki göbek yağlarını eritmekte çok etkilidir. Yeşil çayın kilo vermeyi hızlandırmak için göbek yağlarını aktif hale getirdiği bilinmektedir. Yeşil çayın zayıflatıcı etkisi olduğu için selülit için de çok etkilidir. Selülit oluşumuna karşı etkilidir.
  • Yeşil çay kan şekerinizi dengeler ve enerjinizi dengede tutmaktadır. Yorgunluk, stres azaltmada etkilidir ve sağlıksız gıdalar sonucunda oluşan kan şekeri yükselmesi ve alçalmasını önlemektedir. Vücudumuzdaki insülin kullanımı dengede tutmaktadır.
  • Yapılan araştırmalara göre yeşil çay akciğer kanserine karşı etkilidir. Akciğer kanseri hücrelernin büyümesini engellediği baskıladığı bulunmuştur.
  • Yeşil çay kalın bağırsak kanserini durdurabilir. Yapılan araştırmalara göre kansere karşı iyi geldiği bilinmektedir.
  • Yeşil çayın iyi geldiği bir kanser türü de prostat kanseridir. Prostat kanserinin hücrelerine saldırır ve vücudu koruduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Anti oksidan içeriği ile kanser hastalığının birçok çeşidine karşı çok etkilidir. Yeşil çayda ki EGCG sayesinde daha sağlıklı olacaksınız.
  • Ciltteki hasarı ve kırışmayı engeller. Cildinize hasar bırakan serbest radikalleri yok etmek için E vitamininden çok daha fazla etkilidir. Serbest radikallerin sayısı azalırsa buruşukluk ve yaşlanma belirtileri azaltabilir. Yani cildimizdeki portakal kabuğu görünümüne karşı etkilidir.
  • Yeşil çay serbest radikalleri engelleyen bir antioksidan olduğu için cilde çok olumlu etkisi vardır. Şeker hastalığı kanser gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Ve bunlardan dolayı vücudumuzu koruyucu bir asker gibidir.
  • Yeşil çayın bir diğer faydası da ağız sağlığımız içindir. Ağzımızdaki bakterileri yok etmektedir. Yeşil çayı demlerken içine biraz limon suyu da ilave ederseniz tadını daha güzel hale getirecek ve yağ yakımınızı hızlandıracaktır. Ve vücudunuzun aldığı C vitamini de artacaktır.

Selülitin fazla kilolu kişilerde olduğu düşüncesi yanlıştır. Çoğu kadının bacaklarında selilüt vardır, iki parmağı ile sıkıştırdığında portakal kabuğu görüntüsünü görebilecektir. Erkekler de ise göbek yani karın bölgesinde görülmektedir. Selilüt oluşumuna aslında biz sebep olmaktayız.

Reklamlar

Selülit Nedir?

Selülit cildin altındaki bağ dokusunda sıkışan yağ birikintilerine denir. Buradaki atık ürünler vücuttaki yağlar, sıvılar ve toksinlerdir. Ve biraz sertleşmiş haldedir. Etrafındaki lifler çok zayıf olduğu içinde çıkıntı yaparak kendini gösterir. Yaş aldıkça ve cildiniz daha inceldiğinde selülit belirgin hale gelmektedir.

Selülit Nedir?
Selülit Nedir?

Selülit düz vücut yağından oldukça farklı ve yumruludur. Vücudumuzdaki yağlar ise organ gibidir. Hücrelerimizi ve organlarımızı korur ve enerjiyi saklıdır. Selülit topaklıdır. Vücudumuzdaki yağ ise vücudumuzun her yerine yayılmıştır. Selülit sadece uyluklarda, karında, kalçada, göğüslerde ve boyunda görülmektedir.

Selülit ile İlgili Bilgi

Selülit yağ birikiminde kaynaklanan cildin alt kısmındaki bağ dokusunun katmanlarında sıkışıp portakal kabuğu görünümü oluşturmaktadır. En çok selülit görünen yerler kalça ve uyluklardır. Bazen üst kollarda da görülür. En az görünen alan da karındır. Kişi egzersiz yapmadan kas yapısı eksilirse, ya da fazla kiloluysa aşırı vücut yağından hatta hormonlardan, zayıf dolaşımdan dolayı selülit ortaya çıkabilmektedir.

Kadınlarda erkeklerden daha çok selülit görülmektedir. Kadınların kalça ve uylık kısımlarında daha fazla yağ bulunur. Bu durumda bağ dokusu da daha gevşektir. Portakal kabuğu görüntüsü ca sıkıcı olur. Kadınların yüzde 90’ında erkeklerin yüzde 10’unda selülit görülmektedir. Bunun nedeni erkeklerin aynı bölgedeki bağ dokularının daha güçlü ve destekleyici olmasıdır. Yağın geçmesini bu dokunun izin vermemesidir.

Reklamlar

Düzenli Kullanıldığında Selülitleri Yok Eden İçecekler

Selülit en çok kadınlarda görülür. Dış görünüşüne önem veren kadınlar da ise daha can sıkıcı olur. Kış ayları selülitleri yok etmek için ve yaza sağlıklı bir şekilde girmek için tam bir fırsattır. Bütün bir kış boyunca elimizden geldiği kadar yoga, yürüyüş, pilates gibi aktiviteler yapmalıyız. Ve bunların yanında kendinizi bu sağlıklı ve içecekleri de içerseniz daha etkili bir sonuç alacaksınız.

Selüliti Yok Etmek İçin Su

İçtiğiniz su artınca vücudunuzdaki ödem ile doğru orantılı değildir. Ama su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Günde en az 2 2,5 litre su içilmelidir. Eğer günde bu miktarlarda su içerseniz cildiniz daha pürüzsüz görünecektir.

İlginizi çekebilir: Göz Altı Torbaları İçin Doğal Maske Tarifleri

Selüliti Yok Etmek İçin Limon Suyu

Limon selülit ile mücadelede en etkili yollardan birisidir. Selüliti içten tedavi etmektedir. İçme suyu ile limonu birlikte içmelisiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken suyun ılık olmasıdır. Yarım bardak limon suyunu ve yarım bardak ılık suyu birleştirip içmelisiniz.

Selüliti Yok Etmek İçin Erkeçsakalı Çayı

Erkeçsakalı biraz zor bulunan bir bitkidir. Çayırmelikesi olarak da bilinmektedir. Bu çiçekleri demleyip bir fincan içebilirsiniz. Bir tutam erkeçsakalı yeterlidir. Aktarlarda bulabilirsiniz.

Selüliti Yok Etmek İçin Ananas Suyu

Ananasın kendisini de tüketebilirsiniz. Suyu da aynı etkiye sahiptir. Ananasın içindeki bromelain enzimiyle deforme olan kollajen yapıyı yok etmektedir. Vücudumuzdaki ödemin atılmasını sağlamaktadır. Ve yapısındaki C vitamini ile greyfurt gibi cildimizi pürüzsüz hale getirmektedir.

Turunçgiller selülit ile mücadele de bir mucizedir.

Selüliti Yok Etmek İçin Greyfurt Suyu

Greyfurt, portakal gibi turunçgiller selülit ile savaşan en etkili meyvelerdir. Bu meyveler vücudumuzdaki yağ hücrelerini, cildin kollajen liflerindeki selülit görünümünü yok eder. Portakal ve greyfurt suyu içerek selülit görüntüsünü en aza indirebilirsiniz.

Selüliti Yok Etmek İçin Yeşil çay

Yeşil çay ile selülit tedavisi yapılabilir. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırma ve yağ oluşumunu engelleme ve selülitin sebep olduğu görünüme iyi geldiği bilinmektedir. Yeşil çayın içindeki teobromin ve kafein maddeleri vücudumuzda depolanmış olan yağın çözülmesini yardımcıdır.

Selüliti Yok Etmek İçin Domates

Domatese kırmızı rengini veren capcanlı görünmesini sağlayan içeriğindeki anti oksidan olarak bilinen likopen maddesi kan dolaşımını hızlandırmaktadır. Tat alma duygumuzu harekete geçirdiği için uçaklarda domates suyu içilmektedir. Ve domates suyu içildiğinde selüliti de yok etmektedir.

Selüliti Yok Etmek İçin Elma Sirkesi

Hızlı bir şekilde detoks yapmak istiyorsanız yemeklerinize elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Elma sirkesinin üzerine ılık su ekleyerek de tüketebilirsiniz. Bağırsaklarınızdaki zararlı bakterilerin temizlenmesini sağlar aynı zamandan karın ve kalça bölgenizdeki ödemlere iyi gelmektedir.

Yeşil Çay ile Selülit Tedavisi
Yeşil Çay ile Selülit Tedavisi

Yeşil Çay ile Cilt Maskeleri

Yeşil Çay ile Gözenek Küçültücü Soyulabilen Kil Maskesi

Yeşil çay ve kil ile gözenek küçülten maske elde edebilirsiniz. Gerekli olan malzemeler 2 çay kaşığı toz kil ve 1 fincan demlenmiş yeşil çaydır. Yapmanız gereken demlenip süzülen yeşil çay ile kili karıştırarak macun haline getirmektir. Yüzünüze sürüp yarım saat bekletip ılık su ile yıkamaktır.

Yeşil Çay ile Cilt Temizleyen Tonik

Yeşil çay anti oksidan özelliği ile çok başarılı bir toniktir. Yapmanız gereken içtiğiniz yeşil çayın dibi ile yüzünüzü iyice silmektir. Cildiniz ışıl ışıl olacaktır.

Yeşil Çay Cilt Maskesi

Önceden içmiş olduğunuz yeşil çay poşetini atmayın. 2 adet yeşil çay poşetini kesip içindeki yeşil çayları çıkarın. İçine bir iki tatlı kaşığı bal ekleyin. Limon suyu da ilave edin. Yüzünüze sürün ve 5 – 10 dakika bekletin. Yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Bu maskeyi haftada 1- 2 kez uygulayabilirsiniz.

Yeşil Çay Cilt Peelingi

Gerekli malzemeler 1 yemek kaşığı kurumuş yeşil çay, bir bardak şeker, yarım bardak zeytinyağı ve 2 çorba kaşığı bal. Bu malzemeleri karıştırıp yüzünüze ve vücudunuza yavaşça sürmelisiniz. Bir süre bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkamalısınız. Maskeyi haftada 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Yeşil çay peelingini poşet yeşil çayı yarımdan az su ile demlemelisiniz. Soğuduktan sonra 1 çorba kaşığı yeşil çayı bir kaseye almalısınız. İçine 2 çorba kaşığı şeker ekleyin. Karışım çok sulu ise biraz daha şeker ilave edebilirsiniz karışımı cildinize haftada bir ya da iki kere uygulayabilirsiniz.

Yeşil Çay ile Saç Maskesi

Saçlarınıza çok iyi gelecek olan saç maskesi için iki ya da üç adet yeşil çay poşetini, 4 bardak sıcak suya koyup bir saat kadar bekletmelisiniz. Çay poşetlerini çıkardıktan sonra soğumaya bırakmalısınız. Saçınızı nemlendirdikten sonra bu suyu saçlarınıza döküp 10 dakika bekletmelisiniz. Sonrasında saçınızı şampuan ile yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı durularken suyun soğuk olmasına dikkat ediniz. Su soğuk olursa parlaklığı emecek ve pırıl pırıl saçlara sahip olacaksınız. Bu maskeyi haftada iki ya da üç kere uygulamasınız. Bu maske ile aynı zamanda saçınız daha hızlı bir şekilde uzayacaktır.

Yeşil Çay ile Saç Bakım Maskesi

Yeşil çay ile saç maskesi için gerekli malzemeler 1 bone veya streç film, yarım çay bardağı demlenmiş yeşil çay, 1 tatlı kaşığı çam terebentin, 1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı susam yağıdır. Bu malzemelerin hepsini karıştırın. Karışımı saç diplerinize sürün. Saçınızı bone ya da streç film ile kapatınız. 20 dakika ile 45 dakika arasında saçınızda bekletiniz. İlk olarak şampuan ile yıkayıp sonra su ile durulayınız. Saçlarınız yıpranmış ise haftada bir ya da iki kere uygulayabilirsiniz.

Sivilceler İçin Yeşil Çay Maskesi

Yarım bardaktan az yeni demlenmiş yeşil çayı su ile karıştırmalısınız. Yeşil çayı pamuğa batırıp sivilce olan bölgeye sürmelisiniz. 10 – 15 dakika kadar cildinizde kalmasını sağlayıp soğuk su ile yıkamalısınız. Sivilceleri yok etmek için bu maske günde iki kere uygulanabilir.

Gözaltı Morlukları İçin Yeşil Çay

Gözaltı morlukları doğal yollar ile yok etmek için yapmanız gereken içtiğiniz yeşil çayın poşetlerini atmamaktır. Bu yeşil çay poşetlerini buzdolabında yarım saat beklettikten sonra soğuk yeşil çay poşetlerini gözlerinizin üzerine koymamalısınız. 15 dakika kadar bekletiniz. Bu yöntemi gözaltınızdaki morluklar kaybolana kadar günde iki kere uygulayabilirsiniz.

Güneş Kremi Olarak Koruma İçin Yeşil Çay Uygulaması

Güneş yanığı tedavisi için yeşil çay kullanabilirsiniz. 2 ya da 3 bardak yeşil çayı demlemelisiniz. Biraz buzdolabında bekletmelisiniz. Ve güneş yanığı olan bölgelere uygulayabilirsiniz. Cildinizdeki acı ve kızarıklık geçene kadar günde iki ya da üç kere uygulayabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx