Beslenme

Meyve Kilo Aldırır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Reklamlar

Pek çok faydası bulunan meyveler hakkında merak edilen konuların başında meyve kilo aldırır mı sorusu gelir. Meyveler, sofralarımızın olmazsa olmaz besin kaynakları arasında yer alır. Çeşit çeşit meyvelerin her biri ayrı bir vitamin ve mineral deposudur. Sayısız faydalı içeriğiyle bilinen meyvelerin hangi özellikleri vardır ve kilo üzerindeki etkisi nasıldır, inceleyelim:

Meyve Kilo Yapar mı?

Bahsettiğimiz şekilde; meyveler dünya üzerinde pek çok çeşidi bulunan ürünlerdir. Ama genel ortak özellikleri vardır. Bunlar arasında; pek çok vitamin ve mineral barındırması bulunur. Şimdi sık tüketilen bazı meyveler ve içinde yer alan vitaminlerden bahsedelim:

  • Elma; folik asit, pektin, E ve C vitamini içerir.
  • Armut; bol miktarda fosfor, kalsiyum ve potasyum içerir.
  • Erik; kalsiyum, A ve C vitaminleri yönünden zengindir.
  • Dut; lif oranı yüksek olan dutta, kalsiyum, C ve B vitaminleri bulunur.
  • Kiraz; fosfor, C vitamini ve kalsiyum içeriği yüksektir.
  • İncir; fosfor, magnezyum, kalsiyum ve posa oranı yüksektir.

Meyveler; bu faydalı içerikleriyle çok tüketilen ürünlerden biridir. Aynı zamanda çok lezzetli yiyecekler olan meyveler; çoğu insan tarafından sevilir. Bol lif oranına ve mineral, vitamin içeriğine sahiptirler.

Reklamlar

Meyveler aynı zamanda su oranı yüksek ve lifli olduğu için; kilo vermek isteyenlerin de tercihi oluyor. Kilo almak ya da vermek için; her ikisinde de başvurulan meyvelerin ayırt edici özelliği, içindeki su ve şeker oranı farklığıdır. Kararında tüketilen meyveler; şeker oranı düşük ve lif oranı fazla olanları tercih edildiğinde kilo vermeye yardımcı olabilir. Aksine şeker oranı yüksek olanların ise; kilo aldırma gibi bir özelliği vardır.

Meyve Kilo Aldırır mı? Kalorileri Ne Kadar?

Meyvelerin Kalorisi Ne Kadar?

Meyveler; çok fazla çeşidiyle, farklı kalori miktarlarına sahiptir. Şimdi bazı meyvelerin kalori miktarlarına bakalım ve her bir meyvenin 100 gr miktarını esas alalım:
Armudun 100 gr miktarında 57 kcal vardır. Ahududu 52 kcal, böğürtlen 43 kcal, ayva 57 kcal, elma 52 kcal, erik 46 kcal, hurma 282 kcal, incir 74 kcal, karpuz 30 kcal ve kayısı 48 kcal miktarına sahiptir.
Bu nedenle kilo aldırma ve verdirme özelliği meyveye göre farklılık gösterir.

Meyve Kilo Aldırır mı?
Meyve Kilo Aldırır mı?

Meyve Kilo Aldırır mı?

Öncelikle meyveler; genelde yüksek şeker oranına sahip yiyecekler olduğu için; formunu korumak isteyenler ve şeker hastalığı olanlar tarafından az şeker miktarına sahip olan çeşitleri tercih edilebilir. Aynı zamanda bol lifli yapısı ve başka yiyeceklerde bulunmayan bir sürü faydalı içeriğiyle genel sağlık için meyve tüketilmesi önemlidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren meyveler; diğer tüm besin maddeleri gibi kararında tüketildiğinde oldukça yararlıdır.

Meyvelerin İçinde Neler Var?

Meyvelerin İçinde Neler Var?

Meyveler; kemik, kas ve eklem gelişimi ile sağlığı açısından çok faydalıdır. Kolesterol düşürücü etkisiyle kalp ve damar sağlığı dostudur. Lifli yapısıyla bağırsak sağlığı açısından da çok iyidir. İçerdikleri vitaminler ile bağışıklık sistemi için çok iyi bir güçlendiricidir. Hücre yenileyici özelliğiyle bilinir ve genel sağlık için de çok olumlu etkileri vardır. İdrar yolları enfeksiyonuna karşı savaşır. Özellikle bazı meyve türleri kansızlığa karşı çok etkilidir. Şeker hastalığı olmayan birinde şeker hastalığının oluşmasının önüne geçebilir. Alerjiye karşı iyi bir savaşçıdır. Bu meyvelerden örneğin üzüm; bağışıklığı kuvvetlendirir. Bağırsak sağlığı ve kas, kemik üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Kivi kalp sağlığına destek olur ve solunum yolları için faydalıdır. Tüm meyveler sağlığa farklı açılardan katkı sağlar, her biri ayrı bir vitamin kaynağıdır

Reklamlar

Bu yazımızı beğendiyseniz Mercimek Çorbası Kilo Yapar Mı? Kalorisi Ne Kadar? isimli yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Ayrıca YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx