Hayvanlar Alemi

Scottish Fold Longhair Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Highland Fold olarak da bilinen Scottish Fold Longhair, en iyi nitelikleri miras aldığı farklı ırklar arasındaki melezlenme ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde en çok tercih edilen ve bakılan kedi ırkları arasındadır. Scottish Fold Longhair özelliklerinden, beslenmesine ve hastalıklarına kadar bilmek istediğiniz her şey yazmızda.

Scottish Fold Longhair Özellikleri
Scottish Fold Longhair Özellikleri

Scottish Fold Longhair Özellikleri

Bu kedi Highland Fold olarak da bilinir. Scottish Fold Longhair menşei İskoçya’dır. Bakımı iyi olursa 13-16 yıl arası bir yaşam sürebilir. Scottish Fold orta beden kedi ırkına girer ve ağırlığı 3 ila 6 kg arasında değişir. Hipoalerjenik bir kedi türü değildir.

Scottish Fold Longhair bakmak için birçok sebep vardır. Bu kedi türü evine ve sahibine oldukça bağlıdır. Kaçma girişiminde bulunmaz. Kapınız açık kalırsa veya bahçenizde fırsat bulduğunda sizi terk etme girişiminde bulunmaz.

Scottish Fold Longhair kilo alma eğiliminde değildir. Yinede beslenmesinde abur cuburlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca miyavlama huyu da olmayıp, yalnızlıktan ve yalnız kalmaktan asla şikayetçi olmaz. Bu yüzden miyavlama huyu yoktur.

Reklamlar

Scottish Fold Longhair soğuk havaları sever ve iyi tolere eder. Ancak çok sıcak havaları sevmez aşırı sıcakları tolere edemez.

Scottish Fold Longhair Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold Longhair ideal yaşam alanı

Scottish Fold Longhair, dengeli ve sabırlı bir kedidir. Bu da onu çocuklu, hayvanlı ve yaşlı aileler için ideal bir kedi ırkı yapar. Bağımsız ve özerk doğası sayesinde, ayrıca günün bir kısmını evden uzakta geçirenler içinde ideal bir kedi ırkıdır.

Her durumda, kedinin etolojik ihtiyaçlarını karşılaması için uyarıcı bir ortama sahip olması gerekir. Kedinin koşabileceği, tırmanabileceği ve oynayabileceği

kapalı bir bahçeniz yoksa, evin bir alanını oyuncaklar, tırmanma direği ve tırmalama tahtası gibi aksesuarlarla tasarlamanız yeterlidir.

Reklamlar
Scottish Fold Longhair kökenleri ve tarihi
Scottish Fold Longhair kökenleri ve tarihi

Scottish Fold Longhair kökenleri ve tarihi

Scottish Fold Longhair, adından da anlaşılacağı gibi İskoçya anavatanıdır. Hikayesi 1961’de, Susie adında kulakları öne katlanmış bir kedinin bir çiftlikte doğmasıyla başlar.

William ve Mary Ross adlı iki yetiştirici, yavru kedinin anne ile aynı özelliklere sahip yavrularından birini sahiplendi. Kulakların, baskın bir genin varlığı sonucu olduğunu keşfettiler. İlk olarak, 1974’te standart olarak tanımlanan Scottish Fold Shorthair ortaya çıktı.

Daha sonra, bu kediler İran kedisi ile çaprazlandı ve daha uzun, daha kalın bir kürk aldı. Bu uzun tüylü varyant 1987’de resmileştirildi ve Scottish Fold Longhair kedi türü tescillenmiş oldu.

Scottish Fold Longhair fiziksel özellikleri

Scottish Fold Longhair, uzun tüylü, gerçekten sevimli ve karşı konulmaz bir görünüme sahiptir. Bu orta boy kedi, 30 ila 35 santimetre arasında değişen bir uzunluğa ve 3 ila 6 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Sağlam ve kaslı bir yapıya ve aynı zamanda sağlam kemik yapısına sahiptir.

Yuvarlak başlı ve belirgin yanaklara sahip olan Scottish Fold Longhair, burnu ve kulakların tuhaf şekli nedeniyle hemen fark edilir. Scottish Fold Longhair kulakları cinsin en belirgin özelliğidir. Genetik bir mutasyon nedeniyle, tabanda geniş ve uçlarda yuvarlak, uçlar öne doğru bükülmüş şekilde bir görünüme sahiptir.

Gözler iri ve birbirinden geniştir ve kürkün rengine uyduğu sürece herhangi bir rengi alabilir. Highland Fold, yarı uzun, kalın ve yoğun tüylü bir kedidir. Kürk herhangi bir renge sahip olabilir. En sık görülen renkler arasında tarçın, gri, siyah ve beyaz bulunur. Kedinin patileri biraz tıknaz, kaslı ve iyi yerleştirilmiş şekildedir.

Scottish Fold Longhair karakteri
Scottish Fold Longhair karakteri

Scottish Fold Longhair karakteri

Scottish Fold Longhair sevimli bir kedidir. Rahatlamayı ve ilgiyi sever, sahibinin sevgisine ve ilgisine hep muhtaçtır. Bununla birlikte, meraklı ve oyuncu bir kedidir.

Highland Fold, harika bir zekaya sahiptir. Bu kedi türü ile zeka oyunları oynayabilir ve bu kediye istediğiniz komutları kolay öğretebilirsiniz. Yavruyken yetiştirmeye başlarsanız ileride tam istediğiniz bir kedi olacaktır.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Scottish Fold Longhair kedisi, dengeli ve sakin doğası vardır. Sakin mizacı ile, çocuklara karşı hoşgörülü olup onlarla oyun oynamayı sever.

Hem köpeklerle hem de kedilerle iyi geçinmesini sağlayan sosyal bir karakteri vardır.

Scottish Fold Longhair sağlığı

Scottish Fold Longhair kedisi, ortalama ömrü 13 ila 15 yıl arasındadır. Ancak Scottish Fold Longhair kedisinde bir nesilden diğerine kalıtsal olarak geçen bazı yaygın hastalıklar vardır.

Tüm Scottish Fold kedileri, kedi kulaklarının belirli şekli de dahil olmak üzere eklemlerde ve kemiklerde az çok akut ağrı ve kemiklerin dengesiz gelişmesinden sorumlu olan osteokondrodisplazi adı verilen genetik bir hastalıktan etkilenir. Bunun için birçok kişi, türün üremesini etik dışı olarak değerlendirir.

En sık görülen hastalıklar şunlardır:

  • Böbrek yetmezliği;
  • Hipertrofik kardiyomiyopati (Bir tür kalp hastalığı);
  • Böbrek polikistozu (Böbreklerde kist);
  • Osteokondrodisplazi (Anormal kemik gelişimi)
Scottish Fold Longhair bakımı nasıl yapılır?  
Scottish Fold Longhair bakımı nasıl yapılır?  

Scottish Fold Longhair bakımı nasıl yapılır?  

Scottish Fold Longhair, uzun tüylü bir kedi olmasına rağmen, az tüy döken bir kedi türüdür. Bunun için haftada 2 veya 3 kez taramak yeterlidir. Ancak tüy dökümü döneminde bu işlemin sıklığını günde bir defaya çıkarmak gerekir.

Scottish Fold Longhair Beslenmesi

Scottish Fold Longhair ne yer? Her şeyden önce et ve balık ağırlıklı beslenme bu kediler için önemlidir.

Scottish Fold Longhair biraz açgözlü bir kedidir. Bu kedi türü için günlük verilecek doz çok iyi ayarlanmalıdır. Aksi takdirde ne kadar verirseniz o kadar yer ve bu sağlığı için iyi değildir. En iyi tavsiye, kedinin günlük beslenme dozunu, yaş, kilo ve yaşam tarzını dikkate alarak belirleyecek, veterinerden yardım istemektir.

Scottish Fold Longhair üremesi

“Fold” geni çok sayıda genetik hastalık taşıdığından, üreme için kullanılan kedilerin titizlikle kontrol edilmesi esastır. Aslında, yavrulara bulaşabilecek kalıtsal hastalıkların olası varlığını belirlemek için onları veterinerde bir dizi teste sokmak gerekir.

Scottish Fold Longhair kedisini, British ve American Shorthair ırkları ile çiftleştirmek en doğru eşleşme olmaktadır. Kendi türü ile eşleştirme önerilmemektedir. Gebelik 63 ila 68 gün arasında sürer ve sonunda 3 ila 4 yavru doğar.

İlginizi çekebilir: Kedilerin Veteriner Bakımı

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx