Hayvanlar Alemi

Kedi Tırnak Hastalıkları Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir

Reklamlar

Kedilerde tırnak sorunları, ağrıya, kanamaya, yumuşak doku yırtılmalarına ve sinirliliğe neden olabilir, bu nedenle bunları mümkün olduğunca çabuk düzeltmeye çalışın. Neyse ki, çoğu kedi tırnağı sorunu, çözülmesi kolay bir sorundur ve uygun tedavi ile kısa sürede iyileşebilirler.

Tüm olası kedi tırnak hastalıkları, sorunları ve bilimsel adları ile tedavisi hakkında tüm bilgiler yazımızda..

Kedilerin tırnakları
Kedilerin tırnakları

Kedilerin tırnakları ne işe yarar

Kedi tırnakları, keratin içeren çok sayıda ölü ve sertleşmiş deri hücrelerinden oluşan azgın yapılardır. Tırnak yatağı, tırnağın altına oturan ve onu parmağa bağlayan bağ dokusudur. Kediler tırnaklarını ne için kullanır?

Reklamlar
 • Kediler tırnaklarını törpüleyerek feromonları serbest bırakır ve bölgeyi işaretler
 • Kediler tırnaklarını, oyun oynamak ve avını yakalamak için kullanır
 • Kediler tırnakları ile belirli yüzeylerde destek alır. Örneğin ağaca tırmanma gibi.
 • Kediler, sabitleme ve belirli nesneleri kavramak için tırnaklarını kullanır.
 • Kediler, toprağı kazmak için tırnaklarını kullanır
Kedi tırnak hastalıkları belirtileri
Kedi tırnak hastalıkları belirtileri

Kedi tırnak hastalıkları belirtileri

Tırnaklar çeşitli rahatsızlıklardan zarar görebilir, aslında kedilerin yaklaşık %2’si tırnak hastalıklarından muzdariptir. Diğer nedenler genellikle dış kaynaklı sorunlardır. Kedi tırnak kırılması buna örnek verilebilir. Tırnak patolojileri veya tırnak distrofileri kedilerimize çok fazla rahatsızlık verebilir ve bazen sistemik bir hastalığın belirtisi olabilirler. Pedlerine tırnak takılmış kedileri de görmek mümkündür, bu nedenle patilerinin durumunu düzenli olarak kontrol etmekte fayda vardır. Aşağıdaki klinik belirtiler, kedi tırnak hastalığı belirtileri olabilir.

 • Bölgeyi yalamak
 • Topallık
 • ağrı
 • Yürüme zorluğu
 • Kedi kaşınamaz
 • Şişme
 • Kırmızılık
 • Deformasyon
 • Yırtılmalar
 • Renk değişimi
 • Kedi tırnak kırılması
Kedi tırnak kırılması
Kedi tırnak kırılması

Kedi tırnak kırılması

Kedilerde kırılmış tırnaklar, veya tırnak çatlakları parmaklara paralel olarak ilerleyebilen veya katmanlar halinde soyulabilen tırnakta ağrısız bir kırılmadan oluşur. Genellikle uçta birkaç çatlak görülür. ancak kedinin hayatını veya günlük aktivitelerini büyük ölçüde etkilemezler. Battaniyeler veya çarşaflar gibi nesnelere takılarak biraz can sıkıcı olabilirler ve bu da tırnağın daha fazla kırılmasına neden olabilir.

Bu durumlarda lezyonun büyüyüp kedi için sorun yaratmasını önlemek için hasarlı tırnağı kısaltmak en iyisidir. Kedi tırnakları evde kesilebilir. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu konuda veterinerden veya kedi bakım merkezlerinden yardım alabilirsiniz

Kedi Tırnak Hastalıkları Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir

Kedilerde onikokriptoz nedir?

Kediler ayrıca yaygın olarak normalinden fazla uzamış ayak tırnakları olarak adlandırdığımız onikokriptozdan da muzdarip olabilir. Parmak derisinin içindeki tırnağın büyümesidir. Sorun şu ki, uzun vadede bir yara oluşabilir ve bakteriler nüfuz ederek enfeksiyona neden olabilir.

Reklamlar

Batık ayak tırnaklarından etkilenen kedilerde ağrı, iltihaplanma ve kızarıklık görülür. Bu , etkilenen bacağın topallığına veya destek eksikliğine neden olur. Kedi daha gergin ve heyecanlı olacak, etkilenen tırnaklar ön pençelerin tırnakları ise, tırnaklarını keskinleştiremeyecek ve hatta tırmanamayacaktır. Böyle bir durumda, hastalıklı tırnağı kısaltmak veya kesebilmek için bir veterinere başvurmak gerekir. Bu, veterinerin değerlendirmesi gereken bir müdahaledir,asla kediden tırnağı çıkarmak için siz müdahale etmeyin

Kedilerde Onikoliz Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerin ayrıca kırılgan tırnakları olabilir. Kedilerde onikoliz, tırnak, tırnak yatağından veya deriden ayrıldığı zaman ortaya çıkan rahatsızlığa verilen isimdir. Kırılgan tırnakları olan kedilerin, bazı besin maddelerini emmelerini engelleyen sindirim problemlerinden muzdarip olmaları mümkündür. Kedilerde Onikoliz tedavisi ise, kedilerde biotin tedavisi ile, tırnakları güçlendirerek yapılabilir. Genellikle bu problemi olan kediler, tırnaklarının her yerinde bundan muzdariptir. Kedilere vitamin ve mineral takviyesi vermeden önce yine mutlaka bir veterinerden yardım almalısınız.

Kedilerde tırnak iltihabı nedir? Nasıl tedavi edilir?

Kedilerde mikoz, kedinin tırnağının etrafındaki dokuda iltihaplanmaya neden olan enfeksiyonlar oluşturan bir hastalıktır. Bu patolojinin bilimsel adı onikomikozdur. Sıklıkla sorundan sorumlu mantar Trichophyton mentagrophytes’dir.

Kediler anormal şekilli, şişmiş, sarımsı tırnaklara sahiptir. Ayrıca bu tırnaklar, genellikle kolayca kırılırlar ve sadece iki tırnak etkilenir. Kedinin sık sık tırnağını yaladığını, ısırdığını ve patisini üzerine basamadığını fark edeceksiniz. Tırnak çevresinde kabuklanmalar oluşabilir. Çözüm, mantarı öldürmek ve kedinin patisinin durduğu alanı ve noktaları temiz tutmak için antifungallerin kullanılması olacaktır.

Kedinin tırnaklarını keserken, damarlı bölgelerin kesilmesini önlemek için dikkatli olunmalıdır. Aslında, bir kesik çok fazla acıya neden olabilir ve kedinin tırnakları da bakteriyel enfeksiyonlardan etkilenebileceği için, enfeksiyonlar için giriş yolu olabilecek bir kesik oluşturabilir. Bu durumda tedavi antibiyotik ile olacaktır.

Kedilerde tümör
Kedilerde tümör

Kedilerde tümör

Tırnakların kıvrımları veya etrafındaki lekeler, kedilerde neoplazma veya tümörlerin oluştuğu yerler olabilir. Tırnak üzerinde veya çevresinde gelişebilen tümörler, kanserle ilişkili semptomlar enfeksiyonlar, erozyonlar, kızarıklık, şişlik ve ülserlerdir. Tedavi, etkilenen kısmın çıkarılmasından, akciğerlerde metastaz olup olmadığını görmek için her zaman önce bir göğüs röntgeni çekmekten oluşur. Ayrıca, lenf nodülü varsa çıkarılması ve çıkarılan dokunun iyi huylu olup olmadığına bakmak için analiz edilmesi önerilir.

Bağışıklık kaynaklı tırnak hastalıkları

Kedilerin tırnakları, otoimmün veya immün aracılı hastalıklardan da etkilenebilir. Bağışıklık kaynaklı tırnak hastalıkları genellikle beslenme ile ilişkilidir. Tedavi söz konusu olduğunda her hastalığa özel  işlem gerekir. Ancak kortikosteroidler gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar bu vakalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca kedileri düzgün beslemek ve gerekli vitamin ve mineralleri aldığından emin olmak gerekir. Beslenme hakkında kendinizi eksik hissederseniz veterinerden yardım alabilirsiniz.

Son Söz; Kedilerin tırnaklarının önemi

Çoğu kedi bakıcıları, kedilerin tırnaklarında oluşan yukarıda saydığımız hastalıkları çok fazla önemsemezler. Kedilerin tırnağı onlar için hayati önem taşıyan uzuvlarıdır. Beslenmeleri, tehlike anında kaçmaları vb. durumlarda tırnakları kediler için çok önemlidir. Herhangi bir hastalık durumunda mutlaka önlem almalısınız.

Kedi tırnak hastalıkları, çoğu kedide görülen yaygın sorundur. Minik kedilerimiz bazı hastalıklardan, hasarlardan veya tırnak problemlerinden muzdarip olabilir. Kedinin tırnakları çok önemlidir, onlar için bir hazinedir, çünkü onları savunma silahları olarak, dişlerle birlikte ve diğer durumlarda tırmanmak, avlamak ve bölgeyi işaretlemek için kullanırlar.

Kedilerde tırnak sorunları, ağrıya, kanamaya, yumuşak doku yırtılmalarına ve sinirliliğe neden olabilir, bu nedenle bunları mümkün olduğunca çabuk düzeltmeye çalışın. Neyse ki, çoğu kedi tırnağı sorunu, çözülmesi kolay bir sorundur ve uygun tedavi ile kısa sürede iyileşebilirler.

Tüm olası kedi tırnak sorunları ve bilimsel adları ile tedavisi hakkında tüm bilgiler yazımızda..

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx