Yemek

Hazır Kavurma İle Yapılan Yemekler

Reklamlar

Hazır kavurma ile yapılan yemekler oldukça rağbet gören ve sevilen, lezzetiyle fark edilen çeşitler olarak sofralarımızda yer ediyor. Hazır kavurma; etin, hayvanın kendi yağı ve tuz ile harmanlanarak pişirilmesi, uzun süreli saklanmasına dayalı bir yöntemle hazırlanıyor.

Çok eski bir yapım yöntemi olan bu teknik; buzdolabının olmadığı dönemlerde kesilen hayvanların etinin uzun süre muhafaza edilmesi sebebiyle uygulanıyordu.

Bugün de lezzetli oluşu ve geleneksel olarak sevildiği için hala yapımına devam ediliyor. Kavurma sade olarak sevilerek tüketilen bir yiyecek olduğu gibi farklı şekillerde yemekleri de hazırlanabilen ve çok orijinal tatlar ortaya çıkaran bir çeşit.

Reklamlar
Kavurmanın Faydaları
Kavurmanın Faydaları

Kavurmanın Faydaları

Kavrulmuş etle yapılan yemekler ve türevlerinde olduğu gibi kavurma da; bir et çeşidi olarak protein deposudur. İnsan vücudunun ihtiyacı olan temel öğelerden birçoğunu barındıran kavurma, sinir hücrelerinin korunmasına da yardımcı olur.

İçeriğindeki B12 sayesinde sinir hücresi sorunlarının giderilmesi için önemli bir destektir. Çinko ve kalsiyum gibi çeşitli mineraller içerdiği için gelişim açısından faydalıdır. Yine aynı şekilde kırmızı et türevi olması nedeniyle yoğun keratin alımı sağlar.

Bu da başta saç dökülmesi olmak üzere; çeşitli sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Leziz mi leziz kavurmanın farklı yemeklerle birlikte de hazırlanması ve sofraları şenlendirilmesi mümkün. Şimdi bu birbirinden güzel tariflere birlikte bakalım:

Kavurmalı Menemen
Kavurmalı Menemen

Kavurmalı Menemen

Zaten çok sevilen menemen yemeği ve kavurmanın bir araya gelmiş halidir. Günün her saati keyifle yenebilecek besleyici ve doyurucu enfes bir lezzet olan kavurmalı menemenin yapımı da oldukça kolay. Şimdi kısaca yapım şekline göz atalım:

Reklamlar
 • Bilindiği gibi menemene biber çeşitleri, domates ve isteğe göre soğan eklenerek yağda kavrulur. Üzerine yumurta kırmadan önce kavurma küçük parçalara ayrılmış halde eklenir.
 • Ocaktan almaya yakın yumurtası kırılıp karıştırılarak ortaya hem oldukça pratik hem de leziz bir öğün çıkarılır. Kavurmanın assolist olduğu tariflerden birisi olarak kavurmalı menemeni saymak mümkündür.
Kavurmalı Simit
Kavurmalı Simit

Kavurmalı Simit

Kavurmalı simit hamur işi lezzetleri seven ve bunu kavurma ile birleştirmek isteyenler için ideal bir tarif. Dış kısmı simit formunda çıtır çıtır, içi börek gibi yumuşacık bu tarifi mutlaka denemek isteyeceksiniz. Şimdi bu güzel tarifi kısaca anlatalım:

 • Öncelikle hamuru hazırlanır; su, maya, süt, şeker, tuz ve yağ karıştırılır. Üzerine aldığı kadar un eklenir, yaklaşık ekmek hamuru kıvamında ve yapışmayacak bir hamur ortaya çıkarılır.
 • Yarım saat kadar dinlenmeye bırakılırken kavurma küçük doğranan kırmızı biber ve kaşar peynirleri karıştırılır hamur dinlendikten sonra unlanarak dikdörtgen şekilde açılır. İçerisine hazırlanan harçtan konulup hamura rulo şekli verilir, dileğe göre şekillendirilebilir. Simit şeklinde ya da uzun uzun kesilebilir.
 • Üzerine yumurta sarısı sürüldükten sonra susam serpilerek yaklaşık 200 derecelik fırında pişirilir ve dilimler halinde servis edilir. Bu mis kokulu börek simit karışımı olarak hazırlanan kavurmalı tarifi denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.
Sucuklu Kavurmalı Tirit
Sucuklu Kavurmalı Tirit

Sucuklu Kavurmalı Tirit

Kahvaltılık kavurma ile yapılan yemekler arasında en sevilenlerden birisi olan sucuklu kavurmalı tirit; muhteşem ve göz dolduran bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca evde bulunan pidelerin en güzel şekilde değerlendirme usullerinden birisi olarak da ifade edilebilir. Şimdi kısaca bu enfes tadın tarifine değinelim:

 • Pide veya ekmekler kuşbaşı doğranır. Tereyağı ve sıvı yağ karışımında kısa bir süre kavrulur. Servis tabaklarına bölünür, sucuk ve kavurma tavada kısa bir süre kavrulur. Baharatları eklenerek, karıştırılır ve ocaktan alınır.
 • Yoğurda sarımsak ve tuz eklenir. Ayrıca tavaya yağ, salça, domates ve tuz eklenerek yine kısa bir süre ocakta tutulur. Su eklenir, kısa bir süre daha pişirilir.
 • Bu sostan pidelerin üzerine gezdirilir. Üzerine yoğurt gezdirilir, sucuk ve kavurma en üste eklenir. Sostan tekrar yemeğin üzerine dökülerek servis edilir. Hem göze hem mideye hitap eden enfes sucuklu kavurmalı tirit hazır olur.
Kavurmalı Börek
Kavurmalı Börek

Kavurmalı Börek

Muhteşem kavurma tariflerinden bir diğeri de kavurmalı börek oluyor. Milföy ile hazır yufkayla ya da el açması yufka ile hazırlanabilen; oldukça çeşitli ve rahat bir tarif olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi gelelim bu güzel lezzeti tarife:

 • Yufka serilir, üzerine hazırlanan sos sürülüp yayılır. Yufka kenarlarından katlanarak zarf şekli verilir. Kare bir yufka elde edilir. Bu kare yufkanın üzerine biraz daha sos sürülür, yufka dörde bölünür. 4 tane kare yufka ortaya çıkarılır.
 • Her bir kareye de iç malzeme eklenerek yine zarf şeklinde kapatılır. İç malzeme için de; kavurma ve garnitür karıştırılıp konulur. Katlama yerleri alta gelecek şekilde tepsiye dizilir.
 • En üstte susam serpilir ve yumurta sarısı sürülür. Yaklaşık 180 derecelik fırında pişirilir. Güzel ve leziz kavurmalı börek hazır hale gelir.
Kavurmalı Kaşarlı Pide
Kavurmalı Kaşarlı Pide

Kavurmalı Kaşarlı Pide

Hazır satılan kavurma nasıl pişirilir sorusunun en popüler cevaplarından birisi, kavurmanın kaşarla ve pide ile buluşmuş halidir. Yemek kültürümüzde de kavurma bu şekilde sıklıkla tüketilir. Üstelik evde yapımı da göründüğü kadar zor değil. Şimdi tarife birlikte bakalım:

 • Öncelikle pidenin yapılışından başlanır. Maya, şeker ve suda eritilir. Diğer bir kapta un, tuz konularak havuz şekli verilir.
 • Mayalı karışım onun ortasına dökülerek yavaş yavaş karıştırılır. Homojen hale geldikten sonra iyice yoğurulur. Hamur yarım saat kadar mayalanmaya bırakılır. Diğer tarafta kavurma ve kaşar farklı bir kabın içinde iyice karıştırılır.
 • Un yardımıyla havası alınması için biraz yoğrulur ve daha rahat işlem yapılması için 3 eşit parçaya bölünür. Bu parçalar tepsiye uzunlamasına açılır, ortasına harç konur. Kenarlardan hafifçe kapatılır.
 • 180 derecelik fırında 10-15 dakika kadar pişirildikten sonra üzerine tereyağı sürülür ve bezle kapatılarak 5 dakika kadar dinlendirilir. Daha sonra; çok sevdiğimiz kaşarlı kavurmalı pide lezzeti hazır hale gelecektir.
Kavurmalı Pizza
Kavurmalı Pizza

Kavurmalı Pizza

Kavurmalı yumurta ve kavurmalı börek gibi lezzetlerinin ardından yine kavurmanın hamurla buluştuğu ama bambaşka bir lezzet haline dönüşen kavurmalı pizza tarifi ile devam edelim. Bu farklı lezzet oldukça sevilecektir. Kavurmalı pizza nasıl yapılır, kısaca değinelim:

 • Öncelikle hamur hazırlanır. Maya, ılık su ve toz şeker karıştırılarak bekletilir. Daha sonra un, tuz ve sıvı yağ yavaşça eklenerek yumuşak bir hamur elde edilir. Üzeri kapatılarak en az 1 saat kadar mayalanmaya bırakılır.
 • Daha sonra domates sosuna geçilir. Bir tavaya rendelenmiş domates, salça ve sıvıyağ eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra 5-6 dakika kadar pişirilir. Tuz ve baharatlar eklenir, soğumaya bırakılır. İç harç için de soğanlar ince uzun şekilde doğranır. Biberler de yine çekirdekleri alındıktan sonra ince ince doğranır.
 • Tavaya konulan sıvı yağ, soğan ve biberler kısa bir süre kavrulur. Tuz eklendikten sonra ocaktan alınır. Mayası hazır olan hamur 2 eşit parçaya bölünür. Yuvarlak tepsi boyutunda açılır, üzerine çatalla delikler eklenir. Domates sosu her yerine erişecek şekilde yayılır.
 • Önceden ısıtılmış olan fırında 5-6 dakika kadar pişirilir. Daha sonra hamur fırından çıkarılarak üzerine kaşar peyniri serpilir. Onun üzerine de hazırlanan kavurmalı harç yayılır ve tekrar fırına verilir.
 • Yaklaşık 180 derecelik fırında 20 dakika kadar pişirilir. Hamurun iyice piştiğinden emin olduktan sonra, üzerine bolca kaşar peynir konur. Kaşarlar eridiğinde bu muhteşem lezzet afiyetle yenilmeye hazır hale gelir.
Kavurmalı Mantar Dolması
Kavurmalı Mantar Dolması

Kavurmalı Mantar Dolması

Hazır kavurmalı yemekler listesinin en ilginç ve farklı tariflerinden birisi; kavurmalı mantar dolması oluyor. Asla mantar dolması pek çok tarifte kullanılan bir lezzet. Ancak kavurmasını muhtemelen daha önce duymamışsınızdır. Şimdi bu güzel lezzeti nasıl yapıldığına birlikte bakalım:

 • Kavurma lifler halinde ayrılarak tavaya alınır. İsteğe göre baharat eklenebilir, yağının eritilmesi sağlanır. Ancak kavurmanın kurumamasına dikkat edilmelidir. Yıkanan mantarların sapları çıkarılır.
 • Kaşık ile siyah yerleri temizlenir, mantarlar fırın kabına dizilir. İçleri kavurma ile doldurulur, mantarlar fırın kabına sığmayacak şekilde ise; üst üste dizilebilir. Çünkü piştikçe zaten küçülecekleri için sorun çıkarmayacaktır. Fırın kabının üstü folyo ile kapatılabilir, ancak buharın çıkması için delikler açılması gerekir.
 • Yarım saat kadar yaklaşık 200 derecelik fırında pişirilir, fırından çıkarmaya yakın en üstüne kaşar peyniri dilimleri konulur ve üzerindeki peynir eridikten sonra sıcak servis yapılmak üzere hazırlanır.
 • Bu farklı ve güzel malzemeleri bir araya getiren lezzet yanında pilav ve turşu gibi malzemelerle servis edilebilir. Çok beğenilecek kavurma yemeklerinden bir tanesi olacağından emin olabilirsiniz.
Kavurmalı Pilav
Kavurmalı Pilav

Kavurmalı Pilav

Hazır kavurma ile pilav da bu tariflerin dışında, kavurmanın çok sevilerek tüketilen pişirme yöntemlerinden bir tanesi olarak bilinir. Özellikle özel günlerde sıklıkla yapılan kavurmalı pilav lezzeti toplumumuzda neredeyse geleneksel bir hal almıştır. Yanında ayranla servis edilen bu enfes yemek kavurma ile yapılan yemekler listesine dahil edilebilir. Kavurmalı pilav taze etin kavrulması ile yapılabileceği gibi hazır kavurma ile yapılabilecek harika bir lezzet olarak öne çıkmaktadır.

Hazır Kavurma İle Yapılan Yemekler

Hazır Kavurma İle Yapılan Yemekler adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra ilginizi çekebilecek içerik: Mantar ile Yapılan Yemekler ve 10 Farklı Tarif

Bizi Instagram’dan takip edebilirsiniz: begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx