Cilt Bakımı

Göz Altı Torbaları İçin Doğal Maske Tarifleri

Göz Altı Torbaları Nasıl İyileşir?

Reklamlar

Göz altı torbaları, gözlerin altında hafif şişlik veya torba olması durumudur ve yaşlandıkça görülür. Yaşlanma ile birlikte göz kapaklarınızı destekleyen bazı kaslar da dahil olmak üzere göz çevrenizdeki dokular zayıflar. Gözleri desteklemeye yardımcı olan normal yağ, daha sonra alt göz kapaklarına girerek göz kapaklarının kabarık görünmesine neden olabilir. Sıvı ayrıca şişliği artırarak gözlerinizin altındaki boşlukta da birikebilir.

Göz altındaki torbalar genellikle kozmetik bir sorundur ve nadiren altta yatan ciddi bir tıbbi durumun işaretidir. Soğuk kompresler gibi evde uygulanan ilaçlar göz altı torbalarının görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kalıcı veya rahatsız edici göz altı şişkinliği için göz kapağı ameliyatı bir seçenek olabilir. Bunun dışında göz altı torbalarının doğal yöntemlerle ve ev yapımı maskelerle de tedavi edebilirsiniz.

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

İnsanlar genellikle göz altı torbalarının yorgunluk ve uykusuzluktan kaynaklandığını düşünür. Bu bir neden olsa da, alerji veya doğal yaşlanma süreci gibi göz altı torbalarının başka nedenleri de vardır.
Gözlerin altındaki torbalar, şişlik ve ödem şeklinde görünebilir. Bu göz altı torbaları nadiren endişe kaynağıdır ancak insanlar kozmetik nedenlerle göz altı torbalarını gidermek isteyebilirler.
Bazı durumlarda, göz altındaki torbalar, uyku alışkanlıklarında veya beslenme konusunda iyileştirmeler gibi yaşam tarzı değişikliklerine ihtiyaç olduğunu gösterebilir.
Yetersiz uyku, gözlerin altındaki torbalara neden olabilir. Gözlerin altındaki alan, hiperpigmentasyona neden olan daralmış kan damarları veya göz çevresindeki cildin incelmesi nedeniyle daha koyu ve yorgun görünebilir.
Göz altı torbalarının nedenleri arasında  uyku eksikliği veya kötü uyku alışkanlıkları, sigara ve alkol tüketimi, saman nezlesi dahil alerji, vücut daha fazla melanin ürettiğinde ortaya çıkan hiperpigmentasyon, göz çevresindeki yağ dokusu seviyelerinde azalma, göz altındaki cilt incelmesi ve demir eksikliğinden kaynaklanan anemi, güneş ışığına aşırı maruz kalma, gözlerin sık ovulması, yaşlanma, kalıtsal genler, tiroid koşulları, dehidrasyon, dermatit, bimatoprost gibi glokom için göz damlası tedavisi vardır.

Reklamlar

Göz Altı Torbaları Belirtileri Nelerdir?

Göz altı torbalarının belirtileri arasında hafif şişlik, sarkık veya gevşek cilt ve koyu halkalar vardır. Görünüşlerini beğenmeyebilirsiniz ancak göz altı torbaları genellikle zararsızdır ve tıbbi bakım gerektirmez. Şişlik şiddetli, kalıcı, ağrılı, kaşıntılı veya kızarıklık ise doktorunuza görünün.
Doktorunuz, tiroid hastalığı, enfeksiyon veya alerji gibi şişmeye katkıda bulunabilecek diğer olası nedenleri dışlamak isteyecektir. Sizi gözler konusunda uzmanlaşmış göz doktoru, plastik cerrahi veya gözlerin plastik cerrahisinde (oküloplastik cerrah) uzmanlaşmış bir doktora sevk edebilir.

Göz Altı Torbalarını Önleme Yolları

Göz altı torbalarını önlemek ve iyileşmesini sağlamak için aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz.

Tuzu Azaltın

Bırakın şu tuzluğu! Su her zaman vücudunuzun sodyum oranı düşük olan kısımlarından en çok sodyuma sahip olanlara doğru yolunu bulacaktır. Göz çevreniz en iyi örnektir. Bu nedenle, tuz yüklü bir akşam yemeği genellikle ertesi sabah şişkinliğe neden olur.

Alerjilerinizi Kontrol Altına Alın

Alerji mevsimi ve sulu gözler ile göz altı torbaları el ele gider. İşte iyi haber! Alerjiniz, soğuk algınlığınız veya sinüs enfeksiyonlarınız için aldığınız reçetesiz satılan ilaçlar, burun akıntınızla birlikte göz altı bölgenizdeki torbalardan kurtulabilirsiniz.

Reklamlar

Uyku Konumunuzu Değiştirin

Yan mı yatarsınız yoksa yüz üstü mü uyuyorsunuz? Yerçekimi sıvının gözlerinizin altında toplanmasına neden olur, bu da o sinir bozucu göz altı torbalarını açıklayabilir. Sırt üstü uyumaya çalışın ve başınızın altına fazladan bir yastık koyun.

Yatmadan Önce Makyajınızı Çıkarın

Göz makyajınız varken kesinlikle uyumayın. Gözlerinizi sulandırabilir ve ertesi gün şişkinliğe neden olabilir. Göz makyajını sabun ve suyla yıkayın veya her gece bir makyaj temizleme ürünü kullanın.

Alkol Tüketimini Azaltın

Bir kadeh şarap iyidir ama aşırıya kaçmayın. Neden? İçki, suyu cildinizden çekebilir. Göz çevrenizdeki hassas bölgeyi zayıflattığınızda, göz altı torbası oluşturma olasılığı daha yüksektir. Alkol tüketirseniz, yatmadan önce su için ve gözlerinin etrafına nemlendirici sürün.

Gözlerinizi UV Işınlarından Koruyun

Vücudunuzu güneş ışığından korumak için çok şey yaparsınız. Aynı şeyi yüzünüz için yapıyor musunuz? Çok fazla güneş, göz çevresindeki cildin sarkmasına veya kırışmasına neden olabilir. Yüzünüzü zararlı ışınlardan korumak için güneş kremi, güneş gözlüğü ve şapka kullanın.

Sigara İçmeyin

Alışkanlıktan kurtulmak için başka bir neden mi istiyorsunuz? Sigara içmek yüzünüzdeki cildi kurutabilir ve zayıflatabilir. Sigara içmeye hayır deyin ve kendinizi buruşuk, sarkık gözlerden ve göz altı torbalarından kurtarın.

Gözlerinize Soğuk Kompres Uygulayın

Gözleriniz şiş mi? Göz altı torbalarınızı sakinleştirin! Soğuk bir kompres şişliği hafifletebilir. Soğutulmuş kaşık, salatalık dilimleri veya çay poşetlerini deneyin. Ne kullandığınız önemli değil, soğuk kompres her zaman işe yarıyor.

İlginizi çekebilir: Yeşil Çay ile Selülit Tedavisi

Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?
Göz Altı Torbaları Neden Oluşur?

Göz Kremi Kullanın

Göz altı torbalarını azaltmak için yapılmış kremlerin ve losyonların faydalarından yararlanın. Bir kremin sizin için işe yarayıp yaramadığını görmek için onları deneyin. İşte kaçınmanız gereken bir ürün. Eski moda hemoroid krem ​​kullanmayın. Göz çevresindeki cildi tahriş edebilir. Bunun yerine bir retinol göz kremi deneyin.

Göz Altı Torbalarınızı Kapatın

Koyu halkalar ve göz altı torbaları sorun mu? Bunları genellikle kapatıcı ile gizleyebilirsiniz. Cilt tonunuza uyan bir kapatıcı seçin. Kapatıcıyı hafifçe okşayarak uygulayın ve ovalamaya çalışmayın.

Göz Altı Torbaları İçin Tedaviler

Göz altındaki torbalar genellikle kozmetik bir sorundur ve özel bir tedavi gerektirmez. Ev ve yaşam tarzı tedavileri, şişmiş gözleri azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Göz altı şişliğinin görünümü konusunda endişeleriniz varsa, tıbbi ve cerrahi tedaviler mevcuttur. Yalnızca görünüşünüzü iyileştirmek için yapılırsa, tedavi sağlık sigortası kapsamında olmayabilir.

İlaçlar

Gözünüzün altındaki şişliğin bir alerjiden kaynaklandığını düşünüyorsanız, doktorunuza reçeteli alerji ilaçlarını sorabilirsiniz.

Terapiler

Göz altındaki şişkinliğin görünümünü iyileştirmek için çeşitli kırışıklık tedavileri kullanılmaktadır. Bunlar arasında cilt tonunu iyileştirebilen, cildi sıkılaştıran ve göz altındaki torbaların görünümünü gençleştiren lazerle cilt yenileme, kimyasal peeling ve dolgu maddeleri bulunur.

Göz kapağı ameliyatı

Göz altı torbalarına neyin sebep olduğuna bağlı olarak göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti) bir tedavi seçeneği olabilir. Blefaroplasti sırasında, cerrah, üst göz kapağının doğal kıvrımındaki veya alt kapağın içindeki bir kesi yoluyla fazla yağı alır. Daha sonra küçük eriyen dikişlerle cilde yeniden bağlanır. Prosedür genellikle ayakta tedavi prosedürü olarak yapılır. Blefaroplasti, göz altındaki torbaları düzeltmenin yanı sıra bu ameliyat sarkık veya kabarık üst göz kapaklarını düzeltebilir. Üst göz kapağında görmenizi engelleyen sarkık cilt, gözün renkli kısmı olan irisin altında beyaz görünmesine neden olabilen alt göz kapaklarının sarkması ve alt göz kapaklarında deri fazlalığı gibi düzeltmeler yapılabilir.

Göz kapağı ameliyatının yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir. Kuru gözler, sulanan gözler, ağrı, şişme, morarma ve bulanık görme gibi yan etkiler oluşabilir. Nadir görülen komplikasyonlar arasında görme kaybı, kanama, enfeksiyon, göz kaslarının yaralanması, kornea aşınması ve göz kapağında sarkma bulunur.

Blefaroplasti

Blefaroplasti, sarkık göz kapaklarını onaran ve fazla deri, kas ve yağın alınmasını içerebilen bir ameliyat türüdür. Yaşlandıkça göz kapaklarınız gerilir ve onları destekleyen kaslar zayıflar. Sonuç olarak fazla yağ göz kapaklarınızın üstünde ve altında toplanarak kaşların sarkmasına, üst kapakların sarkmasına ve göz altı torbalarına neden olabilir.

Sizi daha yaşlı göstermenin yanı sıra, göz çevrenizdeki ciddi sarkmalar, yan görüşünüzü, özellikle görüş alanınızın üst ve dış kısımlarını azaltabilir. Blefaroplasti, bu görme sorunlarını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir ve gözlerinizin daha genç ve daha enerjik görünmesini sağlayabilir.

Blefaroplastinin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için gerçekçi bir şekilde beklentilerinizi öğrenin ve blefaroplastinin faydalarını ve risklerini keşfedin.

Göz kapaklarının sarkması veya gevşemesi gözlerin tamamen açılmasını engelliyorsa veya alt göz kapaklarını aşağı çekiyorsa, blefaroplasti düşünebilirsiniz. Üst göz kapaklarınızdan fazla dokuyu çıkarmak görüşünüzü iyileştirebilir. Üst ve alt göz kapağı blefaroplasti, gözlerinizin daha genç ve daha enerjik görünmesini sağlayabilir.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi, cildin görünümünü iyileştirmek veya küçük yüz kusurlarını tedavi etmek için lazer kullanan bir yüz gençleştirme prosedürüdür. 

Ablatif lazer, cildin ince dış katmanını (epidermis) ortadan kaldıran ve altta yatan cildi (dermis) ısıtan, yeni kollajen liflerinin büyümesini uyaran bir yara lazeridir. Epidermis iyileşip yeniden büyüdükçe, tedavi edilen alan daha pürüzsüz ve daha sıkı görünür. Ablatif tedavi türleri arasında karbondioksit (CO2) lazer, erbiyum lazer ve kombinasyon sistemleri bulunur.

Nonablatif lazer, zamanla cilt tonunu ve dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan kollajen büyümesini uyaran, sarılmayan bir lazerdir. Bu yaklaşım, çeşitli lazer türlerinin yanı sıra yoğun darbeli ışık (IPL) cihazları ile yapılabilir. Ablatif olmayan lazer tedavisi, ablatif lazerle cilt yenileme işlemine göre daha az invaziftir ve daha az iyileşme süresi gerektirir. Ancak daha az etkilidir.

Her iki yöntem de fraksiyonel bir lazerle uygulanabilir ve tedavi alanı boyunca tedavi edilmemiş dokuların mikroskobik sütunlarını bırakır. Fraksiyonel lazerler, iyileşme süresini kısaltmak ve yan etki riskini azaltmak için geliştirilmiştir.

Lazer tedavisi, yüzdeki ince çizgilerin görünümünü azaltabilir. Ayrıca cilt tonu kaybını tedavi edebilir ve yara izleriniz veya güneş hasarınız varsa cildinizi iyileştirebilir. Lazer tedavisi, aşırı veya sarkmış cildi ortadan kaldıramaz. Spesifik teknikleri, riskleri ve olası sonuçları anlamak, lazer tedavisi işleminin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Lazer tedavisi, i̇nce kırışıklıklar, göz altı torbaları, koyu halkalar, yaşlılık lekeleri, düzensiz cilt tonu veya dokusu, güneşten zarar görmüş cilt ve hafif ila orta şiddette akne izleri gibi cilt sorunlarını tedavi eder.

Göz Altı Torbaları İçin Cilt Bakımı Ürünleri
Göz Altı Torbaları İçin Cilt Bakımı Ürünleri

Göz Altı Torbaları İçin Cilt Bakımı Ürünleri

Göz altı torbalarınızın olmasının yüz farklı nedeni olabilir çünkü kabarık ciltten, genetik faktörlere kadar tuzlu bir yemek yemek kadar küçük bir şey veya çok önemli bir şey neden olabilir. Şişlik genellikle zayıf lenfatik dolaşımdan veya yüksek sodyum gibi cildinizin dokusuna su çeken diyet faktörlerinden kaynaklanır. Bununla birlikte, cildinizin zayıflamasına ve ne yazık ki yaşla birlikte kötüleşen göz altı torbalarına yol açabilecek genetik faktörler de var.

Ancak göz altı torbalarından sonsuza dek kurtulma yolculuğunuz kesinlikle deri altına bir gezi ile başlamalıysa da, cildinizi iyileştirmek ve pürüzsüzleştirmek için evde deneyebileceğiniz birkaç şey var. Daha fazla uyumanın, daha iyi yemek yemenin ve belki bir yoga seansının yanı sıra, cildi canlandırmak için C vitamini, yatıştırmak için yeşil çay ve aloe ve geçici olarak büzmek ve sıkılaştırmak için kafein içeren bir göz kremi kullanmayı deneyin. Göz altı torbalarını ve koyu halkaları iyileştirmek için en iyi göz kremlerini, maskeleri ve serumları sizler için yazdık.

Dermalogica BioLumin-C Eye Serum

Göz altı torbaları ve ince çizgileri olan herkes için mükemmel olan Dermalogica’nın bu yepyeni serumu, her kullandığınızda cildi aydınlatmaya ve sıkılaştırmaya çalışır. Chia tohumu yağı ve tremella mantarı özü gibi nemlendirici ve sakinleştirici bileşenler sayesinde, bu serum dün gece dört saat uyuduğunuz gerçeğini gizlemek için mükemmeldir. 

Laneige Eye Sleeping Mask

Bu gecelik göz maskesini gece rutininizin bir parçası haline getirmeye hazırlanın çünkü gerçekten bu kadar iyidir. Formülün kafein, enzimler ve cildi güçlendiren P vitamini karışımı, gözlerinizin altındaki hassas cildi iyileştirmek, koyu halkaları ve göz altı torbalarını gidermek, pürüzsüzleştirmek ve nemlendirmek için fazla mesai yapar.

Joanna Vargas Bright Eye Firming Mask

Joanna Vargas’ın bu kült favori göz maskeleri sadece rahatlatıcı hissetmekle kalmaz aynı zamanda cildinizi çılgınca nemlendiren hidrolize ipek proteini, hyaluronik asit ve allantoin karışımıyla da patlatırlar. Bu bileşenlerin hepsi en şiş göz altı torbalarını bile yumuşatmak için çalışır.

Mad Hippie Eye Cream

Göz altı torbaları için olan bu vegan göz kremi, oldukça etkileyici bir içerik listesine sahiptir. Bu kremin içinde C vitamini, antioksidan açısından zengin beyaz çay ve cildi yatıştırıcı papatya özü gibi önemli bileşenler vardır. Faydalarından yararlanmak için formülü sabah ve gece bir kez gözünüzün etrafına hafifçe parmaklarınızla vuruş yaparak uygulayın.

Algenist Complete Eye Renewal Balm

Dr. Idriss’in önerdiği tüm iyi şeylerle yatıştırmak için yeşil çay, sıkılaştırmak için kafein ve parlatıcı için C vitamini ile paketlenmiş olan bu krem, oldukça etkilidir. Bir gecede cildi yenilemek için yeterince zengin ancak yine de gün boyunca makyaj bazı görevi görecek kadar hafif olan bu hepsi bir arada göz balsamı tüm verdiğiniz paraya değer sonuç almanızı sağlar.

Patchology FlashPatch Eye Gels

Göz maskeleri gerçek mucizeler yaratmayabilir ancak yorgun, şişmiş cilde karşı harika ve serinlik hissederler. Antioksidan, kafein ve hyaluronik asit karışımı ile aşılanan bu yamalar, hayatınızın en iyi gece uykusunu almış gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Sabah daha parlak, daha uyanık ve canlı bir görünüm için hazırlanmak için bu göz yamalarını kullanabilirsiniz.

Kiehl’s Since 1851 Eye Fuel

Tıpkı zor bir sabahı atlatmak için kafeine güvendiğiniz gibi, göz altlarınız da kafeine yanıt verir. Kafein, kan damarlarınızı cilt altında daraltmaya çalışır, bu da daha az sıvı birikmesi ve gözlerinizin etrafına yerleşmesi anlamına gelir. Bu tamamen doğal kremi cildiniz için bir fincan kahve olarak düşünün. Yatıştırıcı B vitamini de içeren formülün yeniden canlanmış görünmesi ve hissetmesi için gözlerinizin çevresinde birkaç dokunuşla masaj yapın.

Garnier SkinActive Clearly Brighter Anti-Puff Eye Roller

Göz altı torbalarınızı hızlı bir şekilde gidermek için bu jel ile aşılanmış rollerdan yardım almanız gerekir. Gözlerinizin iç ve dış köşelerinde nazikçe dönerken, parlatıcı C vitamini, antioksidan bakımından zengin nane ve sıkılaştırıcı kafein karışımı, göz altı torbalarını soğutmak, yumuşatmak ve azaltmak için çalışır. Daha fazla soğutma gücü için bu rollerı buzdolabında saklayın.

Olay Ultimate Eye Cream

Bu göz kremi, uykulu günlerde görünen koyu halkaları aydınlatmak ve göz altı torbaları için cildi yumuşatıcı peptidler, niasinamid ve hafif şeftali rengi bir ton gerektirir. Uyuyamadığınız ve yorgun olduğunuz zaman bu kremi kullanabilirsiniz.

Youth to the People Superfood Peptide Eye Cream

Bu vegan formül, gözlerinizin altındaki hassas cildi şımartmak için C vitamini içerir. Ağır veya yağlı hissettiren yoğun kremlerin aksine, bu hafif formül cildinize hızla emilir böylece kapatıcınız yüzünüzden aşağı kaymaz.

Dr. Brandt No More Baggage Eye De-Puffing Gel

Bu göz altı jeli üzerine hafifçe dokunduğunuzda bir dizi bileşen işe yarar. Göz altı torbalarını ve şişkinliği azaltan kafein, elastikiyeti güçlendiren peptidler ve koyu halkaları maskeleyen botanik özler içerir. Elbette, daha pahalı ancak ihtiyaç duyduğunuzda gerçekten bir fark yaratmak için hızlı çalışıyor.

Sunday Riley Auto Correct Brightening and Depuffing Eye Contour Cream

Bu formülasyondaki Brezilya ginsengi, göz altı torbalarını dakikalar içinde söndürürken, eklenen kafein torbaları sıkılaştırır ve koyu halkaların görünümünü azaltır. Ancak hepsi bu kadar değil! Ayrıca, cildinize genel olarak iyi dinlenmiş bir insan gibi görünmenizi sağlamak için cildinize parlak bir ışıltı veren lutein adı verilen bir şeyle birlikte ince çizgilerinizi doldurmanıza yardımcı olmak için at kestanesi özü ile doldurulmuştur.

Jade Roller Beauty Rose Quartz Beauty Roller

Yeşim taşı ve pembe kuvars silindirler yüzyıllardır Çin güzellik rejimlerinde önemli bir rol oynamış olsalar da, son zamanlarda Amerikan kozmetik ürünlerinde temel bir malzeme haline geldiler. Cilt bakımı uygularken parmaklarınızla çok agresif olma gibi kötü bir alışkanlığınız varsa, rollerın küçük ucunu kullanarak göz kreminizi cildinizin üstüne ve dışına karıştırarak sürün.

Saturday Skin Wide Awake Brightening Eye Cream

Güzellik dünyasının en sevilen nemlendirici bileşeni olan hyaluronik asit içerikli olan ve etkili kremin göze çarpan bileşenidir. Formül ayrıca hurma çekirdeği özü (yatıştırıcı, antienflamatuar) ve avokado protein özütü (cildinizi A, D ve E vitaminleri karışımı ile korur) ile tamamlanır.

NeoCutis Lumière Bio-Restorative Eye Cream

En şiş göz altı torbalarını bile dolgunlaştırmak ve sıkılaştırmak için bu kafein yüklü kreme başvuruyor. Formül ayrıca, gözlerinizin etrafındaki ince çizgileri nemlendirmek için hyaluronik asit ve skualen gibi nemlendiricilerle yüklüdür. Fiyat etiketi yüksek olsa da, yüzünüzü düzenli kullanımla fark edilir derecede pürüzsüzleştirir, bu yüzden kesinlikle buna değer…

Göz Altı Torbaları İçin Doğal Maskeler

Siz yaşlandıkça giderek daha belirgin hale gelen bu rahatsız edici kozmetik sorunu burada kim şahsen bilmiyor?

Cildimizin göz çevresindeki görünümü genel olarak uykusuzluk, yeterince su içmeme, sigara içme ve kahve, siyah çay ve enerji içecekleri gibi çok fazla kafeinli içecek tüketme gibi sağlıksız yaşam tarzlarından etkilenir; ek nedenler, vücudun yaşlanırken ve bazen farklı hastalıklar nedeniyle geçirdiği süreçlerdir.

Bu mükemmel maskeler, göz altı şişliklerini azaltmak için harikadır, cildi sıkılaştırır, nem sağlar ve cildi her zaman düzeltici ve kapatıcılarla kapatmaya çalıştığımız cildi aydınlatır.

Harika bir göz maskesi bulmak, çok para harcamadan zor olabilir ve Sephora’da alışveriş yapmayı planlıyorsanız yüz liranın altında harcamayı unutun. Bunun yerine, cilt bakımı rutininizi renklendirmek için bu on basit şekilde kendi ev yapımı göz maskelerinizi yapabilirsiniz.

Markette kolayca bulunabilen bol miktarda içerikle bu maskelerin yapımı kolaydır ve cilt bakımı rutininize dahil edilmesi daha da kolaydır. Cildiniz ve cüzdanınız size daha sonra teşekkür edecek.

Salatalık

Gözlere salatalık dilimleri sürmek yorgun gözleri yatıştırabilir ve şişliği azaltabilir. Salatalığın yüksek su ve C vitamini içeriği cildi beslemeye ve nemlendirmeye yardımcı olabilir. Salatalık ayrıca sağlıklı doku için gerekli olan silika içerir.

Göz Altı Torbaları İçin Salatalık Kullanımı
Göz Altı Torbaları İçin Salatalık Kullanımı

Soğuk kompres

Gözlere soğuk kompres uygulamak kan damarlarını daraltabilir, göz altı torbalarının ve koyu halkaların görünümünü azaltabilir.

Çay poşetleri

Çay poşetleri, göz altındaki koyu halkaları ve şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. Kafein, antioksidan özelliklere sahiptir ve göz çevresindeki kan dolaşımını uyarır.

Gözlerinizdeki şişliği ve göz altı torbalarını yok etmek için poşet çayları demleyin ve biraz ılık hale gelince gözlerinize çay poşetleri koyup on beş dakika bekletin. Haşlanmış çay poşetlerini önce buzdolabına koymak gözler için serinletici etki sağlayabilir. Siyah çay, yeşil çay veya bitki çayı poşetlerini kullanabilirsiniz.

Salatalık ve Gül Maskesi

Göz altı halkaları için en iyi ev yapımı göz maskelerinden sadece biri değil aynı zamanda şişkinliği azaltmak için bu salatalık ve gül maskesi en iyi cilt rahatlatıcısıdır. Yarım salatalığa, 28 gram gül suyuna, bir blender’a ve biraz pamuk pede ihtiyacınız olacak.

Salatalığın sonsuza dek mucize gibi olduğu ve göz çevresi için harika olduğu bilinmektedir. Cildi sıkılaştırmanın ve pürüzsüzleştirmenin harika bir yolu olarak, salatalığı gül suyuyla birlikte karıştıracaksınız. Öncelikle salatalığı ve gül suyunu blendırda karıştırın. Bu maskeyi bir cam kaseye alın ve kasenin içine pamuk pedleri batırın ve gözlerinize yerleştirin. On beş dakika kadar gözlerinizde bekletin.  İki bileşen, göz altı halkalarını azaltmak ve cildin yumuşak ve nemli hissetmesini sağlamak için bir araya gelecektir.

Süt ve Kabartma Tozu Maskesi

En iyi ev yapımı göz maskeleri listemizde bir sonraki süt ve kabartma tozu maskesi geliyor. Son derece tuhaf bir eşleşme gibi görünen bu maske, güzellik severlerin hayran kaldığı bir maskedir. Süt, yorgun gözleri hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılırken, karbonat gözlerin sağlıklı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olmak için kullanılır.

Maskenizi oluşturmak için dört yemek kaşığı süt ve iki yemek kaşığı karbonatı bir cam kavanozda karıştırıp kremsi bir kıvam elde etmelisiniz.

Daha sonra bu maskeyi buzdolabına koyun ve bekletin, bu şekilde kullanırken göz altlarınızı serinletecektir. Maskenin cilt üzerinde yaklaşık yirmi dakika oturmasına izin verin ve soğuk suyla cildinizi durulayın.

Ananas Maskesi

Bir diğer maske tarifimiz, ananas maskesi, yaratılması en basit cilt bakım ürünlerinden biridir. Göz torbalarını ve koyu halkaları azaltmak için, zerdeçal tozu ve ananas suyunu birleştirerek elde edilmesi kolay iki doğal bileşen olan maskeyi yaratmanız yeterlidir.

Göz Altı Torbaları İçin Ananas Maskesi
Göz Altı Torbaları İçin Ananas Maskesi

Bu maskenin cildinize yarım saat kadar nüfuz etmesine izin vereceksiniz ve en iyi sonuç için iki hafta boyunca her gün kullanılması önerilir. Gerçek olamayacak kadar iyi mi? Kendinize bir şans verin.

Patates ve Nane Maskesi

Sonra, en iyi ev yapımı göz maskeleri listemizde, bu sonsuz maske tarifi birkaç nane yaprağı, bir patates ve birkaç pamuklu ped gerektirir.

Bir patatesin kabuğunu soyun ve patatesi rendeleyin. Bir cam kasenin içinde rende patatesi ve altı yaprak naneyi karıştırın ve karışımı inceltmek için biraz su ekleyin. Daha sonra, pamuklu pedleri karışıma batırıp dondurmak için bir torbaya alın. Dondurucuda birkaç dakika bekletin. Ardından gözlerinize pamuk pedleri yerleştirin ve yaklaşık yirmi beş dakika oturmasına izin verin.

Kahve Maskesi

Denemeye değer bir kahve maskesi… Yalnızca üç malzemeyle bir yemek kaşığı kahve, bir yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı E vitamini yağına ihtiyacınız olacak ki bu cilt için harika. Önce kahveyi yapmalısınız ancak soğuması gerekir. Daha sonra kahveye hem balı hem de E vitamini yağını eklemelisiniz ve son olarak pamuklu pedleri karışıma batıracaksınız. Aynı işlemi bu pedlerle yapın ve kullanmak istediğiniz zamana kadar bir poşet içinde dondurun. Dondurucuda beklettiğiniz pamuk pedleri gözlerinize yerleştirin ve on beş dakika bekletin.

Zerdeçal ve Limon Maskesi

Zerdeçal tozu ve limon suyu, sadece birkaç uygulamadan sonra göz altlarınızı aydınlatmaya yardımcı olacak iki bileşendir. Zerdeçal, iyileştirici yanı sıra parlatıcı özellikleriyle bilinir. Ayrıca limon suyu koyu halkalarınızı aydınlatmak ve cildi serinletmek için kullanılır.

İki malzemeyi, iki çay kaşığı zerdeçal tozu ve iki yemek kaşığı limon suyunu karıştırıp maskeyi cildinize uygulayın, yaklaşık otuz dakika gözlerinizde bekletmelisiniz. Ardından bol suyla cildinizi yıkayın ve doğal bileşenlerin anında iyileştirici özelliklerini keşfedin.

Badem Yağı Maskesi

Basit bir bileşenle yapılan bu ev yapımı maske dışarı çıkıp bir sürü malzeme satın almadan en iyi göz maskelerinden biridir. Badem yağı büyük bir nemlendirici olarak kullanılır ve göz altlarına sürüldüğünde şişliğin giderilmesine ve gözlerin canlanmasına ve azalmasına yardımcı olur.

Biraz değiştirmek isterseniz, göz torbaları için gece uygulaması olarak bal ile badem yağının birleştirilmesini önerir. İki bileşen, donuk görünen cilde karşı savaşmak için birlikte hareket edecektir.

Kivi ve Yoğurt Maskesi

Kivi ve yoğurt neredeyse iştah açıcı geliyor ancak bu karışım midenize gitmiyor. Sadece bir kivi ve iki yemek kaşığı yoğurda ihtiyaç duyulan bu maskenin yapımı çok kolaydır.

Kivi rendesi ve yoğurdu karıştırıp karışımı küçük bir kavanozda yaklaşık on dakika buzdolabında bekletin. Hatırlaması daha da kolay, maskeyi de yaklaşık on dakika cildinizde bekletmelisiniz. Sadece biraz soğuk suyla durulamalısınız. Böylece cildiniz parlak, pürüzsüz ve gençleşmiş görünecektir.

Aloe Vera ve Havuç Maskesi

En iyi ev yapımı göz maskeleri listemizi tamamlamak için, koyu halkalarla ve göz altı torbalarıyla mücadele ediyorsanız bu aloe vera ve havuç maskesi denemeniz gerekenlerden biridir.

Bir cam kasede bir yumurta akını, bir yemek kaşığı rendelenmiş havucu ve bir tatlı kaşığı aloe vera jelini iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinize bir fırçayla uygulayın. Maskeyi yaklaşık yirmi dakika boyunca bekletin. A vitamini dolu bir maske, cildiniz asla yaşlı görünmeyecek.

Yeşil Çay ve Bal Maskesi

Bu maskenin içindeki bal birçok antioksidan içerir ve ciltteki nemin korunmasına yardımcı olur, bu da yorgun ve kuru cildi tazelemeye yardımcı olur. Yeşil çay antioksidanlar ve bol miktarda tanen, C vitamini ve B grubundan vitaminler içerir – bunların tümü tahrişleri yatıştırmaya, şişliği azaltmaya ve göz çevresindeki sıvıları azaltmaya yardımcı olur.

Bu sadece bir efsane değildir. Salatalık, iltihap önleyici özelliklere ve cildin ve göz altı torbalarının şişmesini azaltan bir soğutma etkisine sahiptir. Ek olarak, cildi aydınlatarak cildinizi daha pürüzsüz ve daha hafif hale getirme özelliğine sahiptirler.

Aloe vera, cildin doğal elastikiyetini ve esnekliğini artıran beta karoten, C vitamini ve E vitamini gibi bol miktarda antioksidan içerir. Hindistan cevizi yağı cildin pürüzsüz, yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur ve bu sayede erken yaşlanmayı ve göz çevresindeki kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Bunlar mükemmel formülü emer ve göz çevresine yerleştirilmesi en kolay olanıdır.

İki soyulmuş salatalık, yarım su bardağı soğuk yeşil çay, bir yemek kaşığı bal, bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir buçuk yemek kaşığı aloe vera jeli bir blendıra alın ve pürüzsüz bir doku elde edene kadar karıştırın. Bu maskeyi bir cam kaseye aktarın. Pamuk pedleri solüsyona batırın ve pamukları hafifçe sıkın. Pedleri temiz bir şekilde plastik bir poşete alın ve dondurucuda bekletin. Kullanmadan önce iki pedi çıkarın, birkaç dakika çözünmelerini sağlayın ve on beş dakika boyunca gözlerinizin üstünde bekletin.

Begonya Instagram: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx