Beslenme

Omega 3 Kilo Aldırır Mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Yağ asidi oranının yüksek olması omega 3 kilo aldırır mı sorularına neden olmaktadır. Daha iyi kalp ve beyin sağlığı, daha az depresyon riski ve hatta daha iyi cilt sağlığı dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sunan omega-3, yağ asitleri bakımından zengindir.

Omega 3 Kilo Aldırır Mı?
Omega 3 Kilo Aldırır Mı?

Omega 3 Kilo Aldırır Mı?

Omega-3, kalp ve beynin gelişimi için harikadır, aynı zamanda etkili bir kilo kaybına da yardımcı olur. Omega-3 sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için en iyisidir. Yağların faydalarından yararlanmak için ceviz, badem, chia tohumu, keten tohumu, somon gibi yağlı balıklar, ton balığı gibi yiyecekleri diyetinize ekleyebilirsiniz. Ancak dengeli bir beslenme sağlayamıyorsanız, o zaman da bunları tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Balık yağının sayısız faydası olmasına rağmen, aşırı tüketim birkaç yan etkiye neden olabilir. Kilo vermek isteyenler için bir omega-3 yağ asidi şiddetle tavsiye edilir. Ancak aşırı tüketim ters bir sonuç gösterebilir. Zaten bildiğiniz gibi balık yağı, yağ bakımından zengindir ve aynı zamanda kalorisi de yüksektir. Bu nedenle çok fazla olması metabolik ağırlığınızda artışa sebep olabilir. Balık yağı ile tüketilen omega-3 birkaç farklı şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunlardan ilki hem açlığı hem de iştahı azaltmaktır. Bu etki, bazen açlık hissinin artmasına neden olan kilo verme diyetlerini takip edenler için özellikle yararlı olabilir. Ancak hem sağlık durumunuza hem de takip ettiğiniz diyetinize bağlı olarak omega 3 etkilerinin değişmesi mümkündür.

Reklamlar
Omega-3 Kalorisi Ne Kadar?
Omega-3 Kalorisi Ne Kadar?

Omega-3 Kalorisi Ne Kadar?

Balık yağı omega-3’lerin kilo vermenize yardımcı olabileceği yollardan biri metabolizmanızı artırmaktır. Metabolizmanız, her gün yaktığınız kalori miktarını belirleyen metabolik hızınızla ölçülebilir. Metabolizma hızınıza bağlı olarak kalori yakma hızınız ve kilo vermeniz de kolay olmaktadır. Küçük bir çalışma, sağlıklı genç yetişkinlerin 12 hafta boyunca günde 6 gram balık yağı aldıklarında, metabolik oranlarının yaklaşık %3,8 arttığını ortaya çıkarmıştır. Başka bir çalışmada, sağlıklı yaşlı kadınlar 12 hafta boyunca günde 3 gram balık yağı tüketildiğinde, metabolik hız yaklaşık %14 arttı ve bu da günde fazladan 187 kalori yakmaya eşdeğer olmaktadır. Yapılan bir araştırma, sağlıklı yetişkinlerin 12 hafta boyunca günde 3 gram balık yağı aldıklarında, metabolik hızlarının ortalama %5,3 arttığını ortaya çıkarmaktadır.

Balık yağı omega-3’leri bazı insanların kilo vermesine yardımcı olmasa bile, yine de kas geliştirmelerine ve vücut yağlarını kaybetmelerine yardımcı olabilir. Bazen tartı üzerindeki kilonuz yanıltıcı olabilir. Kas kazanıyor ve yağ kaybediyor olsanız bile aynı kalabilir. Vücudunuzun yağ kaybını takip edebilmek adına vücut ağırlığını baz almak, balık yağı omega-3’lerinin kilo kaybında neden etki etmediğini de ortaya koymaktadır. Omega 3 kilo aldırır mı ve balık yağı iştah açar mı gibi sorular sorulsa da balık yağı doğru olarak tüketildiğinde vücudunuzun yağ oranında azalmaya neden olmaktadır.

Balık yağının tüketilmesi genellikle güvenlidir. Takviyelerinizin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için günde 300-3.000 mg almanız önerilmektedir. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, diyetinize balık yağı takviyeleri eklemeden önce bir sağlık uzmanına danışmanız yararlı olacaktır.

Omega-3 İçinde Neler Var?

Omega-3 yağ asitleri eklenmeden hiçbir diyet planı tamamlanmamıştır, bunlar sistemimiz için çok önemli olan temel yağ asitleridir. Yağ asitleri vücut tarafından üretilmez. Bu nedenle, gıdalardan besin elde etmenin en kolay yolu olduğu için yağ asitleri açısından zengin bir diyetin dahil edilmesi zorunlu hale gelir. Omega-3 yağ asitleri, bazı sağlık yararları olan, temel olarak çoklu doymamış sağlıklı yağlardır. Araştırmalar ayrıca balık yağı omega-3’lerin insanların daha kolay kilo vermesine de yardımcı olabileceğini öne çıkarmaktadır. Bununla birlikte, çalışmalar oybirliği ile değil ve bu potansiyel fayda hakkındaki görüşler bölünmüş durumdadır.

Reklamlar

Bu yazımızı beğendiyseniz Muz Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx