Makyaj

Makyaj Fırçalarınızı Ne Sıklıkta Temizlemelisiniz?

Makyaj Fırçaları Temizleme Yolları

Reklamlar

Makyaj fırçaları bizim en iyi dostlarımız… Fakat makyaj fırçalarındaki biriken mikropların ve bakterilerin farkında mısınız? Genel olarak bildiğimiz ilk makyaj tüyosu maskara ya da ruju asla paylaşmamaktı. Zararsızlar fakat yine de kirpiklerimizin içinde ve yüzümüzde oluşan mikroorganizmalar hijyen konusunda bizi korkutmaya yetiyordu. Şimdi bu koronavirüs korkusu – çok daha anlamlı bir korku – toplu olarak dikkatimizi hijyen ve dezenfekte etmeye yeniden odakladı, neden makyaj malzemelerimizde hijyen önemli olmasın? Makyaj fırçalarını ne zaman temizleyeceğinizi bu yazıda açıklayacağız.

Makyaj fırçaları ne sıklıkta temizlenmeli?
Makyaj fırçaları ne sıklıkta temizlenmeli?

Makyaj fırçaları ne sıklıkta temizlenmeli?

Makyaj fırçaları bakteriler için bir yuva olabilir. Bilimsel bir araştırma, mantar ve E Coli de dahil olmak üzere kullanılan tüm ürünlerin (ruj, dudak parlatıcısı, göz kalemi, maskara ve beauty blender) yaklaşık yüzde 79 ila yüzde 90’ının bakterilerle kontamine olduğunu buldu. Peki fırçalar nasıl ve ne sıklıkla temizlenmeli?

Amerikan Dermatoloji Akademisi, makyaj fırça ve aletlerini her yedi ila on günde bir yıkamayı önerir. Cildinizi korumak ve makyaj fırçalarınızda kalan zararlı bakterileri öldürmek için temizlemek gerekir.

Reklamlar

Makyaj sanatçıları, setteyken her kullanımdan sonra makyaj fırça ve süngerlerini yıkamayı hedefliyor. Her uygulama arasında zaman yıkamaya izin vermediğinde, tam yıkamaya hızlı bir alternatif olarak bir makyaj mendili kullanır. Ortalama makyaj kullanıcıları için, her kullanımdan sonra temizlik gerekli olmayabilir ve haftalık yıkamaya bağlı kalmak en iyisidir.

Temizleme fırçaları kullanıcının cildini de korur. Akne veya egzama gibi sorunlu bir cildiniz varsa, kirli fırçalar kullanmak bu koşulları yoğunlaştırabilir. Düzenli temizlik, salgınları azaltabilir.

Makyaj fırçalarınızı nasıl temizlemelisiniz?
Makyaj fırçalarınızı nasıl temizlemelisiniz?

Makyaj fırçalarınızı nasıl temizlemelisiniz?

En iyi yanı, makyaj fırçası yıkama işleminin oldukça basit olmasıdır. Sadece sabun ve suya ihtiyacınız var. Fırça uçlarını ılık su altında yıkamak ve kılları köpürtmek ve durulamak için avucunuzu veya parmak uçlarınızı kullanmak kadar basittir.

Silikon makyaj temizleme paspasları ve temizleme solüsyonları gibi faydalı araçlar, fırçalarınızdaki fazla makyajı ve bakterileri temizlemede de etkili olabilir. Her iki ila dört haftada bir bu tür derinlemesine temizlik yapılmasını öneriyoruz. Silikon temizleme aparatı lavabonuzun içine sığar ve fırçalar, fırça kıllarının arasını temizlemek için sabun ve su kullanılarak kauçuk aparat üzerine sürülür.

Reklamlar

Farklı fırçalar farklı dikkat gerektirdiğinden, sahip olduğunuz fırça türlerine de dikkat edin. Hayvan kılı fırçaları için hafif bir şampuan veya bebek şampuanı kullanabilirsiniz. Hayvan kılı makyaj fırçaları doğal olduğu için daha yumuşak olma eğilimindedir ve daha nazik kullanım gerektirirken, sentetik fırçalar naylon ve polyester elyaftan yapılmış daha dayanıklı olma eğilimindedir. Aletlerinizi mahvetmeden fırçalara ihtiyaç duydukları özel ilgiyi gösterdiğinizden emin olun.

Temizleme sadece sivilceleri önlemek ve bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda çok daha temiz bir makyaj uygulaması sağlar ve renklerin istenmeden karışmasını önler. Evinizin bir duvarını kırmızı, bir duvarını maviye boyasaydınız, boya fırçalarınızı uygulamalar arasında mutlaka yıkardınız. Aynı fikir makyaj fırçalarınız için de geçerli. Bu yüzden fırçalarınızı iyi temizleyin ve sık sık temizleyin.

Doğru Makyaj Nasıl Yapılır?

Şu içerik de ilginizi çekebilir: Fotoğraflarda Güzel Görünmek İçin Hileler

Begonya Kadın Instagram: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx