Yemek

Patates İle Yapılan Yemekler

Reklamlar

Patates ile yapılan yemekler nelerdir? Patates bilineceği üzere Amerika Kıtasının Avrupalılar tarafından keşfedilmesiyle birlikte dünya yemek kültürüne dahil olmuş eşsiz lezzetlerden biridir. Hemen her diğer lezzetle sıra dışı bir kombinasyon kuran patates, aynı zamanda tek başına konsept oluşturduğu lezzetlerle de eşsiz bir şölen yaratmaktadır. Dünyanın her mutfak kültüründe kendisine özel olarak yer bulmuş olan patatesin etli ya da etsiz yemeklerde kullanılması mümkündür. Özellikle kıymayla birliktelik kurması halinde benzersiz bir lezzet sunan patates etsiz yemek tariflerinin de vazgeçilmezidir. Etsiz patates yemekleri de tıpkı etli ya da kıymalı alternatif yemekler kadar lezzet açısından cömertlik vadeder. Her haliyle, her pişirme tarzı ya da sunum çeşidiyle fark yaratan patatesin faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Patatesin İnsan Sağlığına Faydaları
Patatesin İnsan Sağlığına Faydaları

Patatesin İnsan Sağlığına Faydaları

Patates ile yapılan yemekler denince özellikle fırında patates yemekleri pişirme tekniği bakımından daha sağlıklı unsurlar içeriyor olması nedeniyle insan sağlığına son derece olumlu yönde faydalar sağlamaktadır. Güçlü ve tok tutucu özelliğinden faydalanarak patatesin zayıflama konusunda da en yakın dost olarak ilan edilmesi mümkündür. Besleyici değeri son derece yüksek olan patates, tok tutar ve ihtiyaç duyulan minerallerin karşılanması konusunda avantajlar vadeder.

Evrensel mutfak kültüründe sahip olduğu konumla en vazgeçilmez lezzetlerden olan patates, etsiz ya da etli olarak tercih edilebilecek farklı lezzetlere de ev sahipliği yapar. Etsiz patates yemekleri de dahil olmak üzere içeriğinde patates olan tüm yemeklerin insan sağlığına doğrudan sağladığı faydaları genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak mümkündür:

Reklamlar
  • Kan basıncını dengeler, düzenler ve normal seviyelerde tutar.
  • İltihabı ve enfeksiyon oluşumlarını engeller.
  • Kalp basıncını düzenler ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir niteliği bulunur.
  • Doyurucu özelliği bulunur ve dolayısıyla kilo verme konusunda yardımcı olur.
  • Sindirim sistemi üzerinde son derece önemli bir etkisi bulunur ve sindirim sistemini düzenler.
  • Adeta bir antioksidan cennetidir.
  • Cilt sağlığını koruma konusunda son derece önemli bir işlevi bulunur.

Son derece basit ve pratik bir biçimde hazırlanabilen patates yemekleri oldukça besleyici değere sahiptir. Aynı zamanda genel anlamda insan sağlığını muhafaza etme konusunda da son derece önemli bir konuma sahip olan patates, patates ile yapılan yemekler kolay tarifler kapsamında güç içerisinde ihtiyaç duyulan enerjinin pratik bir biçimde vücuda alınabilmesini de sağlamaktadır.

Fırında Patatesli Tavuk
Fırında Patatesli Tavuk

Patates İle Yapılan Yemekler Fırında Patatesli Tavuk

Patates ile yapılan yemekler fırında patates yemekleri arasında en çok beğenilen ve hemen her evde sofraları süsleyen yemeklerin başında gelen Fırında Patatesli Tavuk hazırlanış bakımından da son derece pratik bir lezzettir. Tavuk budun ve elma dilim patateslerin benzersiz bir uyum içerisinde olduğu bu lezzette en ön plana çıkan durum ise hazırlanan sosun mahiyetidir. Orta kıvamda bir içeriğe sahip olması gereken sosun fırında tavuk parçaları ve patatesle benzersiz bir uyum kuracağından emin olunabilir.

Patates Mantısı

Çok az bilinen patates ile yapılan yemekler arasında olan Patates Mantısı, klasik Mantı lezzetinin yeniden yorumlanması sonucu elde edilmiş eşsiz bir lezzettir. Oldukça basit ve pratik bir biçimde hazırlanabilen bu lezzet geleneksel mantı yönteminin aksine kolay bir şekilde servis edilebilmektedir. Kıyma ve patates kombinasyonunu en yüksek düzeyde lezzetle hissedildiği Patates Mantısına yoğurt da eşlik edebilir ya da sadece tercih edenler için sade niteliklerle de servis edilebilir.  

Etli Patates Dolması
Etli Patates Dolması

Etli Patates Dolması

Patates ile yapılan yemekler arasında en çok tercih edilen lezzetlerden olan Etli Patates Dolması, klasik dolma yapma yönteminin aynısı kullanılarak hazırlanır. İçeriği özenle hazırlanmış harçla doldurulan Etli Patates Dolması fırında severler için fırında hazırlanabildiği gibi tencere ya da güveç severler için farklı alternatiflerin de kullanılması mümkündür. Ortaya benzersiz bir lezzet şöleni çıkmasına aracılık edecek olan Etli Patates Dolması özellikle yaz aylarında sofraların vazgeçilmezi olacaktır.

Reklamlar

Kıymalı Patates

Kıyma ve patatesin kurduğu sıra dışı lezzet uyumundan etkilenmeyen hemen kimse yoktur. Özellikle fırında yapılan kıymalı patatesin lezzeti eşsiz bir şölen yarattığı gibi kıymanın yağlı olarak tercih edilmesi halinde söz konusu şölen zirve noktada hissedilebilir. Patates ile yapılan yemekler kolay tarifler arasına girmeye aday olan bu lezzetin yapımı son derece pratiktir. Ayrıca farklı yemek konsepti talep edenler için aynı malzemelerle tavada yapılan kıymalı patates de eşi olmayan başka bir lezzetin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Kumpir
Kumpir

Kumpir

Patatesle kolay tarifler arasında bulunan ve hemen herkesin büyük bir lezzet tutkusuyla bağlı olduğu Kumpir, oldukça pratik bir şekilde hazırlanabilmeye uygunluk taşır. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında hazırlanma süreci zorlu gibi görünüyor olsa da Kumpirin hazırlanma sürecinde ihtiyaç duyulan tek unsur büyük bir patates ve yeteri kadar malzemedir. Arzu edildiği ölçüde malzemeye ev sahipliği yapabilme cömertliğine sahip olan bu lezzeti herkesin arzu ettiği gibi dizayn edebilmesi mümkündür.

Fırında Patates Cipsi

Ev ortamında klasik patates cipslerinden yapmak isteyenler için fırında benzersiz bir tarifin eşsiz bir cips şöleni yaratmaya aday olduğu belirtilmelidir. Fırında Patates Cipsi gerçek bir hazır cips lezzeti sunuyor olmasının yanı sıra sağlık açısından da bünyesinde hiçbir zararlı unsur barındırmaz. Özel olarak üretilmiş yayvan patates kesme araçları kullanılarak ince olarak dilimlenmiş patateslerin mikrodalga fırına atılması yeterli olacaktır. Fırında patates yemekleri arasında değerlendirilmeye her ne kadar uygunluk taşımıyor olsa da bu lezzet hem pratik hem de tat bakımından sınırsız avantajlar sunar.

Patates Salatası
Patates Salatası

Patates Salatası

Her mevsim sofralarda en vazgeçilmez lezzetlerin başında gelen Patates Salatası, patates ile yapılan yemekler arayışında olanların en çok başvurduğu lezzetlerin başında gelir. Son derece kolay ve pratik bir biçimde hazırlanabilen Patates Salatasının malzemeleri de hemen her evde kolaylıkla bulunabilecek malzemelerden oluşur. Soğan, maydanoz ve patatesin baharatla buluştuğu bu lezzetin hazırlanma sürecinin başında arzu edildiği kadar patatesin haşlanması yeterli olacaktır. Çoğunlukla soğuk olarak servis edilen Patates Salatasının sıcak olarak tüketilmesi de mümkündür.

Yoğurtlu Patates Paçası

Haşlanmış patates ile yapılan yemekler arasında bulunan Yoğurtlu Patates Paçası, ekşi ayranın patatesle kuracağı eşsiz bir lezzet harmonisine ev sahipliği yapar. Son derece pratik bir biçimde hazırlanabilen Yoğurtlu Patates Paçasının her malzemesinin organik olması halinde elde edilecek lezzetin ikiye katlanacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Yoğurtlu Patates Paçasının birliktelik kuracağı ve en efektif kombinasyon vadeden diğer lezzet ise köfte olacaktır. Dolayısıyla köfte ile birlikte servis edilmesi tavsiye edilir.   

Soslu Patates Yuvarlama

Soğan, kimyon, körü sos ve safran ile patatesinin benzersiz birlikteliğinden oluşan soslu Patates Yuvarlama, haşlanmış patateslerden içi dolu yuvarlak ve minimal lezzetler inşa etme sanatına verilen bir diğer isimdir. Adeta bir sanat eseri görünümüne sahip olan patateslerin lezzet bakımından da son derece leziz bir alternatif vadettiği belirtilmelidir. Üstelik pratik bir biçimde kolaylıkla hazırlanabilen Soslu Patates Yuvarlama her mevsim günün her öğününde tüketilmeye de uygunluk taşır. her mevsim günün her öğününde tüketilmeye de uygunluk taşır. Yeni lezzet arayışında olanlar için minik patates toplarının yoğurt ile birlikte servis edilmesinin de benzersiz bir lezzet sunacağı belirtilmelidir.

Patatesli Pide
Patatesli Pide

Patatesli Pide

Hamur işi severler için sıra dışı bir lezzet vadeden Patatesli Pide her ne kadar zorlu bir hazırlama sürecine sahip olsa da son aşamada vadettiği lezzet tahmin edildiğinden çok daha kreatif bir lezzet dokusudur. Patates, maydanoz ve soğan bileşiminden oluşan içi ile sıra dışı bir lezzet şöleni vadeden Patatesli Pidenin günün her öğününde tüketilmesi mümkündür. Özellikle çayla birlikte atıştırmalık arayanlar ya da patatesle kolay tarifler arayışında olanlar için Patatesli Pide son derece pratik bir çözüm sunacaktır.

Patatesli Poğaça

Yine hamur işi seveler tarafından patatesin eşsiz içeriğiyle benzersiz bir lezzet sunduğu yiyeceklerden olan Patatesli Poğaça, özellikle sıcak tüketilmesi halinde her mevsim eşsiz bir lezzetin damaklarda kalmasını sağlayacaktır. Kahvaltılarda, yolda, çay saatlerinde ya da akşam yemeğinin hemen ardından hemen her saat diliminde tüketilebilecek olacak enfes Patatesli Poğaça hazırlamak için belli başlı püf noktalara özen göstermek yeterli olacaktır. Yağ, soğan, patates ve hamur iş birliğinden doğacak olan bu lezzet, her şart altında doyurucu özelliği ve güçlü besleyici değeriyle gündelik yaşamın en vazgeçilmez tatları arasındadır. Ayrıca patates ile yapılan yemekler arayışında olanlar için de Patatesli Poğaça son derece önemli bir alternatif olacaktır.

Patatesli Gözleme
Patatesli Gözleme

Patatesli Gözleme

Herkes tarafından çok sevilen yöresel lezzetlerden olan Patatesli Gözleme, özellikle hamur işi severlerin en vazgeçilmez lezzetleri arasındadır. Yaz aylarında soğuk bir ayranla kış aylarında ise sıcacık mekanlarda tüketilen Patatesli Gözleme, diğer hamur işi patatesli ürünlerin aksine özel saclarda ya da tavada pişirilir. Haşlanmış patateslerin iki katlı yufkayla birlikteliği sonucunda özel pişirme teknikleri kullanılarak hazırlanan Patatesli Gözleme, haşlanmış patates ile yapılan yemekler arasında açık bir biçimde en ön plana çıkan hamur işi üründür. Özellikle doğru bir pişirme ısısının oluşması halinde ortaya çıkacak olan lezzet günün her öğününde fark yaratacaktır.

Patates İle Yapılan Yemekler adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Tavuk İle Yapılan Yemekler adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx