Şifalı BitkilerBeslenme

Havlıcan Tüketmek İçin 11 Neden İşte Havlıcanın Faydaları

Reklamlar

Havlıcan Tüketmek İçin pek çok sebebimiz var aslında. Havlıcanın faydaları arasında iltihapla mücadele, sperm sayısını arttırma, kan dolaşımını iyileştirme, sindirimi destekleme, bilişsel işlevi iyileştirme, cilt yanığını iyileştirme, kanser ve tümörü önleme, kolesterol seviyesini ve kan yağını düşürme, bağışıklık sistemi güçlendirme ve yüksek ateşi hafifletme yer alır.

Havlıcan Nedir?

Düzenli olarak pek çok bitki kullanırız ve bunlardan söz ederiz, ancak çoğumuz havlıcan olarak bilinen bitkiye rastlamadık, hatta duymadık. Bu kök bazlı bitkinin, teknolojinin ilerlemesi ile ünü her geçen gün artıyor.

Havlıcan, zencefil ailesine mensup ve Alpinia cinsinin acı bir bitki türüdür. Genellikle bitkinin kökü kullanılır. Malezya, Tayland ve Endonezya’ya özgüdür ve oradaki insanlar bu bitkiyi yemekleri ve ilaçları tatlandırmak için bir baharat olarak kullanırlar. Pek çok insan havlıcanın tadını, hem narenciye hem de topraksı olarak tanımlar ve bir anda çarpan ve sonra kaybolan bir baharat etkisi vardır.

Avrupa’daki birçok ülke havlıcanı, tıbbi ve aromatik özellikleri nedeniyle ithal etmektedir. Dört havlıcan türü vardır. Kum zencefili, Çin zencefili, büyük havlıcan ve küçük havlıcan.

Reklamlar

Siyam zencefili ve Tay zencefili olarak da adlandırılan havlıcanı Çin, Malezya, Tayland ve Endonezya mutfağında bulabilirsiniz. Zencefil ve sert etten daha soluk ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Ayrıca zencefil gibi rendelemek yerine dilimlemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Isırgan Otu Tüketmek İçin 11 Neden

Havlıcan Besin Değeri

Havlıcan, sodyum, flavonoidler, A ve C vitaminleri, demir ve Beta-Sitosterol, quercetin, Emodin ve Galangin gibi bazı fitokimyasalların kaynağıdır. 100 gram havlıcan şunları içerir:

90 kalori, 15 gram karbonhidrat, 4 gram lif, 1 gram protein, 1 gram toplam yağ, 4 gram C vitamini

Reklamlar
Havlıcanın Faydaları - Havlıcan Tüketmek İçin 11 Neden
Havlıcanın Faydaları – Havlıcan Tüketmek İçin 11 Neden

Havlıcanın Faydaları – Havlıcan Tüketmek İçin 11 Neden

1. Havlıcan Antioksidan ve Anti-inflamatuar Özellikler İçerir

Araştırmalar, havlıcanın, artrit ve romatoid artrit tedavisinde anti-inflamatuar özellikler içerdiğini gösteriyor. Buna ek olarak, ülser ve mide iltihabının neden olduğu rahatsızlıkların hafifletilmesine de yardımcı olur.

2. Havlıcan cinselliğe faydaları nelerdir?

Havlıcanın cinselliğe faydaları arasında en önemlisi sperm sayısını arttırmaktır. Havlıcan kökünün erkek doğurganlığını uyardığı bilinmektedir. Komşumuz İran’da 2014 yılında yayınlanan bir araştırma, havlıcan kökünün hareketliliği ve sperm sayısını artırdığı ve ayrıca spermin genel sağlığını iyileştirebileceği sonucuna varmıştır. Yine benzer bir çalışma, 34 sağlıklı erkeğin, nar meyvesi özü ve havlıcan kökü kullandığında, hareketli sperm sayısının üç kat artırdığını ileri sürdü.

3. Havlıcan Kan Dolaşımını Artırır

Havlıcanın vücuttaki toksinleri dışarı attığı ve kan dolaşımını iyileştirdiği bilinmektedir. Sonuç olarak, cilt dokusuna daha fazla besin girer. Havlıcanın antioksidan özellikleri, serbest radikallerin cilde zarar vermesini engeller, böylece cildin esnekliğini korur. Havlıcan ayrıca kan dolaşımını arttırdığı için saç uzamasına destekleyici olarak saç derisinde de kullanılabilir.

4. Havlıcan Sindirime Yardımcı Olur

Havlıcanın en eski ve en yaygın kullanımı, özellikle Asya kültürlerinde ve geleneksel tıpta, mide rahatsızlığını tedavi etmek içindir. Ayrıca kusma, ishal ve hıçkırık önlemede havlıcan kullanabilirsiniz.

5. Havlıcan Bilişsel İşlevi İyileştirir

Havlıcan kökünde bulunan ve ACA olarak bilinen bir bileşen, bilişsel koruyucu etkilerden sorumludur ve bazı araştırmalar, yaşa bağlı bazı beyin dejenerasyonunun azaltılmasına da yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

6. Havlıcanın Cilde Faydaları Nelerdir?

Havlıcan suyu cilt yanıkları için oldukça etkilidir. Etkilenen bölgeye topikal olarak uygulandığında, rahatsızlıktan anında rahatlama sağlar ve yanıkları iyileştirmeye yarar. Ayrıca yanık izlerini yok etmek için her gün 3 – 4 kez yanan bölgeye yaş havlıcan dilimleri sürebilirsiniz. Biraz zaman alsa da, genellikle 6 ila 12 hafta arasında yanık izlerinin yok olmaya başladığını göreceksiniz.

7. Havlıcan Mide Bulantısına İyi Gelir

Yutmadan, biraz yaş havlıcan çiğneyerek mide hareketini azaltabilir ve hatta bulantıyı iyileştirebilirsiniz. Havlıcan içinde bulunan kokulu yağ, sinirlerinizi sakinleştirebilir. Genellikle sabah bulantısı yaşayan hamile kadınlar bu çareyi denemelidir. Bal ve ılık su karışımına taze havlıcan dilimleyerek, aç karnına tüketmek, sabah bulantısını hafifletebilir.

8. Havlıcan Kanseri ve Tümörü Önler

Bu belki de havlıcanın en etkileyici faydasıdır. Baharat, birçok antioksidan ve antienflamatuar maddeye ev sahipliği yaptığından, toksik bileşenlerin ve vücuda giren diğer serbest radikallerin neden olduğu DNA hasarını azaltmaya yardımcı olabilir.

İngiltere’de yürütülen bir araştırma, göğüs ve akciğer rahatsızlığı olan kişilerle yapılan deneylere göre havlıcanın kanserle mücadele özelliklerine sahip olduğunu buldu. Bu kanser önleyici bileşenlerin en etkilisi, enzim aktivitesini modüle eden ve genotoksisite yi yok eden flavonoiddir.

9. Havıcan Kolesterol ve Kan Lipidini Düşürür

Çin’de yapılan bir araştırma, havlıcan özünün, kaempferol, kuersetin ve galanin gibi flavonoidlerin yardımıyla yağ asidi sentezi ile savaşabildiğini buldu. Koreli araştırmacılar ayrıca havlıcan özünün kolesterol ve Trigliseridi önemli ölçüde azalttığını kanıtladı.

10. Havlıcan Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çok sayıda çalışma, havlıcan ekstraktının bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı bir etkiye sahip olduğunu ve vücudun bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynayan dalak hücrelerinin sayısını arttırdığını göstermektedir.

11. Havlıcan Kökü Ateşi Düşürür

Havlıcan kökü, soğuk algınlığı veya soğuk algınlığı ile ilgili ateşi düşürmeye yardımcı olur. Tek yapmanız gereken 5-6 yaprak nane ile bir bardak suyu kaynatıp içine taze havlıcan dilimlemektir. Bu karışımı günde 2 ila 3 kez tüketebilirsiniz.

Havlıcan hakkında sık sorulan sorular
Havlıcan hakkında sık sorulan sorular

Havlıcan hakkında sık sorulan sorular

Gördüğünüz gibi havlıcan, genel sağlığımız için çok çeşitli faydalar sunuyor. Bunun buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu unutmayın. Havlıcanın diğer bitki veya gıdalar ile kullanımı ile bir çok faydaya sahip olabilirsiniz. Bunlar neler göz atalım.

Havlıcanlı macunun faydaları nelerdir?

Havlıcanlı macun, sindirim sistemini destekler, bağışıklığı güçlendirir, cücuttaki toksinleri temizlemeye yardımcı olur ve kan akışını hızlandırır. Ayrıca mide rahatsızlıklarına iyi gelir ve kilo vermeye yardımcı olur. Hazır olarak satılan havlıcan macunu alacaksanız her markanın kendine özgü karışımı vardır. Bu yüzden aldığınız markanın, havlıcan macunu için ne gibi faydaları var iyi araştırmanız gerekir.

Havlıcanlı sirkenin faydaları

Havlıcanlı sirkenin faydaları arasında en önemlisi iltihap giderici özelliklere sahip olmasıdır. Ayrıca vücuttaki mikropları öldürür, iştahı açar, vücuttaki biriken gazın kolayca atılmasını sağlar ve mantar enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Toz havlıcanın faydaları nelerdir?

Toz havlıcanın faydaları arasında, iltihabı azaltma, sperm kalitesini ve sayısını arttırma, kan dolaşımının sağlıklı olmasını sağlama ve sindirim sistemini destekleme yer almaktadır.

Havlıcanın erkek cinsel sağlığına faydaları?

Toz havlıcan veya taze havlıcanı tüketmek özellikle sperm sayısını artırmadaki rolü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bal ile havlıcan karışımı tüketmek size bu konuda mucize etkiler yaratacaktır.

Havlıcan Zararları

Havlıcanın aşırı tüketiminde genel olarak mide rahatsızlıkları ortaya çıkar. Mide yanması, mide ekşimesi ve mide bulantısı gibi yan etkileri vardır. Ayrıca çok tüketiminde ishal etkiside vardır. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa havlıcan tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın. Begonya Kadın instagram sayfamızı takip ederek bize sosyal medyada da büyümemiz için destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx