Sağlık

Ventolin Şurup Nedir? Ventolin Şurup Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Ventolin Şurup genel olarak nefes tıkanıklığı ve solunum yolu hastalıklarını iyileştiren bir ilaçtır. Bu yazımızda Ventolin Şurup nedir, Ventolin Şurup fiyatı ne kadar, Ventolin Şurup ne için kullanılır, Ventolin Şurup ne işe yarar, Ventolin Şurup kullanmadan önce bilinmesi gerekenler nelerdir ve Ventolin Şurup nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Ventolin Şurup Nedir?

Albuterol içeren bu ilaç (salbutamol olarak da bilinir), solunum problemlerinden (astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi) kaynaklanan hırıltı ve nefes darlığını tedavi etmek için kullanılır. Albuterol, bronkodilatörler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Hava yollarının etrafındaki kasları gevşeterek çalışır, böylece daha rahat nefes alabilirsiniz. Solunum problemlerinin semptomlarını kontrol etmek, işten veya okuldan kaybedilen zamanı azaltabilir. Bu ilaç ağızdan alınır ve hemen etki etmez. Ani solunum sıkıntısı ataklarında kullanılmamalıdır. Doktorunuz, bu ilacı kullanırken ani nefes darlığı/astım atakları için hızlı rahatlatıcı bir inhaler reçete edebilir. Hızlı tahliye inhalerini her zaman yanınızda bulundurun. Daha fazla ayrıntı için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ventolin Şurup Fiyatı
Ventolin Şurup Fiyatı

Ventolin Şurup Fiyatı

Bu şurubun güncel fiyatı 13.30 liradır.

Reklamlar

Ventolin Şurup Ne İçin Kullanılır?

Ventolin şurubu yetişkinlerde, ergenlerde ve iki ila on iki yaş arasındaki çocuklarda endikedir. Bu şurup, geri dönüşümlü hava yolu obstrüksiyonunda kısa etkili (dört ila altı saat) bronkodilatasyon sağlayan selektif bir beta-2 adrenoseptör agonistidir. Ventolin şurubu astım, bronkospazm ve/veya geri dönüşümlü hava yolu obstrüksiyonu tedavisinde kullanılabilir. Her tür bronşiyal astımda bronkospazmın giderilmesi için bu şurup kullanılır. Ventolin şurubu, inhaler cihazı kullanamayan çocuklar ve yetişkinler için uygun oral tedavidir.

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar?

Ventolin Şurup daha rahat nefes almanıza yardımcı olur. Ventolin Şurup, göğsünüz sıkıştığında veya hırıltılı nefes aldığınızda ciğerlerinizdeki hava yolu tüplerini açarak çalışır. Ventolin Şurup, bronkodilatör adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Şurubunuzdaki ilaç göğüs semptomlarınızı hafiflettiği için genellikle ‘rahatlatıcı’ olarak adlandırılır.

Hırıltıyı veya göğüste sıkışmayı önleyen başka ilaç türleri de vardır. Bu ilaçlara ‘önleyici’ denir ve her gün kullanılmalıdır. Doktorunuz Ventolin Şurup’a ek olarak bir ‘önleyici’ kullanmanızı söyleyebilir. Ventolin Şurup, Ventolin’in mevcut tek şekli değildir. Hangi Ventolin formunun sizin için uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir. Doktorunuz Ventolin Şurup başka bir nedenle reçete etmiş olabilir.

Ventolin Şurup Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler
Ventolin Şurup Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ventolin Şurup Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu şurubu almadan önce, alerjiniz varsa veya benzer ilaçlara (levalbuterol, metaproterenol, terbutalin gibi) karşı ciddi bir reaksiyonunuz olduysa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyiniz. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Reklamlar

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de kalp problemlerinizi (düzensiz kalp atışı, anjina, kalp krizi gibi), yüksek tansiyon, diyabet, nöbet hakkında bildirin.

Bu ilaç başını döndürebilir. Alkol başınızı daha fazla döndürebilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekler tüketmeyin.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünleri (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışınız.

Ventolin 2 MG 5 ML Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde ağızdan, genellikle günde üç ila dört kez alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye verdiğiniz cevaba bağlıdır. On iki yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar günde dört miligramdan fazla almamalıdır. Altı ila on iki yaş arası çocuklar günde iki miligramdan fazla almamalıdır. Bir ilaç ölçüm cihazı veya kaşık kullanarak reçete edilen dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayabileceğiniz için ev kaşığı kullanmayın.

Bundan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçete edilenden daha sık almayın çünkü ciddi yan etki riskiniz artacaktır.

Her gün hangi ilaçlarınızı kullanmanız gerektiğini ve nefesiniz aniden kötüleşirse hangilerini kullanmanız gerektiğini öğrenin. Kötüleşen öksürük veya nefes darlığı, hırıltılı solunum, balgam artışı, pik akış ölçer okumalarında kötüleşme, hızlı tahliye inhalerinizin kullanımında artış veya hızlı tahliye inhaleriniz iyi çalışmıyor gibi görünüyorsa ne yapacağınızı doktorunuza sorun. Ne zaman kendi kendinize ilaç alabileceğinizi ve ne zaman hemen tıbbi yardım almanız gerektiğini öğrenin.

İlginizi çekebilir: Thermoflex Krem Nedir

Begonya Kadın YouTube kanalımıza da abone olarak bize destek verebilir, ilgi çekici içeriklerimizi takip edebilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin/videos

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx