Beslenme

Muz Kilo Aldırır Mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Muz seven insanların merak ettiği birçok soru da mevcuttur. Bunlardan birisi de muz kilo aldırır mı sorusu olmaktadır. Muz meyveler arasında en güzel olan meyvelerden birisi olmaktadır. Yediden yetmişe herkesin yiyebileceği yumuşak dokulu muz birçok kişi tarafından sevilerek yenmektedir. Muz içeriğindeki besin öğeleri için kişiye birçok yarar sağlamaktadır. Muzun içerisinde birtakım enzimler bulunur ve bunlar sindirim sisteminin hızlanmasını sağlar ve aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur. Yüksek miktarda lif kaynağı olan muz kontrollü bir şekilde tüketildiği sürece kilo vermenize katkıda bulunabilir. Ancak tam tersi durumda fazla tüketilen muz kilo alımına etki edecektir. Yani eğer düzenli bir şekilde tüketirseniz zarar vermeyen muz fazla tüketimde kilo yapar.

Muz Kilo Aldırır Mı?
Muz Kilo Aldırır Mı?

Muz Kilo Aldırır Mı?

Muz birçok insanın severek tükettiği meyvelerden birisi olmaktadır. Bu meyve yumuşaklığı ve tadından dolayı insanları kendine çekmektedir. Tüketicilerin merak ettiği birçok konu mevcuttur. Bunlardan birisi de muz kilo aldırır mı olmaktadır. Muzlar az miktarda protein içerir ve yağ miktarı nerdeyse hiç yoktur. Karbonhidrat içeriği yüksektir ve bu nedenle diyet listelerinde pek tercih edilmez. Muzun içerisindeki şeker ve karbonhidrat dan dolayı kilo aldıracağı düşünülse de bazıları muzun kilo verdirdiğini düşünmektedir. Burada en önemli konu günlük yediğiniz muz miktarı ve harcadığınız kalori oranıdır. Bundan dolayı kilo aldırma kısmında dikkat etmeniz gereken husus muzu ne kadar tükettiğiniz olmalıdır. Eğer muz haricinde pek bir şey tüketmiyorsanız ve dengeli besleniyorsanız kilo vereceğiniz neredeyse garantidir. Ancak normal beslenmenize devam ederken çok fazla muz yerseniz, kilo alacaksınızdır. Ancak her iki yöntemde de muzun sağlığınız için çok faydalı olduğunu unutmayınız.

Muzun Kalorisi Ne Kadar?
Muzun Kalorisi Ne Kadar?

Muzun Kalorisi Ne Kadar?

Muz seven insanlar muzu tüketmenin çok farklı yönlerini kullanırlar. Neredeyse herkesin ağız zevkine uyan muz çocuklar tarafından da çok sevilir. Öğünlerinizin birinde bir küçük boy muzu bir kase yoğurt ile beraber gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Muzun kalorisi yüksektir yenmemeli gibi ithamlar yanlış olacaktır. Peki, bu kadar övülen ve sevilen bir meyve olan muz kalorisi ne kadar? Bu kalori tablosu şu şekilde listelenebilir;

Reklamlar
 • 100 gram muz 89 kalori
 • 1 küçük boy muz 90 kalori
 • 1 orta boy muz 105 kalori
 • 1 büyük muz 121 kalori
 • 1 su bardağı dilimlenmiş muz 135 kalori
 • 1 su bardağı muz suyu 218 kalori olmaktadır.

Dolayısıyla buradan yola çıkıldığında muzun aslında düşünüldüğü kadar fazla bir kaloriye sahip olmadığını anlayacaksınızdır. Günlük aşırıya kaçmadan tüketilen muz size kilo aldırmayacak aksine tok kalmanıza yardım ederek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Muz İçinde Ne Var?

Muz içeriği bakımından oldukça güçlü olan lezzetli bir meyvedir. Tüketicilerin muz hakkında merak ettiği şeyler de oldukça fazladır. Bu meraklarından birisi muz içinde ne var sorusuyla açığa çıkmaktadır. Muzun içerisinde Çok miktarda lif, karbonhidrat ve bazı temel vitamin ve mineraller içerir. Muz birçok besin maddesi bakımından da oldukça yüksektir ve vücudumuza birçok sağlık yararı sağlar. Aynı zamanda orta boy bir muzun içerisindeki besin değerleri de şu şekildedir;

 • Potasyum: RDI’nın %12’si.
 • B6 Vitamini: RDI’nın %20’si.
 • C Vitamini: RDI’nın %17’si.
 • Magnezyum: RDI’nın %8’i.
 • Bakır: RDI’nın %5’i.
 • Manganez: RDI’nın %15’i.
 • Lif: 3.1 gram.

Karbonhidrat oranı oldukça fazla olan muz olgunlaştıkça şekerlenir ve bu durumda tüketilmesi kilo vermek isteyen insanlar tarafından yararlı değildir. Muz içerisinde çok fazla lif bulundurmaktadır. Lif sizi daha uzun süre tok hissettirir, bu da uzun vadede daha az kalori almanıza yardımcı olabilir.

Bu yazımızı beğendiyseniz Meyve Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Reklamlar

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx