Hayvanlar Alemi

Siyam Kedisi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Tüy, Tırnak ve Diş Bakımı Hakkında Her Şey

Reklamlar

Siyam kedisi bakımı ile ilgili her şeyi planlayarak yapmak, Siyam kedisinin her zaman sağlıklı ve huzurlu olmasını sağlar. Tüy sağlığından, diş sağlığına ve temizliğine kadar, Siyam kedisine daha iyi bakmak için bilmeniz gereken tüm bilgiler yazımızda.

Siyam Kedisi Tüy Bakımı
Siyam Kedisi Tüy Bakımı

Siyam Kedisi Tüy Bakımı

Siyam kedisinin tüyleri ne sıklıkla taranmalıdır? Siyam kedisi kalıtsal olarak, çok az tüy dökme eğiliminde olduğundan, tüy yumağı ve düğüm oluşumunu önlemek ve ölü tüyleri çıkarmak için haftada 2-3 kez fırçalamak veya taramak yeterli olacaktır.

Siyam kedisini taramak için seçilecek ideal fırçanın, uzun ve yumuşak kılları olması gerekir. Böylece bu işlemi kedi için de keyifli ve hassas hale getirmiş olursunuz.

Reklamlar

Siyam kedisinin kürkü nasıl parlak ve canlı olur? Tüy bakımının yanında, beslenmenin sağlıklı ve dengeli olması, kürkün görünümünün canlı ve parlak olmasını sağlar.

Siyam Kedisi Yıkanır mı?

Siyam kedisi bakımı için temiz tutmak için yıkamak gerekli mi? Temelde hayır: evcil kediler, kendilerini titizlikle temizleme eğiliminde olan kişisel hijyenlerine çok dikkat eden hayvanlardır. Aşağıdaki sebepler gibi bir durum olmadığı sürece kediler asla yıkanmamalıdır. Siyam kedisi kürkü, silinmek için müsaittir. Çünkü tüyleri çok uzun değildir. Nemli bir bez ile kediyi silebilir ölü tüy tabakasını atabilirsiniz.

Bununla birlikte, kediniz bir hastalık geçirdiyse veya herhangi bir ameliyat atlattı ise veya kirli bir yere girdiyse vb. onu yıkamak zorunda kalabiliriz.

Bu durumda, bazı konulara dikkat etmek önemlidir:

Reklamlar
  • Su sıcaklığı ılık ve kediyi ürkütmemelidir.
  • Kedi için seçilen şampuanlar, kedinin derisi ve tüyleri için özel olarak formüle edilmiş olmalıdır. Asla insanların kullandığı şampuanlar ile kediyi yıkamayın.
  • Kedinizi yıkamaya yavruluk döneminde alıştırmanız gerekir. İleride banyo sırasında sizi üzmeyecektir.
  • Kediniz her şeye rağmen yıkanmayı reddediyorsa banyo sırasında oyuncaklar veya ödül mamaları ile bu durumu kolaylaştırabilirsiniz.
  • Kedinin üşümesini ve hastalanmasını önlemek için kedinin kürkünün tamamen kurutulması gerekir.
Siyam Kedisi Bakım
Siyam Kedisi Bakım

Siyam Kedisi Bakımı Diş, Kulakların ve Gözlerin Temizlenmesi

Siyam bakımında göz, kulak ve dişlerin hijyeni eşit derecede önemlidir. Aslında, bu maddelerin birikerek enfeksiyonlara ve cilt tahrişine neden olmasını önlemek için göz salgılarının ve aşırı kulak kirinin çıkarılması önemlidir.

Nasıl yapılır? Etkilenen bölgeyi hafifçe ıslatmak için ılık suyla hafifçe nemlendirilmiş bir gazlı beze başvurmak yeterli olacaktır.

Ayrıca, kediler için diş hijyeni sağlamak, diş eti iltihabı ve stomatit gibi ağız hastalıklarının başlamasını önlemeye yardımcı olur. Bunu yapmak için kedi için hem diş macunu hem de diş fırçası kullanabilir ve kedinin dişlerine sürülecek bir krem ​​kullanabiliriz. Dişleri dikine fırçalamak gerekir.

Siyam kedisi tırnak bakımı

Son olarak, Siyam kedisi bakımında tırnaklarına nasıl bakacağımızı bilmemiz gerekir. Kediler doğası gereği günlük yaptıkları rutin işlerde tırnaklarını törpülerler.

Kedinizin tırnaklarını kesmenize gerek yoktur. Kedinin refahı için ona aldığınız tırmalama tahtası veya kütükler, tırmalama direkleri ve ne yazık ki kanepeler ve koltuklar gibi yüzeylerde onları kendi kendine bileyecektir.

Ancak bazı durumlarda müdahale etmek gerekebilir. Kedi, aşırı uzun tırnaklar nedeniyle hareket edemiyor veya yoruluyorsa, aslında onları kesmek zorunda kalacağız.

Nasıl yapılır? Pençenin tamamen çıkması için, kedinin patisine hafif bir baskı uygulamanız yeterli olacaktır. Bundan sonra, tırnağın sadece damar olmayan en dış kısmının çıkarılması gerekecektir. Bu kısım, pençenin geri kalanından daha açık renkli görünür. Daha sonra bu açık renkli kısmı acemi iseniz çok kısa şekilde, kediler için özel üretilmiş tırnak makası ile tırnakları kesebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sadık ve Evcil Siyam Kedisi Özellikleri

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx