Hayvanlar Alemi

Singapur Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Singapur kedisi, iri gözleri, meleksi yüzü ve iri kulakları ile karşı konulmaz bir kedi ırkıdır. Anavatanı Singapur olup ülkemizde son yıllarda sıkça aranan ve tercih edilen bir kedi türü olmuştur.

Singapur Kedisi Özellikleri
Singapur Kedisi Özellikleri

Singapur Kedisi Özellikleri

Singapur kedisi, dünyanın en küçük kedi türü olarak kabul edilir. Ağırlığı 1 ila 3 kg arasında olup uzun ömürlü bir kedi ırkıdır. İyi bakılırsa 15-20 sene arası yaşayabilirler.

Hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Beslenmesi sağlığı açısından önemli olup, aşırı beslenmede kilo alma durumu yoktur. Evine ve sahibine sadık olup fırsatı olursa asla kaçmaz. Singapur kedisi yalnız kalmayı asla dert etmez. Miyavlama huyu karakterinde yoktur. Soğuk havaları sevmez ve düşük sıcaklıklardan muzdariptir.

Singapur Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Singapur kedisi ideal yaşam alanı

Öncelikle Singapur kedisi soğukta çok acı çeker. Bunun için yaşadığı yerin sıcaklığı çok önemlidir. Mükemmel apartman kedileridir. Güzel yaz günlerinde keyifli güneş banyoları yapmayı çok severler.

Reklamlar

Oyuncu doğası göz önüne alındığında, Singapur kedisinin evde vakit geçirebileceği ve günlük egzersizlerini yapabileceği oyuncakları, tırmalama tahtası ve ona ayrılmış özel bir alanı olması gerekir.

Singapur kedisinin sahiplenilmesi herkes için tavsiye edilir. Çocuklu aileler ve diğer evcil hayvanlara bakanlar, yaşlılar ve hatta evinde fazla vakit geçiremeyenler için ideal bir kedi türüdür.

Singapur Kedisi kökenleri ve tarihi
Singapur Kedisi kökenleri ve tarihi

Singapur Kedisi kökenleri ve tarihi

Adından da anlaşılacağı gibi, bu küçük kedi Singapur’dan geliyor. 1970 yılında, bazı yetiştiriciler, cins seçimine başlayarak, Amerika Birleşik Devletleri’ne bir örnek getirdiler. Daha sonra çok karmaşık bir süreç başladı. Önce cinsin varlığı kabul edilmedi. Singapurdaki bir dernek vasıtası ile bu kedinin ırkı ve cinsi Singapur adına tescil edildi.

Singapur kedisi, 1987 yılında TİKA (Uluslararası Kedi Derneği) tarafından resmen tanındı.

Reklamlar

Singapur Kedisi fiziksel özellikleri

Singapur kedisinin safkan örnekleri küçüktür ve maksimum 41 santimetre uzunluğunda 1 ila 3 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. Çok küçük boyutuna rağmen, Singapur kedisi güçlü ve gerçekten dikkat çekici bir kas sistemine sahiptir.

Bu kedinin başı küçük ve uzundur. Tabanda geniş olan kulaklar dışarı bakar. Singapur kedisinin gözleri kocaman ve etkileyicidir. Göz rengi, sadece kahve, krem ve altın tonlarını alabilir.

Bu cinsin kedileri kısa, saten bir palto ile kaplıdır. Kürkün rengi fildişi üzerinde kahverengi şeritler ile tanımlanır. Singapur kedisinin patileri, vücudun geri kalanına göre ince, kıvrımlı ve orantılıdır.

Singapur kedisi karakteri
Singapur kedisi karakteri

Singapur kedisi karakteri

Singapur kedisi gerçekten büyüleyici bir karaktere sahiptir. Çok tatlı ve sevecen olan bu kedinin, en sevdiği eğlencelerden biri, sahibi ile geçirdiği zamandır.

Kırılgan ve narin görünümüne rağmen Singapur kedisi aslında çok hareketli ve oyuncudur. Özellikle tırmanma konusunda üstüne yoktur. Ayrıca kedi ırkları arasında en zeki kediler arasında yer alır.

Singapur kedisi, girişken ve arkadaş canlısı doğası ile, kendisine saygılı olunduğu sürece minikler için mükemmel bir arkadaştır. Çocuklarla vakit geçirmeyi ve oynamayı sever.

Singapur kedisi, hem kendi türünün üyeleriyle hem de köpeklerle iyi geçinir. Evde baktığınız diğer evcil hayvanlara karşı toleranslıdır. Ancak sizi kıskanabilir.

Singapur kedisi sağlığı ve bakımı

Bu kedilerin ortalama ömrü 15 ile 20 yıl arasındadır. Bu kedilerin yapısı çok sağlamdır. Singapur kedisinin genetik olarak nesilden nesile aktarılan belirli bir yaygın hastalığı yoktur. Ancak bakımına özen gösterilmez ise aşağıdaki hastalıklara maruz kalabilirler.

  • Alerjiler
  • Cilt problemleri
  • Ağız ve diş sağlığı problemleri
  • Enfeksiyonlar
  • Anemi

Singapur kedisinin tüy bakımı

Bu cinsin kürkü kısa bir tüyle kaplıdır ve çok az tüy dökmeye eğilimlidir. Bunun için haftada 1-2 kez fırçalamak ölü tüy tabakasını çıkarmak için yeterlidir.

Singapur kedisi beslenmesi
Singapur kedisi beslenmesi

Singapur kedisi beslenmesi

Tıpkı diğer kediler gibi, bu cinsin örnekleri de zorunlu etoburdur. Bunun için beslenmesi esas olarak et ve balık alımına dayanmalıdır. Özellikle en çok tavsiye edilen yiyecekler arasında tavuk, sığır eti, tavşan ve daha az sıklıkla levrek, hamsi ve somon bulunur. Hazır mamalar tercih ederseniz kaliteli ve bu besinleri içeren mamalar olmalıdır. Ayrıca ara sıra Taurin takviyesi bu kedinin sağlığı için önemlidir.

Verilecek mamanın dozlarına gelince, veteriner hekime başvurmanız tavsiye edilir. Kedinin yaşı, sağlığı ve yaşam tarzı gibi faktörlere dayalı olarak en uygun günlük dozu belirleyecektir.

Singapur kedisi üremesi

Safkan Singapur kedisi soyunun devamı için, yalnızca aynı cinsin örnekleri arasında çiftleşme sağlanmalıdır. Gebelik süresi 63 ila 68 gün arasındadır ve 2 ila 5 yavru doğar. Kediler 2 yıl civarında yetişkin boyutuna ulaşır.

Singapur kedisi hakkında ilginç bilgiler

Singapur kedisi hakkında kaçırılmayacak ilginç bilgiler;

  • 1975’te, artık resmen Singapur kedisi olarak tanınan bu kediler, tıpkı başıboş kediler gibi Singapur sokaklarında dolaşıyordu.
  • Son yıllarda, bu küçük tüylü kedi, menşei olduğu ülkenin resmi maskotu haline geldi. Son zamanlarda bu kedinin ihracatı sıkı kontrol altında tutuluyor
  • Bazı araştırmacılar, bu cins Habeş ve Birmanya arasındaki melezleme ile ortaya çıktığını iddaa ediyor. Ayrıca, genetik analizler bu örnekler arasındaki benzerlikleri doğrulamaktadır.

Singapur kedisi fiyatı

Singapur kedisi 2022 yılı fiyatı 1000 ila 3000 TL arasında değişmektedir. Cinsin safkan örnekleri için güvenilir hayvan çiftliklerini tercih etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Kusar

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx