Hayvanlar Alemi

Kediler Yavrularını Neden Taşır?

Reklamlar

Kediler Yavrularını Neden Taşır? sorusu her anne kedi gördüğümüzde merak uyandıran bir harekettir. Anne kedinin doğum sonrası klasik davranışlarından biri de yavruları başka bir yere taşımaktır. Hatta bazı anne kediler yavruların ilk günlerinde işlemi birkaç kez tekrarlar. Kedilerin, bu davranışın nedenini açıkça anlamayan bakıcılar bazen ne yapacaklarını bilemezler.

Bu yazımızda, kediler yavrularını neden taşır? Sorusuna cevap arayacağız ve evcil kedilerin davranışları, kedinin içgüdüleri hakkında konuşacağız. Anne kedinin yavruları taşıması durumunda ne yapacağımızı da göreceğiz.

Kediler Yavrularını Neden Taşır?

Anne kedilerin doğumdan sonra yavrularını neden hareket ettirdiğini anlamak için, kedilerin, vahşi akrabalarına benzer içgüdüsel davranışları sürdüren bağımsız hayvanlar olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Ev konforunun, bakımın ve sunduğunuz lezzetli yemeklerin tadını çıkarmasına rağmen, kediniz küçük bir kedidir ve bunu güçlü avlanma içgüdüsü ve vahşi doğadaki gibi yavruların bakımı ile kendini gösterir..

Reklamlar

Doğada, doğum zamanı yaklaştığında, hamile kedinin sakin ve güvende olabileceği bir saklanma yeri veya sığınağı araması ve böylece yavruyu doğurması gerekir. Anne kedi, doğum yaptıktan sonra  yavruları olası bir yırtıcı saldırıya karşı korumak için çok uyanık kalmalıdır. Bu nedenle, barınaklarının yakınında garip hareketler veya tehdit gördüklerinde, kediler, yuvayı daha güvenli gördükleri başka bir yere taşırlar. Yavrular hayatta kalmalarını ve dolayısıyla türün devamını sağlamak için hareket ettirirler.

Unutulmamalıdır ki yavru kedi gözleri kapalı, kulakları tıkalı, göremez ve duyamaz halde dünyaya gelir. Diğer hayvanlar için kolay avdır ve hayatta kalmak için tamamen ebeveynlerine bağlıdır. ‘Anne içgüdüsü’ olarak adlandırılan bu içgüdü, kedilerin vahşi doğada hayatta kalabilmeleri için gereklidir. Türün devamlılığı, yalnızca üreme yeteneğiyle değil, aynı zamanda büyüyebilen ve yetişkin olabilen örnekler üretmesiyle de garanti edilir. Altlığın yerinin değiştirilmesi, kedigillerin yavruları korumak için uyguladığı stratejilerden biridir.

Evlerimizde ise anne kedi içgüdülerini takip eder ve yavruları farklı bir yere taşımaya karar verir. Bu nedenle, küçük yavru kedileri daha sonra hareket ettirmekten kaçınmak için, kedi kulübesini nereye koyacağına en baştan kedinin karar vermesi tercih edilir.

Anne kedi neden bana yavru kedi getiriyor Kediler Yavrularını Neden Taşır?
Anne kedi neden bana yavru kedi getiriyor Kediler Yavrularını Neden Taşır?

Anne kedi neden bana yavru kedi getiriyor?

Yeni doğum yapmış kedilerde oldukça yaygın olan bir diğer durum da anne kedilerin, yavru kedileri güvendikleri bir insanın bulunduğu bölgeye taşımasıdır. Yavruların yuvada güvende olmadığını ve sizin varlığınızın güvenlik sağladığını düşünüyorlar. Bu durumda, anne kediyi yavrular ile birlikte getirmek için evde daha sessiz ve izole bir yer arayın ve kedinin de kendini rahat hissettiğinden ve mekanın ona uygun olduğundan emin olun, aksi takdirde yavruları da reddedebilir ve onları beslemeyi bırakabilir. Diğer bir çözüm ise yavru kedilerin olduğu kulübeyi en çok vakit geçirdiğiniz yere taşımaktır, böylece hem yavru kedileri gözetleyebilir hem de anne kediyi sakin tutabilirsiniz.

Reklamlar

Kedilerin bağımsız hayvanlar olduğu sıklıkla söylenir ve onların kendi alanlarına ihtiyaçları olduğu ve okşamalarımıza her zaman yanıt vermedikleri doğrudur. Ancak, onlara sunduğumuz ilgiye ve şımartmaya alışkındırlar. Bazı durumlarda bağ o kadar yakınlaşır ki hayvan tamamen sahibine bağımlı hale gelir. Bu bağımlılık , yeni doğum yapmış kediyi , ona barınak ve güvenlik sağladığı için yavrularını sahibine getirmeye itebilir.

Anne kedi yavrularını neden yer?

Bu davranış tuhaf ve anormal görünse de, sadece kedigillerde değil birçok türde gözlemlenebilen doğal bir stratejidir. Kedinin yavruları yemesi için tek bir sebep olmamasına rağmen, genellikle bazı örnekleri zayıf, eksik, hayatta kalmak için yetersiz görmesi gerçeğidir. Ancak kediyi bu davranışa yönlendiren başka sebepler de olabilir:

  • Stres
  • Kedi mastiti
  • Yavruları kendi yavrusu sanmaz
Anne kedi yavrularını ne zaman bırakır?
Anne kedi yavrularını ne zaman bırakır?

Anne kedi yavrularını ne zaman bırakır?

Kedilerin yavrularını terk etmeleri için kesin bir zaman yoktur. Kedinin yavruları hareket ettirdiğinde onları terk etmek istediğini düşünüyorsanız, gördüğümüz gibi yanılıyorsunuz. Kedi yavruları terk etmeye karar verirse, onlara bakmayı sonsuza kadar bırakır.

Yavru kedileri annelerinden ayırmak için en iyi zaman veya onları başka birine vermek istemeniz durumunda, 3 haftalıkken başlayan önemli sütten kesme aşamasının sona ermesini beklemeniz gerekir. Bu sırada yavrulara suyla ıslatılmış küçük katı yiyecekler vermeye başlayabilir ve aynı zamanda annelerinin sütünü içmeye devam etmelerini sağlayabilirsiniz. Yavaş yavaş annenin onları reddetmeye başlayacağını ve küçüklerin daha fazla miktarda katı gıda yemeye başlayacağını göreceksiniz. Normal doğada anne kediler yavruları en az 2 aylık olduklarında terk ederler.

Kısırlaştırmanın önemi

Artık yavru kedi yetiştirmenin zorluklarını ve ne yazık ki bazen ortaya çıkabilecek sorunlara ek olarak, ne kadar büyük bir sorumluluk istediğini öğrendiğimize göre, kısırlaştırmayı kediniz için düşünmelisiniz. Bu karar kedi popülasyonunun çoğalmasını önlemeye ve terk edilmelerini azaltmaya yardımcı olur. Unutmayın, barınaklar ve sokaklar onları sahiplenecek bir aile bulamayan terk edilmiş kedilerle dolu.

İlginizi çekebilir: Köpekler Neden Kedileri Sevmez?

Yazımızın sonunda sizler için oluşturduğumuz Begonya Kadın Instagram sayfamızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx