Cilt Bakımı

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Reklamlar

Cildinizin genç ve sağlıklı olması için gece cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Günün koşuşturmasında cildimizdeki gözenekler kapanır kir ve tozlar cildimize dolar. Aynı zamanda makyaj sonrasında da cildimizi mutlaka temizlemeliyiz.

Gece uygulayabileceğiniz cilt bakımı rutini ile cildinizin pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Peki gece cilt bakımı nasıl yapılır, hangi ürünleri tercih etmelisiniz gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Gece cilt bakımı yapılmasının en temel sebebi gece cildinizin daha hızlı yenilenmesidir. Bu sebeple uyumadan önce yapılan bakım cilt sağlığınız için oldukça önemlidir. Uyumadan önce cildinizi güzelce arındırmalısınız. Sonrasında cildinizin yenilenmesi için nemlendirecek ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünleri kullandıktan sonra cildinizin çok daha farklı pürüzsüz ve gençleşmiş göründüğünü görebilirsiniz.

Reklamlar

Gece Cilt Bakım Sıralaması

Gece cilt bakımı için gündüz cilt bakımındakine benzer olarak ilk olarak cildinizi güzelce temizlemeli makyajdan ya da kirlerden arındırmalısınız. Sonrasındaki adımları birlikte inceleyelim;

Cildinizi Arındıran Temizlik

Az önce de bahsettiğimiz için cilt bakımının ilk adımı cildimizi makyaj ya da gün boyunca meydana gelen kirlerden arındırmaktır. Makyajınızı temizlemeden kesinlikle yatağa girmemelisiniz. Temizlemezseniz gözeneklerinize işleyen kir ve kalıntılar sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebep olacaktır. Vichy Purete Thermale Canlandırıcı Temizleme Jeli, içeriğindeki moringa ekstresi ile cildinizi kurutmadan arındırır. Ve gün boyu cildinizde biriken kiri, makyaj kalıntıları ve fazla yağı temizler. Aynı zamanda cildinize yumuşacık bir his verir.

Bir diğer önerebileceğimiz makyaj temizleme jeli de Garnier Micellar Kusursuz Makyaj Temizleme Jelidir. Bu ürün de yüzünüzdeki makyajı ve kiri derinlemesine ve tek seferde temizlemektedir.

Cildinizi Temizledikten Sonra En Önemli Adım Serum

Gece cilt bakımınızda serum kullanımı oldukça önemlidir. Cildinizin gece yenilenmesi ve onarılması için mutlaka serum kullanmalısınız. Cilt bakımı için önerebileceğimiz etkili serumlardan birisi Kiehl’s Midnight Recovery Concentrate’dir. Gece boyunca cildinizi onarır ve cildinizin daha aydınlık olmasını sağlamaktadır. Bu serumun içeriğinde temel ve botanik yağlar vardır. Yapısında akşamsefası yağı, lavanta yağı ve skualan yağı vardır. Eğer bu serum düzenli olarak kullanılırsa cildinizin yorgun görünümü düzelir ve cildiniz sıkı, pürüzsüz bir görünüm kazanır. Lavanta yağını rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Reklamlar

Gece Kremi ile Cilt Bakımı

Gece uyumadan önce cildinizin kaybettiği nemi geri kazanması çok önemlidir. Cildinize serum uyguladıktan sonra da cildinizi nemlendirmelisiniz. . Hyaluronik asit içeren gece kremlerini tercih edebilirsiniz. Bizim tavsiye ettiğimiz krem de L’Oréal Paris’in Hyaluron Uzmanı Gece Kremi’dir. Hyaluronik asit sayesinde cildinizin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasın, gençleşmesini ve cildinizin dolgunlaşmasını sağlar. Cildinizi nemlendirmek ve dolgunlaştırmak istiyorsanız bu ürün tam size göre.

Gece Maskesi ile Cilt Bakımı

Cildinize gece maskesi uygularsanız cildiniz sıkılaşır ve yenilenir. Cildinizin esnekliğini kaybettiğini düşünüyorsanız Kiehl’s Ginger Leaf & Hibiscus Firming Gece Maskesi’ni uygulayabilirsiniz. Maskenin içeriğinde hatmi çiçeği, geceleri özünü korumak için kapanıyor. Ve zencefil yaprağı da cildinizin pürüzsüz, canlı ve sıkı görünmesini sağlıyor. İnce bir katman halinde uyguladığınız anda sıkılaşmayı hissedebilirsiniz.

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildinizden günün yorgunluğunu atmak için kağıt maskeleri de kullanabilirsiniz. Mesela Garnier’in Nem Bombası Kağıt Gece Maskesi son derece başarılıdır. İçeriğindeki derin okyanus suyu, mavi kantaron ve hyaluronik asit ile yorgunluk görünümünü azaltmaktadır. Ve cildinizin sabahları daha nemli, dinlenmiş ve canlı görünmesini sağlamaktadır.

Cildiniz İçin Göz Maskesi

Göz altınızdaki oluşan torbalardan ve koyu halkalardan şikayetçiyseniz Vichy’nin Liftactiv Micro Hylau Patch göz maskesini kullanabilirsiniz. İçeriğinde hyaluronik asit olduğu için gece boyunca göz çevrenizi nemlendirerek çok etkili bir bakım yapıyor. Bu maske göz bantı şeklindedir ve bantların üzerinde 160 adet mikro koniden gece boyunca hyaluronik asit molekülleri bulunmaktadır. Uygulama sonucunda sabah uyandığınızda mucize bir görüntü ile karşılaşmanıza ortam hazırlıyor. Bu maske ile kaz ayağı ve kırışıklık görünümünü azalır. Ve göz çevreniz çok daha nemli ve pürüzsüz görünüme kavuşur mutlaka bu maskeyi denemelisiniz.

Cildiniz İçin Dudak Maskesi

Eğer dudaklarınız sık sık kuruyorsa ve çatlıyorsa geceleri uyumadan önce dudak maskesi yapabilirsiniz. Önerebileceğimiz dudak maskesi Kiehl’sın Buttermask For Lips dudak maskesidir. İçeriğindeki yabani mango ve Hindistan cevizi yağı içeren ile dudaklarınızı onarır. Dudaklarınızı besler ve yumuşacık olmasınız sağlar. Gece boyunca nem bariyerini onarmaya yardımcı olur.

Cildiniz İçin Gece El Ve Ayak Bakımı

Gece uyumadan önce ellerinize ve ayaklarınıza bakım yapabilirsiniz. El ve ayaklarının bütün gün boyunca hareketli oldukları için yıpranırlar ve özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Gece uyumadan önce el ve ayaklarınıza da bakım yapmalısınız. Özellikle elleriniz sürekli suyun içinde olduğu için kendini yenilemesi için mutlaka ellerinize el kremi uygulamalısınız. hyaluronik asit içeren kremler tercih edebilirsiniz. Bu sayede elleriniz nemlenerek yumuşacık olacaktır.

Gece uyumadan önce ayak bakımı yaparsanız ayaklarınızın daha yumuşak olduğunu göreceksiniz. Ayaklarınız için yine CeraVe’nin Yenileyici Ayak Kremi’ni uygulayabilirsiniz. Bu krem cildinizdeki ölü deriyi arındırarak ayaklarınızın yumuşacık olmasını sağlayacaktır. Kremin içeriğinde salisilik asit ve amonyum laktat bulunmaktadır. Bu kremi kullandıktan sonra ayaklarınız gün boyu nemli ve yumuşak kalacaktır.

Gece cildinizi temizlemeniz için mutlaka makyaj yapmanıza gerek yoktur makyaj yapmasanız da cildinizin temiz ve canlı görünmesi için uyku öncesi temizliği ihmal etmemelisiniz.

Gece Cilt Bakım Rutininiz İçin 7 İpucu

Cilt bakımı rutininiz için gece bakımları gündüz bakımlarından oldukça önemlidir. Gündüz bakımının yanında gece bakımlarını cildinize uygulamak çok önemlidir. Gece cilt bakım rutininiz için yapmanız gereken 7 alışkanlıktan yazımızda bahsedeceğiz. Bu öneriler ile 10 dakika gibi bir sürede cildinizi temizleyebilir ve cildinizin canlanmasını, gençleşmesini sağlayabilirsiniz

Gece Cilt Bakım Rutininiz İçin 7 İpucu
Gece Cilt Bakım Rutininiz İçin 7 İpucu

Gecelik Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

İlk Olarak Cildinizi Temizlemelisiniz

Gece cilt bakımı yapacaksanız bunun ilk adımı makyajınızı çıkarmaktır. Makyajınızı temizledikten sonra diğer bakımlara geçebilirsiniz. Makyajınızı temizleyerek gözeneklerinizin açılmasını cildinizin daha canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Kalıcı ya da yarı kalıcı makyaj ürünleri kullanıyorsanız makyaj temizlemek için daha doğal içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz. Doğal içerikli ürünler cildinizin canlanmasına ve beslenmesine yardımcı olmaktadır.

Yumuşak Bir Makyaj Temizleyici Kullanmalısınız

Makyaj yapmasanız da gün boyu cildinizde toz ve kirler gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olur. Cildinizi temizleyerek bu görüntüden kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz. Makyaj temizleme suyu ya da jeli alırken dikkat etmeniz gereken nokta alkol içermemesidir. Eğer buna dikkat etmezsiniz cildinizin yağ ya da pH dengesi bozulabilir.

Cildinize Tonik Uygulayarak Yorgunluk İzlerini Giderin

Cildinizi temizledikten sonra gecelik bakım rutininizin devamında makyajınızı temizledikten sonra cildinize tonik uygulamalısınız. Tonik kullanılmasının sebebi gözeneklerinizin kapanmasını sağlayarak cildinizin nem seviyesini dengelemesidir. Tonik seçiminde de doğal içerikli ve alkol içermeyen tonikler daha faydalıdır. Cildinize canlı bir görüntü kazandırır. Gül suyu, güvercin ağacı gibi tonikler doğal alternatiflerdir.

Yüzünüz İçin Doğru Serumu Kullanmalısınız

Cildimiz için nemlendiriciden önce serum kullanmalıyız. Besleyici maddeler içermektedir. Cildimize serumları gece ve sabah saatlerinde uygulamalıyız. Gece uygulanan serumlar cildimiz için çok daha etkilidir. En çok tercih edilen serumların içeriğinde hyalüronik asit, kollajen, A, B ve C vitamini ve koenzim Q10’dur.

Cildinize Gece Kremi Uygulamalısınız

25 yaşından sonra gece kremi kullanabilirsiniz. Gündüz yani gün içinde kullandığınız krem ile gece kullandığınız krem aynı değildir. Gece geç saatler vücudunuzun dinlendiği saatlerdir. Cildiniz için besleyici bir tedavidir. Gece kremlerinin özelliği besleyici madde içermesidir.

Gündüz kremlerinin en belirgin özelliği güneş kremi özelliğinin olmasıdır. Besleyici özelliği çok yoktur. Bu nedenle gündüz kremini gece kullanmasanız aynı besleyici etkiye sahip değildir. İki farklı krem kullanmak en önemli çözümdür.

En Etkili Yöntem Masajdır

Cilt bakım rutininizi tamamlamak için kendinize bir süre ayırmalısınız. Yüzünüze mutlaka masaj yapmalısınız. Hatta çevrenizdeki kişilerden de masaj yapmaları için yardım isteyebilirsiniz. Yüzünüzün rahatlaması için masaj çok etkili bir yoldur. Masaj cildinize sertlik verir ve kan dolaşımını hızlandırır. Ve masaj ile birlikte öncesinde kullandığınız ürünlerin daha iyi etki vermesini sağlar.

İyi Dinlenmelisiniz

Ve ipuçlarına dikkat etmeli ve uygulamalısınız;

  • Uyurken yatak odanız tamamen karanlık olmasına dikkat etmelisiniz. Telefon veya bilgisayar ışığı da olmamalıdır.
  • Eğer sırt üstü yatarsanız kırışıklık oluşumunu azaltabilirsiniz.
  • Uykuya dalmadan önce zihninizi boşaltmaya çalışmalısınız. Düşüncelerden arınmalı ve yüzünüzü rahatlatmalısınız.
  • Eğer uyandığınız zaman yüzünüzde şişlik oluyorsa, hafif dokulu ürünler kullanmalısınız. Ve biraz yüksek bir yastık tercih etmelisiniz.
  • Vücudunuzun ihtiyacı olandan daha az uyumanız cilt görünümünüzü etkiler. Bununla birlikte eğer çok fazla uyursanız da ertesi gün yorgun görünmenize yol açabilir. Sağlığınız için uyku dengesini kurmalısınız.
  • Sağlıklı olduğunuz ve dengeli beslendiğiniz zaman güzelliğinde beraberinde geldiğini unutmamalısınız. Sağlıklı günler dileriz.
İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx