Beslenme

Patates Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar
Patates Kilo Yapar Mı ? Kalorisi Ne Kadar ?

Patates belki de insanların en çok severek tükettiği şeylerden birisidir. Gerek kızartması gerek haşlanmış şekli ile oldukça leziz olan hakkında ise kişilerin merak ettiği birçok şey mevcuttur. Bunlardan birisi kilo yapar mı olmuştur. Kimi zaman salatasıyla, kimi zaman kızartmasıyla karşımıza çıkan özellikle gençlerin ve çocukların vazgeçemediği bir besin. Kendiliğinden size hiçbir şekilde kilo aldırmaz. Sadece sizin onu yeme şekliniz kilo yapar. Gün içerisinde kahvaltıdan akşam yemeklerine kadar her öğünde yerini alan , kilo alma ve verme aşamasında birbirinden farklı yorumlar alan bir besindir. Yani eğer haşlanmış ya da fırınlanmış bir porsiyon yerine koca bir tabak kızartma yerseniz kilo almanız muhtemeldir.

Patates Kilo Aldırır Mı?
Patates Kilo Aldırır Mı?

Patates Kilo Aldırır Mı?

Yüzyıllar öncesinde sadece genel olarak çiğ ya da haşlanmış bir şekilde tüketilirken daha sonra birçok farklı madde ile kızartılmaya başladı. Kızartma belki de hemen herkesin vazgeçilmezi haline geldi. Bu durumda bu denli sevenlerin birçok sorusu türedi. Bunlardan birisi de kilo aldırır mı sorusu olmaktadır. Pişirme şekliyle kilo aldırır. Tüketimine bağlı olarak kilo aldıran bir sebzedir. Doğru şekilde tüketildiğinde ise vücudunuzun uzun süre tok kalmasını sağlayan, sağlıklı bir besindir. Elbette diğer her besin gibi kilo yapması muhtemel bir besindir. Ancak alınacak kaloriyi sizin ayarladığınızı belirtmek isteriz. Eğer ki kızartmasını haşlanmış patatese tercih edecekseniz bu durumda içinde bulunan emmiş yağdan fazlasıyla vücudunuza girecektir. Dolayısıyla da bu durumda kilo aldırır.

Patatesin Kalorisi Ne Kadar?
Patatesin Kalorisi Ne Kadar?

Patatesin Kalorisi Ne Kadar?

Günlük hayatta gençten yaşlısına herkesin seve seve tükettiği besin ile ilgili herkesin az da olsa çok da olsa soruları mevcuttur. Bunlardan birisi ise kalorisi ne kadar sorusu olmaktadır. Pişme şekline göre farklı kalori değerleri içermektedir. Genel olarak kalorisi şu şekilde listelenebilir;

Reklamlar
 • 1 adet küçük boy (170 gr) 131 kcal
 • 1 adet orta boy (213 gr) 164 kcal
 • 1 porsiyon (200 gr) 164 kcal
 • 100 gram 77 kcal
 • 1 küçük paket (25 gr) kızartma 78 kcal
 • 1 orta porsiyon (80 gr) kızartma 260 kcal
 • 1 orta paket (70 gr) kızartma 218 kcal
 • 1 büyük paket (125 gr) kızartma 390 kcal
 • 100 gram kızartması 312 kcal
 • 1 orta porsiyon (200 gr) haşlanmış patates 186 kcal
 • 1 büyük porsiyon (300 gr) haşlanmış patates 279 kcal
 • 1 adet orta boy (150 gr) fırında patates 131 kcal
 • 1 adet büyük boy (200 gr) fırında patates 175 kcal
 • 100 gram püresi 189 kcal

Bu listeden de anlaşılacağı üzere kalori oranı pişirme şekli ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Patatesin İçinde Neler Var?

Oldukça tok tutma özelliğine sahip olan muhteşem bir besindir. Peki içinde neler var? Sürekli olarak severek tüketilen içerisinde A, C, K, B6 ve E vitaminleri yer alan bir besindir. Bu vitaminler vücudumuza iyi gelen ve zinde tutan besinlerdir. Dahası folatlar açısından da oldukça zenginidir. Tam bir potasyum deposu olan aynı zamanda kalsiyum , demir, magnezyum, demir, bakır, manganez içeren bir besindir. Bu içeriklerinden dolayı tüketimi önemli ölçüde faydalı olsa da tıpkı diğer her şey gibi dikkatli tüketilmeyip aşırıya kaçıldığı zaman da vücudunuza zarar verecektir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Omega-3 Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Reklamlar
Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx